برگزیده های پرشین تولز

هاردم داره خراب میشه

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
آخه منطقي نيست . هاردي كه بهتر خنك ميشه عمر بيشتري و بازدهي بهتري رو دارد .

alternative

Registered User
لایک‌ها
16
آخه من جایی خونده بودم فن هارد میدان مغناطیسی ایجاد می کنه و بیش تر به خود هارد ضرر می زنه

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
آخه من جایی خونده بودم فن هارد میدان مغناطیسی ایجاد می کنه و بیش تر به خود هارد ضرر می زنه
آهنربا بذار رو هاردت ! ببين طوريش ميشه يا ! آخه پاور با اون اثر خود القاييش که کل کيس رو باردار ميکنه کاری نميکنه، ميدان يه فن پيزوری که زودم خاک ميگيره ديگه نميچرخه کاريش ميکنه هاردو ؟ مگه اينکه بچسبه به برد hard و اونم بدون محافظ باشه.

ّafn.gig

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
خیلی هاردت سک جون بوده که تو این دما هنوز داره میچرخه و کار میکنه. شک نکن مشکل از دمای بالا بوده. هاردت رو باید فرمت سطح پایین کنی ولی میتونستی خیلی راحت پیش گیری کنی. من 160 سریال دارم و تو گرم ترین روز سال در حالی که کولر خاموش بود کلی ازش کار کشیدم و دماش از 46 بالاتر نرفت. میدونی چرا؟ به خاطر تهویه خوب کیس.

خنک کردن داخل کیس خیلی آسونه فقط باید یک سری نکات رو رعایت کنی.

1)تهویه: کیس ها الگوی تهویه دارن. یعنی به این صورت که هوای خنک باید از جلو\پایین کیس وارد بشه و هوای گرم باید از عقب\بالا کیس خارج بشه. خروج هوا توسط فن پاور و فن کیس انجام میشه. یعنی فن پاور لطف میکنه و علاوه بر خنک کردن پاور، هوای گرم داخل کیس ما رو هم خارج میکنه. اما این حجم هوا که توسط فن پاور خارج میشه کمه و باید فن کیس هم حتما نصب بشه. فن جلوی کیس هم باید هوای تمیز و خنک رو به داخل کیس وارد کنه. الگوی خنک کردن کیس همینه. بعضی کیسها هستن که یکی دو تا فن اضافه و در جاهای عجیب و غریب به کار گرفتند مثلا توی در یا روی سر کیس. این فن‌ها بیشتر از این که مفید باشن مضر هستند و هیچ جا تایید نشدن. بنابراین اگه کیست این جوریه این فن ها رو باز کن و از داخل با یه تیکه کاغذ دریچشون رو بپوشون.

2) گرد و خاک: خاک اگر روی هارد یا حتی هیت سینک سی پی یو بشینه میتونه به عنوان عایق حرارت عمل کنه و نگذاره هارد به راحتی خنک بشه. گرد خاک کیس رو باید به طور کامل با دستمال و انگشت پاک کنی. جاروبرقی و قوطی‌های هوای فشرده چندان فایده ندارند ولی دستمال و انگشت به خوبی همه خاک را پاک میکند. همچنین باید از خاک گرفتگی کیس پیشگیری کرد. برای پیشگیری دو کار میتوان انجام داد.

اول حذف خاک از محیط: یعنی آن که در جایی از کامپیوتر استفاده کنید که درهاش درز نداشته باشه و خاک نتونه وارد اتاق بشه.

دوم: جلوگیری از نفوذ خاک به کیس: نمیشه به طور کامل جلوی نفوذ خاک به کیس را گرفت فقط میشه این نفوذ رو کم کرد. من از فیلتر هود آشپزخانه استفاده کردم. به این ترتیب خاکی به کیس وارد میشه دونه های ریزتری داره و اینقدر نرمه که مثل پودر سیمان میمونه و عایق کمتری روی قطعات ایجاد میکنه. البته فیلتر هم بعد از چند ماه کاملا سیاه میشه که باید مرتب عوضش کرد. اما این فیلتر کجا باید نصب بشه؟ دقیقا در تنها محل ورود هوا یعنی در سوراخهای جلوی کیس که البته این سوراخها پشت رویه پلاستیکی جلوی کیس هستند و باید این رویه پلاستیکی را باز کنید تا به این محل برسید.

روش نصب فیلتر: فیلتر هود آشپزخانه را بخر (به قیمت پانصد تومان) و یه تیکه کوچک مربع شکل (اندازه ورودی هوای کیس) ازش ببر. بعد اون رو در روی سوراخهای محل قرارگیری فن جلو (زیر ذویه پلاستیکی) با چسب کاغذی یا چسب برق بچسبون. برای من یک بار تعویض کامل این فیلتر (شامل زمان بازکردن سیمها و پیچها و دوباره بستن آنها) نیم ساعت بیشتر طول نمیکشه. یعنی ماهی نیم ساعت وقت میگذارم تا کیسم را از ورود خاک حفاظت کنم.

پس شما دو تا فن بخر و همون طور که گفتم نصب کن. خاک کیست رو هم بگیر احتمالا اگه هاردت خنک بشه مثل اولش میشه. هارد بیچاره تو خاب هم نمیدید گیر آدم ناشی بیفته. یه چیز دیگه. اصلا رو هاردت فن نگذار که خیلی خطرناکه. کیست رو هم اگه روی زمین گذاشتی سعی کن روی قالی نگذاری چون همه سوراخهای نفوظ هوا در زیر کیس مسدود میشه. سعی کن دمای اتاق رو پایین نگهداری. احتمالا شما سرمایی هستی درسته؟ کیس بیچاره باید حرارت مطلوب شما رو تحمل کنه. یه پیرهن اضافه پوشیدن (خصوصا در زمستان) و پایین آوردن دمای آتاق (بین 25 الی 27 درجه) بزرگترین لطف به یک کیسه. سیمهای داخل کیست رو هم مرتب کنی بهتره. سیمها نباید جلوی چرخش هوا رو بگیرن. اگه شد یه عکس از داخل کیس خودم میگذارم تا همهچیز دستت بیاد.

نکته خیلی مهم: فن خراب میتونه تهویه رو دچار مشکل کنه. اگه از کیست صدای عجیبو غریبی شنیدی، صدایی که وقتی هوا خنکه ایجاد میشه شک نکن دو تمن پیاده شدی. فن رو در حالی که کار میکنه در دستت بگیر و از نزدیک به صداش گوش کن. باید نرم کار کنه و صدای اضافی نده. فن‌هایی که صدای اضافی میدن محور پروانشون گشاد شده و دورشون حداقل به نصف رسیده. این فن‌ها رو باید فوری عوض کنی. عمر یک فن دو تومنی (بسته به میزان خاک محیط) بین 6 ماه تا حداکثر دوساله و بعد از این مدت خراب میشه و باید عوض بشه. مشکل فن رو دست کم نگیر. فنی که صدا میکند دورش نصف شده.

هارد دیسکها قطعاتی موزی هستند و دقیقا در زمانی که انتظارش رو نداریم خراب میشن. با این دو کار ساده (تهویه با اضافه کردن دو فن و گرفتن گرد و خاک) میشه سالها عمر هارد دیسک رو زیاد کرد.

چه خوب میشد یاد بگیریم اگه کسی مشکلی داره کمکش کنیم تا اگه ما هم یه روزی مشکل داشتیم اون کمکمون کنه.

بالا