• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

پیش در آمدی از فناوری بیومتریك

sheydaemady

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
21 دسامبر 2016
نوشته‌ها
37
لایک‌ها
5
سن
36
پیش در آمدی از فناوری بیومتریك
می توانیم در یک تحلیل کلی بگوییم لغت « بیومتریك » به رده گسترده ای از فناوری هایی اشاره دارد كه هویت اشخاص را به واسطه اندازه گیری و همچنین تجزیه ویژه ای انسانی شناسایی مینمایند.
080c0a833367211017856567bbd982ba-900x350w.jpg

پیش در آمدی از فناوری بیومتریك

اگر بخواهیم تعریف کلی تر بیان کنیم باید بگوییم، بیومتریك را به عنوان تحلیل آماری داده های بیولوژیكی و همچنین علم و فناوری اندازه گیری معرفی نموده اند در صورتی که امروزه تعریفی دقیق تر و فنی تری از آن معرفی شده که به ترتیب زیر است :
هر ویژگی فیزیولوژیكی یا خصوصیت رفتاری که منحصر به فرد باشد و موجب ایجاد نمودن تمایز، مقاومت و قابل سنجش كه بتواند به منظور معیین نمودن یا تأیید اتوماتیک هویت افراد به كار گرفته شود، بیومتریك نام گرفته میشود.
توسط سیستم های بیومتریك اطلاعات و داده های از سمت كاربر ذخیره می شود و در هر باری که احتیاج باشد به منظور معین شدن هویت و هم چنین تصدیق اصالت اشخاص این داده ها را مقایسه خواهد نمود.
لغت بیومتریك خود 2 قسمت متفاوت را دارد : بیو در لغت به معنی موجود زنده است و متریك به معنی توانایی شمارش عددی یك كمیت است . از دورة فراعنه كه مصریان در جهت شناسایی نمودن اشخاص، آنها را اندازه‌گیرین موده اند كاربرد فناوری بیومتریك را می توانیم شناسایی کنیم. حدود بیست سال پیش اولین دستگاه مدرن بیومتریك در جهت کارکردهای تجاری رو نمایی شد ، هنگامی که یك ماشین برای اندازه گیری نمودن طول انگشت ها به منظور كنترل نمودن زمان در شركت شیرسون هامیل در وال‌استریت نصب گردید. امروزه در بازار فناوری‌ها بیومتریك مختلفی موجود می باشد که شناسایی اثر انگشت، شناسایی بر پایه هندسه دست ،شناسایی شبكیه، شناسایی عنبیه، شناسایی الگوی وریدی زیرجلدی دست، شناسایی كف دست و مچ، شناسایی صدا، شناسایی بر مبنای دینامیك فشردن كلیدها، شناسایی امضا، شناسایی مؤلفه‌های چهره، شناسایی بر مبنای بوی بدن ،شناسایی بر مبنای شوری بدن و شناسایی بر مبنای شكل گوش از جمله آنها می باشد .
هم اکنون بصورت گسترده ای كاربردهای فناوری بیومتریك مورد استفاده قرار گرفته می شود به یكی از دو گروه تعیین یا تایید هویت تعلق داشته اند. در واقع فوایدی را که شناسایی بیومتریك شامل می شود بر حذف مشكلات رواج پیدا کرده مانند ساخته شدن غیرقانونی از روی كلیدها، قفل‌های مكانیكی شكسته یا گمشده و كدهای جعلی یا مسروقه (دزدی ) شناسایی كه می‌تواند به كلاهبرداری بواسطه دستگاه‌های خودپرداز یا چك منجر شود. افزون بر مطالبی که گفته شد این توانایی را سامانه‌های بیومتریكی داشته اند که به منظور اهداف تعیین کننده هویت شامل سامانه‌های امنیتی دسترسی در قسمت های مدیریت اطلاعات، تعقیب مجرمین، سازمان‌های دولتی، زندان‌ها، خودپردازها یا بانك‌ها، كنترل مرزهای بین‌المللی و همچنین سازمان‌های نظامی، از آنها استفاده شود . البته باید این نکته را یاد آور شویم که كارکردهای فناوری بیومتریك بی شمارند. هنوز فناوری بیومتریك تا چهار - پنج سال قبل، برای عده ی کثیری یک مبنای تخیل به شمار می رفت. اما امروزه همان افراد مداوم در پی آن هستند كه كجا و چطور می‌توانند این فناوری را در اختیار بگیرند.
در واقع می توانیم در توضیحی واضح تر بگوییم که سامانه بیومتریكی یك سامانه تشخیص الگو محسوب میشود كه هویت افراد را تایید یا تشخیص می دهد و این فرآیند را با استفاده نمودن از داده ها و اطلاعات بیومتریك كاربران عملی می کند . اولین قدم در استفاده از این سامانه ثبت نمودن اطلاعات بیومتریكی كاربران در بانك اطلاعات (Data Base) سامانه می باشد كه بعد از اینکه افراد اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کردند ، از سامانه بیومتریكی دو گونه خدمت در خواست خواهد شد که عبارت اند از: تأیید هویت و همچنین تعیین هویت.
بصورت کلی فناوری بیومتریك بشکل راهکارهای اتوماتیک تایید یا مشخص نمودن هویت یك فرد زنده بر پایه ویژگی های فیزیولوژیكی یا رفتاری، بیان می گردد. یك ویژگی رفتاری عبارت اند از یك ویژگی فیزیكی تقریباً پایدار انسان مثل یك اثر انگشت، یا نیمرخ دست، الگوی عنبیه یا الگوی شبكه مویرگی خون در پشت چشم. باید دقت کنید که این مدل سنجش غیر قابل تغییر است یا دستكاری اما باید دقت کنید بدون اعمال فشار فراوان می باشد. در مقابل، یك ویژگی رفتاری را می توان از انعكاس ساختاری روانی از شخص برخلاف اینكه ویژگی های فیزیكی مانند سایز و نوع جنسیت، از تاثیر قابل توجهی برخوردارند. در شناسایی افراد نمونه های از كیفیت‌های رفتاری که استفاده می شود عبارت اند از : كه به صورت عمومی الگوی تایپ یك فرد بر روی صفحه كلید به اسم دینامیك فشردن كلیدها نامگذاری می گردد و ویژگی های منحصر به فرد چگونگی صحبت یك فرد یا شناسایی نمودن گفتار.
در برخی شرایط تایید و تشخیص هویت بعنوان واژه‌های مترادف تفسیر می‌گردد این در صورتی می باشد که معانی مجزایی داشته اند . تعیین هویت زمانی رخ می دهد كه ویژگی های یك فرد از میان گروهی از الگوهای ذخیره‌شده، خارج می گردد . این راهکاری است که مغز انسان برخی اوقات شناسایی‌های روز به روز خود را انجام می دهد . برای نمونه، در صورتی که فردی با شخص آشنایی برخورد می کند ، مغز اطلاعات را با مقایسه آنچه كه مشاهده می شود با آنچه كه در حافظه می باشد ، پردازش خواهد کرد . دستگاه‌های بیومتریكی كه راهکارهای تعیین هویت را به سرانجام می رسانند ، این توانایی را داشته اند که دقت زیادی به منظور شناسایی صرف نمایند . برخی بین پنج تا پانزده ثانیه یا زیادتر مورد نیاز می باشد تا شخص مورد نظر شناسایی شود.
در بیشتر موارد تایید هویت به منظور تشخیص هویت یك کاربر ، مورد استفاده قرار گرفته می شود. یك دستگاه بیومتریكی كه از تعیین هویت استفاده می نماید، نیازمند آن است كه افراد هویت خود را با ارایه یك كد یا یك كارت، اعلام نمایند. بعد از آن تنها یك فرمول یا الگوریتم مطابقت دهنده به منظور مقایسه الگوهای جاری و ثبت‌شده از ویژگی كاربر لازم است.
تخمین توانایی قدرت شناسایی یك فناوری بیومتریكی ویژه متضمن دو لغت نرخ پذیرش غلط (FAR) و همچنین نرخ عدم پذیرش غلط (FRR) می باشد. آنان در مشخص نمودن میزان سخت‌گیری یك دستگاه بیومتریك در صادر کردن اجازه دسترسی به افراد، متمم یكدیگر می باشند. در نهایت، دستگا‌ه‌های بیومتریك دوربین مداربسته بصورت عمومی مشتمل بر پارامترهای به منظور تعیین سطح آستانه متغیر یا حساسیت می باشند . مابقی پارامترهای كارایی بیومتریكی كه باید بصورت دقیق مورد ارزیابی قرار گرفته شوند عبارت می باشند از دقت، سرعت، توانایی اطمینان، همچنین مقاومت در مقابل كپی‌شدن، تایم ثبت، ضروریات ذخیره‌سازی بانك اطلاعاتی، امكان تخلف یا دستكاری و هزینه.
 
بالا