برگزیده های پرشین تولز

همه چیز در مورد تلویزیون دیجیتال

vahidd

Registered User
لایک‌ها
13
+ منظور از تلویزیون دیجیتال چیست؟
منظور پخش دیجیتال در ایران پخش با سیستم DVB-T است،امروزه روشهای مختلفی برای پخش دیحیتال وحود دارد و روش سنتی analog چند سالی که داره منسوخ میشه، پخش دیجیتال یا Digital Video Broadcasting را اصطلاحا DVB میگویند که روشهای بسیار متنوعی دارد:

پخش دیجیتال با کابل DVB-C (cable) این روش پر هزینه است ، برنامه ها به صورت فایل تا روزها و ماهها روی سرور سرویس دهنده ضبط میشه و در نتیجه بیننده هر برنامه را هر موقع که دوست داشت انتخاب و نگاه میکنه (شبیه دریافت فایل از روی اینترنت منتها نیاز نیست داده های چند دور کره زمین بچرخند تا به دست شما برسند)، این روش در دهه های آینده به مرور جایگزین همه روشها میشه و روشهای بی سیم فقط برای وسایل همراه مثل PMP (به قول عوام MP4) و مبایلها استفاده میشه.

DVB-S (satellite) این روش در حال حاضر در دنیا بسیار محبوب و رواج داره، در ایران DVB-T یک جورایی کم کم جایگزینش میشه، چراکه DVB-S علاوه براینکه نیازمند دیش بر بالای بام و تنظیمش باید توسط فردی متخصص انجام بشه مشکل دیگرش تهاجم فرهنگی خصوصا برای کشورهایی که فرهنگشون آمیخته در اسلام

DVB-T (Terrestrial) سیستم پخش تلویزیون دیجیتال زمینی که به مرور جایگزین سیستم پخش زمینی فعلی میشه که باید همه جای کشور فرستنده ها و تجهزاتش نصب بشه، این سیستم تو برخی شهرهای ایران نصب شده و به صورت پخش آزمایشی قرار داره، استانداردهاش توسط کشورهای اروپایی تصویب شده و در خاورمیانه و اروپا رواج داره، در حال حاضر بیش از 30 کشور در دنیا از آن بهره، در سالهای آینده نسخه جدید DVB-T به نام DVB-T2 که 50% پهنای باند بالاتری (کانالهای بیشتر یا باکیفیت تر) را برای پخش فراهم میکنه امکان پخش کانالهای HD به صورت گسترده فراهم میشه کم کم جایگزین DVB-T شده در آن هنگام سیستم آنالوگ کاملا جمع میشه.
http://www.dvb.org/technology/dvbt2/index.xml

+ مزیت پخش دیجیتال بر آنالوگ چیست؟
در پخش دیجیتال صدا و تصویر یا با کیفیت 100% دریافت میشه یا نمیشه و دیگر تصویر برفکی نیست در نتیجه کیفیت پخش به قول عوام DVD quality میشه!

+ آیا این استاندارد فقط در تلویزیونهای دیجیتال قابل استفاده است؟
خیر، هیچ ربطی نداره که تلویزیون شما دیجیتال باشه یا آنالوگ، اگه در ایران خریداری شده و با صدا سیمای آنالوگ فعلی کار کنه مشکلی ندارد، مساله اصلی این است که دستگاه گیرنده DVB-T دارای خروجی صدا و تصویری باشد که با تلویزیون شما سازگار باشد.
تلویزیون دیجیتال در صنعت تلویزیون یک اصطلاح است و به معانی مختلفی برداشت میشود:
اولین بار این اصطلاح زمانی اومد که تنظیمات تلویزیون مثل کم زیاد کردن صدا به با کنترل انجام میشد که میگفتند مثلا صدا دیجیتالی کم زیاد میشه و ... تا این اواخر که به تلویزیونهای که به اصطلاح از سیگنالهای ویدیویی با کیفیت بالا مثل 720P یا بالاتر حمایت میکنند میگویند Digital HDTV!

+ برای گرفتن DVB-T در تلویزیون چه باید کرد؟
چون اکثر تلویزیونها فقط تیونر Analog دارند باید یک گیرنده یا ریسیور DVB-T تهیه شود؛

اگر اخیرا تلویزیون Plasma یا LCD خریداری کرده اید ممکن است تلویزیون شما این قابلیت را داشته باشد، برای اطمینان دربرشور مشخصات یا دفترچه تلویزیون دنبال کلماتی چون Tuner DVB-T و Mpeg-4 AVC H.264 باشید.

اشخاصی که میخوان تلویزیون بخرند بهتر دنبال تلویزیون با تیونر DVB-T باشن که در حال حاضر در بازار کمیاب ولی آینده فراوان خواهد شد (البته توصیه میکنم بالاش 100 بیشتر ندین چون بیش از اینم نمیارزه، البته نوع داخل تلویزیون معمولا کیفیت بالاتری از دستگاههای ارزانی داره که جداگانه فروخته میشن و بعلاوه دیگر نیازی نیست که یک دستگاه اضافی در کنار تلویزیون قرار و یک کنترل جداگانه دست بگیرید ، معمولا عمر مفید یک تلویزیون از این دستگاههاست.

+چه جایی بهتر از تلویزیون دیجیتال استفاده بشه؟
تلویزیون دیجیتال در نهایت جایگزین سیستم آنالوگ فعلی میشه، هر کسی که از تصاویر برفکی و نویز دار خسته شده کاندید مناسبیه.
نکته مهم: اگر از کیفیت فعلی راضی هستید الزامی نیست حتما گیرنده دیجیتال تهیه کنید، باید توجه کرد که مشکل سیستم آنالوگ اینکه در هنگام انتقال تصویر از فرستنده تا گیرنده روی تصویر نویز میافته یا برفکی میشه، اگه مشکلی با این مساله ندارین بد نیست بدانید سیستم آنالوگ مزایایی هم داره: تصاویر متحرک در آنالوگ کاملا نرم و روان هستن خصوصا صحنه های ورزشی، صدا بر تصویر کاملا انطباق داره و ... سیستم دیحیتال نویز از بین میبره ولی برخی مشکلاتی دیگری را به همراه میاره که شدتش بسته به دستگاه گیرندست (از کاملا نامحسوس تا محسوس البته این چیزی نیست که هر کسی از آن سر دربیاره حتی محسوسش)
در سیستم آنالوگ تصویر در واقع در صدا سیما پخش میشه (با پخش کننده های تجاری با کیفیت و بسیار گران قیمت) و تلویزون فقط زحمت میکشن تصاویررا دریافت میکنه ولی در دیجیتال گیرنده علاوه بر دریافت داده های دیجیتالی صدا تصویر باید آنرا پردازش و رمزگشایی کند و دست آخر به صدا و تصویر تبدیل کند (پخش کند)

+ آیا دریافت دیجیتال به روش DVB-T مزیتی بر DVB-S از نظر کیفیتی دارد؟
بله، خصوصا برای کسانی که تلویزیون LCD دارن باید توجه کنند که تصویر فرمت H.264 درDVB-T ایران نسبتا با کیفیت تر از تصویر با فرمت Mpeg-2 در سیستم DVB-S ایران هست که بیشترین نمود آن در تلویزیونهای LCD و Plasma دیده میشه (چون مبحث پیچیده ای نمیخوام واردش بشم همین قدر بدونین که H.264 کیفتش بهتر از mpeg-2)
البته این مساله کیفیت بالاتر DVB-T بر DVB-S عمدتا در شهر تهران صادق است و در شهرهای دیگر بحث transmission و انتقال مطرح میشه بالاخره تصویر صدا سیما در مرکز تهران باید به روشی به شهرهای دیگر هم برود، باید از همین فرستنده های آنالوگ استفاده بشه یا ...، بد نیست یک شخص دست اندرکار بیاد توضیح بده.

+ حالا که اینقدر خوبه همین الان بریم یکی بخریم؟
در حال حاضر بهتر به دو دلیل برای خرید عجله نکنید:
1) الان پخش به صورت آزمایشی انجام میشه، و ممکن سیستم پخش تغییراتی بکنه و با دستگاه خریداری شده سازگار نباشه!
http://iranictnews.ir/Archive/1388/...رنده-های-تلویزیون-دیجیتال-توسط-صدا-و-سیما.htm
http://forum.persiantools.com/t139225.html
2) به دلیل عرضه محدود و تقاضای بالا در بازار سیاه گیرنده DVB-T که قیمت پایینی هم داره گرانتر فروخته میشه و خوش به حال سودجویان میشه
اگر از این دستگاهها سر در نمیارید دنبال مدلهایی باشین که توسط صداسیما معرفی میشه.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
نشر این مطالب برای کمک به هموطنان آزاد است

Last edited:

DVBXBOX

Registered User
لایک‌ها
0
فقط حواستون باشه صبر کنید مدلهایی وارد کشور بشه که حتما Teletext فارسی
رو ساپورت کنه. اونوقت می ارزه که پاش حدود 60 تا 100 هزار پول داد. چون الان
اینهایی که در ایران وارد شده همه شون چینی بدون منوی فارسی و بدون ساپورت
Teletext فارسی هستند که قیمتشون زیر 35 هزار تومان هست. اما این سودجوها
دارند با این قیمت فوق العاده بالا این گیرنده ها رو می فروشند؟

می دونین مدلهایی که در خارج از ایران حدود 70 هزار تومانه چه قابلیت هایی داره؟

- دارای کارت خور برای کانالهایی که کدشده و قفل هستند.
- دارای Firmware و نرم افزار اصلی قابل ارتقاء از وبسایت سازنده
- دارای پورت های USB برای اتصال هارد و کول دیسک
- دارای یک تیونر اضافی برای زمانی که یک کانال در حال ضبط باشد و یکی در حال پخش
- ساپورت خروجی 1080p فول HD و تمامی سیستم ها و استانداردهای پخش تلویزیونی
- دارای قابلیت برنامه ریزی برای ضبط برنامه ها در ساعاتی مقرر در طول هفته
- ضبط و پخش برنامه کانال ها بر روی هارد داخلی
- پخش عکس و آهنگ هم از داخل هارد هم از طریق USB
- خروجی پورت شبکه برای انتقال تصاویر و موسیقی و فیلم بر روی هارد کامپیوتر و بالعکس
- خروجی HDMI و Component DVD و S-Video و RF با هم.

اما این مدلهایی که در تهران الان بالای 110 هزار دارند می فروشند اکثریت قریب به
اتفاقشون این قابلیت ها رو ندارند که با این تفاسیر باید زیر 40 هزار قیمتشون باشه.

سرمون نذاریم کلاه بره خواهشاً!

hadief

Registered User
لایک‌ها
5
سلام
من فروشنده دستگاه های جدید dvb-t هستم. البته این فرق میکنه با خود تلویزیون دیجیتال.
این محصول یک یو اس بی هست که به کامپیوتر و لب تاپ متصل میشه و یک آنتن کوچیک داره فعلا در تهران و کرج و اصفهان جواب میده . بیایید از اینجا ببینید

navadi(1).jpg

Lumini

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
فقط حواستون باشه صبر کنید مدلهایی وارد کشور بشه که حتما Teletext فارسی
رو ساپورت کنه. اونوقت می ارزه که پاش حدود 60 تا 100 هزار پول داد. چون الان
اینهایی که در ایران وارد شده همه شون چینی بدون منوی فارسی و بدون ساپورت
Teletext فارسی هستند که قیمتشون زیر 35 هزار تومان هست. اما این سودجوها
دارند با این قیمت فوق العاده بالا این گیرنده ها رو می فروشند؟

می دونین مدلهایی که در خارج از ایران حدود 70 هزار تومانه چه قابلیت هایی داره؟

- دارای کارت خور برای کانالهایی که کدشده و قفل هستند.
- دارای Firmware و نرم افزار اصلی قابل ارتقاء از وبسایت سازنده
- دارای پورت های USB برای اتصال هارد و کول دیسک
- دارای یک تیونر اضافی برای زمانی که یک کانال در حال ضبط باشد و یکی در حال پخش
- ساپورت خروجی 1080p فول HD و تمامی سیستم ها و استانداردهای پخش تلویزیونی
- دارای قابلیت برنامه ریزی برای ضبط برنامه ها در ساعاتی مقرر در طول هفته
- ضبط و پخش برنامه کانال ها بر روی هارد داخلی
- پخش عکس و آهنگ هم از داخل هارد هم از طریق USB
- خروجی پورت شبکه برای انتقال تصاویر و موسیقی و فیلم بر روی هارد کامپیوتر و بالعکس
- خروجی HDMI و Component DVD و S-Video و RF با هم.

اما این مدلهایی که در تهران الان بالای 110 هزار دارند می فروشند اکثریت قریب به
اتفاقشون این قابلیت ها رو ندارند که با این تفاسیر باید زیر 40 هزار قیمتشون باشه.

سرمون نذاریم کلاه بره خواهشاً!

سلام اینایی که گفتی تقریبا درست و کامل بود مدل های چینی البته چینی نا مرغوب !! مشکل دارند و ساپورت هم ندارن چون همونطور که می دونین چین همه جور کیفیت محصول تولید می کنه بنا به درخواست سفارش دهنده :blush:
الان به مدل هست که اینم چینیه اما کسانی که گرفتن ازش واقعا راضین به نام provision که 110 قیمتشه تقریبا همه امکاناتی گفتید رو هم داره اما از ساپورت نرم افزاریش اطلاع ندارم
یه مدلم اینه که من معرفی کردم که وطنی هستش (البته فکر کنم سفارش وطنی :p) که امکاناتش همه جور پورت خروجی داره اما USB فقط برای آپدیت دستگاه داره ولی چون وطنی هست پس ساپورت نرم افزاری داره چون صدا و سیما هم تاییدش کرده
http://forum.persiantools.com/showthread.php?p=2652547#post2652547

arashmidos

Registered User
لایک‌ها
46
سلام و خسته نباشید خدمت همه
میخواستم بگم با توجه به تجربه بنده یگیرنده دیجیتال ایکس ویژن مدل 101 یکی از بهترین گیرنده های دیجیتالی هست که من تا حالا دیدم. چون توی کارم زیاد گیرنده میره و میاد

دلیل این موردی که میگم اینه که گیرنده های دیجیتال نیاز دارند دائما با توجه به سیگنال صدا و سیما به روز بشن و این دستگاه این قابلیت را دارد. چون خدمات پس از فروش دائما آن را به روز می کنه

اینجا می تونید مشخصات و عکسشو ببینید: شماره 2 مدلی هست که من میگم خوبه که با آپدیت می تونه فیلم هم پخش کنه

ShowThumbnail.aspx

http://maadiran.com/Products.aspx?KeyID=136

این هم یکی ز روش های خدمات دهی خوب این دستگاه
www.maadiran.mihanblog.com

isfahaneshop

Registered User
لایک‌ها
2
سلام و خسته نباشید خدمت همه
میخواستم بگم با توجه به تجربه بنده یگیرنده دیجیتال ایکس ویژن مدل 101 یکی از بهترین گیرنده های دیجیتالی هست که من تا حالا دیدم. چون توی کارم زیاد گیرنده میره و میاد

دلیل این موردی که میگم اینه که گیرنده های دیجیتال نیاز دارند دائما با توجه به سیگنال صدا و سیما به روز بشن و این دستگاه این قابلیت را دارد. چون خدمات پس از فروش دائما آن را به روز می کنه

اینجا می تونید مشخصات و عکسشو ببینید: شماره 2 مدلی هست که من میگم خوبه که با آپدیت می تونه فیلم هم پخش کنه

ShowThumbnail.aspx

http://maadiran.com/Products.aspx?KeyID=136

این هم یکی ز روش های خدمات دهی خوب این دستگاه
www.maadiran.mihanblog.com

شما تا حالا چند مدل دستگاه دیدی که میگی 101 بهترینش است؟:lol:
چندتا از آپدیت های مادیران به خاطر تغییر سیگنال ارسالی بوده؟:eek:
چندتاش به خاطر رفع مشکلات دستگاه خودش؟!!:wacko:

dj-tv

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
دوستان در این فروم در چند جای مختلف در باره تلویزون وگیرنده دیجیتال صحبت شده که نصف ارسال ها تکراری است .

blogeab

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0

فایل های ضمیمه

• 34_115_sku_10036_6.jpg
    34_115_sku_10036_6.jpg
    242.5 KB · نمایش ها: 150
  • 34_113_01-2.jpg
    34_113_01-2.jpg
    164.1 KB · نمایش ها: 151

MJ12

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
80
دانلودجدول فرکانسهای تلویزیون دیجیتال درایران
حجم فایل :105 کیلوبایت
منبع:پایگاه جامع تلویزیون دیجیتال

فایل های ضمیمه

• جدول فرکانسهاي تلویزیون دیجیتال ايرانDVB-T.rar
    106 KB · نمایش ها: 40

Bahloul

Registered User
لایک‌ها
9

silensio21

Registered User
لایک‌ها
250
سلام
من تلویزیون دیجیتال سامسونگ دارم، به صورت خودکار شبکه ورزش به لیست کانال هایم اضافه کردم
فقط ترتیب کانالها (1 تا 6 همان ترتیب کانالهای آنالوگ سیما است و بعد از آن کانال های دیجیتال تنظیم شده بود
مثلن آی فیلم کانال 10 بود) الان بهم ریخته، الان کانال 1 برای من العام نشان می دهد، باید چکار بکنم تا بتوانم
تنظیم کانالها به صورتی که بخواهم مثلن کانال 1 شبکه 1 نمایش بدهد و کانال 2 شبکه دو و الی آخر نمایش بدهد؟

ممنون از لطف شما

pirate123

Registered User
لایک‌ها
58
سلام
من تلویزیون دیجیتال سامسونگ دارم، به صورت خودکار شبکه ورزش به لیست کانال هایم اضافه کردم
فقط ترتیب کانالها (1 تا 6 همان ترتیب کانالهای آنالوگ سیما است و بعد از آن کانال های دیجیتال تنظیم شده بود
مثلن آی فیلم کانال 10 بود) الان بهم ریخته، الان کانال 1 برای من العام نشان می دهد، باید چکار بکنم تا بتوانم
تنظیم کانالها به صورتی که بخواهم مثلن کانال 1 شبکه 1 نمایش بدهد و کانال 2 شبکه دو و الی آخر نمایش بدهد؟

ممنون از لطف شما

از داخل Smart Hub گزینه کانال رو انتخاب کنید و بالای صفحه تو قسمت ویرایش برید.

finepix

Registered User
لایک‌ها
83
قدیمها حدود ۱۷-۱۸ سال پیش یک سری رسیور های انالوگ بود با برندهای kyte و winersat
از انجا که تیونر این دستگاه ها انالوگ بود ایا امکان استفاده از این دستگاهها برای دریافت تلویزیون دیجیتال فعلی هست؟

بالا