برگزیده های پرشین تولز

همه چیز در مورد مرورگر فایرفاکس

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
تاریخ عضویت
7 سپتامبر 2004
نوشته‌ها
10,988
لایک‌ها
292
سن
45
محل سکونت
Tehran
سلام

امروز در اينترنت به مقاله اي برخورد كردم در مورد استفاده بهينه از فايرفاكس .

چون دوستان زيادي هستند كه از اين مرورگر استفاده مي كنند گفتم اينجا هم بنويسم شايد مورد استفاده دوستان قرار گيرد .
****************************************1-استفاده از آیکونهای کوچک تر برای داشتن فضای بیشتر: برای اینکه هنگامی که پنجره ی فایرفاکس در مقابل شما باز است فضای بیشتری برای مطالعه صفحات وب بر روی مانیتورتان داشته باشید بهتر است از آیکونهای کوچکتر در تولبار فایرفاکس استفاده کنید برای اینکار کافی است مسیر زیر را طی کنید: View بعد Toolbar بعد Customize و در آخر عبارت Use small icons را تیک بزنید.

2- بهره گیری از کلمات هوشمند برای جستجو های خاص: اگر موتور جستجو یا سایت خاصی است که در آن زیاد جستجو میکنید می توانید بدون مراجعه به آن سایت و یا موتور جستجو و تنها با بهره گیری از کلمات هوشمند از طریق نوار آدرس فایرفاکس جستجو هایتان را بسیار راحت تر در این مورد انجام دهید، از این قابلیت فایرفاکس عده ی زیادی بی اطلاع هستند.
روش کار بسیار ساده است کافی است ابتدا در درون باکس جستجوی مورد نظرتان کلیک کنید و گزینه Add a Key Word For This Search را بزنید در مثال تصویری زیر من اینکار را برای سایت معروف imdb یا دیتابیس سینمائی اینترنت کرده ام

Image and video hosting by TinyPic

و سپس برای آن یک کلمه کلیدی ساده که به خاطر آوردنش ساده باشد را در جایگاه مرتبطی که باز می شود ثبت کنید، مثلا من کلمه ی کلیدی را imdb گذاشتم، از این به بعد کافی است در نوار آدرس فایر فاکس کافی است تایپ کنم imdb Search Query یا ساده تر ای ام دی بی گزینه ی مورد نظر تا آنچه که مورد نظرم هست در سایت imdb مورد جستجو قرار گیرد.

Image and video hosting by TinyPic


3- میانبردهای کیبودر: برخی از میانبرهای کی بورد در فایرفاکس بسیار کاربردی هستند و یادگیری آنها کمتر از چند دقیقه وقت می خواهد ولی کار با فایرفاکس بعد از یادگیری بسیار آسان تر می شود.
Spacebar (page down)
Shift-Spacebar (page up)
Ctrl+F (find)
Alt-N (find next)
Ctrl+D (bookmark page)
Ctrl+T (new tab)
Ctrl+K (go to search box)
Ctrl+L (go to address bar)
Ctrl+= (increase text size)
Ctrl+- (decrease text size)
Ctrl-W (close tab)
F5 (reload)
Alt-Home (go to home page)

4- تایپ سریع آدرسها با استفاده از میانبرد های کیبورد: یک حقه ی دیگر هم توسط کیبورد می توان پیاده کرد که تایپ کردن آدرس در آدرس بار را راحت تر میکند. اگر کلیدهای کنترل و L را با هم فشار دهید نوارد آدرس فعال میشود و آماده تایپ آدرس میگردد، حال اگر نام سایتی را می دانید ولی پسوندش یادتان نیست کافی است نام آن را در آدرس بار تایپ کنید و کلید Enter را بزنید تا گوگل بگوید آدرس سایت مورد نظر شما با چه پسوندی است در ضمن اگر نام سایت و پسوندش را نیز می دانید باز روش راحت تری برای تایپ آن هست، ابتدا نام سایت را تایپ کنید سپس اگر سایت شما با پسوند com. است کلیدهای کنترل و Enter اگر net. است کلیدهای Shift+Enter و اگر org. است ctrl+shift+Enter را فشار دهید با فشردن این کلیدهای ترکیبی خود فایرفاکس اتوماتیک وار .www و پسوند مورد نظر شما را به کلمه ای که تایپ کرده اید اضافه میکند.

5- برای کار کردن با تب ها هم در کیبورد میانبرهایی وجود دارد:

- اگر تب و شیفت را با هم فشار دهید در تب ها جلو می روید
- اگر ctrl و تب و شیفت را با هم فشار دهید در تب ها از راست به چپ حرکت می کنید یا برعکس حالت بالا عقب می روید.
- اگر کنترل و مثلا عدد پنج را فشار دهید به پنجمین تبی که از چپ به راست باز است می روید.

6- میانبرهای فایرفاکس برای ماوس: در عین حال در فایرفاکس میانبرهایی نیز برای ماوس وجود دارد که کار با این نرم افزار را راحت تر میکند.

- اگر بر روی یک لینک کلید میانی ماوس را بفشارید لینک در یک تب جدید باز می شود.
-اگر شیفت را بگیرید و با ماوس به سمت پائین اسکرل کنید به صفحه ی قبلی می روید و اگر هم در حین نگاه داشتن شیفت به سمت بالا اسکرول کنید به صفحه ی بعدی می روید.
- اگر Ctrl را نگاه دارید و به سمت بالا اسکرل کنید اندازه فونت بزرگ می شود و اگر بر عکس عمل کنید یعنی Ctrl را نگاه دارید و به سمت پائین اسکرل کنید اندازه فونت صفحه یی که در حال مشاهده آن هستید کوچک می شود.
- اگر بر روی یک تب کلید میانی ماوس را فشار دهید آن تب بسته خواهد شد.

7- حذف کردن برخی موارد از History آدرس بار: فایرفاکس ذاتا این قابلیت را داراست که در هنگام تایپ آدرس توسط شما در آدرس بار آدرسهایی که قبلا شما تایپ کرده اید و نزدیک به چیزی است که فعلا شما دارید تایپ میکنید را نمایش دهد تا پروسه ی تایپ آدرس را کوتاه کند در برخی موارد آدرسهایی هستند که شما نمی خواهید بعد در حین تایپ آدرس نشان داده شوند برای اینکار ابتدا به آدرس بار بروید آدرسی که می دانید نزدیک به آدرسی که قرار است نمایش داده نشود را تایپ کنید تا در منوی زیر آدرس بار آدرس مورد نظر نمایش داده شود، حالا با کلیدهای کیبورد به سمت پائین بروید تا به آدرس دلخواه برسید و بعد کلید خدف را فشار دهید تا آن آدرس حذف شود.

8- یک روش دیگر برای سفارشی سازی فایرفاکس ساختن یک فایل user.js است که می تواند سرعت مروگر شما را بسیار بهبود دهد. برای این امر لازم است شما یک فایل user.js در فولدر پروفایل خود بسازید برای اینکه بدانید فولدر پروفایل کجاست ابتدا به اینجا سری بزنید، حالا می توانید این فایل را با استفاده از مواردی که در اینجا آورده شده است ویرایش کنید و وضعیت مرورگر خود را بهبود دهید (بهره گیری از این بند نیازمند به حوصله، اندکی استعداد، و حداقلی از زبان انگلیسی است و توضیحات بیشتر از این در حوصله ی بحث فوق با توجه به محدودیت وقت نویسنده نمی گنجد.)

9- برای بوک مارکهای خود کلمات کلیدی مشخص کنید: برای دسترسی سریعتر به بوک مارکهای خود می توانید برای آنها کلمات کلیدی مشخص کنید کافی است بر روی یک بوک مارک کلیک راست کنید و سپس Properties را انتخاب کنید و بعد در مقابل Keyword کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد کنید حالا اگر این کلمه کلیدی را در آدرس بار خود تایپ کنید به همان آدرسی خواهد رفت که در آن بوک مارک به ثبت رسیده است.

10- تسریع روند بارگذاری صفحات برای کاربران خطوط پرسرعت اینترنتی: اگر دسترسی به اینترنت با سرعت بالا دارید نکات زیر می تواند باعث شود لود شدن صفحات در فایرفاکس و در چندین تب به صورت همزمان بسیار سریعتر صورت گیرد.
- ابتدا در آدرس بار خود عبارت about:config را تایپ کنید و Enter را فشار دهید. و بعد در مقابل F-ilter عبارت network.http را تایپ کنید و با کلیک دو تایی بر روی موارد مرتبط این تنظیمات را تغییر دهید:
network.http.pipelining را بر روی true تنظیم کنید.

network.http.proxy.pipelining را بر روی tru تنظیم کنید.

network.http.pipelining.maxrequests را بر روی 30 قرار دهید

در جایی از صفحه رایت کلیک کنید و گزینه ی New-> Integer را انتخاب کنید و مقدار آن را برابر صفر قرار دهید.

11- فایرفاکس را در استفاده از رم محدود کنید: اکثر افراد بزرگترین ضعف فایرفاکس را در میزان استفاده آن از حافظه رم می دانند که البته دسترسی این مروگر به این حافظه را می توان محدود ساخت، برای اینکار about:config را در آدرس بار تایپ کنید و در درون باکس ف-یلتر عبارت browser.cache را تایپ کنید تا نتایج محدود شوند و سپس browser.cache.disk.capacity را انتخاب کنید در حالت عادی مقداری که برای این گزینه در نظر گرفته شده است 50000 است ولی اگر شما یک رم بین 512 مگابایت الی 1 گیگ دارید توصیه میشود آن را بر روی 15000 بگذارید.

12- میزان استفاده فایرفاکس از حافظه رم در حالت minimize را کاهش دهید: این تنظیمات می شود سبب میشود تا زمانی که شما فایرفاکس را اصطلاحا minimize می کنید بر روی هارد دیسک بار گذاری شود و از حافظه رم خارج شود، که اینکار علاوه بر آزاد کردن حافظه رم سبب می شود تا بارگذاری مجدد فایرفاکس و یا همان restore کردنش بسیار سریعتر صورت گیرد. برای اینکار باز بایستی به سراغ about:config بروید در جایی از صفحه کلیک راست کنید و مسیر New-> Boolean را طی کنید تا از شما یک نام بخواهد و نام را config.trim_on_minimize وارد کنید حالا بر روی این تنظیم جدید دابل کلیک کنید و مقدار آن را TRUE قرار دهید و بعد فایرفاکس را ری استارت کنید تا نتیجه را مشاهده کنید.

13- حذف یا اضافه کردن کلید بستن از کنار تب ها: آیا تا به حال شده است تصادفا بر روی ضربدر کنار یک تب کلیک کرده باشید و آن تب را به اشتباه بسته شده باشد؟ می توانید با رفتن به تنظیمات فایرفاکس این کلید را حذف یا اضافه کنید کافی است دوباره به سراغ about:config رفته و مقدار لازم را برای browser.tabs.closeButtons ویرایش نمائید در زیر عملکرد هر یک از مقادیر داده شده است.

صفر: نمایش یک کلید بستن تنها بر روی تبی که فعال است.

یک: حالت پیش فرض فایرفاکس: نمایش یک کلید بستن برای هر تب

دو: هیچ کلید بستنی برای هیچ تبی نمایش داده می شود.
سه: نمایش یک کلید بستن در انتهای نوار تب ها (مشابه قابلیت که در نسخه های پیشین فایرفاکس وجود داشت.)

سه: نمایش تنها یک کلید بستن در انتهای نوار تب ها
اصل مقاله http://www.updateblog.net/archive/2007/05/13.php#more
 

ROOZBEH33

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
تاریخ عضویت
3 ژانویه 2005
نوشته‌ها
969
لایک‌ها
372
سن
39
محل سکونت
Sacramento, CA
نكات جالبي بود آقا بهروز دستتون درد نكنه . خود من تا 5 ماه پيش از فايرفاكس استفاده مي كردم اما از وقتي كه اوانت بروزر رو نصب كردم ديگه طرف هيچ بروزر ديگه اي نميرم چون كار باهاش خيلي راحته و محيطش هم قشنگه و مثل فايرفاكس tab هاي زيادي ميشه باز كرد . اينم آدرس سايتشه اگه كسي خواست

http://www.avantbrowser.com

البته كسايي كه به امنيت در اينترنت خيلي توجه دارند همون فايرفاكس از همه بهتره :)
 

shervin

ASP.net
کاربر قدیمی پرشین تولز
تاریخ عضویت
26 ژوئن 2005
نوشته‌ها
6,352
لایک‌ها
261
سن
38
محل سکونت
تهران
منم تا 2-3 سال پیش با Avant کار میکردم ولی از همون موقع که فایر فوکس رو ریختم دیگه طرف هیچی نمیرم
ضمنا بهروز جان ممنون از مطلب مفیدت
 

بهناز

Registered User
تاریخ عضویت
10 مارس 2007
نوشته‌ها
400
لایک‌ها
4
با سلام به خدمت شما دوستان عزیز چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین.
1-من میخوام بعد از سالها از Firefox استفاده کنم نظر شما چیه سرعتش نصبت به بقیه چطوره؟
2-آیا Firefox مثل IE هیستوری و داشتن آفلاینها به مدت دلخواه و تنظیمات مربوط به اون رو داره؟
3-ایجاد پروفایل در Firefox به چه معنیه وبه چه دردی میخوره؟
5-من دو تا Mozilla Firefox 2.0 Final و Mozilla Fireox 3.0 Gran Paradiso دارم اینها چه فرقی با هم دارن وباید از کدومش استفاده کنم؟
4-در اخر چه معایبی داره؟

ببخشید اگه زیاد شد با تشکر
 

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
تاریخ عضویت
8 مارس 2004
نوشته‌ها
3,790
لایک‌ها
37
سن
43
محل سکونت
No.20, Esfahan, Iran
1- نسبت به IE که 99 درصد تأييد ميشه. اون يک درصد هم مربوط به برخی سايت ها هست که فقط بر اساس IE طراحی شدن. همين مسأله درباره Opera نسبت به FireFox هم صدق ميکنه. با اين فرق که برتری های Opera به FireFox مثل FF به IE تفاوت اينقدر زيادی نداره.
2- تمامی اون تنظيمات رو داره. قابليت Import تنظيمات و History و غيره از IE رو هم داره، ضمن اينکه به تازگی در FF هم مثل Opera ميتونی Last time open tabs رو داشته باشی. البته هنوز مثل Opera نميتونی Session بهش بدی، چيزی که در ie7 يه جورايی ميشه. شايد بتونی به صورت گروهی BookMark کنی.
3- برای استفاده چند کاربر با تنظيمات مختلف. مثل user های windows.
5- به نظر من شما از ورژن 2.0.0.4 استفاده کنين.
4- يه باگ کوچيک داره که گاهی ظهور ميکنه و بيشتر هم در نسخه 3 مشاهده شده اونم اينه که رم قورت ميده. ورژن 2 کمتر دچار اين باگ ميشه. گاهی وقت ها هم با برخی اسکريپتهای سايت ها ناسازگاری داره و هنگ ميکنه که البته ولش کنی خودش پيغام ميده که اسکريپت رو اجرا نکنه. در مورد مشابه ie قفل ميکنه و بسته ميشه.
6- در آخر اگه مشکل فضای hard نداری چند تا Browser نصب داشته باشی خوبه. Opera 9.22 Build 8800, FireFox 2.0.0.4, IE7, Netscape 9.0b1
 

بهناز

Registered User
تاریخ عضویت
10 مارس 2007
نوشته‌ها
400
لایک‌ها
4
سلام
من در همین حالت در IE اعداد در فارسی دارم ولی در firefox این طور نیست.,واعداد انگلیسیه.

ویه حالت دیگه اینکه چجوری میتونم در حالت آفلاین همه چیزهایی که در آنلاین دیدم رو به صورت آفلاین هم ببینم مثل IE؟
 

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
تاریخ عضویت
8 مارس 2004
نوشته‌ها
3,790
لایک‌ها
37
سن
43
محل سکونت
No.20, Esfahan, Iran
سلام
من در همین حالت در IE اعداد در فارسی دارم ولی در firefox این طور نیست.,واعداد انگلیسیه.

ویه حالت دیگه اینکه چجوری میتونم در حالت آفلاین همه چیزهایی که در آنلاین دیدم رو به صورت آفلاین هم ببینم مثل IE؟
خوب نمايش فارسی عدد مربوط به خود IE ميشه، در FF و Opera و Netscape انگليسی است. ولی اين فقط مربوط به نحوه نمايش است.
خوب FF هم مثل IE، History داره، ضمن اينکه با افزوده شدن امکان ديدن Last open tabs (مثل Opera) ميتونی آخرين صفحاتی که باز بوده قبل از بستن برنامه رو دفعه بعد که FF رو باز ميکنی ببينی، حتی در وضعيت Offline. ولی اين امکانو بايد خودت در Opetion تنظيم کنی، چون به طور پيشفرض اينطوری نيست، بر عکس اپرا.
 

بهناز

Registered User
تاریخ عضویت
10 مارس 2007
نوشته‌ها
400
لایک‌ها
4
با تشکر از شما دوست عزیزم
خوب چجوری باید مشکل اعداد رو حل کنم؟
و در مورد Offline ها چجوری در آپشن تنظیم کنم؟
با تشکر
 

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
تاریخ عضویت
8 مارس 2004
نوشته‌ها
3,790
لایک‌ها
37
سن
43
محل سکونت
No.20, Esfahan, Iran
با تشکر از شما دوست عزیزم
خوب چجوری باید مشکل اعداد رو حل کنم؟
و در مورد Offline ها چجوری در آپشن تنظیم کنم؟
با تشکر
عدد ها مشکلی ندارن. همين صفحه رو شما با ie عدد رو فارسی ميبينی با FF يا Opera انگليسی. اين مربوط به ذات برنامه ميشه.
از منو تولز، آپشن رو ميزنی، در سربرگ main قسمت Startup، گزينه show my windows and tabs from last time رو براي when firefox starts انتخاب ميکنی.
 

tabeez

Registered User
تاریخ عضویت
7 دسامبر 2006
نوشته‌ها
260
لایک‌ها
0
چطور میشه کاری کرد که جلوی دانلود رو توو FireFox گرفت؟
 

tabeez

Registered User
تاریخ عضویت
7 دسامبر 2006
نوشته‌ها
260
لایک‌ها
0
دوست عزیز با نصب این exten.. و غیر فعال کردن دانلود، نمیشه دانلودکرد..این درست.. ولی هر کسی میتونه بره این exten.. رو تغییر یا حتی پاک کنه..
چطور میشه دسترسی به اونرو disable کرد؟
 

3POWER

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
تاریخ عضویت
1 دسامبر 2006
نوشته‌ها
2,750
لایک‌ها
544
چطور میشه کاری کرد که جلوی دانلود رو توو FireFox گرفت؟
خوب شما منظورت يك فايل مشخص هست كه با مرورگر دانلود نشه؟‌ يا يك صفحه؟ يا ... ؟

به نظرم بعيد مياد راهي براي اين كار باشه
 

safa2002

Registered User
تاریخ عضویت
2 ژانویه 2007
نوشته‌ها
222
لایک‌ها
1
درقسمت adress bar مرورگر دستور زیر را تایپ کن
about:config
تمامی یا اکثر تنظیمات firefox رو مشاهده میکنی
با توجه به search یا filter میتونی موارد دلخواه رو پیدا کنی
مثلا برای مورد شما تایپ کن download
 

tabeez

Registered User
تاریخ عضویت
7 دسامبر 2006
نوشته‌ها
260
لایک‌ها
0
منظورم فایل یا صفحه خاصی نیست...
منظورم اصلا نشه فایلی دانلودکردی... نه اینکه فایل با پسوند خاصی..، اینطور بگم دانلود رو غیر فعال کنه...
با اون Exten.. میشه اینکار رو کرد.. ولی دسترسی به تنظیمات اون Exten.. آزاده و هر کسی میتونه دانلودرو فعال کنه..
من میخوام دسترسی به اون غیر فعال شه..
 

3POWER

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
تاریخ عضویت
1 دسامبر 2006
نوشته‌ها
2,750
لایک‌ها
544
منظورم فایل یا صفحه خاصی نیست...
منظورم اصلا نشه فایلی دانلودکردی... نه اینکه فایل با پسوند خاصی..، اینطور بگم دانلود رو غیر فعال کنه...
با اون Exten.. میشه اینکار رو کرد.. ولی دسترسی به تنظیمات اون Exten.. آزاده و هر کسی میتونه دانلودرو فعال کنه..
من میخوام دسترسی به اون غیر فعال شه..
خوب اين طور من فهميدم
اين ميتونه ربطي به مرورگر نداشته باشه
يعني شما ميتونيد در برنامه خودتان تنظيماتش رو اعمال كنيد
كه به يك فايلي اجازه دانلود داده نشه...
 

tabeez

Registered User
تاریخ عضویت
7 دسامبر 2006
نوشته‌ها
260
لایک‌ها
0
عزیز به برنامه خودمان! یعنی چی؟
مگه من میخوام برنامه بنویسم که...
من میخوام کسی که از FireFox استفاده میکنه نتونه دانلود کنه...
یعنی دانلود تو FireFox غیر فعال شه...
 

masoudi

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
19 سپتامبر 2004
نوشته‌ها
69
لایک‌ها
0
سلام
یه مشکل دارم و اون اینه که بعد از نصب فایرفاکس 2 نمی تونم توی جیمیل یا یاهو لاگین کنم و حتی نمی تونم صفحه اکتنشنهای فایرفاکس رو باز کنم . علت چیه؟
 

Xiv

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
17 می 2007
نوشته‌ها
247
لایک‌ها
1
محل سکونت
Internet
شما باید وارد صفحه ی سازگار با فایر فاکس بشید.
به طور مثال من خودم با فایر فاکس وارد یاهو می شدم ولی قر و قاطی بود.
اما نوشته بود که شما از کدوم مرورگر استفاده می کنید و بعد از انتخاب فایر فاکس صفحه درست می شد.
بقیشون هم همینطورین دیگه.
 
بالا