برگزیده های پرشین تولز

ويروس سخت افزاري

akhlaghi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان من ميخواستم بدانم آيا تا به حال ويروس سخت افزاري ساخته شده يا نه؟

ويروسي كه بتواند به سخت افزار صدمه بزند.

astm1834

Registered User
لایک‌ها
16
من تو ذهنم هست كه نميدونم چيني ها يا ژاپني ها يه ويروس ساخته بودن كه ميتونست صفحه هاي هاردديسك رو سوراخ كنه!!

همين بلستر ميتونه كاري با هارد بكنه كه آدم به ××× خوردن بيفته.....

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از astm1834 :
من تو ذهنم هست كه نميدونم چيني ها يا ژاپني ها يه ويروس ساخته بودن كه ميتونست صفحه هاي هاردديسك رو سوراخ كنه!!

ويروس كامپيوتري فقط نرم افزار هست اگر چه بتونه به سخت افزار صدمه يزنه - درسته كه قديمها ميشد (الآن ظاهرا در سطح كنترلر محافظت ميشه) برنامه مخربي نوشت كه با حركت متناوب هد به ابتدا و انتهاي كورس به ديسك صدمه زد يا با نوشتن مقادير مخرب در رجيسترهاي خاص كارت vga بخصوص پارامترهاي تايمينگ افقي و عمودي كارت رو سوزوند ولي سوراخ كردن ديسك ديگه از اون حرفهاست

artin

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
مگه ویروس چرنوبیل یادتون نیست ؟
البته اون به رام سیستک صدمه می زد که الان هم همون جوری که ماظولاق گفت براش محافظ گذاشتن

hwt

کاربر قدیمی پرشین تولز*مدیر سخت افزار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
يادمه يه تحقيق راجب ويروسها داشتم . يه ويروس رو ذكر كرده بودن كه در شرايطي خاص در سال 94 تونسته بود مانيتور رو دچار اتيش سوزي كنه . البته اين ويروس هيچ وقت منتشر نشده بود .

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از hwt :
يادمه يه تحقيق راجب ويروسها داشتم . يه ويروس رو ذكر كرده بودن كه در شرايطي خاص در سال 94 تونسته بود مانيتور رو دچار اتيش سوزي كنه . البته اين ويروس هيچ وقت منتشر نشده بود .
به نظر من همش بحث صفر و يكه! اگه ولتاژ نامناسبي كه توسط يه كنترل كننده فرضا به كارت صوتي ميرسه مثلا به جاي 8 ولت بشه 15 ولت ( با عوض كردن 3 تا بيت صفر به يك) و كارت يا قطعه هم محافظت كننده يا فيدبك مناسبي براي اينجور مشكلات طراحي نكرده باشه هر كاري امكان پذيره.

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
به نقل از daftarekhaterat :
به نظر من همش بحث صفر و يكه! اگه ولتاژ نامناسبي كه توسط يه كنترل كننده فرضا به كارت صوتي ميرسه مثلا به جاي 8 ولت بشه 15 ولت ( با عوض كردن 3 تا بيت صفر به يك) و كارت يا قطعه هم محافظت كننده يا فيدبك مناسبي براي اينجور مشكلات طراحي نكرده باشه هر كاري امكان پذيره.
خوب پس چطور تاحال نتونستن همچين ويروسي بسازن ؟

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از hwt :
خوب پس چطور تاحال نتونستن همچين ويروسي بسازن ؟
احتمالا به خاطر همون فيدبك هاي كنترلي. شايد هم به خاطر يه چيزهاي مثل فايروال براي سخت افزارها.
چرا شما نميتوني الان كامپيوتر من رو خاموش كني؟
23.gif

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
به نقل از daftarekhaterat :
احتمالا به خاطر همون فيدبك هاي كنترلي. شايد هم به خاطر يه چيزهاي مثل فايروال براي سخت افزارها.
چرا شما نميتوني الان كامپيوتر من رو خاموش كني؟
23.gif
خوب من اگه رو سيستمت تروجان نصب كنم ميتونم خاموش كنم كه :D

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از hwt :
خوب من اگه رو سيستمت تروجان نصب كنم ميتونم خاموش كنم كه :D
هاااا.. خب اگه من بذارم! اگه فايروال رو خاموش كنم! اگه..
مسلما طراحان سخت افزار به اندازه طراحان نرم افزار حواسشون به اينجور مسائل هست. حتي خيلي بيشتر...

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
به هر حال هر فاير والي يه ضعفي داره . :D

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
به نقل از mahdi206 :
من با همين دو تا چشمان خودم ديدم كه magic.ps چطوري دو تا هارد نازنين رو به فنا داد!
يعني چي به فنا داد ؟ از لحاظ سخت افزاري كاريش كرده؟

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
اقا سلام
توي كيس كامپيوتر ماكزيمم ولتاژ 12 ولت اسمي و 12+1.2 ولت كاري است ( 10 درصد تلورانس) پس برق 15 ولت نداريم . ودوما تمامي كارتها از سال 94 به بعد داري اي سي لگوراتور هستند( يه ماده كه بصورت انالوگي عمل ميكنه ( ديود زنر) نتيجتا صفر و يك نيست ) كه نميزاره ولتاژ از ميزان مشخصي بالاتر بره .( مگه اينكه پاور اتصالي بده و برق 220 رو رد كنه)
قبلا بعلت عدم استفاده از اين كنترل ها مي شود ولتاژ كم و يا زياد كرد.ولي الان به سختي ميشه ( هر كارتي براي خودش و مين برد سيستم چكينگ ولتاژ داره) نتيجتا قبلا ميشود كارت ها رو كاملا از كار انداخت اما حالا با تغيير ولتاژ نميشه . اما شايد با تغيير امپر بشه ( توي بعضي از كارتهاي ارزون قيمت سيستم چكينگ امپر ندارند و وابسته به سيستم چكينگ امپر توسط سوئيچ اينگ ساپلي و مين برد هستند)
تغييرات سخت افزاري كه توسط ويروسها انجام ميشه معمولا مرتبط با فركانسه , يا رمهاي محافظت شده مثل رام كارت گرافيكي ويا سكتور هاي هارد.

اوناي كه فركانس روتغيير ميدن معمولا باعث از كار افتادن ( و در نتيجه مشكل سيستم در كوتاه مدت كه اگه ادامه پيدا كنه بعد دايمي مشه) يا كشيدن امپر زيادي ( و نه ولتاژ) شده كه يا مادر برد يا خود قطعه و يا سوئيچ اينگ ساپلي (پاور) رو خراب ميكنن

اوناي كه رمهاي محافظت شده روتغيير ميدن معمولا باعث از كار افتادن قطعه شده كه با پروگرام كردن اون رم يا ايسي با برنامه قبلي و يا مقادير قبلي درست ميشن (ويروس چرنويل)

اوناي كه سكتور هاي محافظت شده روتغيير ميدن معمولا باعث از كار افتادن هارد ميشن كه يا اطلاعات Fat و يا جدول فايل خراب ميشه و يا سكتور صفر مشكل پيدا كرده ( از نظر مقادير پارتيشن و مشخصات هارد) و يا بصورت دستس باعث كرش هارد رو سكتور صفر و بد سكتور شدن اون سكتور ميشه . (ويروس بلستر)

حالا چرا اين رسته از اين ويروسها پراكنده نميشن علت اون ميتونه اين باشه:
1- روي هر قطعه اي عمل نميكنن
2- ويروس نويس بايد سعي كنه ويروسش پراكنده شه نه اينكه يه دستگاه رو جوري خراب كنه كه نتونه خودشو پراكنده كنه
3- فايده اي نداره . چون اگه اون قطعه خراب بشه و همه بدونن از اون ويروسه و روي فلان قطعه نتيجه ميده كسي ديگه اون قطعه رو نميخره و كارخونه برشكست ميشه .
4- معمولا ويروسها باعث فروش انتي ويروسها شده كه سود افزا هستند نه كاهنده سود ( مثل گزينه سه).
5- چون اپشنها كم هستند ( مثل ويندوز نيست كه هي سوراخ توش پيدا بشه ) نتيجتا بعد از مدتي تمام راه ها پيدا شده و كارخانه سازنده جلوي اين دست قبيل از كارها رو ميگيره.
و...
:blink:

athar

Registered User
لایک‌ها
8
دقیقا همونطوره که دوستان عرض کردن
در قدیم میشد با فشار آوردن به یه سرویس اون رو از کار انداخت (برای همیشه) مثلا توی مانیتور های قدیمی که RefreshTime رو تا حدی بالا میبردید که مانیتور نتونه اون رو نشون بده به مانیتور صدمه وارد میشد. اما در حال حاظر اگه یه مانیتور نتونه با اون RefreshTime کار کنه اصلا اون رو قبول نمیکنه و پیغام خطا میده. (مبتونید امتحان کنید) یا یه مشکل دیگه که متاسفانه من الان دارم و اگه ویروس متناسب ساخته بشه میتونه برام مشکل ساز بشه. البته توی این مورد اطلاع دقیقی ندارم و نمیدونم که آیا اصلا این صحیح هست یا نه. اما فکر میکنم اگه کارت گرافیک خودم رو روی 2x تنظیم کنم به MainBorad صدمه وارد میشه. حالا نمیدونم که 2x و 4x فقط سخت افزاری هست یا اینکه میشه بطور نرم افزاری هم اون رو تنظیم کرد.
در کل میشه با هزاران هزار راه به قطعات مختلف کامپیوتر صدمه وارد کرد.
اما این هزاران هزار راه مخفی هستن و روند فهمیدنشون بسیار کند هست. بسیار کندتر از روند پیدا کردن باگ های نرم افزاری

mahdi206

Registered User
لایک‌ها
5
به نقل از hwt :
يعني چي به فنا داد ؟ از لحاظ سخت افزاري كاريش كرده؟
والا چي بگم! يه شب چند تا از كامپيوترهاي يكي از سايتهاي خوابگاههامون به اين تروجان آلوده شدن (البته اونها نميدونستن) شب بعد كه من رفتم ببينم چشونه ديدم به به! اين كه magic.ps هست. از بخت بد اون شب كه ما رفته بوديم برق رفت! برگشتيم خوابگاه خودمون فردا كه رفتيم ديديم دو تا از هاردها اصلا detect نميشن! هر كاري هم كرديم درست نشد كه نشد! به همين سادگي و به همين خوشمزگي :wacko:

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
به نقل از mahdi206 :
والا چي بگم! يه شب چند تا از كامپيوترهاي يكي از سايتهاي خوابگاههامون به اين تروجان آلوده شدن (البته اونها نميدونستن) شب بعد كه من رفتم ببينم چشونه ديدم به به! اين كه magic.ps هست. از بخت بد اون شب كه ما رفته بوديم برق رفت! برگشتيم خوابگاه خودمون فردا كه رفتيم ديديم دو تا از هاردها اصلا detect نميشن! هر كاري هم كرديم درست نشد كه نشد! به همين سادگي و به همين خوشمزگي :wacko:
خوب بعدش چي شد ؟ برد سوخته بود ؟

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
اين ويروسهاي سخت افزار خراب كن براي انتشار نيست و عملا هم ويروس نيست بلكه براي محافظت از برنامه جهت كپي غير مجاز هست. بيشتر روي كارت گرافيك و هارد عمل ميكرد ولي الآن ديگه نميشه چون خوب محافظت ميشن!

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از mahdi206 :
و دقيقا همين اتفاق البته مشابه اون واسه من افتاد. هارد detect نميشد. با recovery برگشت.
28.gif

بالا