برگزیده های پرشین تولز

يك سوال مغناطيسي

†$H@ki®@†

Registered User
لایک‌ها
4
دوستان سلام
من ميخواهم كه يك آهن رباي الكتريكي بسازم كه كلا خاصيتش به صورت شكل زير باشد
لطفا نگاه كنيد
http://i2.tinypic.com/oup4kg.gif
حالا بگيد كه آيا ميشه همچين آهنرباي الكتريكي ساخت يا نه؟
(آهنرباش با نيروي الكتريسيته كار ميكند ها..)
ممنون ميشم راهنمايي كنيد:) :happy:

meher

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام بر شما دوست عزیز
یه پیشنهاد خوبی برای شما دارم. اگه به شما سوالی داده میشه یا اینکه در ذهنتون بوجود می آید، سعی کنید خودتون به دنبال حل اون را بیفتید و سعی کنید خودتون اونو حل کنید و هر جا که نتونستید فقط ار دیگران راهنمایی بخواهید و نه صورت حل مسئله!!!!! اینطوری خدمت بزرگی به خودتون می کنید. در ضمن وب می تونه بهتر از اینجا به شما کمک کنه.سعی کنید به سایت های تخصصی یا سایت سایر مدارس مراجعه کنید و از راهنمایی های انها استفاده کنید. در ضمن اگه دبیرتون از شما چیزی خواسته بدونید که این این کار برای بالا بردن تعامل شما با دبیرتون می باشه و جواب مسئله در درجه دوم اهمیت داره. اینو از من بشنوید چونکه خودم دبیر فیزیک هستم.

†$H@ki®@†

Registered User
لایک‌ها
4
با تشكر از راهنمايي هاي شما
من خوشحال هستم كه يك دبير فيزيك جواب من را ميدهد
اما حقيقتا"من در وب جست و جو ميكنم اما در واقع سايت هاي فارسي زبان محتواي خوبي ندارند
من هميشه سعي ميكنم روي مسايل درسي خودم خودم فكر كنم ;اما اين يك كار تحقيقي است و من بايد از ديگرا ن كمك بگيرم
چون در كتاب درسي ما اين مطالب نيومده
ممنون ميشم كه جناب مهر به من كمك كنيد و من را راهنمايي كنيد تا اين تحقيق فيزيك را كامل كنم
با تشكر

Ajabshirkhan

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8
بطور كلي بارهاي متحرك نيروي مغناطيسي توليد ميكنند.جريان الكتريكي هم در واقع از الكترونهاي متحرك در يك سيم تشكيل شده بنابراين هرگونه جريان الكتريكي ميتواند نيروي مغناطيسي ايجاد كند از جمله جرياني كه از يك سيم پيچ ميگذرد.

†$H@ki®@†

Registered User
لایک‌ها
4
بله؟
من ميخواهم بدونم چه طور ميشه اون آهن ربا را ساخت
ساختمان سيم پيچ را بگيد لطفا
من هم ميدونم برق الكترون دارد
اون قدر هم ديگه پرت نيستم
ممنون

†$H@ki®@†

Registered User
لایک‌ها
4
در ضمن ميخواهم بدونم كه اگر يك آهنربا رمان ريادي درون سيم پيچ ها باشه و مدتي يك آهنرباي الكتريكي باشه
آيا باز بعد از مدتي اين هسته آهنربا خودش يك آهنرباي دايمي ميشود؟

Ajabshirkhan

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8
به نقل از †$H@ki®@† :
بله؟
من هم ميدونم برق الكترون دارد
اون قدر هم ديگه پرت نيستم
ممنون
ساختش كه كار پيچيده اي نيست.كافيه مقداري سيم لخت را دور يك استوانه بپيچيد و دو سرش رو به جريان مستقيم متصل كنيد.اما اينكه ساختمانش چي باشه بستگي به اين داره كه چه مشخصاتي رو از اون انتظار داريد.مثلا ميدان مغناطيسي كه انتظار داريد توليد كنه چقدر بايد باشه.
ميدان مغناطيسي ايجاد شده در نقاط مختلف هم به جريان سيم پيچ و شعاع اون و هم به طول استوانه بستگي داره.
در ضمن ميخواهم بدونم كه اگر يك آهنربا رمان ريادي درون سيم پيچ ها باشه و مدتي يك آهنرباي الكتريكي باشه
آيا باز بعد از مدتي اين هسته آهنربا خودش يك آهنرباي دايمي ميشود؟

موادي هستند بنام فرو مفناطيس .اين مواد اگر در معرض ميدان مغناطيسي قرار بگيرند ميتوانند روي ميدان تاثير بگذارند و خودشان نيز داراي مغناطش دائمي ميشوند (اهنربا ميشوند.) اهنرباهاي دائم هم از اين مواد و با قرار دادن انها در ميدانهاي مغناطيسي ساخته ميشوند.حتي ميتوان با اعمال يك ميدان مغناطيسي معكوس خاصيت مغناطيسي اهنرباها را از بين برد.
بنابراين اين امكان وجود دارد كه با پيچيدن سيم به دور يك استوانه از جنس مواد فرو مغناطيس و گذراندن جريان از ان اين هسته را به اهنرباي دائمي تبديل كرد.

†$H@ki®@†

Registered User
لایک‌ها
4
دو آهنرباي دايكي كه قطب هاي هم نام انها كنار هم باشد و به طور شديد به هم نيرو وارد كنند
به نظر شما پس از چند سال خاصيت اين آهنربا ها از بين ميرود؟

Ajabshirkhan

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8
به نقل از †$H@ki®@† :
دو آهنرباي دايكي كه قطب هاي هم نام انها كنار هم باشد و به طور شديد به هم نيرو وارد كنند
به نظر شما پس از چند سال خاصيت اين آهنربا ها از بين ميرود؟
اينو نميدونم.
البته براي از بين بردن خاصيت اهنربايي از اين روش استفاده نميكنند بلكه از همان روش گذراندن جريان از سيم پيچ استفاده ميكنند كه ميدانهاي مغناطيسي خيلي قوي ايجاد ميكنند و سريع نتيجه ميدن.

بالا