• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

چگونه طرح بازاریابی ایجاد کنیم؟

elya 29

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
24 ژوئن 2014
نوشته‌ها
17
لایک‌ها
12
سن
49
در این مقاله به شما نحوه ایجاد یک طرح بازاریابی را در 5 مرحله آموزش می‌دهیم.
1408356744.jpg
مقدمه
چگونه صاحبان کسب و کار می‌توانند یک دستورالعمل کامل بازاریابی برای رشد کسب و کار ایجاد کنند.

اگر چه برنامه کسب و کار شما معمولاً محدوده تمام کسب و کارتان را تعیین می‌کند، اما یک طرح بازاریابی مستقل، به صورت اختصاصی و کامل‌تر تنها بر آن بخش خاص تمرکز می‌کند. وقتی صاحبان کسب و کار می‌خواهند عمیق‌تر وارد استراتژی بازاریابی خود شوند، معمولاً یک طرح دقیق ایجاد می‌کنند که اهداف بازاریابی آن‌ها، و نیز مراحلی که برای به انجام رساندن آن‌ها مورد نیاز است در آن مشخص شده است.

مؤلفه‌های استاندارد طرح بازاریابی، از دیدگاه افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. در اینجا پیشنهاد ما برای یک فرایند پنج مرحله‌ای ایجاد یک طرح بازاریابی، که به شما در رسیدن به اهداف گسترش کسب و کارتان کمک می‌کند، آورده شده است.قدم اول: به درون نگاه کنید
1408357100.jpg


شرکتتان را به عنوان یک فرد با هویت و شخصیت منحصر به فرد خودش در نظر بگیرید. با این طرز تفکر، فهرست‌های جداگانه تهیه کنید که نقاط ضعف، قوت و اهداف کسب و کار شما را نشان دهد. همه‌چیز را یادداشت کنید و فهرست بزرگی تهیه کنید. هیچ چیزی را ویرایش نکنید یا تغییر ندهید.

سپس اولویتهایی بین آن‌ها پیدا کنید. اگر این کار را درست انجام داده باشید، مواردی بیشتر از اینکه بتوانید استفاده کنید در اختیار خواهی داشت که برخی مهم‌تر از سایرین هستند. برخی از موارد کم اهمیت‌تر را در فهرست پایین بیاورید و آن‌هایی را که مهم هستند به بالای فهرست منتقل کنید.

این کارگاهی اوقات نیاز به داده‌هایی از طرف مدیران شما نیز دارد. مثلاً نظر گروه مدیریت این است که محافظه‌کار بودن در هزینه‌ها یک ضعف است اما شما این‌طور فکر نمی‌کنید. این ممکن است چیزی باشد که لیست شما را تغییر دهد.مرحله دو: به بیرون نگاه کنید
1408357235.jpg


به فهرست دیگری نیاز دارید تا فرصت‌ها و تهدیدهای کسب و کار شما را مشخص کند. به هر دوی این‌ها به عنوان مواردی که خارج از کسب و کار شما هستند و نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید، ولی می‌توانید آن‌ها را پیش‌بینی کنید، فکر کنید. فرصت‌ها ممکن است شامل بازارهای جدید، محصولات جدید و روندهای جدیدی باشد که برای کسب و کار شما مناسب است. تهدیدها شامل شرکت‌های رقیب و پیشرفت‌های تکنولوژی است که به نفع شما نیست.

همچنین فهرستی از افراد یا سازمانهای فرضی تهیه کنید که برای شما به عنوان بازار خرید ایده ال یا بازار هدف ایده ال هستند. شما می‌توانید هر یک را شخصی در نظر بگیرید، مانند مادربزرگی که با ایمیل آشنا می‌شود یا دانشجوی دانشگاهی که اولین کارت اعتباری خود را دریافت می‌کند. این افراد ایده ال هستند و می‌توانند بهترین خریداران محتمل باشند.

خود را جای هر یک از این خریداران ایده ال قرار دهید و فکر کنید او از چه رسانه‌ای استفاده می‌کند و چه پیامی می‌تواند به بهترین وجه، خدمات شما را به او منتقل کند. وقتی بازار هدف را بررسی می‌کنید شخصیت خود را در نظر نگیرید.مرحله 3: روی استراتژی تمرکز کنید
1408357473.jpg


اکنون زمان آن رسیده که فهرست‌های که تهیه کرده‌اید را کنار هم بگذارید و به دنبال وجه مشترک هویت منحصر به فرد خود، و بازار هدف خود بگردید. از نظر خدمات کسب و کار شما، چه چیزی را به خاطر استراتژیک نبودن می‌توانید از فهرست خارج کنید؟ سپس درباره خارج کردن مواردی که در بازار هدف شما نیستند فکر کنید.

به‌طور مثال، کسب و کار رستورانی که بر روی غذاهای سالم، ارگانیک، و عالی تأکید دارد، احتمالاً بیشتر سازگار با روند سبز و مناسب برای افراد با درامد بیشتر از سطح متوسط است. بنابراین افرادی را که ترجیح می‌دهند غذاهای فست فودی مانند همبرگر و پیتزا بخورند و به دنبال قیمت‌های پایین‌تر هستند را در بر نمیگیرد.

نتیجه مرحله 3 استراتژی است: توجه خود را به موردی که در فهرست ویژگی‌های شما پراهمیت‌تر و بالاتر است و برای بازار هدف جذاب‌تر است، معطوف کنید. به عبارت دیگر به حوزه‌هایی تمرکز کنید که در هر سه فهرست مشترک است.مرحله 4: مراحل قابل ارزیابی
1408357517.jpg


وارد جزئیاتی شوید که قابل اندازه‌گیری و عینی هستند. استراتژی بازاریابی شما باید طرحی باشد که شامل بازبینی ماهانه، پیگیری و اندازه‌گیری، پیش‌بینی‌های فروش، بودجه هزینه‌ها و معیارهای غیر پولی برای پیگیری پیشرفت باشد. این‌ها ممکن است شامل سخنرانی‌ها، راهنماها، تلفن‌ها، لینک‌ها، پست‌های وبلاگ، نرخ تبدیل، بازدید از صفحه، پیشنهادها و سفرها باشد. وظایف مهم را با افرادی که دارید هماهنگ کرده و آن‌ها را مسئول موفقیت‌ها و شکست‌هایشان بدانید.مرحله 5: مرتباً بازبینی و اصلاح کنید
1408357550.jpg


درست همانند طرح کسب و کارتان، طرح بازاریابی شما نیز باید هم‌راستا با پیشرفت کسب و کارتان اصلاح و تکمیل شود. تصورات شما تغییر خواهد کرد، بنابراین خودتان را چشم‌انداز در حال تغییر کسب و کار وفق بدهید. برخی از بخش‌های طرح، مؤثرتر از بخش‌های دیگر خواهند بود، بنابراین آن را بازبینی ‌کنید تا چیزهایی که در مسیر کسب و کارتان یاد می‌گیرید را در آن بگنجانید.


منبع : http://wiki.5040.ir/fa/content/article/2572.html
 
بالا