برگزیده های پرشین تولز

کارامد ترین زبان برنامه نویسی کدام است؟ شما هم رای بدید!

کدام را انتخاب می کنید؟

• Eiffel

Votes: 0 0.0%
  • Smalltalk

• Ruby

Votes: 1 4.2%
  • Java

• C#

Votes: 2 8.3%
  • C++

Votes: 11 45.8%
  • Python

Votes: 1 4.2%
  • Perl

• Visual Basic

Votes: 3 12.5%
  • Delphi

Votes: 6 25.0%

• Total voters
    24

rezadignity

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
به نظر شما پر کاربرد ترین و قوی ترین زبان برنامه نویسی از میان لیست بالا کدام است؟
ممکنه بگید که هر زبانی قابلیت های خاص خودشو داره و رای دادن به یک زبان به عنوان بهترین زبان درست نیست.
نگاه این نظر خواهی یک نگاه مطلق نیست بلکه این نظرخواهی فقط نظر شخصی شما رو منعکس می کنه.
لطفا اگر با یکی از زبانها کار می کنید ولی باور دارید که دیگری بهتر است و قصد دارید به آن رای بدید بنویسید که با کدام زبان کار می کنید و چرا به زبان دیگری رای داده اید!

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
اين بحث بارها و بارها شده ولي من نظر خودم را مي گم كه البته كوچكترين هستم در اين سايت. ولي شايد نظرم به كار كسي بياد.

به نظر من هر زباني را براي كار خاصي طراحي كرده اند. يعني طراح آن زبان در موقع نوشتن آن ( زبان يا كامپايلر) مي خواسته كه استفاده كننده ( برنامه نويس) اختيارات خاصي داشته باشه.

حقيقي ترين زبان اسمبلي است. كه اصلا زبان هم محسوب نمي شه چون كامپايلي صورت نمي گيره. ولي طرفداران زيادي نداره اين زبان . چون مثل اينه كه شما بخواهي بروي اول اتم و مولكول بسازي بعدش بياي خانه بسازي. كه مسلما ممكنه فيزيكدان بشي ولي صاحب خانه نمي شوي. البته قضيه به اين غلظت هم نيست ، فقط يك مثال بود.
بعد آن سي است كه خويشاوندي نزديكي به اسمبلي داره. با اينكه اسمبلي به ماشين نزديك تر است ولي سي قوي تر است چون سي قابل حمله ولي اسمبلي هر پنتيوم و مارك با ديگري فرق مي كنه ولي در سي اين مشكل نيست.

بعد سي ويژوال بيسيك و دلفي است. كه به نظر من به زبان انسان خيلي نزديكتر است تا سي. پس اگر مي خواهيد درگير مسايل پيچيده سيستم كامپيوتر نشويد ، اينها بهتره.
در يك جا خواندم كه ويژوال بيسيك 10 درصد و دلفي 80 درصد شي گرايي را شبيه سازي كرده. البته فروم و گوينده يادم نيست بگم.
البته شي گرا بودن يك زبان دليل قدرت يك زبان نيست. شي گرايي عبارت است از تعاريفي كه در برنامه هاي بزرگ و حجيم ، كار برنامه نويس را ساده تر و قابل فهم تر مي كنه. اگر اشتباه گفتم اساتيد مختارند تصحيح كنند.

\//\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\
اما بهتره زبانهاي نتي را با زبانهاي سيستمي مخلوط نكنيم. هر چند كه خيلي زبانها هر دو كاربرد را دارند. حتي سي در سيستم corba فكر كنم براي مقاصد شبكه اي استفاده ميشه.

مثلا php را نميشه با سي مقايسه كرد. چون آن براي برنامه نويسي سمت سرور است و سي براي نرم افزار نويسي بيشتر.

و زبانها سمت كلاينت هم بهترينش javascript .
و جالب تر اينكه سينتكس سي و جاوا اسكريپت و php و جاوا خيلي به هم شبيه است.
و php و سي و java را فكر كنم بشه به عنوان تنها زبانهايي نام برد كه كاملا شي گرا هستند. باز اگه اشتباه گفتم تصحيح كنيد.
= = = = = = = =
جمع بندي: ببينيد در هر زبان چه كارهايي مي كنند و مرسوم است. مسلما شما هم براي انجام اين كارها راحت هستيد در آن كامپايلر و زبان.
ولي دليل نميشه كه با يك زبان نشه كاري را كرد.
ولي ممكنه با كمي مشكل و زحمت بيشتر. كه گاهي اين زحمت ، انجامش را غير منطقي مي كند.
= = = = = = = = = =
در بالا گفتم كه نويسنده و طراح زبان و كامپايلر ، براي موارد خاصي آن را طراحي كرده ، ولي در زبانهاي نزديك به سيستم مثل سي ، خيلي كارها را برنامه نويس مي تواند انجام بدهد كه طراح اصلا به يادش هم شايد نبوده.

ولي هر چه زبان سطحش دور تر از سيستم باشد ، برنامه نويس بيشتر در مشت طراح كامپايلر
است.
== = == = == = ==
به قول دوستمان البته ويژوال سي++

sfouladi

Registered User
لایک‌ها
4
Of Course:
Microsoft Visual CPlusPlus

littlerabbit

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
6
به نظر من این بحث دنباله یه سری بحث بی فایدست. خودم هم یه رای گیری تو سایتم در همین زمینه گذاشتم اما فکر میکنم تقسیم بندی من بهتر بود!!!

بعضی از اینها حتی به گوش من نخوردن!! خوب اگه میخواید که زبونهای عجیب غریب اضافه کنید بازم هست!
Delphi (Win32)ِ
133 37.8%

Visual Basic 6
109 31%

C#
41 11.6%

Visuall C++
22 6.3%

Other
13 3.7%

Visual Basic DotNet
13 3.7%

C++ Builder
11 3.1%

Delphi DotNet
7 2%

DotNet (Any Other)
3 0.9%

Win32 (Any Other)
0 0%

اینم نتیجه اونه!

خوب این تقسیم بندی بهتره. گرچه بهنظر من کاربرده که زبان برنامه نویسی رو انتخاب میکنه. من مثلا برای کار با Shell هیچوقت سراغ VB نمیرم (چون نمیتونه!!!) یا برای بازی سراغ Dot Net .چون به هر حال دات نت برای اجرا نیاز به موتور خودش داره و اصولا طراحی شده که بتونه Symbian رو سر به نیست کنه (و اگه همینطور پیش بره موفقم میشه)
خوب این نظر منه .(به عبارتی من با سالک موافقم) . و یه چیز دیگه. شی گرایی یه تعریف داره. وقتی یه کامپایلر اون تعاریف رو پیاده سازی کردمیگن شی گراست نه اینکه شی گرایی رو شبیه سازی کرده سالک جان!!!! منم رایمو دادم و کاش این رای کیری رو رای گیری باز میکردید و امیدوارم تاریخدار باشه. موفق باشید .

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
من قبول مي كنم كه كلمه ((شبيه سازي )) اشتباه است.
وقتي تعاريف شي گرايي ايجاد شد ، ديگه وجود داره و نه اينكه شبيه سازي شده باشه.
و حرف استاد گرامي را هم تاييد مي كنم كه هر زباني براي كاري است و بايد به اين جمله بيشتر توجه بشه و تعصب به زبانها را كنار بگذاريم و گرنه به زحمت اضافه مي افتيم.
.

dr-faust

Registered User
لایک‌ها
8
برای من که به برنامه نویسی به عنوان یک تفریح نگاه می کنم و فقط برای حل مشکلاتم ازش استفاده می کنم و استفاده تجاری یا برنامه نویسی در سطح بالا را نیاز ندارم دلفی زبان خوبیه. با ویژوال بیسیک هم کار نکردم. ولی اون موقع که با GW Basic و Qbasic کار می کردم از بی نظمی موجود در بیسیک اصلا خوشم نمیومد. برای همین رفتم سراغ پاسکال 6 و به تبع اون دلفی.

بالا