برگزیده های پرشین تولز

يك روز درخشان در تاريخ ايرانيان؛ روزي كه ايران بارديگر ابر قدرت جهان شد

ghizh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
هفتم نوامبرسال 260 ميلادي در شهر تيسفون ( مدائن ــ نزديك بغداد امروز ) شاپور يكم، رئيس وقت كشور ايران از دودمان ساساني، در مراسمي در برابر والرين ( پوبليوس ليسينيوس والريانوس) امپراتور روم و ژنرالهايش كه بر دست و پايشان زنجير بود؛ ايران را تنها ابر قدرت جهان اعلام كرد. والرين و ژنرالهايش درجنگ به اسارت ايران در آمده بودند و اين روز نه تنها يكي از روزهاي درخشان تاريخ ميهن گرامي ما، بلكه همه مشرق زمين است.
براي اين كه ايرانيان اين پيروزي خود را فراموش نكنند و جهانيان براي هميشه عظمت ايران را در نظر داشته باشند و مشرق زميني ها خود را مديون توان ارتش ايران بدانند، به خواست شاپور يكم منظره به زانو نشستن والرين مغرور در برابرش را در چند نقطه در ايران بر سنگ تصوير كردند كه تا ابد باقي بماند ،و مانده است.
در پي مراسم هفتم نوامبر ، شاپور يكم هزاران اسير رومي را به خوزستان فرستاد تا در ساخت سد شادروان و پل شوشتر بكار گمارده شوند.
شرح اين پيروزي نظامي درخشان ايرانيان را «مارسليوس» كه خود ناظر صحنه هاي آن بوده برنگاشته است. به نوشته ادوارد گيبون، اين شكست شيرازه امپراتوري روم را از هم گسيخت و آغاز پايان اين امپراتوري و تجزيه آن قرارگرفت.
شاپور يكم قبلا نيز «گرديانوس سوم» امپراتور روم را كه به ايران لشكر كشيده بود در جنگ سال 246 ميلادي شكست داده بود. اين شكست چنان بر افسران رومي گران آمده بود كه در حال عقب نشيني بر سر «گرديانوس سوم» ريختند و اورا كشتند و فيليپ را بر جاي او نشاندند كه فيليپ با پرداخت پانصد هزار سكه طلا به ايران، موافقت شاپور را به ترك مخاصمه جلب كرد و نيروهاي رومي را به اروپا باز گردانيد . گرديانوس به منظور جبران شكست نيروهاي رومي از اردشير پاپكان (پدر شاپور يكم) در جنگ سال 238 ميلادي با شاپور كه بر جاي پدر نشسته بود وارد جنگ شده بود. سناي روم اصرار به خفه كردن ناسيوناليسم ايراني كه بار ديگر با بپاخيزي اردشير ساساني ظاهر شده بود در نطفه داشت كه موفق نشد و اين ناسيوناليسم تا اواخر دوران ساسانيان دوام داشت.
فيليپ نيز پس از بازگشت به «رم» به خاطر تحقير امپراتوري و دادن باج به شاپور ترور شد و سناي روم والرين را به امپراتوري انتخاب و مامور جنگ با ايران و گرفتن انتقام شكستهاي گذشته كرد كه در جنگ سال 260 خود او هم به اسارت ارتش ايران درآمد و با ژنرالهايش به تيسفون منتقل شد.
مورخان تاريخ قرون قديم متفق القول نوشته اند كه « ناسيوناليسم ايراني » جنگهاي دوران ساسانيان را برنده شد، و هنر بزرگ شاهان ساساني اين بود كه نگذارند « ناسيوناليسم ايراني و نيروي خيره كننده آن » ضعيف شود.

والرين در برابر شاپور يکم به زانو درآمده و التماس مي کند

1107shpour.jpg

اینم ماخذ : http://www.iranianshistoryonthisday.com/farsi.asp?GM=11&GD=7

Bahreyni

Registered User
لایک‌ها
6
168.gif

parsbin

Registered User
لایک‌ها
3
اگر مي خواهيد ناسيوناليم ايراني رو ببينيد بريد فيلم اسكندر رو نگاه كنيد!
ماشالله نميدونم اين نويسنده يا كارگردانش چه پدر كشتگي با ايراني چماعت داره.
بارها به ايرانيها لقب وحشي داده ميشه.
سربازهاي ايراني دائما در حالي نشون داده ميشند كه روي سرشون مگش در حال حركته!
زنهاي ايراني رو بسيار زيبا نشون ميدن كه بارها و بارها از طرف سربازهاي اسكندر مورد تجاوز قرار ميگرن و باز هم با هم بر سر دلربايي از سربازهاي اسكندر رقابت دارند!
حتي به پسرهاي ايراني هم رحم نكردند.
اسكندر در يك صحنه از فيلم نسبت به يك پسر زيباي مثلا ايراني ابراز تمايل ميكنه و يكي از سربازهاي مقدوني هم به افتخار پسرهاي زيباي ايراني كه باعث روحيه!! سربازهاي مقدوني هستند شرابي رو سرميكشه!
پادشاه ايران هم كه وسط جنگ فرار ميكنه بماند.
تو فيلم اينطوري بيان ميشه كه تعداد سربازهاي ايران 200000 نفر و مقدونيه 40000هست و بازهم ايرانيها همه فرار ميكنند.

اي لعنت خدا بر هر چي يوناني و غربي هستش كه چنين تصوير خفت باري رو از ايران به جاي ميزاره.
we fuked all west mans and womens!!

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
شاهان ما هم اکثرا در راسته اراذل و اوباشی چون بوش و شارون بوده اند .
انسان هایی که به قول احمد شاملو براشون آدم کشتن هیچ فرقی با بادمجان پوست کردن نداشته

Mehdi

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
49
من ترجيح ميدم اين فيلم رو نگاه نكنم
161.gif

همه اينا حسادت به گزشته ايران هستش
164.gif

ايران درگزشته از همه نظر برتر بوده هم علم هم قدرت هم فرهنگ همه چي
175.gif

الان افتاده دست چند تا سه نقطه والا همه بايد ميومدن پاچه خواري ايران.و ميكردن
179.gif

من كه واقعا به گزشته ايران افتخار ميكنم
177.gif

ghizh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از parsbin :
اگر مي خواهيد ناسيوناليم ايراني رو ببينيد بريد فيلم اسكندر رو نگاه كنيد!
ماشالله نميدونم اين نويسنده يا كارگردانش چه پدر كشتگي با ايراني چماعت داره.
بارها به ايرانيها لقب وحشي داده ميشه.
سربازهاي ايراني دائما در حالي نشون داده ميشند كه روي سرشون مگش در حال حركته!
زنهاي ايراني رو بسيار زيبا نشون ميدن كه بارها و بارها از طرف سربازهاي اسكندر مورد تجاوز قرار ميگرن و باز هم با هم بر سر دلربايي از سربازهاي اسكندر رقابت دارند!
حتي به پسرهاي ايراني هم رحم نكردند.
اسكندر در يك صحنه از فيلم نسبت به يك پسر زيباي مثلا ايراني ابراز تمايل ميكنه و يكي از سربازهاي مقدوني هم به افتخار پسرهاي زيباي ايراني كه باعث روحيه!! سربازهاي مقدوني هستند شرابي رو سرميكشه!
پادشاه ايران هم كه وسط جنگ فرار ميكنه بماند.
تو فيلم اينطوري بيان ميشه كه تعداد سربازهاي ايران 200000 نفر و مقدونيه 40000هست و بازهم ايرانيها همه فرار ميكنند.

اي لعنت خدا بر هر چي يوناني و غربي هستش كه چنين تصوير خفت باري رو از ايران به جاي ميزاره.
we fuked all west mans and womens!!

این فیلم دست کمی از تغییر نام خلیج فارس نداشت اما نمیدونم چرا ایرانیا عکس العمل زیادی نشون ندادن با اینکه در این فیلم تاریخ تحریف شده (به قولی تعریف شده) .اما به هر حال اینا هر گهی میخوان بخورن .فعلا دور دور ایناست اما وای به روزی که دورشون تموم بشه و دوباره دوره ی ما بشه.....یعنی میشه تا زنده ایم اونروزو ببینیم؟؟؟:eek:

تازه دیروز ایسنا زده بود میخوان فیلم کوروشو بسازن معلوم نیست تو اون چه ایرانی قراره ببینیم.اگه خبرشو گیر اوردم میزنم همینجا.

parsbin

Registered User
لایک‌ها
3
من هم خبر ساخت فيلم كوروش رو شنيدم.
ميخوان تو پاكستان بسازنش كه واقعاچهره آدماش شبيه ايرانيهاست!
خصوصا رنگ قشنگ و ظريف پوستشون!!

Honarvar60

Registered User
لایک‌ها
148
اونوقت قدرتی که ایران (از لحاظ علمی،سیاسی در همه موارد)در گذشته داشته العان چه نفعی برای ایران داره؟ آیا تونستیم از اون تجربیات به نفع احسن استفاده کنیم؟ نه!!! آیا اون قدرتی که اون موقع داشتیم بخاطرش ابرقدرتهای این دوره(از هر لحاظ :اقتصادی ، سیاسی، علمی و...) مگه ایران رو العان (ببخشید)پ...م خودشون هم حساب میکنن؟
نه!
اون عظمت گذشته هیچ وقت برای ایران نان و آب نخواهد شد مگر اینکه از اون تجربیات استفاده کنیم که اصلا نخواهد شد.

که همین ابرقدرتهای امروزی از گذشته ی پرشکوه ایران دارن به طرق مختلف استفاده می کنن از کشفیات از تحقیقاتی که اون زمانای گذشته ایرانیان گذشته داشتن ولی یار در خانه و ما گرد جهان می گردیم پس تا وقتی که نخواهند چون محدودیتی که داریم هیچ وقت نخواهیم توانست ازش استفاده کنیم.

گذشته رو ول کن العان رو بچسب آیا شمایی که تو ناز و نعمت تو گرمایی که شوفاز خونتون داره تولید میکنه ، تو این هوای سردی که شروع شده دارین با خیال راحت پست می خونید و نظر میدید(احیانا چایی ای، نسکافه ای ، چیزی همراه شیرینی دانمارکی نوش جان میکنید) و چهار تا فوش هم به من بخاطر بیان واقعیت هام میدید. آیا خبر دارین که 50% مردم ایران از حداقل امکانات برای زندگی برخوردار نیستن؟

آیا شما از اطراف خودتون خبر دارید؟ آیا شهر ها و روستاهایی که هنوز از نعمت گاز برخوردار نیستن حالا گاز بماند، نفت هم بماند، تواناییه پرداخت پول چند لیتر گازوئیل رو هم ندارند. از اینا خبر دارین؟حالا من آدمای خوشبخت رو مثال زدم اونایی که حداقل یه سرپناه نصفه نیمه برا خوشون دارن اونای دیگه که...بماند

پس گذشته برای آدم نان و آب نخواهد شد مطمئن باشید عظت هم نخواهد آورد عظت و افتخار رو کجا می خواهید و به کی میخواهید نمایان کنید؟

کشورهای غربی؟
مطمئنن نه!!
کشورهای شرقی؟
چین و روسیه رو هم بزارید خیالتون رو راحت کنم اگه دارن اندکی به ایران لطف می کن به خاطره امتیازاتیه که دولت ایران به چین و روسیه میده انصافا هم خیلی داره از بودجه مملکت برای این دو کشور هدر میره

خاورمیانه؟ و اعراب؟
اعرابی که چشم دیدن ایرانیا رو ندارن. یا افغانستان ؟

یا مردم داخل خود ایران؟

برای اونایی می خوایید پوز بدین که 70% مردمش زیر خط فقر و 30% از این 70%شون شب رو شکم گرسنه سر به بالین میزارن؟

این آمار رو شاید شمایی که تهران یا شهرهای بزرگ زندگی میکنید اصلا باور نکنید چون همه جای ایران تهران و پایتخت (مرکز استان یا شهر بزرگ )نیست.

شما چه میدونید شهرهای نسیم شهر یا مراوه تپه کجاست شاید از روی نقشه بعد از 2ساعت گشتن در شمال و جونوبو شرقو غرب ایران پیداشون کنید ولی مطمئنم که نمی تونید فقر اینجاهارو ببینید.
شماهایی که در ناز نعمت هستین این چیزا(گذشته پر افتخار) یادتون میاد و بهش افتخار میکنید اما مطمئن باشید اینجاهایی که ازش نام بردم (غربو شرق خاورمیانه و اعراب و حتی اون 70% مردم ایران )ککشون هم نخواهد گزید بخاطر این سرافرازی شما
پس افتخار کشک و خالی بماند.

استانداری که در یه استان که به بزرگترین شهرش بعد از مرکز استان در طی چهار پنج سال استانداریش بیشتر از 3 بار سر نمیزنه اونوقت چطور انتظار دارید که مردم نقاط محروم اون 70%ی که گفتم و بیشتر به تاریخ و تمدنشون بنازند؟

شاید بهتر بود جور دیگری تموم می کردم ولی خواستم بگم این شماها هستید که به گذشته ای مینازید که هیچ چیزی (نفعی) برای مردمش نداره در حالی که اکثر مردمش محتاج نان شب خودشنو هستن چه برسه به گذشته و حال خودشونو کشورشون فکر کنن شاید برای آینده ای نزدیک مثلا فردا شب که برگشتم خونه آیا می تونم بعد از 2ماه برای بچه هام نیم کیلو گوشت بخرم ؟ برای اینا بتونن فکر کنن.
خدایا کمکش کن!!!!!!؟

.

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از Fereydoon8 :
گذشته رو ول کن العان رو بچسب آیا شمایی که تو ناز و نعمت تو گرمایی که شوفاز خونتون داره تولید میکنه ، تو این هوای سردی که شروع شده دارین با خیال راحت پست می خونید و نظر میدید(احیانا چایی ای، نسکافه ای ، چیزی همراه شیرینی دانمارکی نوش جان میکنید) و چهار تا فوش هم به من بخاطر بیان واقعیت هام میدید. آیا خبر دارین که 50% مردم ایران از حداقل امکانات برای زندگی برخوردار نیستن؟
.

مرسی فریدون جان
من هم از این موضوع بسیار بسیار ناراحت هستم
حتی گاهی از اینکه میام اینترنت و این همه پول تلفن و کارت اینترنت میدم از خودم شرمم میاد
چون یه عده دیگه 100 ها برابر بیشتر از اینکار من به این پول نیاز دارند
من هم این گونه انسان های فقیر رو دیدم و حتی گریه هم کردم بیشتر به خاطر اینکه کاری از
دستم بر نمیاد آخه یکی دو نفر نیستند که
همون طوری که خودتم گفتی خیلی از دوستان به این جو چیزا توجه نمیکن
و شاید هم یه چند تا فحش هم دادن
ولی با این تایپیکت بدون خیلی میخوامت
:)

Mehdi

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
49
52.gif
52.gif
چي چي 50 درصد بيشتر از 60 درصد
متاسفانه كار زيادي از دست ما بر نمياد
37.gif

فعلا دور دور .... هاست وقتي از دست اينا دربياد ايران درست ميشه
80.gif

amirhoman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
اینی که گفتی یعنی چه؟

Honarvar60

Registered User
لایک‌ها
148
به نقل از amirhoman :
اینی که گفتی یعنی چه؟

اگه مشخص می کردی با کی بودی بهتر می بود.
اگه با من بودی که من توضیحات کامل رو گفتم تو 2/3تا پسته بالایی

ghizh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از Fereydoon8 :
اونوقت قدرتی که ایران (از لحاظ علمی،سیاسی در همه موارد)در گذشته داشته العان چه نفعی برای ایران داره؟ آیا تونستیم از اون تجربیات به نفع احسن استفاده کنیم؟ نه!!! آیا اون قدرتی که اون موقع داشتیم بخاطرش ابرقدرتهای این دوره(از هر لحاظ :اقتصادی ، سیاسی، علمی و...) مگه ایران رو العان (ببخشید)پ...م خودشون هم حساب میکنن؟
نه!
اون عظمت گذشته هیچ وقت برای ایران نان و آب نخواهد شد مگر اینکه از اون تجربیات استفاده کنیم که اصلا نخواهد شد.

که همین ابرقدرتهای امروزی از گذشته ی پرشکوه ایران دارن به طرق مختلف استفاده می کنن از کشفیات از تحقیقاتی که اون زمانای گذشته ایرانیان گذشته داشتن ولی یار در خانه و ما گرد جهان می گردیم پس تا وقتی که نخواهند چون محدودیتی که داریم هیچ وقت نخواهیم توانست ازش استفاده کنیم.

آیا شما از اطراف خودتون خبر دارید؟ آیا شهر ها و روستاهایی که هنوز از نعمت گاز برخوردار نیستن حالا گاز بماند، نفت هم بماند، تواناییه پرداخت پول چند لیتر گازوئیل رو هم ندارند. از اینا خبر دارین؟حالا من آدمای خوشبخت رو مثال زدم اونایی که حداقل یه سرپناه نصفه نیمه برا خوشون دارن اونای دیگه که...بماند

پس گذشته برای آدم نان و آب نخواهد شد مطمئن باشید عظت هم نخواهد آورد عظت و افتخار رو کجا می خواهید و به کی میخواهید نمایان کنید؟

کشورهای غربی؟
مطمئنن نه!!
کشورهای شرقی؟
چین و روسیه رو هم بزارید خیالتون رو راحت کنم اگه دارن اندکی به ایران لطف می کن به خاطره امتیازاتیه که دولت ایران به چین و روسیه میده انصافا هم خیلی داره از بودجه مملکت برای این دو کشور هدر میره

خاورمیانه؟ و اعراب؟
اعرابی که چشم دیدن ایرانیا رو ندارن. یا افغانستان ؟

یا مردم داخل خود ایران؟

برای اونایی می خوایید پوز بدین که 70% مردمش زیر خط فقر و 30% از این 70%شون شب رو شکم گرسنه سر به بالین میزارن؟

این آمار رو شاید شمایی که تهران یا شهرهای بزرگ زندگی میکنید اصلا باور نکنید چون همه جای ایران تهران و پایتخت (مرکز استان یا شهر بزرگ )نیست.

شما چه میدونید شهرهای نسیم شهر یا مراوه تپه کجاست شاید از روی نقشه بعد از 2ساعت گشتن در شمال و جونوبو شرقو غرب ایران پیداشون کنید ولی مطمئنم که نمی تونید فقر اینجاهارو ببینید.
شماهایی که در ناز نعمت هستین این چیزا(گذشته پر افتخار) یادتون میاد و بهش افتخار میکنید اما مطمئن باشید اینجاهایی که ازش نام بردم (غربو شرق خاورمیانه و اعراب و حتی اون 70% مردم ایران )ککشون هم نخواهد گزید بخاطر این سرافرازی شما
پس افتخار کشک و خالی بماند.

استانداری که در یه استان که به بزرگترین شهرش بعد از مرکز استان در طی چهار پنج سال استانداریش بیشتر از 3 بار سر نمیزنه اونوقت چطور انتظار دارید که مردم نقاط محروم اون 70%ی که گفتم و بیشتر به تاریخ و تمدنشون بنازند؟

شاید بهتر بود جور دیگری تموم می کردم ولی خواستم بگم این شماها هستید که به گذشته ای مینازید که هیچ چیزی (نفعی) برای مردمش نداره در حالی که اکثر مردمش محتاج نان شب خودشنو هستن چه برسه به گذشته و حال خودشونو کشورشون فکر کنن شاید برای آینده ای نزدیک مثلا فردا شب که برگشتم خونه آیا می تونم بعد از 2ماه برای بچه هام نیم کیلو گوشت بخرم ؟ برای اینا بتونن فکر کنن.
خدایا کمکش کن!!!!!!؟
.

این پست جوابی بس طولانی در پی دارد.تو اینکه گفتن آینده ی انسانها ( ودر نتیجه جماعات انسانی ) رو گذشته ی اونها شکل میده هیچ شکی ندارم.مخصوصا در این وانفسا که از هر طرف به هویت ایرانی هجوم آورده میشه (نمونه اش همون فیلم اسکندر و تغییر نام خلیج همیشه فارس که در بالا ذکر شد.) آگاهی از گذشتگان حتی اگر مایه ی اندکی غرور هم بشود باز هم لازم و ضروری است.پس این در نفی گفتار نخستینتان.
اون ابر قدرتها هم غلط کردن که ایران رو پشم خود هم حساب نمیکنن(احتمالا اون گفته ی شما افعال معکوس بیده!!!) اگر در واقعیت هم اینطور که شما میگویید بود همونموقع که سفارت آمریکا بوسیله ی 4 تا دانشجو تسخیر شد و سفراش گروگان گرفته شدند آمریکا مثل خر تو گل نمیموند.

بعدشم شما از کجا فهمیدی من الان در ناز و نعمت غوطه ورم . دل خوش سیری چند؟؟؟اینم از بدبختیمونه.در ضمن ما شوفاژ نداریم و از بخاری استفاده میکنیم.خود من در زندگی کم سختی نکشیدم.البته خدا رو شکر الان خیلی بهتر از قبل شده و کلا زندگیا خیلی بهتر شده.فکر نمیکنم کار درستی باشه آدم به این راحتی درباره ی دیگران قضاوت کنه.حالا که دارم این خذعولات رو مینویسم در حال نوشیدن دلسترم(حتما بعدا مییای میگی تو طاغوتی) نه قهوه و ....
اون 50% رو نمیدونم از کجا آوردید.اما مطمئنن اینقدرها هم نیست.
اگه به خبر داشتن از این چیزاست بنده کسایی رو میشناسم که در سال 100 هزار تومن هم در نمی آورند.به قول معروف سنگ بر شکم میگذارن تا خوابشان ببرد.خود شما شده ساعت 2 یا 3 ی نیمه شب از خونه بزنید بیرون.آیا اون موقع زباله گردهایی رو که تو جوب پر از آشغال یا تو سطل آشغال به دنبال یه چیز بدرد بخور میگردن دیدی.اما اینها چه دخلی دارد به گذشته ی تاریخی یک ملت .مگر ما حق کسی را خوردیم یا جای کسی رو تنگ کردیم.به خدا یه ثانیه رفتم تو سایت این تاریخ نگاره اینو دیدم گفتم بذارم اینجا تا هم بقیه کمی از گذشته ی این مرز و بوم بدانند و بدان ببالند و هم جوابی باشه واسه کسانی که کارشون شده نفی تموم گذشته ی ایران.

دستیابی به قدرت و عظمت هم بهانه ایست برای بر قراری عدالت .که اگه اینطوری نباشه اون قدرت بخوره توسر صاحبانش.این رو مطمئن باشید اگر در همین چند صد ساله مردممان از گذشته ی خود باخبر بودند الان وضع مملکتمون خیلی فرق میکرد.یکی از سیاست هایی که استعمارگران برای زور گویی و شیره کشی از مردم تحت استعمار به کار میبردند و میبرند از بین بردن حافظه ی تاریخی اون ملته.
در آخر این حرافیهام بگم که حرف قشنگ زدن خیلی راحته اما در عمل میبینیم هیچی اونجوری که ما فکر میکردیم و میخواستیم نیست.به هر حال با تمام این گفته ها ما هم با این گفته ی جناب شاعر موافقیم :

تن آدمی شریف است به جان آدمیت****نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

اگر آدمی به چشم است و دهان و گوش وبینی****چه میان نقش دیوار و میان آدمیت

اینم گفتم که تاییدی باشه بر تنها بخشی از گفتار شما نه جهت کلی آن.

ghizh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
همه قلمرو امپراتوري روم در آسيا به تصرف ايران درآمد

پس از پيروزي درخشان ايران در جنگ سال 53 پيش از ميلاد در منطقه حران (كارهه) كه ضمن آن كراسوس از اعضاي سه گانه شوراي عالي رياست بر روم و پسرش كشته و هفت لژيون رومي منهدم شد،«ارد Orod» شاه وقت ايران از دودمان اشكاني به مداخله در امور روم پرداخت و اين مداخلات در جريان جنگ داخلي روميان ( سال 49 تا 44 پيش از ميلاد)برسر قدرت كه مسبب آن سرداران جاه طلب رومي بودند به اوج خود رسيد و شاه ايران هردم از يكي از سرداران حمايت و وعده كمك نظامي و اعزام سرباز مي داد و آتش اختلاف را شعله ور مي ساخت .
« ارد » پس از فروكش كردن اختلافات ژنرالهاي رومي و سپس ترور سزار در سناي روم تصميم گرفت پيش از ان كه روميان در صدد حمله به قلمرو او برايند كه قابل پيش بيني بود باقيمانده متصرفات روم در اسيا را از انها بگيرد و جاي پاي براي انها باقي نگذارد .
با اين هدف پسر خود «پاكر كه رومي ها پاكروسPacorus نوشته اند» را با نيمي از ارتش ايران به سوريه فرستاد و اين **** در جنگي كه هفتم نوامبر سال 40 پيش از ميلاد روي داد و ضمن آن ژنرال رومي«دسيديوس ساكسا» فرماندار سوريه كشته شد روميان را شكست داد و روز بعد ( هشتم نوامبر ) بار ديگر سوريه از آن ايران شد.
در اين عمليات پنج هزار سرباز رومي اسير شدند . تلفات روميان بيش از 11 هزار كشته نوشته شده است . «پاكر » سپس فلسطين و آنگاه حاشيه غربي آسياي صغير ( نواحي ساحل غربي تركيه امروز )را متصرف شد و جاي ديگري براي امپراتوري روم در آسيا باقي نماند .
«ارد» پس از اين پيروزي به مهستان ( سناي ايران ) پيشنهاد داد كه پاكر فرماندار مناطق متصرفه شود كه به تصويب رسيد.

بازم ماخذش : http://www.iranianshistoryonthisday.com/farsi.asp?GM=11&GD=8

Honarvar60

Registered User
لایک‌ها
148
به نقل از ghizh :
اون 50% رو نمیدونم از کجا آوردید.اما مطمئنن اینقدرها هم نیست.

یکی از سیاست هایی که استعمارگران برای زور گویی و شیره کشی از مردم تحت استعمار به کار میبردند و میبرند از بین بردن حافظه ی تاریخی اون ملته.

بیش از 50 درصد رو آمار دارم!

هدف استعمار از یاد بردن تاریخ بین جوانان یه مملکتی مثل ایران نیست هدفش یه چیزه دیگست که از طریق فرهنگه بیگانه زدگی و تقدس بیگانه فرهنگ سعی بر سلطه اون جامعه داره.میشه در این مورد زیاد صحبت کرد ولی نه ارتباط چندانی به موضوع تاپیک داره و نه وقت چندانیست برای صحبت در این مورد.

Mehdi

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
49
ميخواي افتخار كن ميخواي نكن
57.gif

ولي من ميكنم
43.gif

درباره ديگران هم قضاوت نكن
69.gif

بالا