برگزیده های پرشین تولز

وضعیت کار در رشته ریاضی

F-May5th

کاربر فعال بخش پاتوق
لایک‌ها
10,542
من با نظر علی موافقم و با نظر دکتر افتک مخالف :D افتک حالا خوبه مهندسی اگه دکتر بودی چکار می کردی :general108:
مخالفتت بخوره تو سر مصطفی ایشالا:D
ببین کلا هدف استارتر همدردی یا هم زبانی بوده وگرنه من مطمئنم اگه عالم و آدم از دانشگاه بد بگن هیچ کس از رفتن به دانشگاه منصرف نمیشه. پس درست نیست به برخی از دوستان بگیم آقا جان شما داری جوان مردم رو تشویق به ترک تحصیل می کنی.
آقا بجان خودم بعضی ها هستن که خیلی تحت تاثیر حرف دیگران هستن. من خیلی ها رو دیدم که با همین حرف اطرافیان از ادامه تحصیل منصرف شدن:rolleyes:
این تاپیک رو بخون. جوون بیچاره مردم مشورت خواست. منصرفش کردند... نمیگم حتما تاثیر حرف بچه های اینجا بوده، اما تاثیرش کم هم نیست. وقتی 100 نفر یچیزی رو به آدم بگن، بالاخره در ایمانش تزلزل پیدا میشه:D
https://forum.persiantools.com/thre...-دارها-کسانیکه-میتونن-کمک-کنن-وارد-شن.834408/
بازار کار یعنی اینکه اکثر افراد جامعه بتونن یه کار مناسبی رو برای خودشون به دست بیارن. اینکه بگیم کسی که تخصص داره هیچ وقت بیکار نمی مونه حرف نادرستی هست. اگه ملاک به این هست بگیم آقاجان فردا همه دانشگاه های دولتی درشون تخته فقط دانشگاه تهران و شریف حق دارن دانشجو بگیرن :D

اینکه نمیشه که. بالاخره از بین این همه متقاضی کنکور یه عده خرخون نیستن، یه عده باهوش نیستن، اصلا خیلی ها متوسط هستن.

نحوه راهنمایی افتک خان مثل این هست که استارتر بگه من می خوام فردا مغازه تو فلان شهر باز کنم، چی باز کنم خوبه ؟ ما هم بگیم هر چی باز می کنی فقط باید توش بهترین باشی تا در آمد داشته باشی. این بدترین شکل راهنمایی به یه فرده. بلکه به جای این جور راهنمایی کردن باید بهش گفت که وضعیت مثلا فلان جور مغازه ها در حال حاضر بهتر جواب میده یا این شغل ها زحمت کمتر و آینده ی بهتری رو دارن. وگرنه با یه جمله که اگه بهترین باشی پول خودش برات میاد که نشد راهنمایی. چشم بسته غیب می گی افتکی؟:general509:
-------------------------
ببین ایشون سوال کرد گه کلا امیدی به رشته های مهندسی نیست و آیا باید رفت تجربی ؟ .... من جوابم این بود که : نخیر. کلا امید هست، اما باید کارت خوب باشه و جزو اون چند درصد برتر مهندسین باشی تا آینده ات تضمین باشه ... همونطور که شما هم گفتی، در همه کارها همینطوره ... در پزشکی هم همینطوره. آمار قبولی پزشکی نسبت به شرکت کننده تجربی، اگر اشتباه نکنم حدود 1 به 100 ـه. آمار قبولی رزیدنتی هم نسبت به پزشک عمومی حدود 1 به 40 بود. یعنی از هر 4000 شرکت کننده تجربی، 1 نفر به درآمد خوب و تضمین شغلی میرسه.... خب با یه مقایسه ساده میشه متوجه شد که از هر 4000 شرکت کننده ریاضی هم قطعا 1 نفر به درآمد خوب و تضمین شغلی میرسه. :general406::general108::D ... این استدلال من کجاش مشکل داره ؟:D

مشکلی که وجود داره، آدم های غیر موفقه... مثلا یه نفر که پزشکی یا دندونپزشکی دانشگاه آزاد خونده و تخصص هم قبول نشده ( به عنوان الگوی یه آدم ناموفق تجربی:D)، بطور معمول از نظر مالی موفقتر از یک مهندس فارغ التحصیل از یه دانشگاه درجه 2 با معدل 14( به عنوان الگوی یه آدم ناموفق ریاضی) است ... اگرچه من مهندس دانشگاه درجه 2 معدل 14 هم دیدم که مهاجرت کرده و بخاطر سختگیری کمتر روی مهاجرت رشته های مهندسی ( نسبت به پزشکی)، در خارج آدم موفقی شده

یه نکته دیگه هم بحث شرکت های خصوصی هست. من یادم میاد چند وقت پیش یه کی تو همین بخش کار و سرمایه جستار زده بود و می گفت ماهی 4 تومن می گیره اما چون کارش خصوصی هست و شرکت سالیانه باهاش تمدید می کنه و امنیت شغلی نداره دوست داره تغییر شغل بده ( یه مورد دیگش هم احترام بیش از حد به خانواده مدیر عامل بود‌‌ ). حالا این جور آدم ها که خیلی خوش شانس هستن که اینجوری دارن حقوق می گیرن. ولی در کل کار برای بخش خصوصی هیچ مزیتی نداره. شما وقتی بخض خصوصی رو با بخش دولتی مقایسه می کنی تازه می فهمی کارمندان دولت تو چه بهشتی دارن کار می کنن.

به خدا من حاضرم ماهی 2 میلیون از دولت بگیرم ولی 100 میلیون از بخش خصوصی نگیرم (این رو از صمیم قلبم می گم‌).
ببین شرکت خصوصی با دفتر خانوادگی فرق داره. اون چیزی که دوستمون در اون تاپیک گفت، برداشت من از حرفش یه دفتر خانوادگی بود که 7 تا کارمندش با هم فامیل هستن، 2-3 نفر هم غریبه آوردن که تخصصشون تکمیل بشه ... اینا با شرکت خصوصی فرق دارن. شرکت های خصوصی ( حداقل از نظر قانونی و ظاهرا خصوصی) غول در ایران وجود دارن که امنیت شغلی توشون از مشاغل دولتی هم بالاتره ... ضمنا همیشه هم اختلاف حقوق 4 تومنی و 2 تومنی نیست. شرکت های پتروشیمی و مخابراتی و ابزار دقیق خصوصی، حقوق هاشون اونقدر بالا هست که آدم با چند سال کار کردن سرمایه لازم برای راه اندازی شغل خصوصی خودش رو جمع کنه. شما وقتی سالی 20 میلیون پس انداز میکنی، امنیت شغلی برات مهمه. وقتی با حقوق و پاداش ماهی 25 میلیون بگیری( که اصلا هم غیر معمول نیست. بیا من 100 نفر رو بهت معرفی کنم که دارن میگیرن)، بعد از 4 سال دیگه زندگیت وابسته به اون حقوق نیست. در بدترین حالتش پس اندازت رو میذاری توی بانک و سودش رو میگیری
الان افتک اگه به سلامتی ازدواج کنه و باردار بشه، اگه کارمند دولت بود می تونست 9 ماه تو خونه بخوره و بخوابه و حقوقش رو بگیره و با بچش بازی کنه ولی چون پزشک نیست (مهندسه :general509:) و کارش هم خصوصی هست :general607: مجبوره با اون شکم گندش تا آخرین نفس کار کنه و پول در بیاره.
همین 9 ماه رو هم به پزشک های بیچاره نمیدن. مخصوصا اگر طرحی باشن:general509: به من کلا یکماه دادن :general709::general405::general404:

این چیزی که شما میگی، یک از مسائل مهم برنامه ریزی شغلیه. کسی که شغل خصوصی ایجاد میکنه، باید برنامه ریزی برای از کارافتادگی و بازنشستگیش داشته باشه. این هم صرفا بیمه تامین اجتماعی نیست. میتونه حتی یک شغل دولتی در کنار شغل خصوصیش باشه. مثل خیلی از اساتید دانشگاه

پ.ن: من فعلا حساب کردم تا 3 نسل بعدم از نظر مالی تامین هستن. هر وقت به 7 نسل رسید، خودم رو بازنشسته میکنم:general406::D

forsoh

Registered User
لایک‌ها
3,199
ببین ایشون سوال کرد گه کلا امیدی به رشته های مهندسی نیست و آیا باید رفت تجربی ؟ .... من جوابم این بود که : نخیر. کلا امید هست، اما باید کارت خوب باشه و جزو اون چند درصد برتر مهندسین باشی تا آینده ات تضمین باشه ... همونطور که شما هم گفتی، در همه کارها همینطوره ... در پزشکی هم همینطوره. آمار قبولی پزشکی نسبت به شرکت کننده تجربی، اگر اشتباه نکنم حدود 1 به 100 ـه. آمار قبولی رزیدنتی هم نسبت به پزشک عمومی حدود 1 به 40 بود. یعنی از هر 4000 شرکت کننده تجربی، 1 نفر به درآمد خوب و تضمین شغلی میرسه.... خب با یه مقایسه ساده میشه متوجه شد که از هر 4000 شرکت کننده ریاضی هم قطعا 1 نفر به درآمد خوب و تضمین شغلی میرسه. :general406::general108::D ... این استدلال من کجاش مشکل داره ؟:D

من دقت نکرده بودم که آغازگر جستار گفته بود که آیا باید رفت تجربی؟! :general509:

بابا به خدا همین پزشک های عمومی بیشتر از یک کارمند ساده دولت پول در میارن. چیزی که برای خیلی از جوون های ما آرزو هست. تازه اگه شانس بیارن و تو طرح پزشک خانواده استخدام بشن یا تو مناطق محروم خدمت کنن که راحت ماهی 5 -6 تومن در میارن.

چند شب پیش شبکه خبر صحبت در مورد درآمد چشم پزشک ها بود، یکی از مسئولان که پزشک هم بود اینقدر از وضعیت بد درآمد چشم پزشک ها ناله کرد من می خواستم همون لحظه زنگ بزنم شبکه خبر شماره حساب این مسئول رو بگیرم یکم پول بهش بدم :D

ولی در کل با حرفت موافقم :general601:

ببین شرکت خصوصی با دفتر خانوادگی فرق داره. اون چیزی که دوستمون در اون تاپیک گفت، برداشت من از حرفش یه دفتر خانوادگی بود که 7 تا کارمندش با هم فامیل هستن، 2-3 نفر هم غریبه آوردن که تخصصشون تکمیل بشه ... اینا با شرکت خصوصی فرق دارن. شرکت های خصوصی ( حداقل از نظر قانونی و ظاهرا خصوصی) غول در ایران وجود دارن که امنیت شغلی توشون از مشاغل دولتی هم بالاتره ... ضمنا همیشه هم اختلاف حقوق 4 تومنی و 2 تومنی نیست. شرکت های پتروشیمی و مخابراتی و ابزار دقیق خصوصی، حقوق هاشون اونقدر بالا هست که آدم با چند سال کار کردن سرمایه لازم برای راه اندازی شغل خصوصی خودش رو جمع کنه. شما وقتی سالی 20 میلیون پس انداز میکنی، امنیت شغلی برات مهمه. وقتی با حقوق و پاداش ماهی 25 میلیون بگیری( که اصلا هم غیر معمول نیست. بیا من 100 نفر رو بهت معرفی کنم که دارن میگیرن)، بعد از 4 سال دیگه زندگیت وابسته به اون حقوق نیست. در بدترین حالتش پس اندازت رو میذاری توی بانک و سودش رو میگیری

اگر خداوند فردا ورژن جدیدی از قرآن رو بیاره و توش بگه شرکت های خصوصی امنیت شغلیشون از کارهای دولتی بالاتره من میگم دروغه :general406:

شغل دولتی، کم هزینه ترین، کم ریسک ترین، سود ده ترین و خلاصه آنچه خوبان همه دارند شغل دولتی یک جا داره هست.

اکثر شرکت های خصوصی ایران کل کارمندهاشون بشه 20 نفره. مگه چند تا شرکت غول داریم؟ تازشم اکثر همین شرکت های خصوصی بزرگ یه جورایی خصولتی هستن. حالا که بحث حقوق رو وسط کشیدی میخوای من کارمند های دولتی رو بیارم که ماهی 60 میلیون حقوق می گیرن؟ :D حالا دیگه حرف از خاوری های بزرگ نمی زنم. با بخش دولتی کل نکن افتک، یه دفعه دیدی میان خفتت می کنن و به روز سیاه می نشوننت ها. :D

پ.ن: من فعلا حساب کردم تا 3 نسل بعدم از نظر مالی تامین هستن. هر وقت به 7 نسل رسید، خودم رو بازنشسته میکنم:general406::D

میگم افتک همیشه واسم یه چیز سوال بوده!!!!!

تو که فرنگ رفته هستی و پولداری و میگی می تونم سر ترامپ رو کلاه بذارم و برم آمریکا و از جریمه های مالی در میری. چطور نتونستی از دست مصطفی در بری؟ منظورم سربازیه. میدونی که مصطفی سر سربازی حساسه اگه نزی عصبی میشه. چه جوری شد که مصطفی توی افتک رو با این همه زرنگی و خوشگلی خفت کرد و به زور بردت سر سربازی؟ :general408::D:general711::android12:

forsoh

Registered User
لایک‌ها
3,199
علتش این هست که بخش خصوصی بودجه مفتِ بیت المال را در اختیار نداره که بتونه پول مفت به کسی بده. کسی را استخدام میکنه که حداقل به اندازه 2 برابر حقوق دریافتی برای شرکت منفعت داشته باشه.

نه همش هم اینجور نیست. بذار یه مثال برات بزنم.

بالاخره همه مردم که شغل های با کلاس گیر نمیارن. همه که مدارج بالا نمیرسن. این واقعیت هر جامعه ای هست.

فرض کن دختر باشی. اگه بالفرض منشی یه مطب بشی، مگه پزشک اونجا چقدر بهت حقوق میده؟ تهش 500- 600 تومن دیگه! تازه اگه یکم خوشگل هم باشی ممکنه وقتی مریضا رفتن یکم آخر شب باهات ور هم بره و انگولکت کنه :D

ولی همین منشی بخش دولتی هیچی نگیره ماهی 2 میلیون می گیره. حالا مزایاش به کنار.

هر دو دارن یه کار انجام میدن. ماشاءالله پزشک ها ندار هم که نیستن، پس چرا یه منشی باید اینقدر کم حقوق بگیره؟؟؟؟؟ من میدونم این منشی درس نخونده، هنری بلد نیست ولی در نظر بگیر همه ما قرار نیست که تو یه کاری حرفه ای بشیم.

واقعیت تلخ این هست که بخش خصوصی به **** برده داری مدرن روی آورده :)

F-May5th

کاربر فعال بخش پاتوق
لایک‌ها
10,542
من دقت نکرده بودم که آغازگر جستار گفته بود که آیا باید رفت تجربی؟! :general509:

بابا به خدا همین پزشک های عمومی بیشتر از یک کارمند ساده دولت پول در میارن. چیزی که برای خیلی از جوون های ما آرزو هست. تازه اگه شانس بیارن و تو طرح پزشک خانواده استخدام بشن یا تو مناطق محروم خدمت کنن که راحت ماهی 5 -6 تومن در میارن.

چند شب پیش شبکه خبر صحبت در مورد درآمد چشم پزشک ها بود، یکی از مسئولان که پزشک هم بود اینقدر از وضعیت بد درآمد چشم پزشک ها ناله کرد من می خواستم همون لحظه زنگ بزنم شبکه خبر شماره حساب این مسئول رو بگیرم یکم پول بهش بدم :D

ولی در کل با حرفت موافقم :general601:
دروغ گفته. من به عنوان مدافع سرسخت پزشکان میگم :D، چشم پزشک ها وضعشون خیلی خوبه. چون باندی که وزارتخونه رو اداره میکنه در 10-15 سال اخیر همیشه چشم پزشک بودن، همیشه هم منافع خودشون رو بر همه پزشک ها ترجیح دادن:D
بطور معمول، کل جراح ها وضع مالیشون خوبه. رادیولوژیست و پاتولوژیست ها هم همینطور. متخصص های پوست هم وضعشون خوبه. کلا همه متخصص های وضعشون خوبه بجز بیهوشی :D
اگر خداوند فردا ورژن جدیدی از قرآن رو بیاره و توش بگه شرکت های خصوصی امنیت شغلیشون از کارهای دولتی بالاتره من میگم دروغه :general406:

شغل دولتی، کم هزینه ترین، کم ریسک ترین، سود ده ترین و خلاصه آنچه خوبان همه دارند شغل دولتی یک جا داره هست.
منم موافقم... اما موضوع بالانس درآمد و ریسکه
اکثر شرکت های خصوصی ایران کل کارمندهاشون بشه 20 نفره. مگه چند تا شرکت غول داریم؟ تازشم اکثر همین شرکت های خصوصی بزرگ یه جورایی خصولتی هستن. حالا که بحث حقوق رو وسط کشیدی میخوای من کارمند های دولتی رو بیارم که ماهی 60 میلیون حقوق می گیرن؟ :D حالا دیگه حرف از خاوری های بزرگ نمی زنم.
خیلی زیاد هستن. به اون نکته داخل پرانتز من توجه کن :D. منظور منم همون خصولتی ها بود :p ( چه اصطلاح جالبی، با اجازه من برای استفاده شخصی، می دزدمش:general108::D)
با بخش دولتی کل نکن افتک، یه دفعه دیدی میان خفتت می کنن و به روز سیاه می نشوننت ها. :D
من به بخش دولتی چیکار دارم ، با خودمون در تهران دولت مستقل داریم:D

میگم افتک همیشه واسم یه چیز سوال بوده!!!!!

تو که فرنگ رفته هستی و پولداری و میگی می تونم سر ترامپ رو کلاه بذارم و برم آمریکا و از جریمه های مالی در میری. چطور نتونستی از دست مصطفی در بری؟ منظورم سربازیه. میدونی که مصطفی سر سربازی حساسه اگه نزی عصبی میشه. چه جوری شد که مصطفی توی افتک رو با این همه زرنگی و خوشگلی خفت کرد و به زور بردت سر سربازی؟ :general408::D:general711::android12:
آقا من کی گفتم میتونم سر ترامپ کلاه بذارم:D. چرا برای من پاپوش درست میکنی ؟:general211:. من به بارون ترامپ جونم خیانت نمیکنم:p
من از نظر سربازی خیلی بدشانس بودم... دقیقا همون زمانی که من سربازیم رو تموم کردم، 4 تا قانون تصویب شد که من میتونستم با استفاده از اونا معاف بشم:general509::general304:

Nima_Azx

Registered User
لایک‌ها
379
اقا این بحث ها فایده نداره. :general208: :)))) چرا ؟
چون هر کس از دیدگاه خودش و شرایط خودش به موضوع نگاه میکنه. به عنوان مثال ما در ضمینه دانشگاه - شغل - حقوق - آدم های اطرافمون - خانواده - دوستان - رابطه - حتی محل زندگی
دارای چند فاکتوریل حالت هستیم. من خودم شخصا از دیدگاه خودم میگم که کار دولتی رو جالب نمیدونم. بخوام اولویت بندی داشته باشم کارآفرینی رو اول از همه قرار میدم. نیاز به تجربه و سرمایه داره که میتونه ادامه کار پدرت باشه مثلا. یا کسب تجربه خودت و ادامه دادنش. تو شرایط فعلی شاید ادم عادی نتونه بره سراغش. مثلا من خودم یکی از کار های مورد علاقم پرورش شتر مرغ یا گاوداری زدن بود:general304::general304: در ادامه برم استرالیا یه مزرعه داشته باشم.:general304::general304::general304: ایده ال زندگیم بوده یا برم دنبال مربی گری فوتبال تو انگلیس. ولی هر چی فکر کردم دیدم نمیتونم. من شخصا این کارارو از کار پشت میز و کامپیوتر نشستن بیشتر دوست دارم. برای همینه اول گفتم فایده نداره.
خلاصه اگر نشه مورد اول شرکت خصوصی خوب ( نه از اینا که یه طبقه از خونه قدیمی رو کردن ساختمون که اکثرا هم همین جورین ) که بسته به تخصصت پول میدن بهت. تو این مورد واقعا باید کار بلد باشی.
این شرکت های دولتی که تو ذهن مردم هست برای 30 سال پیش خوب بوده شرایطش نه الان.

با اینم واقعا مخالفم ذکر حقوق های بالا مثل 20 تومن در جهت تخصص ، نمیگم نیست. ولی از هر 1000 نفر شاید 50 نفر هم نتونن بهش برسن. حالا الان یکی میاد میگه من از 1000 تا 51 نفر میشناسم.:general304: به امار گیر ندید.

کلا در شرایط عادی فرضا هیچی نداری تنها چیزی که میتونه بهت کمک کنه این هست که تو چی استعداد داری و حاضری با علاقه انجامش بدی. باور کن درامدت هم خوب باشه ولی کارت رو دوست نداشته باشی فقط داری میگذرونی. به علاوه درامد خوبم که مثلا همون 20 تومن که من قبول ندارم:general304: ولی حالا میگیم هست مطمئن باش در حالتی به دست میاد که اون کار رو با علاقه انجام بدی و وقتی از اون کار حرف میزنن اکثریت بشناسنت.

البته من اصلا نمیدونم تو رشته ریاضی غیر تدریس چی کار میکنن.

محمدمحمدی

Registered User
لایک‌ها
288
باور کنید فایده نداره . 6 سال درس میخونی اونم بزور حقوق وزارت کار برات میمونه . یا تجربی بخون که وزیر بهداشت , بهداشت رو مثل گنج کرده یا اصلا بیا از همین حالا کارگری کن:D

بالا