برگزیده های پرشین تولز

چگونه Solidworks یاد بگیرم؟

Xuevon

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,775
سلام دوستان
ما برای بالا بردن بازده کاریمون نیاز داریم طراحی 3 بعدی با سالید ورکز انجام بدیم. فعلا در موقعیتی نیستیم که یه نفر طراح بیاریم ماهی 2 تومن بهش بدیم پس مجبورم خودم یاد بگیرم. بهترین راه برای یاد گرفتن این نرم افزار در کوتاه ترین زمان چیه؟

Mohsen_14

مدیربازنشسته پاتوق
لایک‌ها
13,419
اگه میبینی سالید ورک سر زبون افتاده بخاطر ساده بودنشه نه بهتر بودنش .
کتیا :
شما کتیا رو در کمتر از 3 ماه اگه فنی باشی و اصول نقشه کشی و تجسم سه بعدی رو بلد باشی ، یاد میگیری (آموزشگاه) سریعتر هم میتونی خصوصی بگیری .
کتاب یا نرم افزار آموزشی اصلا توصیه نمیشه ، یه جوریه که یه مطلب رو حضوری 5 دقیقه ای متوجه میشی ولی تو کتاب باید یکساعت وقت بگذاری تا شاید متوجه بشی ، کتاب های آموزشی هم اکثرا از document خود کتیا ترجمه شده و چیز جالبی نیست .
کتاب موقعی هست که شما از سطح متوسط بخوای بری بالاتر و محیط اسمبل و ابرنقاط و ... کار کنی ، برای مبتدی خوب نیست ، سر کلاس هم حتما سعی کن جزوه بنویسی ، تا بعدا بتونی مطلب رو یادآوری کنی .
تا موقعی هم که یاد میگیری هر دفعه طرحی کاری چیزی داری میتونی به این دانشجو ها یا نقشه کش ها بدی انجام بدن ، سراغ دفتر های نقشه کشی نرو که بعضیهاشون خیلی وحشتناک تیغ میزنن .
کتیا نرم افزار جامع هست که وقتی نقشه رو کشیدی میتونی دو بعدی یا سه بعدی بگیری یا قطعات طراحی شده رو رنگ کنی چیدمان یا سر هم کنی ، حرکت بدی ، تحلیل کنی ، خروجی برای ماشین های سی ان سی بگیری و .... یه نرم افزار در سطح جهانی و جامع ، سالید ورک رو بعد از کتیا میتونی یاد بگیری . چون که صد آید نود هم پیش ماست .

Xuevon

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,775
اگه میبینی سالید ورک سر زبون افتاده بخاطر ساده بودنشه نه بهتر بودنش .
کتیا :
شما کتیا رو در کمتر از 3 ماه اگه فنی باشی و اصول نقشه کشی و تجسم سه بعدی رو بلد باشی ، یاد میگیری (آموزشگاه) سریعتر هم میتونی خصوصی بگیری .
کتاب یا نرم افزار آموزشی اصلا توصیه نمیشه ، یه جوریه که یه مطلب رو حضوری 5 دقیقه ای متوجه میشی ولی تو کتاب باید یکساعت وقت بگذاری تا شاید متوجه بشی ، کتاب های آموزشی هم اکثرا از document خود کتیا ترجمه شده و چیز جالبی نیست .
کتاب موقعی هست که شما از سطح متوسط بخوای بری بالاتر و محیط اسمبل و ابرنقاط و ... کار کنی ، برای مبتدی خوب نیست ، سر کلاس هم حتما سعی کن جزوه بنویسی ، تا بعدا بتونی مطلب رو یادآوری کنی .
تا موقعی هم که یاد میگیری هر دفعه طرحی کاری چیزی داری میتونی به این دانشجو ها یا نقشه کش ها بدی انجام بدن ، سراغ دفتر های نقشه کشی نرو که بعضیهاشون خیلی وحشتناک تیغ میزنن .
کتیا نرم افزار جامع هست که وقتی نقشه رو کشیدی میتونی دو بعدی یا سه بعدی بگیری یا قطعات طراحی شده رو رنگ کنی چیدمان یا سر هم کنی ، حرکت بدی ، تحلیل کنی ، خروجی برای ماشین های سی ان سی بگیری و .... یه نرم افزار در سطح جهانی و جامع ، سالید ورک رو بعد از کتیا میتونی یاد بگیری . چون که صد آید نود هم پیش ماست .
خیلی ممنون بابت توضیحات خوب
من صبح تا غروب تو کارگاه هستم. آیا اموزشگاه معتبری میتونم پیدا کنم که تو ساعت بعد از ساعت کار برم؟ من کورل بلدم که در مقابل اینا شوخیه. زبان انگلیسی میدونم. بیس 3 بعدی ندارم اصلا هیچ نرم افزار 3 بعدی بلد نیستم. اگر سالید ورکز ساده تره به نظر بهتر نیست اونو یاد بگیرم؟ ما اسپیکر تولید میکنیم هواپیما نمیسازیم برای همین چیز پیچیده ای نیست میخوایم اجزا اسپیکر بکشیم و هر قطعه و دیواره های بیرونی و داخلی و ... مشخص باشه ومدل انفجاری بگیریم و ... ضمن اینکه فکر کنم سالید ورکز برای ساخت و تولید مناسب تره و کتیا هم برای ساخت و تولید و هم برای تحلیل و شبیه سازی ترمودینامیک و ایرودینامیک و ... درسته؟ مثلا این لینک ببین ما سالید ورکز کشیدیم و تازه فهمیدم که برای طراحی صنعتی درست حسابی باید 3 بعدی بکشیم. خیلی هم برای کارمون کافی بود و حس نکردیم چیزی کم داره : لینک

Xuevon

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,775
مثلا ببینید این شرکت امریکایی هم دقیقا داره سالید ورکز استفاده میکنه ما هم کارمون دقیقا همینه:

M3D_SOLIDWORKS_ASSY_01-XL.jpg

Mohsen_14

مدیربازنشسته پاتوق
لایک‌ها
13,419
ما اسپیکر تولید میکنیم...
حالا این شد یه حرفی .
با توجه به اینکه نمیخوای کار دیگه انجام بدی شاید سالید برای شما مناسب تر باشه ولی کتیا هم همچین شاخ غولی نیست که یاد گرفتنش هفت خوان داشته باشه و سالید آب خوردن باشه .
نقشه انفجاری و ... هر دو تاشون دارن ، اصلا گزینه ها و ظاهرش رو که میبینم انگار کپ شده .
آموزشگاه خوب تهران سراغ ندارم با دانشجوهای مکانیک مشورت کن . خوب هم نبود طوری نیست یه آموزشگاه متوسط هم کفایت میکنه تا دستت راه بیوفته معمولا کلاسهای ویژه شاغلین هم هست که جمعه ها تشکیل میشه .
دلیل شایع شدن سالید رو گفتم ساده تر بودنشه ، ببین کارخانه های هواپیماسازی و های تک از کتیا استفاده میکنن ولی مثلا این اسپیکر ساز از سالید ! تو ایران هم کتیا کامل و قانونی رو مثل اینکه فقط ایران خودرو داره چون قیمتش نجومیه .
شما اگه زبانت خوبه که عالیه میوفتی تو یوt یوب و بسم الله ... اینقدر آموزش هست که عمرت قد نمیده ، آموزش فارسی هم احتمالا یه مقداری باشه . اگه آموزشگاه جور نشد با یه کتاب خوب و آموزشهای تصویری شروع کن هر چند با آموزش حضوری کار میوفته رو غلتک .

mazyar123

Registered User
لایک‌ها
898
درود
به نظر من برای یادگیری Solidworks بهترین جا یوتیوب هست البته بستگی زیادی به نحوه یادگیریتون داره این نرم افزار جوریه که همون اول باید کار باش رو مهارت اولیش رو یاد بگیرید بعدا اصلا امکانش نیس اگر می خواید شروع کنید یه سرس ساده و جامع برای یادگیری انتخاب کنید هرچند چنین سرسی که کامل باشه من هنوز ندیدم بنابراین خودتون باید یه مجموعه از اینا رو گرداوری کنید

epsi1on

Registered User
لایک‌ها
2,595
بهترین نوع یادگیری مخصوصا توی این شرایط نه اموزشگاه است نه کتاب و نه حتی فیلم آموزشی!
اگر تجربه ی کافی کار با کامپیوتر رو دارید، پس بطور کلی با برنامه ها اشنایید (مثلا منو ها و فلان و بیسار) و بهترین روش یادگیری برنامه آستین بالا زدن و یکضرب شروع کردن کار هست. به چه صورت؟ اینکه شما مستقیما شروع به استفاده از برنامه بکنی و البته باید بدونی چی میخوای از برنامه، نه اینکه بخواید بازی کنید که اگر اینطور باشد راه نیست و بیراهه است!
فلذا مثلا شروع کنید یک قطعه یا هر چیز دیگری که لازمش دارید رو توی برنامه درستش کنید.
توی این روش یادگیری مهم ترین چیز اینه که یک هدف دقیقا مشخص داشته باشید، مثلا ترسیم فلان قطعه در برنامه و در مدت معین، مثلا تا فردا شب. و ریز به ریز هر قدمش رو از اینترنت سرچ کنید.
البته اگر قبلا بل برنامه های CAD (مثل AutoCad و امثال اینها) کار کرده باشید، ایده بابت استفاده از برنامه دارید، وگرنه این نحوه یادگیری به کار نمیاد به نظرم...!
من با سالیدورک و اینها کاری نکردم، ولی یه برنامه دیگه هست بنام Rhinoceros 5 که برای طراحی سه بعدی هست، خیلی خیلی هم راه دسته، کار باهاش به صورت ابتدایی رو من به همین ترتیب که گفتم یاد گرفتم، البته خیلی قبلها من تجربه Autocad خیلی زیادی داشتم برای همین مفاهیم و ابزارهای اصلی یه برنامه CAD هندسی رو اشنا بودم...
شما قبلا تجربه ی برنامه های CAD داشتید؟ تجربه ی کار با چه (نوع) برنامه هایی داشتید تاحالا؟
-----ادیت:
مدل انفجاری چیه؟ میخواید بعد از طراحی مدل، شبیه سازی هم بکنید توی برنامه کارش رو؟ یعنی مثلا ببینید در حین کار به کجا بیشتر فشار میاد؟ (فکر میکنم به این کار میگن تحلیل)

Mohsen_14

مدیربازنشسته پاتوق
لایک‌ها
13,419
اگر تجربه ی کافی کار با کامپیوتر رو دارید، پس بطور کلی با برنامه ها اشنایید (مثلا منو ها و فلان و بیسار) و بهترین روش یادگیری برنامه آستین بالا زدن و یکضرب شروع کردن کار هست.
این نوع آموزش برای خیلی از مهارتها جواب میده ولی برای نقشه کشی صنعتی و مثلا کتیا نتیجه عکس داره یعنی سرعت آموزش میاد پایین تر ، یه مثال خیلی ساده تو چرخوندن جسم سه بعدی یه کارهایی با دو تا انگشت روی موس باید انجام بشه که حضوری 3 دقیقه میشه به طرف فهموند ولی از روی نوشته شاید بعد نیم ساعت متوجه بشه شایدم بیشتر گیج بشه .
کلا آموزشش یه حالتی داره که هر قسمتی رو که انجام میدی دو سه تا مشکل پیش میاد که میتونی تو کلاس از استاد بپرسی و یاد بگیری ولی تو تنهایی همینها سرعتت رو میگیره و نمیدونی چکار کنی .
بعضی مواقع تو یه مرحله باید 10 ..15 کار انجام بدی همین که تو یه دستور لنگ بزنی یا به مشکل بخوری کل کار به فنا میره . یا یه مرحله اشتباه شده ولی نمیدونی کدوم مرحله اشتباه بوده دستور بعدی که میخوای اجرا کنی ارور میده و چیزی جز اعصاب خردی نداره .
با مدرس این اشکالات سریع رفع میشه و سرعت میره بالاتر .
کتیا نمودار درختی (مرحله ای) هم داره و اگه 100 مرحله هم انجام شده باشه میشه رفت و دونه دونه مراحل را چک کرد تا اشتباه مشخص بشه .
مدل انفجاری چیه؟
منظور باز کردن و دیدن قطعات منتاژ شده هست و ربطی به انفجار نداره .
محیط برنامه :

412144.jpg

یه نمه خوشگل تر و تبلیغاتی :

123456.jpg

thumb.jpg

.

epsi1on

Registered User
لایک‌ها
2,595
این نوع آموزش برای خیلی از مهارتها جواب میده ولی برای نقشه کشی صنعتی و مثلا کتیا نتیجه عکس داره یعنی سرعت آموزش میاد پایین تر ، یه مثال خیلی ساده تو چرخوندن جسم سه بعدی یه کارهایی با دو تا انگشت روی موس باید انجام بشه که حضوری 3 دقیقه میشه به طرف فهموند ولی از روی نوشته شاید بعد نیم ساعت متوجه بشه شایدم بیشتر گیج بشه .
کلا آموزشش یه حالتی داره که هر قسمتی رو که انجام میدی دو سه تا مشکل پیش میاد که میتونی تو کلاس از استاد بپرسی و یاد بگیری ولی تو تنهایی همینها سرعتت رو میگیره و نمیدونی چکار کنی .
بعضی مواقع تو یه مرحله باید 10 ..15 کار انجام بدی همین که تو یه دستور لنگ بزنی یا به مشکل بخوری کل کار به فنا میره . یا یه مرحله اشتباه شده ولی نمیدونی کدوم مرحله اشتباه بوده دستور بعدی که میخوای اجرا کنی ارور میده و چیزی جز اعصاب خردی نداره .
با مدرس این اشکالات سریع رفع میشه و سرعت میره بالاتر .
کتیا نمودار درختی (مرحله ای) هم داره و اگه 100 مرحله هم انجام شده باشه میشه رفت و دونه دونه مراحل را چک کرد تا اشتباه مشخص بشه .
پست من خیلی طولانی بود و مطمئن نیستم شما همش رو خونده باشید.
البته آدم ها هم مختلف هستن و شرایط هم متفاوته، یه وقتی هست که امکان کلاس رفتن نیست.

Ace...!

Registered User
لایک‌ها
3,083
کلاس رفتن برای کسی که حال خوندن توتوریال نداره، مناسبه! که تو کلاس الفبای نرم افزار رو می فهمید.
کارای تخصصی تر رو توی پروژه های مختلف به مرور یاد میگیرید.
ازونجائی که زبانتون خوبه، از توتوریال هایی که خود نرم افزار با عنوان هایی مثل student tutorial منتشر میکنه، استفاده کنید مناسب تره.
هر شب یه مثالشو پیش ببرید، تو یک ماه یا یک ماه و نیم، به تسلط نسبی برای پیش بردن کارتون می رسید.

cyrusco

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام اگر بخواهید ما متوانیم به شما کمک کنیم
www.cyrusco.ir

ssh3614

Registered User
لایک‌ها
380
سلام دوستان
ما برای بالا بردن بازده کاریمون نیاز داریم طراحی 3 بعدی با سالید ورکز انجام بدیم. فعلا در موقعیتی نیستیم که یه نفر طراح بیاریم ماهی 2 تومن بهش بدیم پس مجبورم خودم یاد بگیرم. بهترین راه برای یاد گرفتن این نرم افزار در کوتاه ترین زمان چیه؟
بهترین راه انجام تمرینات گام به گام می باشد که میتونی از کسایی که تو این زمینه مهارت دارند کمک بگیری
اینم نمونه ای از فایل های کاربردی در این زمینه : http://yon.ir/Mp0a4 یا http://yon.ir/twnJJ

hamed321

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان یه سایت پیدا کردم که تازه راه اندازی شده و به درد کسانی میخوره که دنبال نمونه کار کامل و آماده می گردن.
فعلا من که توش سرچ زدم یکم شبیه سازی متلب گذاشتن و تعداد زیادی شبیه سازی سالیدورکس
اما فرمت کارش با بقیه سایتها خیلی متفاوته... اولا اینکه فایل هایی که میده خیلی کامله، یعنی pdf سه بعدی کارو میده، فایل های خروجی پارت ها رو میده، یه گزارش از چجوری شببیه سازی کنیم هم میده، نمای انفجاری رو هم میده. یعنی هرچی بخوای این سایت برای هر پروژه بهت میده...
تازه تفاوت دومش با سایت های دیگه اینه که تقریبا اینکارو مفتی انجام میده! یه قیمت داده برا محصولاش که از قیمت یک پفک هم کمتره! پیشنهاد میکنم یه سر بهش بزنین
ضرر نمیکنین
من که پروژه ای لازم داشتم رو توش پیدا کردم
لینکش رو براتون میذارم
برا هر محصول هم یک معرفی ویدئویی داره!(اسم سایتشون میشه دنیای شبیه سازی به فارسی، simulationwolrd.ir)

بالا