برگزیده های پرشین تولز

چند سال پیش از ترکیه برای کار به ایران می آمدند . اما امروز ......

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Piter1356

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام به همه .

چند سال پیش از ترکیه برای کار به ایران می آمدند . اما امروزه برای تماشای کنسرت داریوش در آنتالیا ترکیه تبلیغ می کنند !
16.gif

بعضیها هم برای کار در ترکیه سر و دست می شکنند !
16.gif

چند سال پيش تركيه ايها را آدم حساب نمي كرديم . اما امروزه تركيه ايها ما را آدم حساب نمي كنند .!
16.gif

امروزه تركيه به قطب قوي جذب توريست تبديل شده و ما ............... .
16.gif
16.gif
16.gif
16.gif

از دوستان خواهش ميكنم با توجه به ديدگاه خودشون دلايل اين عقب ماندگي را عنوان كنند و در صورت داشتن راهكاري آن را مطرح كنند .

mahdi206

Registered User
لایک‌ها
5
اين طوري نميشه تصميم گرفت كه فقط يه جنبه رو در نظر بگيريم ، تو خيلي از زمينه ها ما پيشرفت كرديم تو اين چند سال تو يه سري موضوعات از افغانستان هم شايد عقب تر باشيم!

Gt_Max

Registered User
لایک‌ها
80
من فقط يه چيز رو ميدونم...
حكومت و دين بايد از هم ديگه جدا باشن ... . حكومت ديني آخرش همين ميشه :)

Honarvar60

Registered User
لایک‌ها
148
به نقل از Gt_Max :
من فقط يه چيز رو ميدونم...
حكومت و دين بايد از هم ديگه جدا باشن ... . حكومت ديني آخرش همين ميشه :)

همون مساله قديمي؟
يعني جدايي دين از سياست؟ به چه قيمتي؟

درسته ولي..

TruthPraiser

Registered User
لایک‌ها
10
واژه نخست سه نام اين شهر به ترتيب تاريخ ع ش ق
Piter1356 جان حرف شما کاملا صحیح ولی اگر بخوایم به ابعاد مختلف این قضیه بپردازیم شاید در اعم موارد جور دیگه ای با ما برخورد بشه متاسفانه نمی شه درباره خیلی از مسایل حتی یک کلمه هم حرف زد.

Bahreyni

Registered User
لایک‌ها
6

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از Fereydoon8 :
همون مساله قديمي؟
يعني جدايي دين از سياست؟ به چه قيمتي؟

درسته ولي..
زدن اينجور حرفها توي اين مملكت واسه آدم دردسر درست ميكنه ...
اما به نظر من دين نميتونه كثافت كاريهاي دنياي سياست رو پاك كنه اما سياست خيلي راحت ميتونه دين رو به لجن بكشه.
حالا ميخواين اينها رو با هم قاطي كنين ميخواين نكنين...
فعلا كه معجوني شده كه خدا هم تو كار اين مردم درمونده.
والسلام.

mahdi206

Registered User
لایک‌ها
5
به نقل از daftarekhaterat :
اما به نظر من دين نميتونه كثافت كاريهاي دنياي سياست رو پاك كنه اما سياست خيلي راحت ميتونه دين رو به لجن بكشه.
والسلام.
حرف حساب جواب نداره. :)

faridbahal

Registered User
لایک‌ها
15
اما به نظر من دين نميتونه كثافت كاريهاي دنياي سياست رو پاك كنه اما سياست خيلي راحت ميتونه دين رو به لجن بكشه
اتفاقا همین اتفاق میتونه بیفته! مثلا تو جمهوری اسلامی کسی رو که رفته تظاهرات مثلا برای حقوق کم!! به عنوان مفسد فی الارض اعدام میکنن! پس دین کثافت کاری های سیاست رو ماله میماله
تو حسابی تصمیم گرفتی که هیچی نگی
اینجوری برای خودم بهتره

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
اتفاقا همین اتفاق میتونه بیفته! مثلا تو جمهوری اسلامی کسی رو که رفته تظاهرات مثلا برای حقوق کم!! به عنوان مفسد فی الارض اعدام میکنن! پس دین کثافت کاری های سیاست رو ماله میماله
منظورم اين بود كه قاطي كردن دين با سياست به بهانه اينكه سياستمون هم مثل زمان حضرت علي فلان ميشه و چنان ميشه و اينها يه سري حرفهاي .$()&%. هست! وگرنه اون صحبتت كاملا درسته.

iranvig

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
نگران نباشيد بزويد اين شعار بيكاران ايرانه : افغانستان كجايي كه ما بيكاريم.

raspina

Registered User
لایک‌ها
0
به نقل از iranvig :
نگران نباشيد بزويد اين شعار بيكاران ايرانه : افغانستان كجايي كه ما بيكاريم.

جواب مشخص ديگه چيزي كه عيان است چه حاجت به بيان است .
دولت دلسوز و بافكر دولتي كه همش به فكر جيب خودشه .

Piter1356

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از mahdi206 :
اين طوري نميشه تصميم گرفت كه فقط يه جنبه رو در نظر بگيريم ، تو خيلي از زمينه ها ما پيشرفت كرديم تو اين چند سال تو يه سري موضوعات از افغانستان هم شايد عقب تر باشيم!

مثلا تو چه زمينه هايي پيشرفت كرديم ؟

براي فروش گاز به كشور تركيه زير بار هزينه ميليارد ها دلاري رفتيم . لوله گاز رو تا مرز تركيه كشيديم ، موقع فروش گاز كه شد سياستمداران تركيه گفتند گاز يا اين قيمت يا اصلا نمي خريم !!
3.gif

يعني بز خري ، چرا كه براي اين قراداد بين المللي هيچ تضميني نگرفتيم !

يا اينكه هوا پيما هاي قراضه و از رده خارج تركيه رو به قيمت گزاف خريديم . اين كلاه اونقدر گشاد بود كه مدير عامل شركت هماپيمايي تركيه كفت : از شر اين آشغالها ( هواپيما ها ) راحت شديم .
3.gif

كار به جايي رسيده كه شركتهاي تركيه اي بايد بيان سيستم پكيده تلفن همراه ما رو درست كنند .
3.gif

Piter1356

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از daftarekhaterat :
والسلام.

شما يه محافظه كار هستيد

mahdi206

Registered User
لایک‌ها
5
اگه بخوايم بحث كنيم بايد همه جوانب رو در نظر بگيريم كه اين كار من نيست و از عهده من خارجه. ولي اگه بخوايم مثال بزنيم يكيش همين وضع اينترنتمون هست كه با همين وضع آشفته بازار نسبت به 5-6 سال پيش خيلي خيلي بهتر شده. چه ميدونم شما برو خيابونها رو نگاه كن ، ببين چقدر ماشينهاي درست و حسابي (منظورم ماشينهاي غير پيكان :D ) هست ولي 4 سال پيش اينطوري نبود. وضع زندگي مردم ما خيلي بهتر از قبل شده. همه از گروني و ... گله دارن ولي شب عيد كه ميشه كل بازار خالي ميشه! تا 7-8 سال پيش داشتن تلويزيون رنگي براي من يه آرزو بود اما الان بودن كامپيوتر تو يه خونه يه چيز عادي تلقي ميشه.
يه وقت فكر نكنين كه من بابام جزو آدم پولدارها هست كه اين حرف رو ميزنم. نه ، بهتون قول ميدم كه خرج ساليانه ام به 300 تومان هم نميرسه. (با در نظر گرفتن همه چي)
البته يه واقعيتي هم هست. دنيا هميشه در حال پيشرفته ، ما هم داريم همراه دنيا پيشرفت مي كنيم اما تو بعضي جاها متاسفانه در جا مي زنيم. اين هم بيشتر به خاطر تنبلي خودمون هست. ديگه خودمون رو كه نمي تونيم گول بزنيم. چند درصد ماها فقط به خاطر پول كار ميكنيم؟ چقدر سر همديگه كلاه ميذاريم؟ چقدر دودره بازي در مياريم؟ خب وقتي هدف و شيوه كارمون اين باشه آخرش هميني ميشه كه الان هستيم.
سرتون رو درد نميارم چون خودم رو آدمي نميدونم كه بتونم تو اين جور مباحث شركت كنم فقط نظر شخصي خودمو دارم ميگم چون به نظر خودم اون قدر كه بايد براي اين جور بحثها اطلاعات و شناخت كافي رو ندارم.
مرسي كه خوندين. :)

setareh2

Registered User
لایک‌ها
2
سال 52 تا 57 ايران با رشد اقتصادي بالاي 7 درصد بيشتر از هر كشوري در حال رشد بود (يه چيزي تو مايه هاي مالزي الان!!! با اين تفاوت كه اون موقع تو مالزي هنوز قبايل آدم خوار هم زندگي مي كردن!)
مشكلمون اين بود
1- تو كشورمون دموكراسي نداشتيم و تمام تصميمات كلي كشور رو يه نفر ميگرفت!
2- كسي كه تصميم گيرنده بود ديكتاتور خوبي نبود! مثل باباش! (اگه بود به وصيت آغا محمد خان قاجار عمل ميكرد! وصيتنامه اي كه تمام شاهاي قاجار + سران بعد انقلابي مو به مو دارن اجراش مي كنند!) هر دو اهداف خيلي خوبي داشتند و خدمات خيلي زيادي براي مملكت كردند (تقريبا هر چي داريم از اوناس!) ولي به يه چيز مهم توجه نكردن و اون فرهنگ ملت بود!
چيزي كه آتاتورك همتاي رضاخان بيشترين هم و غمش رو روش گذاشت...
رضا خان فكر ميكرد با پيشرفت علمي و صنعتي فرهنگ خشك ايراني رشد ميكنه و از جهل و خرافات بيرون مياد! و كار زيادي براي اصلاح فرهنگ نكرد
ولي آتاتورك نصف رضاخان فكر صنعت و راه آهن و اين چيزا نبود...
اون فكر ريشه بود....
اول از همه اومد فرهنگ رو رشد داد.... به قدري تو اين كار جدي بود كه حتي خط كشورش رو از خط عربي تغيير داد...
حتي يه آخوند يا روحاني مذهبي نبود كه جرات كنه در مقابل كاراي اون نفس بكشه!

آتاتورك خوب فهميده بود دليل عقب افتادگي كشورش چيه... نور به قبرش بباره... شايد بشه گفت بهترين ديكتاتور تاريخ باشه... چون خدمتي كه به تركيه كرد 200-300 سالي كشورش رو جلو انداخت
رضا خان اگه ميخواس ميتونست همونطور كه شورشيهايي مثل شيخ خزعل و ميزا كوچيك و ... رو سر جاشون نشوند آخوندها رو هم سر جاشون بشونه... ولي خود رضا خان هم يه ادم عامي مذهبي بود.... آدمي بود كه هنوز به نذر و نياز اعتقاد داشت... ميتونست ولي اين كار رو نكرد.... تو اون دوران بهترين گزينه براي ايران يه ديكتاتور فهميده مثل آتاتورك بود... نه يه ديكتاتور خرافاتي مثل رضاخان (البته هنوز اعتقاد دارم تو چند صد سال گذشته هيچ حكومتي به اندازه رضاخان به اين سرزمين خدمت كرده باشه...)
اگه خاطرات رضاخان رو بخونيد ميبينيد كه چه هدفي رو دنبال ميكرد.... خودش فكر ميكرد آتاتورك ايرانه... ولي هيچ كس جرات نداشت بهش بگه آتاتورك بيشترين هم و غمش فرهنگ مردمه نه احداث كارخونه و راه آهن . ...
اون موقع اقدامات رضا خان باعث شد ايران از تركيه به ظاهر جلو بيفته
ولي اين پيشرفت ريشه اي نبود!
تو كشوري كه ليسانس گرفتش ميره تو دسته هاي زنجير زني و قمه زني شركت ميكنه مثل اين ميمونه كه يه آدم نفر از قبيله آدمخواراي آمازون رو سوار بنز الگانس ببينيم!

مشكل ما هميشه اين هست و بوده:
فرهنگ....
تا وقتي مردم از كنار يه آخوند رد ميشن تا كمر دولا ميشن وضعمون همينه....
تا وقتي آقا بازاريه با احتكار و دلالي و دزدي پنهان سوداي ميلياردي در مياره و با پرداخت خمس و زكات به آخونده حلالش ميكنه مملكتمون همينه كه هست!
چه جمهوري اسلامي باشه چه جمهوري دموكراتيك باشه چه پادشاهي!

faridbahal

Registered User
لایک‌ها
15
سال 52 تا 57 ايران با رشد اقتصادي بالاي 7 درصد بيشتر از هر كشوري در حال رشد بود (يه چيزي تو مايه هاي مالزي الان!!! با اين تفاوت كه اون موقع تو مالزي هنوز قبايل آدم خوار هم زندگي مي كردن!)
مشكلمون اين بود
1- تو كشورمون دموكراسي نداشتيم و تمام تصميمات كلي كشور رو يه نفر ميگرفت!
2- كسي كه تصميم گيرنده بود ديكتاتور خوبي نبود! مثل باباش! (اگه بود به وصيت آغا محمد خان قاجار عمل ميكرد! وصيتنامه اي كه تمام شاهاي قاجار + سران بعد انقلابي مو به مو دارن اجراش مي كنند!) هر دو اهداف خيلي خوبي داشتند و خدمات خيلي زيادي براي مملكت كردند (تقريبا هر چي داريم از اوناس!) ولي به يه چيز مهم توجه نكردن و اون فرهنگ ملت بود!
چيزي كه آتاتورك همتاي رضاخان بيشترين هم و غمش رو روش گذاشت...
رضا خان فكر ميكرد با پيشرفت علمي و صنعتي فرهنگ خشك ايراني رشد ميكنه و از جهل و خرافات بيرون مياد! و كار زيادي براي اصلاح فرهنگ نكرد
ولي آتاتورك نصف رضاخان فكر صنعت و راه آهن و اين چيزا نبود...
اون فكر ريشه بود....
اول از همه اومد فرهنگ رو رشد داد.... به قدري تو اين كار جدي بود كه حتي خط كشورش رو از خط عربي تغيير داد...
حتي يه آخوند يا روحاني مذهبي نبود كه جرات كنه در مقابل كاراي اون نفس بكشه!

آتاتورك خوب فهميده بود دليل عقب افتادگي كشورش چيه... نور به قبرش بباره... شايد بشه گفت بهترين ديكتاتور تاريخ باشه... چون خدمتي كه به تركيه كرد 200-300 سالي كشورش رو جلو انداخت
رضا خان اگه ميخواس ميتونست همونطور كه شورشيهايي مثل شيخ خزعل و ميزا كوچيك و ... رو سر جاشون نشوند آخوندها رو هم سر جاشون بشونه... ولي خود رضا خان هم يه ادم عامي مذهبي بود.... آدمي بود كه هنوز به نذر و نياز اعتقاد داشت... ميتونست ولي اين كار رو نكرد.... تو اون دوران بهترين گزينه براي ايران يه ديكتاتور فهميده مثل آتاتورك بود... نه يه ديكتاتور خرافاتي مثل رضاخان (البته هنوز اعتقاد دارم تو چند صد سال گذشته هيچ حكومتي به اندازه رضاخان به اين سرزمين خدمت كرده باشه...)
اگه خاطرات رضاخان رو بخونيد ميبينيد كه چه هدفي رو دنبال ميكرد.... خودش فكر ميكرد آتاتورك ايرانه... ولي هيچ كس جرات نداشت بهش بگه آتاتورك بيشترين هم و غمش فرهنگ مردمه نه احداث كارخونه و راه آهن . ...
اون موقع اقدامات رضا خان باعث شد ايران از تركيه به ظاهر جلو بيفته
ولي اين پيشرفت ريشه اي نبود!
تو كشوري كه ليسانس گرفتش ميره تو دسته هاي زنجير زني و قمه زني شركت ميكنه مثل اين ميمونه كه يه آدم نفر از قبيله آدمخواراي آمازون رو سوار بنز الگانس ببينيم!

مشكل ما هميشه اين هست و بوده:
فرهنگ....
تا وقتي مردم از كنار يه آخوند رد ميشن تا كمر دولا ميشن وضعمون همينه....
تا وقتي آقا بازاريه با احتكار و دلالي و دزدي پنهان سوداي ميلياردي در مياره و با پرداخت خمس و زكات به آخونده حلالش ميكنه مملكتمون همينه كه هست!
چه جمهوري اسلامي باشه چه جمهوري دموكراتيك باشه چه پادشاهي
خیلی جالب بود مرسی
به نظر من حسنی که جمهوری سالامی داشت این بود که حداقل بعضی ها رو به فکر در مورد یه چیزهایی وا داشت

setareh2

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از faridbahal :
خیلی جالب بود مرسی
به نظر من حسنی که جمهوری سالامی داشت این بود که حداقل بعضی ها رو به فکر در مورد یه چیزهایی وا داشت
اين انتخابات نشون داد هنوز فرهنگمون مثل قبله...
خيلي راه داريم..
شايد نسل بعدي

faridbahal

Registered User
لایک‌ها
15
اين انتخابات نشون داد هنوز فرهنگمون مثل قبله...
خيلي راه داريم..
شايد نسل بعدي
اما من خیلی ها رو هم عقیده ی خودم میشناسم درسته حرفت اما فکر نکنم زمان شاه به این اندازه ملحد داشتیم

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا