برگزیده های پرشین تولز

پرشس حقوقی دارم

asimaa11@yahoo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام
من برای معافیت سربازی یک پیشینه ی دو ساله ی بیماری اعصاب و روان ایجاد کردم و به خاطر بیماری افسردگی اساسی هم معاف دائم شدم. و مدارک و نسخه ها همه حاظر هستن.
خواستم بدونم که در حال حاظر که من تو خونه هستم و بیست و اندی سن دارم و درس نمیخونم و کاری هم نمیکنم آیا خانواده میتونه اقدام کنه برای اینکه من رو از خونه بیرون کنند؟ در صورت ثابت شدن بیماری اعصاب و روان شرایط و وظیفه ی خانواده از نظر قانونی چی هست؟
اگر خانواده من رو از ارث محروم کنند و من زیانهایی به اونها بزنم (جسمی یا مالی) از نظر قانونی اگر ثابت بشه که پیشینه ی بیماری اعصاب و روان داشتم مجازات چیه؟

با تشکر

hajagha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
سلام دوست عزیز
اول از همه اینکه باید بگی آیا واقعاً اون بیماری اعصاب و روانی که به خاطر وجود مدارک، معافی گرفتی، واقعی بودند یا اینکه نه. اینکه واقعی نبودند هم دلیل بر اینکه وجود نداشته باشند نیست، کافیه یک کم پیاز اغش رو زیاد کرده باشی تا بتونی معافی بگیری.
این رو هم بدون حتی اگر تو مدارک غیر واقعی درست کرده باشی و معافی هم گرفته باشی، اگر روزی ثابت بشه که مدارکت غیر واقعی بوده، معفی تو رو نمیگیرند. چون تو میتونی بگی که آقا اون زمان من مریض بودم و حالا خوب شدم! به خصوص که پزشک معتمد **** وظیفه تو رو معاینه کرده.
بگذریم.
پس اول بگو که اون مدارک چقدر با وقعیت خودت منطبق است.

asimaa11@yahoo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با معافی و اینکه بگیرنش مشکلی ندارم.

تنها مشکل سر همون خانواده هست و اینکه قانون با وجود این بیماری و مدارکی که من دارم چه برخوردی میکنه؟
بله مدارک به واقعیت نزدیک هست.

sourena_8888

Registered User
لایک‌ها
68
طبق اصل 9998 قانون اساسی بند دو : چنانچه فرد بعد از تمام سن 18 سال سربار خانواده باشد هیچ گونه حقوقی بر خانواده وارد نیست جز اینکه اجازه نفس کشیدن را به وی بدهند
خانواده نامبرده میتوانند فرد مذکور را با یک عردنگی از خانه طرد کنند.ولی اجازه زدن سیلی را ندارند

sourena_8888

Registered User
لایک‌ها
68
جدا از شوخی ... بدون حتی اگه وصیت بشه تمام ارث به چند نفر برسه وبه یک نفر نرسه مینونید برید دادگاه و حقتونو بگیرید.... تنها راه اینکه از ارث محروم بشی اینه که پدرت اموالو بنام دیگری بزنه

مثلا : پدرتون وصیت میکنه تمام اموالو به برادرتون بده شما با یک شکایت به راحتی حق خودتونو میگیرید ( ولی طول میکشه)
ولی اگر پدرتون قبل از فوت اموالو به نام برادرتون بزنه دیگه حقی ندارید

فکر کنم اگه پدرتون یه وکالت تمام الختیار به برادرتون بده بازم شما دست خالی بمونید

asimaa11@yahoo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
طبق اصل 9998 قانون اساسی بند دو : چنانچه فرد بعد از تمام سن 18 سال سربار خانواده باشد هیچ گونه حقوقی بر خانواده وارد نیست جز اینکه اجازه نفس کشیدن را به وی بدهند
خانواده نامبرده میتوانند فرد مذکور را با یک عردنگی از خانه طرد کنند.ولی اجازه زدن سیلی را ندارند

مرسی

اما موضوع سر اینه که من پیشینه ی بیماری اعصاب و روان دارم یعنی اگر این ثابت بشه که مثلا من باید توی بیمارستان بستری بشم و هزینه ی این بیمارستان ماهیانه 400 هزار تومن هست این 400 هزار تومن رو باید کی بده؟ آیا توی دادگاه میشه با استفادهاز بندهای فانونی این مثلا هزینه رو به اونها تحمیل کرد؟
پس اگر به نام نزده باشه و توی وصیتنامه نوشته باشه که به دیگر بچه ها میرسه ارث! و من محروم شد هباشم میشه پیگیری قانونی کرد و حق رو گرفت؟
یک پرسش دیگه اینکه بیماران اعصاب و روان چه وضعیتی دارن در زمان ارتکاب به جرم. یعنی به فرض زیان زدن مالی یا جسمی به وراث دیگر ... حکم این بیمارها چیه؟

PHA

Registered User
لایک‌ها
4
داشتن سابقه بیماری ملاک نیست اینکه شما می گید نیاز به این هست که طرف مهجور ( کسی که توانایی کار کردن و اداره زندگی خودش را ندارد ) تشخیص داده بشه . اونوقت تمام هزینه زندگیش می افته به دوش سرپرست قانونیش ( که معمولاً یکی از بستگان درجه 1 هست ) و اگر اونها توانایی نداشتند یا در قید حیات نبودند می افته بر دوش دولت .

کسی رو نمیشه از ارث محروم کرد مگر اینکه پدرتون زمانی که در قید حیات هستند شخصاً اموالشون رو واگذار کنند یا اینکه اموالشون رو به کسی صلح ( سلح ؟ ) کنند . یعنی اموال تا زمانی که درقید حیات هستند در اختیار خودشون باشه ولی به محض فوت شدن اتوماتیک منتقل میشه به طرف دیگه .

sourena_8888

Registered User
لایک‌ها
68
پس اگر به نام نزده باشه و توی وصیتنامه نوشته باشه که به دیگر بچه ها میرسه ارث! و من محروم شد هباشم میشه پیگیری قانونی کرد و حق رو گرفت؟
اره میشه
اما موضوع سر اینه که من پیشینه ی بیماری اعصاب و روان دارم یعنی اگر این ثابت بشه که مثلا من باید توی بیمارستان بستری بشم و هزینه ی این بیمارستان ماهیانه 400 هزار تومن هست این 400 هزار تومن رو باید کی بده؟ آیا توی دادگاه میشه با استفادهاز بندهای فانونی این مثلا هزینه رو به اونها تحمیل کرد؟
اینو دادگاه تشخیص میده
ولی فکر کنم هزینه بر عهده والدین یا سرپرست باشه
در ضمن مگه بیماری روانی نیاز به عکس مغزی نداره

sourena_8888

Registered User
لایک‌ها
68
فکر کنم بیمار روانی حکم همون دختر و برای والدین داره
یعنی باید برای همیشه سرپرستی برعهده والدین باشه
اگه خواستی می تونم شماره ی مشاوره ی قضایی رو برات پیدا کنم

PHA

Registered User
لایک‌ها
4
خوب خیلی متفاوته اگر مهجور بشه و تو اداره سرپرستی براش پرونده تشکیل بشه دیگه حق معامله یا رانندگی رو نداره ، تو هیچ اداره ای حق استخدام رسمی نداره و ... اداره تمام مایملکش هم می افته دست سرپرست قانونیش و اداره سرپرستی .

hajagha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
سلام
ببین اینجا ما دو تا موضوع کاملاً جدا از هم داریم. یکی ارث است، یکی از خونه بیرون کردن.
در مورد ارث تقریباً میتونم بگم که تنها راه همونیه که سورنا گفت. یعنی ما یک قانون ارث داریم که در آن فرد میتونه حداکثر یک سوم از اموالش رو وصیت کنه. بقیه طبق اون قانون به صورت خودکار تقسیم میشه. از این دو سوم باقی مانده هم بیشتری سهم رو پسر خانواده می ببره. بنابراین تا وقتی که پدرت اموالش را به نام دیگری نکرده (= به کسی هدیه نداده) تو خیالت راحت باشه. حالا ممکنه که مثلاً پدر بیاد از اون یک سومی که حق وصیت داره، مقداریش رو به برادرت بده، این مساله ای نیست. اون حق داشته تا یک سوم رو هر کاری که دلش میخواد بکنه. در این صورت تو نمیتونی پیگیری قانونی کنی. ولی از اون دو سوم بقیه تو حق داری و هر وصیتی خلاف قانون ارث، کان لم یکن محسوب میشه.
اما موضوع دوم، موضوع از خانه بیرون کردن توست.
ببین عزیز، من اون سوال اولم رو به خاطر این پرسیدم چون اگر کاملاً با واقعیت منطبق بود، تو از نظر قانون محجور مجسوب میشدی. یعنی احتیاج به یک قیم داری. ولی، سرپرست. این فرد در درجه اول، پدر توست. قانون اون رو موظف کرده که به عنوان ولی و سرپرست توی محجور، یک سری وضایفی انجام بده. از خانه بیرون کردن، مغایر این وضایف است و تو میتونی شکایت کنی. به همین دلیل خرج بیمارستان رو هم اون باید بپردازه.
حالا تو میتونی بری دادگاه، بگی جناب دادگاه، این ولی و قیم و سرپرست من صلاحیت نداره (خرج بیمارستان نمیده، از خونه بیرونم کرده و ...) لطفاً یکی دیگه برام انتخاب کنید. ولی این کار باعث میشه که تو از یک سری حقوق اجتماعی محروم بشی و تا وقتی که ثابت نشه که دیگه بیماری نداری این محرومیت هست. مثلاً دیگه نمیتونی شرکت بزنی یا شریک شرکتی بشی و ... که بسته به نوع بیماری معلوم میشه.
در مورد سوال آخرت هم کاملاً بستگی به اندازه و نوع بیماری داره. از مسوولیت کامل هست تا بدون هیچ مسوولیتی.

sourena_8888

Registered User
لایک‌ها
68
خوب خیلی متفاوته اگر مهجور بشه و تو اداره سرپرستی براش پرونده تشکیل بشه دیگه حق معامله یا رانندگی رو نداره ، تو هیچ اداره ای حق استخدام رسمی نداره و ... اداره تمام مایملکش هم می افته دست سرپرست قانونیش و اداره سرپرستی .
یعنی در ارث رسیده حق تصرف نداره درسته ؟؟

PHA

Registered User
لایک‌ها
4
خیر نداره . یعنی برای انجام هرگونه معامله رسمی باید سرپرست خودش و نماینده اداره سرپرستی تصمیم گیری و اقدام کنند و امضای خودش دیگه اعتباری نداره .

البته اینها رو از روی تجربه میگم وگرنه حاجاقا که خودش تو اینکار استاده .

hajagha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
منظورت رو نفهمیدم سورنا

hajagha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
ببین تمام اینها بستگی به نوع بیماری و محجوریت داره. اگر محجور سفیه باشه یعنی اینکه ارزش مالی رو ندونه، نه، هیچ کاری با پول نمیتونه انجام بده و هر کاری هم که بکنه، باید به تایید سرپرستش برسه. ولی اگر حجر، سفاهت نباشه، با بسته به درجه اش، میتونه کارهایی انجام بده.

PHA

Registered User
لایک‌ها
4
خوب وقتی سرپرست براش تعریف بشه دیگه فکر نمی کنم خودش بتونه کاری بکنه .

sourena_8888

Registered User
لایک‌ها
68
پس ارث بدردش نمیخوره
سوال
میتونه سرپرستشو خودش معرفی کنه؟
مستمری پدر چی ؟ ایا تعلق میگیر

hajagha

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
خوب وقتی سرپرست براش تعریف بشه دیگه فکر نمی کنم خودش بتونه کاری بکنه .
ببین سرپرست کارش تنفیذ اعمال حقوقی محجور است. یعنی اینکه اگر محجور کاری انجام داد، سرپرست اگر تنفیذ کرد اون کار و معامله صحیح است و اگر تنفیذ نکرد، معمله باطل است.

PHA

Registered User
لایک‌ها
4
مستمری پدر چی ؟ ایا تعلق میگیر
این مورد بله تعلق می گیره .

ببین سرپرست کارش تنفیذ اعمال حقوقی محجور است. یعنی اینکه اگر محجور کاری انجام داد، سرپرست اگر تنفیذ کرد اون کار و معامله صحیح است و اگر تنفیذ نکرد، معمله باطل است.

بله دقیقاً همینطوره

بالا