برگزیده انجمنها

ویروس کامپیوتری و انواع آن

markazesh

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
1 اکتبر 2015
نوشته‌ها
68
لایک‌ها
15
ویروس کامپیوتری
ویروس های کامپیوتری نوعی بدافزار مانند ویروس های بیولوژیک هستند. آن ها با وارد شدن به سیستم، همراه با اجرای هر برنامه شروع به تکثیر و آسیب رسانی می کنند. البته همه ویروس ها خطرناک نیستند، اما اغلب، به هدف تخریب داده ها و برنامه ها آماده شده اند.
یکی از آزار دهنده ترین تاثیرات ویروس، کند شدن سرعت سیستم است، چرا که حافظه و فضای دیسک را اشغال کرده و از توان پردازنده سو استفاده می کنند.
انواع ویروس های کامپیوتری:

1– ویروس های بوت سکتور ( boot sector )
اولین سِکتور کامپیوتر boot sector است که کد های اصلی اجرایی کامپیوتر در آن ذخیره شده است. این قطعه در برابر حملات ویروس ها بسیار آسیب پذیر است، چون در هر بار بالا آمدن سیستم Boot sector نیز اجرا می شود.
اگر ویروس به Boot sector کامپیوتری نفوذ کند، با هر بار روشن شدن کامپیوتر، خود را در حافظه ذخیره کرده و در هر فرصتی به آلوده کردن سیستم می پردازند و در ادامه می توانند امکان boot کردن کامپیوتر از روی دیسک سخت را از بین ببرند.

2- ویروس های ماکرو ( Macro )
این ویروس ها به طور غیر مستقیم عمل می کنند. آن ها از فایل های Excel یا Word استفاده کرده و از طریق دیسک ها، شبکه و یا فایل های پیوست شده با ایمیل گسترش می یابند.

3- ویروس های عفونی ( File infecting )
ویروس های عفونی به فایل های اجرایی نفوذ می کنند ( فایل هایی با پسوند .exe و .com ) هم زمان با اجرای این برنامه ها در حافظه دستگاه بار گذاری شده و شروع به آلوده کردن سایر فایل ها می کند.
بعضی از این ویروس ها متن مورد نظر خود را جایگزین متن فایل اجرایی می کنند.

4- ویروس های چندریخت ( Polymorphic )
این ویروس ها در هر فایل آلوده، شکلی متفاوت دارند. در طراحی آن ها از الگوریتم های کد گذاری استفاده می شود، بنابراین رد پایی از خود به جا نمی گذارند. پس تشخیص و شناسایی این گونه ویروس ها امری دشوار است.

5- ویروس های مخفی ( hidden )
این ویروس ها خود را از سیستم عامل و نرم افزار های ضد ویروس مخفی نگه می دارند. آن ها در حافظه ساکن و کلیه درخواست هایی که نرم افزار آنتی ویروس به سیستم عامل می دهد را دریافت می کند. در نهایت آنتی ویروس های ضعیف را فریب داده و تصور می شود که سیستم آلوده نیست.
 
بالا