برگزیده های پرشین تولز

چه چیز انسان ها واقعا از خودشونه؟

Behzad M

Registered User
لایک‌ها
281
پاسخ علمی در زمان حال: اگر اخلاق ارثی باشه باید ژنهای مربوط به خلق و خو توالی یابی و تعیین شده باشند در صورتی که تا به امروز چنین ژنهایی مشخص نشده اند. حتی اخلاق در میانسالان تحت تاثیر تغییرات متابولیکی مانند هورمون DHEA که از غدد فوق کلیوی ترشح میشود قرار میگیرد. تجربه شخصی من در مورد افراد میانسال نشون داده کسانی که در جوانی آرام و در میانسالی پرخاشگر شده اند حتی نیاز به آزمایش خون جهت تعیین تیتر این هورمون ندارند و مستقیم میریم سر درمان.

پاسخ کلی: شخصی در خانواده ای مذهبی متولد میشود و تا پایان دبیرستان دقیقا نمونه بارز یک بچه مسلمون است! پاشو جلوی والدین دراز نمیکند و صداش را بالا نمیبرد و از این حرفا ...... ولی با دیدن دوستان یا مطالعه کتاب یا هر چیز دیگر، به سمت مدرن شدن پیش میرود تا جایی که مثلا به والدین احترام که نمیگزارد هیچ، به آنها توهین هم میکند . پس رفتار "احترام به والدین" خصوصیتی اکتسابی است نه ژنتیکی.

پاسخ فکاهی: این همه جن*ه توی خیابون ریخته، اینا همه مادراشون اینکاره بودن؟ :D

clap.gif

Psychonaut

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
پاسخ علمی در زمان حال: اگر اخلاق ارثی باشه باید ژنهای مربوط به خلق و خو توالی یابی و تعیین شده باشند در صورتی که تا به امروز چنین ژنهایی مشخص نشده اند. حتی اخلاق در میانسالان تحت تاثیر تغییرات متابولیکی مانند هورمون DHEA که از غدد فوق کلیوی ترشح میشود قرار میگیرد. تجربه شخصی من در مورد افراد میانسال نشون داده کسانی که در جوانی آرام و در میانسالی پرخاشگر شده اند حتی نیاز به آزمایش خون جهت تعیین تیتر این هورمون ندارند و مستقیم میریم سر درمان.

پاسخ کلی: شخصی در خانواده ای مذهبی متولد میشود و تا پایان دبیرستان دقیقا نمونه بارز یک بچه مسلمون است! پاشو جلوی والدین دراز نمیکند و صداش را بالا نمیبرد و از این حرفا ...... ولی با دیدن دوستان یا مطالعه کتاب یا هر چیز دیگر، به سمت مدرن شدن پیش میرود تا جایی که مثلا به والدین احترام که نمیگزارد هیچ، به آنها توهین هم میکند . پس رفتار "احترام به والدین" خصوصیتی اکتسابی است نه ژنتیکی.

پاسخ فکاهی: این همه جن*ه توی خیابون ریخته، اینا همه مادراشون اینکاره بودن؟ :D
انسان دقیقن مثل یک تابع ریاضی میمونه. ژنهای ما فرموله تابع هستن و خود ما تابع. عوامل محیطی هم داده هایی هستند که به تابع میدیم و جواب صادر میکنیم. شما فلان کتاب رو میخونید منم میخونم یکی دیگه هم میخونه. درک و واکنش هریک از ما 3 نفر نسبت به این کتاب میتونه متفاوت باشه به علت اینکه DNA متفاوتی داریم. من الان توی یه خانواده مذهبی بزرگ شدم. میرم دانشگاه 4 تا بچه منحرف رو میبینم و باهاشون هم نشین میشم ولی همچنان مذهبی باقی میمونم و نمیتونن روی من تاثیری بذارن. چون ژنتیکم اینطوریه. یکی دیگه دقیقن همین حالته منو داره ولی توی اون محیط (از اون داده) یه نتیجه دیگه ای میگیره و ایمانش سست میشه. بمن سیگار تعارف میشه قبول میکنم. یه آقای دیگه که کاملن طرز تربیتش مثل من بوده بهش تعارف میشه قبول نمیکنه. بازم علت تفاوت ژنتیکیه. اون مورد اول که میگید اگر چنین بود پس چرا ژن هاش هنوز کشف نشده کاملن چرته. علم ژنتیک به علم خیلی نو پاییه و میان میلیاردها ژنی که انسان داره فقط مقداره واقعن ناچیزیش هنوز عملکردشون شناسایی شده و بقیشون هنوز عملکردشون بر ما پوشیده و ناشناختس...

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
پس حتی رفتار و اخلاق هم اکتسابیه
و اینکه یه آدم از پیرامون چه وجودی چه تجربی به نوعی کد گذاری میشه.
یعنی اینکه انسان فقط فاعل هست.

خوب با این وجود به نظرتون حساب پس دادن و یا زجر کشیدن یا خوش بودن یا همه حالات چرا باید بر روی فرد باشه؟
یعنی مقدار گوشت و استخونی که حس میکنه و درک میکنه

mostafa a

Registered User
لایک‌ها
183
بحث اخلاق بحث سنگین و نتیجه گیریهایی هم که بعضی از دوستان میکنند غلط و بعضا با مسئله جبر و اختیار هم ربط پیدا میکنه و از طرف دیگه در اینگونه بحثهای اینترنتی نمیشه وارد همه مقولات شد دوستانی که به این بحث علاقه دارند میتونند به اینجا
http://andisheqom.org/Files/akhlagh.php
و همچنین کتاب فلسفه اخلاق شهید مطهری مراجعه کنند که آرا و نظرات مختلف در این مقوله را مورد نقد قراردادند.
http://www.ghadeer.org/author/motahary/61/pages/fehrest.html

دوستانی هم که خودشون را فارغ از هر نوع دینی میدونند به کتاب فلسفه اخلاق کانت و دیگر فیلسوفان مادی گرا مراجعه کنند.

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
آره خوب ولی احترام به والدین جزو اخلاق و وجدان انسان هاست و ربطی به دین هم نداره درسته در دین بهش توصیه شده ولی حتی بی دین هم که باشی اگر انسانیت داشته باشی بازم به پدر و مادرت احترام میذاری.اخلاق وابسته به مذهب نیست.
انسان هم هرچقدر پیرفت می کنه و مدرن میشه باید اخلاقش هم تعالی پیدا کنه.

دوست گرامی عرض کردم در دین اسلام احترام و اطلاعت بی قید و شرط از والدین در صورتی که بر خلاف یگانگی خدا نباشد واجب است. مثلا والدین شما همسر شما را انتخاب میکنند و شما هم باید بگویید چشم! منظورم از "پیاز داغ" این بخشش بود.

متاسفانه در بحث فلسفه، مفاهیم "مدرنیته" و "اخلاق" کاملا ضد هم هستند . انسان پیشرفته امروزی هیچگاه عاطفه و احساسات انسان 500 سال قبل را ندارد.

انسان دقیقن مثل یک تابع ریاضی میمونه. ژنهای ما فرموله تابع هستن و خود ما تابع. عوامل محیطی هم داده هایی هستند که به تابع میدیم و جواب صادر میکنیم. شما فلان کتاب رو میخونید منم میخونم یکی دیگه هم میخونه. درک و واکنش هریک از ما 3 نفر نسبت به این کتاب میتونه متفاوت باشه به علت اینکه DNA متفاوتی داریم. من الان توی یه خانواده مذهبی بزرگ شدم. میرم دانشگاه 4 تا بچه منحرف رو میبینم و باهاشون هم نشین میشم ولی همچنان مذهبی باقی میمونم و نمیتونن روی من تاثیری بذارن. چون ژنتیکم اینطوریه. یکی دیگه دقیقن همین حالته منو داره ولی توی اون محیط (از اون داده) یه نتیجه دیگه ای میگیره و ایمانش سست میشه. بمن سیگار تعارف میشه قبول میکنم. یه آقای دیگه که کاملن طرز تربیتش مثل من بوده بهش تعارف میشه قبول نمیکنه. بازم علت تفاوت ژنتیکیه. اون مورد اول که میگید اگر چنین بود پس چرا ژن هاش هنوز کشف نشده کاملن چرته. علم ژنتیک به علم خیلی نو پاییه و میان میلیاردها ژنی که انسان داره فقط مقداره واقعن ناچیزیش هنوز عملکردشون شناسایی شده و بقیشون هنوز عملکردشون بر ما پوشیده و ناشناختس...

دوست عزیز با منطق ریاضی نمیشه در طب قضاوت کرد بنابراین امیدوارم متوجه باشید از اول به جاده خاکی زدید! dna یا دئوکسی ریبو نوکلئیک اسید رمزهای سازنده اعضای بدن شما هستند. درک و واکنش خواندن یک کتاب هیچ ربطی به dna شما ندارد! تکرار میکنم هیچ ربطی! ژنومیا ماده ژنتیک، اعضای بدن شما را ساخته. این ، عملکرد مغز و روح شماست که طرز تفکر جداگانه ای را در شما بوجود میاورد.

در مورد کشف نشدن ژن های مربوط به خلق و خو بنده عرض کردم پاسخی که میدم در بازه زمانی حال گنجایش دارد ولی شما کم لطفی کردید و قسمت بولد شده را نخواندید.

علم ژنتیک نوپا نیست دوست عزیز ، ژنهای توالی یابی شده هم کم نیستند. هر چند کشف نشده ها همیشه بیشتر از کشف شده ها هستند .

Nasrolahi

Registered User
لایک‌ها
3
قیافه
___
قد
___
تا حد زیادی وزن
___
ضریب هوشی

تحصیلات مرتبط با ضریب هوشی
کار مرتبط با ضریب هوشی
آینده و زندگی وابسته به ضریب هوشی
پیشرفت مرتبط به ضریب هوشی
__
شرایط بزرگ شدن
نوع مکان زندگی
اطرافیان
تا حدی سلامتی

همه و همه کاملا وابسته به غیر خودشه :hmm:

مطلقا هیچ چیز
مگر اینکه چیزی فراتر از این چیزی باشه که میبینیم . که اون هم چون نمیبینیم . پس بازم هیچی

پس چه چیز انسان از خودشه؟

مطلقا هیچ چیز
مگر اینکه چیزی فراتر از این چیزی باشه که میبینیم . که اون هم چون نمیبینیم . پس بازم هیچی

این سوال همون سوالی هست که زندگی رو بی رنک و روح میکنه و باعث میشه سیر باشی از زندگیت همیشه .

انسان موجود است نه وجود! خاصیت موجود بودن به ارث بردن تمامی صفات زیستی از والدین و محیط است. البته خصوصیاتی مانند"طرز فکر" وجود دارد که میتواند %100 متعلق به شخص باشد و هیچ ربطی به محیط زندگی و والدینش نداشته باشد ولی "طرز فکر" صفت محسوب نمیشود بلکه از آن به عنوان یک خصوصیت یاد میشود.

طرز فکر ؟

برگرد به اولین پست :
شرایط بزرگ شدن
نوع مکان زندگی
اطرافیان

این چیزایی هست که طرز فکر رو به وجود میاره

2 تا طرز فکر مختلف :

1 : چون مال من دزدیده شد من هم باید . به هر کی دستم رسید رحم نکنم .

2 :مال من رو یک شخص دزدیده این نمیتونه صحیح باشه که تقاصش رو کس دیگه ای پس بده !

یعنی این دو نفر شرایط بزرگ بودنشون توی این طرز فکرشون تاثیر نداره ؟

100% تاثیر داره !

در کل انسان از خودش هیچی نداره رفتار کنونی ما زاییده ای از :
برخورد اطرافیانمون با ما .
شرایط زندگی .
حرف هایی که شنیدیم و فیلم هایی که دیدیم
و
و
و
..

Psychonaut

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
دوست گرامی عرض کردم در دین اسلام احترام و اطلاعت بی قید و شرط از والدین در صورتی که بر خلاف یگانگی خدا نباشد واجب است. مثلا والدین شما همسر شما را انتخاب میکنند و شما هم باید بگویید چشم! منظورم از "پیاز داغ" این بخشش بود.

متاسفانه در بحث فلسفه، مفاهیم "مدرنیته" و "اخلاق" کاملا ضد هم هستند . انسان پیشرفته امروزی هیچگاه عاطفه و احساسات انسان 500 سال قبل را ندارد.

دوست عزیز با منطق ریاضی نمیشه در طب قضاوت کرد بنابراین امیدوارم متوجه باشید از اول به جاده خاکی زدید! dna یا دئوکسی ریبو نوکلئیک اسید رمزهای سازنده اعضای بدن شما هستند. درک و واکنش خواندن یک کتاب هیچ ربطی به dna شما ندارد! تکرار میکنم هیچ ربطی! ژنومیا ماده ژنتیک، اعضای بدن شما را ساخته. این ، عملکرد مغز و روح شماست که طرز تفکر جداگانه ای را در شما بوجود میاورد.

در مورد کشف نشدن ژن های مربوط به خلق و خو بنده عرض کردم پاسخی که میدم در بازه زمانی حال گنجایش دارد ولی شما کم لطفی کردید و قسمت بولد شده را نخواندید.

علم ژنتیک نوپا نیست دوست عزیز ، ژنهای توالی یابی شده هم کم نیستند. هر چند کشف نشده ها همیشه بیشتر از کشف شده ها هستند .
من چیزی رو با چیزی قاطی نکردم. فعلن شما دارید با استناد بر چیزی که وجودش اثبات نشده (روح) حرف میزنید. چیزی که گفتم نظره خودم بود.

خلاصش اینه که در مواجهه با موقعیت Z ، آقای x واکنش A رو نشون میده و آقای y واکنش B رو نشون میده. و همش بخاطر تفاوت DNA هست. DNA مشخص کننده نحوه ساختار و همینطور کارکرد تک تک اعضای بدن شما از جمله مغز هست. تمامی تصمیمات ما هم در اصل تصمیمات مغز هست. مغزم که بنده ی DNA هست. تمام...

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
روی سخنم با تمامی دوستان است که تا به حال پستهای منو کوت کردند:

به خدا نفرینتون نمیکنم اگر پستهای منو کامل بخوانید! :p حوصله کنید تا آخرشو بخوانید بعد زحمت جواب دادن را بکشید. قطعا جوابتون را در همان پست دادم پس نیازی نمی بینم ماجرا را روشنتر کنم.

SilentStar

Registered User
لایک‌ها
230
کلا نتیجه گیری های جالبی تو این تاپیک پیدا میشه!!!!
8565.gif

همه هم در مورد نتیجه گیریهاشون مطمئنن انگار !
همیشه دقت کنید که با چه ابزاری دارید چه چیزی رو بررسی میکنید ؟!! و اون ابراز چقدر میتونه بر کیفیت موضوع احاطه داشته باشه!
با گمانه زنی های ذهنی و با تکیه بر فکر, نمیشه به جوابهای حاصله اطمینان داشت...

Last edited:

Psychonaut

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
دو قلوهای همسان که DNA کاملن و 100 درصد مشابه دارن همیشه سوژه آزمایشات روانشناسان علاقه مند به موضوع رابطه رفتار و ژنتیک بودند. این دو قلو ها در شرایط یکسان کاملن رفتار یکسانی دارن (بر خلاف دوقلو های ناهمسان که حتی در شرایط یکسان بازم تفاوت های زیادی بینشون دیده میشه) و همینطور در پژوهشی که روی دوقلوهای همسان از هم جدا شده انجام شد (در زمان تولد از هم جدا شده و هر یک در محیطی متفاوت بزرگ شده بودن) مشخص شد با وجود تفاوت فاحش عوامل محیطی این دو قلو ها هر دو رفتاری تا حد زیاد شبیه به هم داشتند.

sorbat

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب اینجوری بخوای نگاه کنی هیچ چیز آدم واسه خودش نیست
همه چیزش یا ژنتیکی هست یا اکتسابی از طبیعت و جامعه اطرافش
در واقع نه فقط انسان بلکه کل زمین وابسته به خورشید هست و اگر خورشید نبود زمین هم نبود حیات هم نبود

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
خوب اینجوری بخوای نگاه کنی هیچ چیز آدم واسه خودش نیست
همه چیزش یا ژنتیکی هست یا اکتسابی از طبیعت و جامعه اطرافش
در واقع نه فقط انسان بلکه کل زمین وابسته به خورشید هست و اگر خورشید نبود زمین هم نبود حیات هم نبود

ولی خوب واقعیته :wacko:
اگه کسی این رو بفهمه فک نمیکنم چیزی مثل غرور یا خیلی چیزای دیگه به وجود بیاد...البته این یه قسمتشه :happy:

Dariush

Registered User
لایک‌ها
4
قیافه
___
قد
___
تا حد زیادی وزن
___
ضریب هوشی

کار مرتبط با ضریب هوشی
__
شرایط بزرگ شدن
نوع مکان زندگی
اطرافیان
تا حدی سلامتی

پدر و مادر یعنی چی اصلا!؟ خود یعنی چی!؟ همون سلول پدر و مادر داره ادامه حیات میده.... سوالت بی معناست همه چیزهایی که نوشتی و غیر خودی حساب کردی خودی هست.

Farbodmcp

Registered User
لایک‌ها
2
دو قلوهای همسان که DNA کاملن و 100 درصد مشابه دارن همیشه سوژه آزمایشات روانشناسان علاقه مند به موضوع رابطه رفتار و ژنتیک بودند. این دو قلو ها در شرایط یکسان کاملن رفتار یکسانی دارن (بر خلاف دوقلو های ناهمسان که حتی در شرایط یکسان بازم تفاوت های زیادی بینشون دیده میشه) و همینطور در پژوهشی که روی دوقلوهای همسان از هم جدا شده انجام شد (در زمان تولد از هم جدا شده و هر یک در محیطی متفاوت بزرگ شده بودن) مشخص شد با وجود تفاوت فاحش عوامل محیطی این دو قلو ها هر دو رفتاری تا حد زیاد شبیه به هم داشتند.

DNA دو قلوهای همسان که حتی از یک زیگوت تشکیل شده اند نیز با هم متفاوت است. گرچه توالی بیسیک یا پایه ای در اغلب آنها مشترک است ولی کماکان در جزئیات ژنوم تفاوت دارند. :rolleyes:

می بینید از مطلبی که اطلاع ندارید چطور برای خودتون فرضیه و نظریه و قضیه علمی میسازید؟ کمی بی خیال شید لطفا! :)

web gard

Registered User
لایک‌ها
9
من همه نظرات دوسان رو نخوندم ولی یه مطالبی به یادم اومد که باید بگم:

مغز ما از قسمت های بسیار زیادی تشکیل شده که هر قسمت وظیفه انجام یک یا چند کار خاص رو داره

همچنین خلق و خوی انسان وابستگی زیادی به نوع کار کرد مغز و نوع ارتباطات سلولی بر میگرده... ساختار مغز هم مانند چهره از یک نفر تا یک نفر دیگه فرق میکنه ... مثلا درسته که همه ما گوش و دماغ و دهن داریم ولی هر کدوممون به یه شکل هستیم و با هم تفاوت داریم که به مساله ژن مربوط میشه.... مغز هم همینطوره ... مثلا یک سری از اخلاقیات بچه به مادر و سری دیگش به پدر میره و غیر قابل تغییره

پدر پسر شجاع

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
قیافه
___
قد
___
تا حد زیادی وزن
___
ضریب هوشی

کار مرتبط با ضریب هوشی
__
شرایط بزرگ شدن
نوع مکان زندگی
اطرافیان
تا حدی سلامتی

همه اینا که تقریبا وابسته به خودشه

مثلا وزن که با **** می تونه کم یا زیاد کنه یا سلامتی با ورزش می تونه به دست بیاره
بقیه موارد هم از زیاد تا کم می تونه تغییراتی درشون بوجود بیاره

عمو مایکل

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
107
سوال کلیشه ای و نامفهوم هست . هر جور حساب می کنم هر مدل جوابی بدی احمقانه از آب در می آد ...

s e v d a

Registered User
لایک‌ها
1,498
چیزشون :rolleyes:

s e v d a

Registered User
لایک‌ها
1,498
من الان سوالو خوندم
اصلا یعنی چی؟ اصلا مگه موجودی وجود داره که از اول همه چیزش ماله خودش و از خودش بوده باشه؟ توی عالم ماده منظورمه
اصلا سوال غلطه و جوابی نخواهد داشت
نه میتونیم بگیم هیچ چیز و نه میشه گفت همه چیز نه بعضی چیزها
ولی کلی بخوای حساب کنی مهمترین چیز انسان همونیه که تو پسته قبلی گفتم
03236IMMgrin.gif

بالا