برگزیده های پرشین تولز

ویدیو پروژکتور بخریم یا تلویزیون ؟

logofun

Registered User
لایک‌ها
1,113
سلام

دوستان میخواستم ببینم برای خونه به جای تلویزیون ویدیو پروژکتور بخریم یا همون تلویزیون ؟

توصیه شما به خرید کدوم هست

memol1985

Registered User
لایک‌ها
2,006

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,241
در کنار تلوزیون برای دیدن فیلم به صورت موردی خوبه اینکه به جای تلوزیون باشه اصلا توصیه نمیشه

advantage

Registered User
لایک‌ها
127
دوست عزیز من هر دو رو توی خونه دارم و با تجربه این چند سال این توضیحات رو خدمتتون عرض می کنم :
- برای انکه از ویدئو پروژکتور استفاده کنید باید تاریکی مطلق داشته باشید که این امر در شب امکان پذیر هست اما روزها قطعا اینقدر خونه تاریک نیست و اینطوری بهتون بگم که در تاریکی مطلق هم اگر یه لامپ کوچیک روشن بشه کیفیت تصویر به شدت افت می کنه .
پس کیفیت فقط در تاریکی مطلق قابل مقایسه هست با تلویزیون و نه حتی مقدار کمی نور
- عمر لامپ ویدئو پروژکتور کوتاه هست و از نظر هزینه ای هم به صرفه نیست
- اگر تصویر قابل قبولی بخواهید داشته باشید باید یه ویدئو پروژکتور Full HD بگیرید که هزینه ش نسبتا بالاست
- سر و صدای فن ویدئو پروژکتور زیاد هست و اندکی آزار دهنده
- برای پخش صدا حتما به یک سیستم صوتی احتیاج دارید چون صدایی که از ویدئو پروژکتور بخواد پخش شه با یک اسپیکر خیلی ساده و کیفیت پایین هست.

Adobe Audition

Registered User
لایک‌ها
89
ولی پروژکتور یه حال خاصی میده. مث سینما میشه
خب سینماها مجبور به استفاده از پروژکتورها هستند! اگر بودجه محدود شده نداری شما یک فروند تلویزیون نانوسل 4K HDR باندازه 75 اینچ بخر انوقت هیچوقت بسمت ویدئو پروژکتورها نخواهی رفت

tm.fard

کاربرفعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
440
سلام رفیق
تلویزیون بخر
در ضمن یکم از اون شکلاتها هامی بده بخوریم :);)

Last edited:

Adobe Audition

Registered User
لایک‌ها
89
خب سینماها مجبور به استفاده از پروژکتورها هستند! اگر بودجه محدود شده نداری شما یک فروند تلویزیون نانوسل 4K HDR باندازه 75 اینچ بخر انوقت هیچوقت بسمت ویدئو پروژکتورها نخواهی رفت
البته اگر شما هم کنسول بازی PS5 میخرید و اینده نگر هستید حتما تلویزیون 8K تهیه کنید

TVKade

Registered User
لایک‌ها
1,711
تلویزیون های نانوسل پنلشون ips هست و 10 بیت واقعی نیستن. اگر کسی به کیفیت تصویر اهمیت میده باید پنل اولد تهیه کنه. البته تلویزیون های اولد گرون هستن و ریسک burn-in و سوختگی تصویر تهدیدشون میکنه.
خودم بخوام تلویزیون f'dvl پرچمدارهای اولد 2019 یا 2020 ال جی میخرم. b9/c9/e9/cx/gx

Adobe Audition

Registered User
لایک‌ها
89
گفته شمارو تاپید نمیکنم چون تست نکردم ولی ممکنه بین بازی و تماشای فیلم تفاوت خاصی داشته باشند. اما تکنولوژی که استفاده شده HDR10معمولی نیست!

advantage

Registered User
لایک‌ها
127
تلویزیون های نانوسل پنلشون ips هست و 10 بیت واقعی نیستن. اگر کسی به کیفیت تصویر اهمیت میده باید پنل اولد تهیه کنه. البته تلویزیون های اولد گرون هستن و ریسک burn-in و سوختگی تصویر تهدیدشون میکنه.
خودم بخوام تلویزیون f'dvl پرچمدارهای اولد 2019 یا 2020 ال جی میخرم. b9/c9/e9/cx/gx

من در مورد نانوسل و تکنولوژی q.dot سامسونگ نمی دونم اما خودم oled ال جی دارم مدل c7 و علیرغم اینکه کیفیت تصویرش فوق العاده س و قابل مقایسه با هیج مدل ال سی دی نیست اما مشکل burn-in هست و این قضیه اونطوری که گفتین اصلا ریسک نیست که ممکنه باشه یا نباشه، قطعا بعد از دو یا سه سال اتفاق میفته و راه در رو نداره و به همین دلیل oled رو اصلا پیشنهاد نمی کنم مگر اینکه بخواین هر دو سه سال یه بار تلویزیون تون رو عوض کنید چون کم کم این مشکلش غیر قابل تحمل می شه و فاتحه رنگ ها خونده می شه

TVKade

Registered User
لایک‌ها
1,711
گفته شمارو تاپید نمیکنم چون تست نکردم ولی ممکنه بین بازی و تماشای فیلم تفاوت خاصی داشته باشند. اما تکنولوژی که استفاده شده HDR10معمولی نیست!
تلویزیون 8k الان کاربردی نداره چون محتوا با این رزولوشن پیدا نمیشه و هزینه بیخودیه، استاندارد رزولوشن الان 4k هست شاید ده سال دیگه 8k به استاندارد تبدیل بشه.
این تلویزیونم که لینک دادید مال 2019 و پنلش 10 بیت واقعیه ولی ips هست که رنگ مشکی رو خاکستری نشون میده و مطمئنا تلویزیون های 4k با کیفیت بهتر ازش زیاده.

TVKade

Registered User
لایک‌ها
1,711
من در مورد نانوسل و تکنولوژی q.dot سامسونگ نمی دونم اما خودم oled ال جی دارم مدل c7 و علیرغم اینکه کیفیت تصویرش فوق العاده س و قابل مقایسه با هیج مدل ال سی دی نیست اما مشکل burn-in هست و این قضیه اونطوری که گفتین اصلا ریسک نیست که ممکنه باشه یا نباشه، قطعا بعد از دو یا سه سال اتفاق میفته و راه در رو نداره و به همین دلیل oled رو اصلا پیشنهاد نمی کنم مگر اینکه بخواین هر دو سه سال یه بار تلویزیون تون رو عوض کنید چون کم کم این مشکلش غیر قابل تحمل می شه و فاتحه رنگ ها خونده می شه
درسته اولدهای ال جی بهترین تلویزیون ها هستن ولی خطر burn-in در اولدها وجود داره و کسی بخواد برای بیشتر از 5 سال تلویزیون عوض نکنه باید قید تلویزیون اولد و بهترین کیفیت تصویرو بزنه و پرچمدارای LED سونی بگیره.

advantage

Registered User
لایک‌ها
127
درسته اولدهای ال جی بهترین تلویزیون ها هستن ولی خطر burn-in در اولدها وجود داره و کسی بخواد برای بیشتر از 5 سال تلویزیون عوض نکنه باید قید تلویزیون اولد و بهترین کیفیت تصویرو بزنه و پرچمدارای LED سونی بگیره.

من الان تصمیم دارم یه تلویزیون دیگه بخرم، به نظر شما سونی بگیرم یا سامسونگ ؟ 65 اینج می خوام بگیرم و یه چیزی که مثل این c7 مجبور نشم بعد از سه چهار سال بندازمش کنار.
من سونی nx710 هم دارم که خیلی راضی بودم اما امکاناتش واقعا ضعیف بود مخصوصا در مورد فرمت های تصویری، اما این ال جی c7 تا حالا نشده چیزی بذارم و پخش نکنه حتی فیلم های 60-70 گیگی 4k رو بدون مکث و تاخیر و لگ و خیلی عالی پخش می کنه
اما در مورد اندرویدی های سونی اطلاعاتی ندارم. ممنون می شم اگر تجربه خاصی دارین توضیح بدین

TVKade

Registered User
لایک‌ها
1,711
من الان تصمیم دارم یه تلویزیون دیگه بخرم، به نظر شما سونی بگیرم یا سامسونگ ؟ 65 اینج می خوام بگیرم و یه چیزی که مثل این c7 مجبور نشم بعد از سه چهار سال بندازمش کنار.
من سونی nx710 هم دارم که خیلی راضی بودم اما امکاناتش واقعا ضعیف بود مخصوصا در مورد فرمت های تصویری، اما این ال جی c7 تا حالا نشده چیزی بذارم و پخش نکنه حتی فیلم های 60-70 گیگی 4k رو بدون مکث و تاخیر و لگ و خیلی عالی پخش می کنه
اما در مورد اندرویدی های سونی اطلاعاتی ندارم. ممنون می شم اگر تجربه خاصی دارین توضیح بدین
بستگی به بودجتون داره.
الجی تلویزیون های غیر اولدش پیشنهاد نمیشه مثل همین نانوسل و... پنل IPS هستن و کیفیت جالبی ندارن. پنل تلویزیون های سونی و سامسونگ VA هست که بهتر از IPSـه.
اگر دنبال تلویزیون با کیفیت تصویر بالا هستید باید تلویزیونی انتخاب کنید که پنلش 10 بیت واقعی باشه نه 8 بیتی + FRC که اینو میشه از روی داشتن ویژگی های Full Array Local Dimming (FALD)، Wide color gamut (WCG) و روشنایی صفحه بالای 500 نیت باشه فهمید و ترجیحا از DOLBY VISION/ATMOS پشتیبانی کنه.
معمولا این ویژگی ها توی پرچمدارهای هر برندی پیدا میشه و روی میانرده ها پایین رده ها این امکاناتو نمی ذارن.
اگر بودجه مهم نیست بهترین تلویزیون های 65 اینچی که اولد نباشه و توی ایران بتونید پیدا کنید بنظر موارد زیر هستن:

SONY X950H 2020
SAMSUNG Q90T 2020
SONY X950G 2019
SONY X900H 2020
SAMSUNG Q80T 2020
SAMSUNG Q90R 2019

از سایت https://www.displayspecifications.com میتونید مشخصات تلویزیون ها رو دربیارید.
سایت https://www.rtings.com/tv/tools/table/29266 هم هست تلویزیون ها رو تست و رتبه بندی میکنه.

همینطور یک ویژگی مهم در تلویزیون های ال جی قبلا بود ولی ظاهرا در سال 2020 حذف شده و اونم پشتیبانی از صدای DTSـه.
پست قبلی هم گفتم خودم همین الان بخوام تلویزیون بخرم اولد میگیرم چون تا BURN-IN رو خودم تجربه نکنم این حرفا تو کتم نمیره. :D الان توی یکی از این فروشگاه های بانه ای چک کردم ال جی 65C9 رو 54 میلیون گذاشته و چون مال پارساله از DTS هم پشتیبانی میکنه که برای من خیلی عالیه.

Adobe Audition

Registered User
لایک‌ها
89
تلویزیون 8k الان کاربردی نداره چون محتوا با این رزولوشن پیدا نمیشه و هزینه بیخودیه، استاندارد رزولوشن الان 4k هست شاید ده سال دیگه 8k به استاندارد تبدیل بشه.
این تلویزیونم که لینک دادید مال 2019 و پنلش 10 بیت واقعیه ولی ips هست که رنگ مشکی رو خاکستری نشون میده و مطمئنا تلویزیون های 4k با کیفیت بهتر ازش زیاده.

کنتور که نمیندازه شما بگو ۲۰ سال نه اصلا ۱۰۰ سال!! اون نانوسل هم بنده تاکیدی بر خرید از اون برند نداشتم و فقط بخاطر صحبتی که از اون تکنولوژی شد برای معرفی لینک اضافه کردم!
اگر اون شرکت توانایی ساخت پنل خوبی با اون تکنولوژی نداره خب شرکتهای بزرگ دیگری هم هستند و حداقل اگر سمت نانوسل هم فعلن زود هست !؟ نباید به کمتر از 8K فکر کرد
چندین سال است که محتوایی مثل فیلمهای سینمایی با کیفیت 8K تولید شده اند و حتی برای دانلود هم در دسترس هستند! دوربینهایی با این کیفیت هم کم نبودند و نیستند!!

جالبه همانطور که نسل قبل کنسولهای بازی مثل XBOX و PS4 نقش بزرگی در معرفی و تبلیغ فناوری 4K در این سالهای گذشته داشتند, همین دو کنسول برتر هم با امدنشان قرار است موج نسل بعدی فناوری 8K را با قدرت شروع و معرفی کنند البته معرفی این فناوری چندسال پیش استارت خورده بود و کم فیلم و دوربین در دسترس عموم مردم برای استفاده نبوده! بهرحال باید واقع بین بود که فناوری4K دیگر چیزی جدیدی نیست که با دیدن انواع تلویزیونها و مانیتورهایش بذوق و شوق بیافتیم... بنظرم یکعده که هنوز هم در حال حاضر نتوانستند بخوبی از این فناوری قدیمی شده4K استفاده کنند و لذت ببرند:rolleyes::oops: در حال حاضر که بازار از تولیدات 4K اشباه شده تصمیم به استفاده گرفته اند!

advantage

Registered User
لایک‌ها
127
بستگی به بودجتون داره.
الجی تلویزیون های غیر اولدش پیشنهاد نمیشه مثل همین نانوسل و... پنل IPS هستن و کیفیت جالبی ندارن. پنل تلویزیون های سونی و سامسونگ VA هست که بهتر از IPSـه.
اگر دنبال تلویزیون با کیفیت تصویر بالا هستید باید تلویزیونی انتخاب کنید که پنلش 10 بیت واقعی باشه نه 8 بیتی + FRC که اینو میشه از روی داشتن ویژگی های Full Array Local Dimming (FALD)، Wide color gamut (WCG) و روشنایی صفحه بالای 500 نیت باشه فهمید و ترجیحا از DOLBY VISION/ATMOS پشتیبانی کنه.
معمولا این ویژگی ها توی پرچمدارهای هر برندی پیدا میشه و روی میانرده ها پایین رده ها این امکاناتو نمی ذارن.
اگر بودجه مهم نیست بهترین تلویزیون های 65 اینچی که اولد نباشه و توی ایران بتونید پیدا کنید بنظر موارد زیر هستن:

SONY X950H 2020
SAMSUNG Q90T 2020
SONY X950G 2019
SONY X900H 2020
SAMSUNG Q80T 2020
SAMSUNG Q90R 2019

از سایت https://www.displayspecifications.com میتونید مشخصات تلویزیون ها رو دربیارید.
سایت https://www.rtings.com/tv/tools/table/29266 هم هست تلویزیون ها رو تست و رتبه بندی میکنه.

همینطور یک ویژگی مهم در تلویزیون های ال جی قبلا بود ولی ظاهرا در سال 2020 حذف شده و اونم پشتیبانی از صدای DTSـه.
پست قبلی هم گفتم خودم همین الان بخوام تلویزیون بخرم اولد میگیرم چون تا BURN-IN رو خودم تجربه نکنم این حرفا تو کتم نمیره. :D الان توی یکی از این فروشگاه های بانه ای چک کردم ال جی 65C9 رو 54 میلیون گذاشته و چون مال پارساله از DTS هم پشتیبانی میکنه که برای من خیلی عالیه.

خیلی ممنون بابت توضیحات خوب و کامل تون
تلویزیون oled یه ایراد داره که وقتی آدم بهش عادت می کنه هر جای دیگه ای تصویر می بینه فکر می کنه تلویزیون بقیه مشکل داره. تصویرش به شدت زیبا و چشم نواز هست،سیاهی مطلقش فوق العاده جذابه و درخشش رنگ ها مخصوصا در زمانیکه HDR فعال می شه فوق العاده س
ولی متاسفانه همون مشکل burn in خیلی وحشتناکه، و کم کم زیاد می شه، یه قابلیت به اسم Pixel refresher ال جی گذاشته روی تلویزیون برای رفع این مشکل اما جواب نمیده به خوبی و مانع از سوختگی تصویر نمیشه . جوری که بعد از یه مدت لوگوی شبکه ها و حتی علامت MUTE ردش روی تصویر می مونه . البته این سایه روی همه رنگ ها خودش رو نشون نمیده و بدترین حالتش روی رنگ قرمز هست.
حالا من یه عکس از صفحه نمایش تلویزیون واسه تون به صورت خصوصی ارسال می کنم تا به عمق فاجعه پی ببرید و فکر OLED از سرتون بیرون بره . راستی تجربیات کاربران دیجیکالا هم در این زمینه موید همین موضوع هست .
من بودجه در حد 40 تومن در نظر گرفتم برای خرید تلویزیون، الان هیچ سایتی قیمت درستی نمیده از کجا می تونم قیمت به دست بیارم ؟
راستی نظرتون راجع به شیائومی Mural چیه ؟ پنلش سامسونگ هست و طراحیش بی نظیر

ed2008

Registered User
لایک‌ها
436
سلام و با اجازه استاتر عزیز

دوستان شرمنده من اینجا سوال مطرح میکنم من از موقعیکه این تایپک زده شد بفکرم زد ویدیو پروژکتور بخرم و متصل کنم به کیس کامپوتر و حتی تو دیوار هم دیدم پر بود از دست دوم و مدلهای زیاد از 850 تا 1500 که من مدل خوب نمیشناسم چون تجربه ای در این زمینه ندارم و با این تجربیاتی که دوستان گفتند منصرف شدم از خرید بحرحال

من کیس کامپوتر را به تلوزیون 32 اینچی سامسونگ طی 8 سال اتصال میکردم و استفاده میکردم بدون مشکل و دیگه عادت کردیم به 32 اینچی مانیتور برای کارهای اینترنتی نه کوچیکتر (24) و نه بزرگتر (40-50 ) همین هفته قبل تلویزیون من روشن نشد دادم تعمیرگاه 600 هزارتومان هم هزینه دادم برد پاور را عوض کرد اوردم ولی به سختی روشن میشه گویا چراغ پاورش ضعیف هست و گیر نمیاید بحرحال باید توی این هفته پیش رو با این وضعیت به شدت نوسانی و گرانی یک تلوزیون 32 LCD حول و حوش 3 تا سه میلیون پانصد بخرم البته فکر نکنم LED خوب بتوانم رو3500بخرم
حالا اصلا خودم نمیدانم چه مارکی و چه مدل بخرم (ناگفته نماند منظورم برند های خوب سونی ال جی و سامسونگ که طبق معمول همه شناخته شده اند و سونی حرف اول را میزنه نیست برنده های تازه مثل ایکس ورژن -هایسنس - ایوولی -دوو -سام و.... ) خلاصه اصلا مدلها زیاد شده خودم نمیدانم خوب حالا بخواهم باز سامسونگ بخرم دوباره چه مدلی بگیرم یا از برند دیگه بخواهم بخرم چی بخرم که باز 8 تا 10 سال کار بدهد توقع بالا هم نداره چون کارکرد و عمر مفید یک دستگاه الکترونیک 5 سال هست

خواهشا کسی مدل هست که تجربه کاری خوب داشته باشه و استفاده کرده باشه بجای مانیتور

لطفا مدل و سایت خرید معرفی کنید ممنون از دوستان

بازهم شرمنده استاتر عزیز

mohammad200

Registered User
لایک‌ها
1,341
البته پنل ips از نظر کیفیت رنگ و جذابیت رنگ از va بهتره ، va تو کنتراست و یه سری چیزای دیگه بهتره

بالا