برگزیده های پرشین تولز

نکات لازم برای خرید یک سیستم گیمینگ اینتل

MSI SUPPORT

Registered User
تاریخ عضویت
2 فوریه 2017
نوشته‌ها
1,650
لایک‌ها
172
سن
28
به طور معمول سیستم های گیمینگ اسمبل شده توسط کاربران در مقایسه با نمونه های پیش ساخته شرکتهای کامپیوتری از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند و امکانات متنوعی را در زمینه ارتقا و شخصی سازی قطعات سخت افزاری فراهم می آورند اما به صورت کلی برای اجرای شناور بازیهای رایانه ای در بالاترین سطح از جزئیات گرافیکی، اطمینان از سازگاری و هماهنگی کامل قطعات سخت افزاری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و مهمترین فاکتور در حین خرید و مونتاژ سیستمهای گیمینگ خواهد بود. اولین اقدام پیش از خرید یک سیستم گیمینگ PC، تهیه یک لیست کامل از قطعات موردنیاز است که این امر به دلیل فراوانی و تعدد بسیار بالای مدلهای موجود، انتخاب نمونه های مناسب را با پیچیدگیهای بسیاری همراه کرده و مشکلاتی را برای کاربران کم تجربه بوجود می آورد. از اینرو در این مقاله قصد داریم تا تمامی نکات لازم برای انتخاب یک مادربرد گیمینگ را مورد بررسی قرار دهیم.


هماهنگی و سازگاری سخت افزاری یک مادربرد با سایر اجزای سیستم و آگاهی از ابعاد فیزیکی آن از جمله نکات ابتدایی در حین خرید یک مادربرد گیمینگ می باشد و بررسی کامل پارامترهای اصلی یک مادربرد، اولین قدم در انتخاب صحیح یک نمونه مناسب است که در ادامه به تشریح آنها خواهیم پرداخت.4830810b42999f9526dc451422eba304.jpg

انتخاب چیپست مناسب

مادربرد و پردازنده (CPU) یک سیستم کامپیوتری همواره تابع یکدیگر هستند؛ به این معنی که پس از انتخاب یک پردازنده، دامنه انتخابهای موجود در بخش مادربرد به شکل چشمگیری محدود میشود و نیازمند یک انتخاب آگاهانه از میان چیپستهای سازگار خواهد بود. به عنوان مثال امکان نصب پردازنده های اینتل بر روی مادربردهای AMD و بالعکس وجود نخواهد داشت؛ مضاف بر اینکه محدودیتهای موجود در هریک از پلتفرمهای AMD و اینتل موجب ایجاد دسته بندی در هریک از این پلتفرمها و عدم سازگاری نمونه های موجود در دسته های مختلف میشود. به عنوان مثال امکان نصب پردازنده های نسل 8 اینتل بر روی مادربردهای سری 200 (نسل 7) امکانپذیر نمی باشد. از اینرو توجه به برخی از نکات فنی و آگاهی از محدودیتهای سخت افزاری، یکی از نکات حیاتی در حین انتخاب و خرید سیستم های کامپیوتری به شمار میرود که عدم توجه به آنها، کاربران را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.


در این مقاله تمرکز اصلی ما بر روی سری جدید مادربردهای ارائه شده بر پایه چیپست Z390 کمپانی Intel و نسل نهم پردازنده های ضریب باز (Unlocked) این شرکت خواهد بود؛ این دسته از پردازنده های کمپانی اینتل در نامگذاری خود دارای علامت اختصاصی K هستند و از پتانسیل بسیار بالایی در زمینه اورکلاک برخوردار می باشند. از سوی دیگر چیپست Z390 دارای مجموعه کاملی از قابلیتها و امکانات موردنیاز برای کاربران حرفه ای و علاقمندان بازیهای رایانه ای بوده که در کنار نسل 9 پردازنده های اینتل، قدرت سخت افزاری ویژه ای را برای پردازش فعالیتهای رایانه ای فراهم می آورد.


0fc18d15531f5ca6bc696ee0abf6399a.jpgانتخاب کیس مناسباستفاده از یک مادربرد حرفه ای بدون وجود یک کیس گیمینگ حرفه ای امکانپذیر نمی باشد، از اینرو تمامی مادربردها و کیسهای کامپیوتری موجود در بازار از استاندارد مشخصی تبعیت میکنند تا کاربران در هنگام خرید قطعات سخت افزاری از سازگاری مادربردها و کیسهای مختلف اطمینان حاصل نمایند. اکثر مادربردهای موجود در بازار بر اساس ابعاد فیزیکی خود از بزرگترین تا کوچکترین نمونه به ترتیب در چهار استاندارد Mini-ITX، Micro-ATX، ATX، EATX طبقه بندی میشوند.


انتخاب بهترین مادربرد بر اساس نیاز شما


علیرغم وجود دسته بندی های مختلف در میان انواع مختلف سیستم های گیمینگ و تفاوت در سبک گیمرهای حرفه ای میتوان آنها را در سه گروه کلی دسته بندی نمود.
6b08574da53ed4bd2c9ee064ad3cf3f1.jpg

گیمرهای تاپ و طراز اول

این دسته از کاربران همواره به دنبال کسب حداکثر نرخ فریم خروجی و نمایش دقیق و کامل جزئیات گرافیکی در رزولوشن های بالا هستند. استفاده از تجهیزات جانبی متنوع و بکارگیری قطعات سخت افزاری پیشرفته از ویژگیهای برجسته این دسته از کاربران به شمار میرود که این امر استفاده از مادربردهای حرفه ای و قدرتمند را به یکی از نیازهای اساسی آنها مبدل میکند.


مادربرد پیشنهادی : MSI MEG Z390 GODLIKE


این مادربرد بر پایه استاندارد E-ATX طراحی شده است و یکی از کاملترین محصولات عرضه شده برای استفاده از پردازنده های Core i9 اینتل به شمار میرود. برخورداری از سیستم نورپردازی RGB و ارائه شکافهای متعدد M.2 همراه با قابلیت انحصاری M.2 Shield Frozr از جمله ویژگیهای اصلی این مادربرد است که علاوه بر رفع نیاز گیمرهای حرفه ای، ظرفیت بسیار بالایی را در اختیار علاقمندان و متخصصین بخش اورکلاک قرار میدهد.


a579fe3d2e93e1a81eb1f3d9424ddb66.jpgگیمرهای حرفه ایاجرای شناور بازیهای رایانه ای و کسب نرخ فِرِیم ایده آل در عناوین مختلف بازیهای رایانه ای، همواره به عنوان خواسته اصلی این دسته از کاربران به شمار میرود. نیازهای سخت افزاری این گروه در مقایسه با دسته قبل محدود به کسب بالاترین سطح کارآیی در کنار زیبایی سخت افزاری بوده و وجود قابلیتهای مرتبط با بخش اورکلاک در اولویتهای بعدی قرار میگیرد.

مادربرد پیشنهادی : MSI MEG Z390 ACEاین محصول همانند نمونه GODLIKE دارای قابلیتهای ویژه در بخش نورپردازی و جلوه های بصری است و با برخورداری از امکانات سخت افزاری ویژه، زمینه استفاده کامل از پردازنده های ضریب باز سری Core i7 را در اختیار کاربران قرار میدهد. از سوی دیگر با وجود طراحی ویژه در بخش کولینگ و استفاده از مدار تغذیه قدرتمند میتوان از این مادربرد به عنوان یک محصول ایده آل برای اورکلاک قطعات سخت افزاری نیز بهره برد.


a985c38f905328d01d1e933a14b3c6e9.jpgگیمرهای اقتصادی
این دسته از کاربران همواره به دنبال صرف هزینه معقول برای کسب حداکثر کارآیی در حین اجرای بازیهای رایانه ای هستند و استفاده از یک پردازنده ضریب باز نظیر نمونه های Core i5 به دلیل برخورداری از پتانسیل اورکلاک بالا به آنها اجازه میدهد تا بدون صرفه هزینه اضافی، از کارآیی بیشتری برای اجرای بازیهای رایانه ای بهره مند شوند.

مادربرد پیشنهادی : MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC

ارائه قیمت عالی در کنار امکانات سخت افزاری متنوع از جمله ویژگیهای برجسته این مادربرد به شمار میرود که در کنار استفاده از یک پردازنده رده متوسط Core i5 علاوه بر اجرای بازیهای رایانه ای، امکانات قابل توجهی را نیز در بخش اورکلاک فراهم می آورد.

سایر قطعات و نکات قابل توجه در حین خرید یک سیستم گیمینگ


در کنار انتخاب مادربرد، نکات دیگری در زمان اسمبل سیستمهای گیمینگ وجود دارد که در زیر به صورت مختصر و کوتاه به آنها اشاره شده است.


پردازنده اصلی (CPU) : نوع سوکت / باز بودن ضریب هسته ها / امتیاز بنچمارک
کارت گرافیک : امتیاز بنچمارک / کارآیی و نرخ فریم خروجی در بازیهای رایانه ای مورد انتظار / طول کارت گرافیک (به منظور سازگاری با فضای داخلی کیس)
حافظه رَم : فرکانس / زمان تاخیر / ساختار دوکاناله
مادربرد : نوع سوکت و چیپست / استاندارد ساخت / شکافهای توسعه / قابلیتهای کولینگ
خنک کننده پردازنده : سازگاری با سوکت پردازنده / توان حرارتی / ارتفاع خنک کننده (به منظور سازگاری با فضای داخلی کیس)
فضای ذخیره سازی : سرعت تبادل اطلاعات (در حال حاضر به دلیل سرعت بالای درایوهای جامد در مقایسه با دیسکهای مغناطیسی، استفاده از یک درایو SSD در ساختار سیستم های گمینگ توصیه میشود)
منبع تغذیه : توان خروجی / راندمان (تخمین مجموع توان موردنیاز سیستم های گیمینگ، نیازمند تجربه و شناخت کافی از مشخصات فنی قطعات داخلی سیستم می باشد)
کیس : استاندارد قابل پشتیبانی مادربرد / طول کارت گرافیکی قابل نصب / ارتفاع خنک کننده قابل نصب بر روی پردازنده / تعداد و ابعاد فنهای خنک کننده قابل نصب در فضای داخلی
فنهای خنک کننده جانبی : ابعاد / سازگاری با کیس / قابلیتهای نورپردازی
مانیتور : رزولوشن / ابعاد صفحه نمایش / نرخ بازسازی تصویر / زمان پاسخگویی

 
بالا