برگزیده های پرشین تولز

کار نکردن هارد اکسترنال در پورت USB3

Hamed.Madadi

Registered User
لایک‌ها
208
دوستان یک عدد هارد اکسترنال دارم مدل ترنسند StoreJet 25H3 ظرفیت 1 ترابایت ، بعضی وقت ها تو پورت USB3 بالا نمیاد ولی با پورت USB2 بدون مشکل کار میکنه ، کابلش هم عوض کردم تاثیری نداشت سرعت کپی داخل این هارد چه پورت USB2 باشه چه پورت USB3 بیشتر از 30 مگابایت در ثانیه نمیشه ، چند وقت پیش یادم میاد سرعت کپی با USB3 تا 90 مگابایت در ثانیه هم میرفت ، درایور USB3 مادربرد هم نضب کردم ولی تاثیری نداشت ، اول احتمال دادم پورت USB3 سیستم مشکل داره یه هارد اکسترنال 1 ترا مدل وسترن تهیه کردم زدم به پورت USB3 سرعت کپی روی هارد حدود 90 مگابایت در ثانیه بود هارد Transcend 1TB A80633 با پورت USB3 لب تاپ تست کردم بازم سرعت کپی حدود 30 مگابایت در ثانیه بود ، من با برنامه Hasleo WinToUSB روی هارد ویندوز نضب کردم ممکنه از اون موقع اینجور شده باشه ، تست سرعت هم پایین هست مال زمانی که سرعتش کم نشده بود ولی سلامتش همچنان 100 درصد هست

ویندوز : 10
سی پی یو : 2500K
مادربرد: P8P67
رم : 16 گیگ

فایل های ضمیمه

• 00A.jpg
    00A.jpg
    350.6 KB · نمایش ها: 10
  • 001.jpg
    001.jpg
    309.2 KB · نمایش ها: 7
  • 002.jpg
    002.jpg
    656.1 KB · نمایش ها: 7
  • 003.jpg
    003.jpg
    261.8 KB · نمایش ها: 8

mostafajan

Registered User
لایک‌ها
1,008
اینو بر اساس تجربیات خودم میگم

من روی مادربردایی تونستم سرعت خوب تو کپی فایل های سکوئنس بگیرم که چیپ کنترلر USB3 شون اینتل باشه یعنی خود چیپ اصلی که روی مادربرد هستش مثل P67 که چیپ مینبرد شماست
از چیپ هایی مثل asmedia و jMicron و Marvell و NEC و ... هیچوقت سرعت در حد چیپ خود اینتل نگرفتم . این فقط در مورد پورت یو اس بی نیست در مورد SATA 6Gb/s هم صدق میکنه و هاردای SSD رو باید به پورتای ساتا 3 ای زد که به چیپ اینتل متصل هستش مثل سوکتهای طوسی رنگ مینبرد شما

اگر میخوای ببینی اون سرعت 90 مگی که میگی قبلا تست میکرفتیو دوباره بگیری باید چنتا فایل حجیم مثل ایمیج ویندوز یا فایل بالای یک گیگابایت روی هارد کپی کنی بعد اونارو از روی هارد کپی کنی رو سیستم یا برعکس اونوقت ببینی سرعت 90 مگ میگیری یا نه . با فایلهای کم حجم نمیتونی اون سرعتی که میخوایو بگیری . به تست سرعت هارد با فایلهای حجیم میگم تست سکوئنس که باعث میشه هارد با حداکثر سرعت کار کنه هم توی Read هم توی Write

و به عنوان نکته نهایی یا بهتره بگم نکته طلایی سرعت ریدو رایت سکوئنس تو نقاط انتهایی هارد حدودا نصف نقاط ابتدایی هارد هستش . اینو از تست ارور اسکن HD Tune هم میشه فهمید . دارم در مورد هاردای HDD صحبت میکنم نه SSD و NVMe . تو هاردای جامد نه سرعت تغییر میکنه تو نقاط مختلف نه نیازی به Defrag کردن هارد هست
اگر میخوای این چیزی که میگمو تست کنی یه هاردو فرمت کن و بعد بزن چنتا فایل حجیم روش کپی بشه ببین با چه سرعتی روی هارد کپی میکنه و از روی هارد میخونه . بعد هاردو تا دسته پر کن جوری که بره روی 50 گیگ آخرش . اونوقت یه فایل حجیم بزن روی هارد کپی کنه و همونو(حتما همون فایل که انتهای فایل نوشته شده) از روی هارد بخون ببین با چه سرعتی اینکارو انجام میده

الانم اگر میگی بعد اینکه روی هارد ویندوز نصب کردی اینجوری شده میخوای برو از تو بخش Disk Managment ویندوز تمام پارتیشنای هاردو پاک کن همشو یه پارتیشن NTFS کن . قبل اینکه هاردو مجددا پارتیشن بندی کنی یبار هاردتو روی یه سیستم دیگه تست کن ببین هارد داخلش عوض نشده باشه یه هارد قدیمی توی باکسش گذاشته باشن . ببین رو سیستم چیپ اینتلی دیگه ای سرعت 90 مگ میگیری برای فایلای سکوئنس . ترجیحا مادربرد 1150 به بالا

1591255441483.png
1591255417308.png

Last edited:

Hamed.Madadi

Registered User
لایک‌ها
208
اینو بر اساس تجربیات خودم میگم

من روی مادربردایی تونستم سرعت خوب تو کپی فایل های سکوئنس بگیرم که چیپ کنترلر USB3 شون اینتل باشه یعنی خود چیپ اصلی که روی مادربرد هستش مثل P67 که چیپ مینبرد شماست
از چیپ هایی مثل asmedia و jMicron و Marvell و NEC و ... هیچوقت سرعت در حد چیپ خود اینتل نگرفتم . این فقط در مورد پورت یو اس بی نیست در مورد SATA 6Gb/s هم صدق میکنه و هاردای SSD رو باید به پورتای ساتا 3 ای زد که به چیپ اینتل متصل هستش مثل سوکتهای طوسی رنگ مینبرد شما

اگر میخوای ببینی اون سرعت 90 مگی که میگی قبلا تست میکرفتیو دوباره بگیری باید چنتا فایل حجیم مثل ایمیج ویندوز یا فایل بالای یک گیگابایت روی هارد کپی کنی بعد اونارو از روی هارد کپی کنی رو سیستم یا برعکس اونوقت ببینی سرعت 90 مگ میگیری یا نه . با فایلهای کم حجم نمیتونی اون سرعتی که میخوایو بگیری . به تست سرعت هارد با فایلهای حجیم میگم تست سکوئنس که باعث میشه هارد با حداکثر سرعت کار کنه هم توی Read هم توی Write

و به عنوان نکته نهایی یا بهتره بگم نکته طلایی سرعت ریدو رایت سکوئنس تو نقاط انتهایی هارد حدودا نصف نقاط ابتدایی هارد هستش . اینو از تست ارور اسکن HD Tune هم میشه فهمید . دارم در مورد هاردای HDD صحبت میکنم نه SSD و NVMe . تو هاردای جامد نه سرعت تغییر میکنه تو نقاط مختلف نه نیازی به Defrag کردن هارد هست
اگر میخوای این چیزی که میگمو تست کنی یه هاردو فرمت کن و بعد بزن چنتا فایل حجیم روش کپی بشه ببین با چه سرعتی روی هارد کپی میکنه و از روی هارد میخونه . بعد هاردو تا دسته پر کن جوری که بره روی 50 گیگ آخرش . اونوقت یه فایل حجیم بزن روی هارد کپی کنه و همونو(حتما همون فایل که انتهای فایل نوشته شده) از روی هارد بخون ببین با چه سرعتی اینکارو انجام میده

الانم اگر میگی بعد اینکه روی هارد ویندوز نصب کردی اینجوری شده میخوای برو از تو بخش Disk Managment ویندوز تمام پارتیشنای هاردو پاک کن همشو یه پارتیشن NTFS کن . قبل اینکه هاردو مجددا پارتیشن بندی کنی یبار هاردتو روی یه سیستم دیگه تست کن ببین هارد داخلش عوض نشده باشه یه هارد قدیمی توی باکسش گذاشته باشن . ببین رو سیستم چیپ اینتلی دیگه ای سرعت 90 مگ میگیری برای فایلای سکوئنس . ترجیحا مادربرد 1150 به بالا

مشاهده پیوست 1181994
مشاهده پیوست 1181993
همه اینکارها رو قبلا انجام دادم ، پارتیش هارد رو دیلیت کردم و دوباره ساختم ، مشکل برطرف نشد یا فایروال هارد مشکل پیدا کرده یا برد هارد

King-Night

Registered User
لایک‌ها
193
سلام هارد شما چند حالت داره
1)هاردتون باگ گرما گرفته و موتور هارد شما با حداقل سرعت میچرخه
2)برد هاردتون کلا مرخص شده

Hamed.Madadi

Registered User
لایک‌ها
208
سلام هارد شما چند حالت داره
1)هاردتون باگ گرما گرفته و موتور هارد شما با حداقل سرعت میچرخه
2)برد هاردتون کلا مرخص شده

من هارد رو از داخل باکس خارج کردم با کابل ساتا مستقیم وصل کردم به مادربرد ، سرعت درست شد ، مشکل از برد زیر هست که فقط و فقط در حالت usb2 کار میکنه ، یا باید تعمیرش کنم ، یا نوش رو بخرم ، یا کلا قاب هارد جدید بگیرم

King-Night

Registered User
لایک‌ها
193
باکس هارد وسترن المنت با سیگیت اکسپنشن خواستی دارم

A_M_D

Registered User
لایک‌ها
288
سلام روی کامپیوتر دیگه تست کردی ؟ ممکنه ایراد از usb3 کامپیوتر باشه

wparker

Registered User
لایک‌ها
80
ممکنه اتصالات کانکتور به برد، دچار قلع مردگی شده باشد.

بالا