برگزیده های پرشین تولز

کدوم شهر ترکیه برای اقامت چند ماهه مناسبه؟

daveright

Registered User
لایک‌ها
0
سلام،

می‌خواستم از دوستانی که با زندگی در ترکیه آشنا هستند بپرسم کدوم شهر ترکیه رو برای یک اقامت چند ماهه پیشنهاد می‌کنید؟

مواردی که برای من مهم هستند: امنیت و امکانات شهری برای تنها زندگی کردن، امکان زندگی فقط با دونستن فارسی و انگلیسی و پایین بودن نسبی هزینه‌ها.

اگر با شهری آشنایی ویژه‌ای دارید ذکر مناطق مناسب در اون شهر هم کمک زیادی می‌کنه.

jahan hamed

کاربر فعال تاریخ و گردشگری
کاربر فعال
لایک‌ها
808
سلام دوست عزیز

خرج زندگی به خودتون بستگی داره اما میانگین ماهانه شما رو 300 باید حساب کنی و برای کرایه خونه هم باید بالای 1200 دلار حساب کنی شهرهای استامبول ازمیر و بورسا اگه میخوای انگلیسی بحرفی از همه بهتر هست تو این شهرها خوب بلد هستند
شهر ازمیر ارمنی هم زیاد داره و اینکه اگه برای تحصیل میخوای بری بیشتر به استامبول فکر کن

shayan_island

Registered User
لایک‌ها
218
سلام دوست عزیز..در مورد شهرها همونطور که حامد جان گفتن استانبول و ازمیر خوبن البته آنکارا رو هم به این لیست اضافه کنید..با این توصیف که آنکارا نسبتا شهر آروم و خلوتی هست و با توجه به وجود دانشگاههای زیاد و معروف مثل میدل ایست و بیلکنت در انکارا گزینه بسیار خوبی برای اقامت دانشجویی و تحصیل هست مضاف بر اینکه مخارج زندگی و اجاره خونه در آنکارا نسبت به استانبول تفاوت فاحشی داره و پایینتر هست..(مثلا با 500 لیر میشه یک آپارتمان 2خوابه در منطقه متوسط براحتی پیدا کرد)..طبقه دانشجو و کارمند تو آنکارا طبقه غالب هست و شهر توریستی و تجاری نیست(به استثنای ایرانی هایی که برای سفارت و اخذ ویزای آمریکا مراجعه میکنند)..به لحاظ وضعیت تجاری و توریستی مطمئنا استانبول و ازمیر گزینه های بهتری هستند.

Xheo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
یعنی به همین راحتی می شه رفت چند ماه تو ترکیه مقیم شد؟ ویزا نمی خواد؟ فکر می کنم برای مسافرت فقط یه مهر لازم هست که به پاسپورت می زنند ولی برای اقامت ...
مطمئنید یک ایرانی به همین راحتی می تونه بره اونجا مقیم بشه؟ برای من هم خیلی جالبه که در این مورد اطلاعات کسب کنم.

shayan_island

Registered User
لایک‌ها
218
یعنی به همین راحتی می شه رفت چند ماه تو ترکیه مقیم شد؟ ویزا نمی خواد؟ فکر می کنم برای مسافرت فقط یه مهر لازم هست که به پاسپورت می زنند ولی برای اقامت ...
مطمئنید یک ایرانی به همین راحتی می تونه بره اونجا مقیم بشه؟ برای من هم خیلی جالبه که در این مورد اطلاعات کسب کنم.

دوست عزیز همونطور که خودتون میدونید ویزای ترکیه برای پاسپورت ایرانی در مرز صادر میشه و 90 روز اعتبار داره..یعنی هر تبعه ایرانی میتونه 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشه بدون داشتن اجازه اقامت..به محض تموم شدن این 90 روز باید از ترکیه خارج بشه(مگر اینکه اقامت دانشجویی یا کار و..داشته باشه)..عده ای از ایرانیها با استفاده از همین قانون و بدون داشتن اذن اقامت 90 روز میموندن و با خروج از مرز و ورود به ایران(حتی چند ساعت) دوباره از همون 90 روز استفاده میکردند اما بتازگی مطلبی رو دیدم که هنوز مطمئن نیستم ولی فک میکنم در آینده نزدیک از جانب ترکیه اجرا میشه و آنهم اینکه اتباع ایرانی بعد از 90 روز اقامت در ترکیه باید 90 روز در کشور خودشون(کشورهایی مانند ایران) اقامت داشته باشن تا بتونن دوباره 90 روز اقامت کنند.

Xheo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
دوست عزیز همونطور که خودتون میدونید ویزای ترکیه برای پاسپورت ایرانی در مرز صادر میشه و 90 روز اعتبار داره..یعنی هر تبعه ایرانی میتونه 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشه بدون داشتن اجازه اقامت..به محض تموم شدن این 90 روز باید از ترکیه خارج بشه(مگر اینکه اقامت دانشجویی یا کار و..داشته باشه)..عده ای از ایرانیها با استفاده از همین قانون و بدون داشتن اذن اقامت 90 روز میموندن و با خروج از مرز و ورود به ایران(حتی چند ساعت) دوباره از همون 90 روز استفاده میکردند اما بتازگی مطلبی رو دیدم که هنوز مطمئن نیستم ولی فک میکنم در آینده نزدیک از جانب ترکیه اجرا میشه و آنهم اینکه اتباع ایرانی بعد از 90 روز اقامت در ترکیه باید 90 روز در کشور خودشون(کشورهایی مانند ایران) اقامت داشته باشن تا بتونن دوباره 90 روز اقامت کنند.

منظور من هم همین بود. این روش اگر هم کارساز باشه فقط برای قشر مایه دار هست چون اگر با وبزای مسافرت در یک کشور خارجی اقدام به کار و کسب درآمد بشه، فرد رو می فرستن اردوگاه یا اگر بهش نهایت لطف رو بکنن با فضاحت دیپورتش می کنند و تا آخر عمرش اجازه ورود به اون کشور رو بهش نمی دن. در واقع اگر اینطور نبود الان ترکیه هم شرایط ایران رو داشت. مثل چند میلیون افغانی مقیم ایران چند میلیون ایرانی هم برای کار و زندگی می رفتن ترکیه.

daveright

Registered User
لایک‌ها
0
از راهنمایی‌هاتون بی‌نهایت سپاسگذارم.

نظرتون در مورد آنتالیا چیه؟ شندیم آب و هواش مثل بقیه جاها سرد نیست و هزینه‌ها هم پایینه. مثلاً طبق اطلاعات سایت numbeo متوسط هزینه سویت و آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر به صورت زیر هست:

استانبول: $590 $1050
ازمیر: $450 $580
آنکارا: $420 $580
بورسا: $280 $480
آنتالیا: $270 $410

به نظر شما این اطلاعات درسته؟

yerozkhob

Registered User
لایک‌ها
68

نظرتون در مورد آنتالیا چیه؟ شندیم آب و هواش مثل بقیه جاها سرد نیست و هزینه‌ها هم پایینه. مثلاً طبق اطلاعات سایت numbeo متوسط هزینه سویت و آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر به صورت زیر هست:

من یه 10 -20 روزی ازمیر بودم

خرجش خیلی بالاست

برای مثال : یادم میاد 3 سال پیش که اونجا بودم یه ماست کاسه ای 5 هزار بود
اون زمان ماست کاسه ای اینجا 500 بود

یا ساندویچ همبرگر معمولی 6000 هزار بود و...

انگلیسی هم زیاد بلد نیستند و بیشترشون ترکی حرف میزنن

و میخواستی یه وسیله بخری فقط باید ترکی بلد میبودی که من دوستم بلد بود

و یک شهر خیلی قدیمی بود

مثلا جاده ها سنگ فرش بودند و خونه ها همون ساختار قدیمی داشتند و پر از مسجد و ... بود

shayan_island

Registered User
لایک‌ها
218

خواهش میکنم دوست عزیز..در مورد آنتالیا باید عرض کنم همونطور که میدونید شهر توریستی هست و جمعیتش اکثرا جوان هستند..بع علت توریستی بودن شهر میزان اشنایی به زبان انگلیسی نسبت به شهرهای دیگه خوبه...هوای آنتالیا در طول سال تغییر چندانی نمی‌کنه، بیشتر روزها گرم و شرجی است. زمستان‌ها کمی خنک‌تر می‌شود و چند روزی باران می‌بارد..در مورد اجاره خونه بنده میتون سایت زیر رو پیشنهاد کنم تا بتونید از قیمت نسبی اطلاع پیدا کنید..بنظرم اجاره خونه در حد متعادل و حتی (با وجود نرخ ریال در برابر لیر) قیمت اجاره خونه نسبت به ایران پایینتر هست..در مورد هزینه خوراک باید عرض کنم سالهای قبل هزینه خورد و خوراک نسبت به ایران بسیار بالاتر بود اما در حال حاضر بدلیل تورم اینجا قیمت مواد غذایی چندان تفاوتی با اونجا نداره و در نتیجه تفاوت چندانی نداره..ولی اینم باید عرض کنم که حجم پرس غذا در رستورانهای ترکیه(مخصوصا برنج) نسبت به رستورانهای ایران کمتر هست..
Sahibinden Satılık Daire Emlakçıdan Satılık Ev : Hürriyet Emlak Konut
Antalya Kiralık Daire : Hürriyet Emlak Konut

daveright

Registered User
لایک‌ها
0
خواهش میکنم دوست عزیز..در مورد آنتالیا باید عرض کنم همونطور که میدونید شهر توریستی هست و جمعیتش اکثرا جوان هستند..بع علت توریستی بودن شهر میزان اشنایی به زبان انگلیسی نسبت به شهرهای دیگه خوبه...هوای آنتالیا در طول سال تغییر چندانی نمی‌کنه، بیشتر روزها گرم و شرجی است. زمستان‌ها کمی خنک‌تر می‌شود و چند روزی باران می‌بارد..در مورد اجاره خونه بنده میتون سایت زیر رو پیشنهاد کنم تا بتونید از قیمت نسبی اطلاع پیدا کنید..بنظرم اجاره خونه در حد متعادل و حتی (با وجود نرخ ریال در برابر لیر) قیمت اجاره خونه نسبت به ایران پایینتر هست..در مورد هزینه خوراک باید عرض کنم سالهای قبل هزینه خورد و خوراک نسبت به ایران بسیار بالاتر بود اما در حال حاضر بدلیل تورم اینجا قیمت مواد غذایی چندان تفاوتی با اونجا نداره و در نتیجه تفاوت چندانی نداره..ولی اینم باید عرض کنم که حجم پرس غذا در رستورانهای ترکیه(مخصوصا برنج) نسبت به رستورانهای ایران کمتر هست..
Sahibinden Satılık Daire Emlakçıdan Satılık Ev : Hürriyet Emlak Konut
Antalya Kiralık Daire : Hürriyet Emlak Konut

مرسی از راهنمایی‌هاتون و لینک‌ها. :)

alkin_1987

Registered User
لایک‌ها
18
مرسی از راهنمایی‌هاتون و لینک‌ها. :)
عزیز شما استانبول رو بیخیال شو همو انکارا و ازمیر و انتالیا فکر کن به نظر من انکاراخوبه از لحاظفرهنگی و... برا تفریحهم میتونی تو ماه چند روز بری انتالیا... اگه تو گرما و شرجی راحتی برو انتالیا ازمیر اگه نه که انکارا خوبه

daveright

Registered User
لایک‌ها
0
عزیز شما استانبول رو بیخیال شو همو انکارا و ازمیر و انتالیا فکر کن به نظر من انکاراخوبه از لحاظفرهنگی و... برا تفریحهم میتونی تو ماه چند روز بری انتالیا... اگه تو گرما و شرجی راحتی برو انتالیا ازمیر اگه نه که انکارا خوبه

مرسی از راهنمایی، راستش منم اول بیشتر تو فکر آنکارا بودم ولی چند جا دیدم که نوشته بود آنتالیا کمی هزینه‌ها کمتره و بخاطر سرد نبودن هزینه سوخت و لباس زمستونه هم کمتره. (البته من در کل از سرما فراری هستم!!)

ولی به نظر می‌رسه در مورد آنکارا اتفاق نظر بیشتری وجود داره.

shayan_island

Registered User
لایک‌ها
218

دوست گرامی این موضوع رو دونستم و خواستم بهتون بگم البته شاید در جریان باشید اما به جهت اینکه شاید فردی این تاپیک و مطالب مربوط رو مطالعه کنه لازم دونستم اینجا هم ذکر بشه..
در روزهای اخیر، اخباری مربوط به مشکل اعتبار 90 روزه پاسپورتهای ایرانی در ترکیه مطرح بود طوریکه هر شخص با ورود به ترکیه، برای ورود مجدد بایستی 90 روز داخل ایران مستقر باشد. نهایتا مطلع شدیم که این قانون اعمال نخواهد شد و تنها محدودیت مربوط به این است که شخص نمیتواند در یک روز مهر ورود و خروج بزند. از اینرو عزیزانی که ویزای اقامت ندارند از جمله داوطلبان دانشجوی مشروط، شرکت کنندگان آزمونها و ... طبق روال قبل به دفعات میتوانند وارد خاک ترکیه شوند.

eshgheweb

Registered User
لایک‌ها
0
آ

erfan_2010

Registered User
لایک‌ها
572
رو بورسا هم حساب کن . اول اینکه فرهنگشون خیلی اروپائی هست تا ترک . دوم اینکه اب و هوای خیلی عالی داره . سوم اینکه اکثر کارخانجات ریسندگی و نساجی ترکیه تو این شهر هست . نسبتا کارگری هست و ارزونتر . میشه گفت یکی از قطبهای اقتصادی ترکیه همین شهر بورسا هستش .
راه اهن شهری خوبی داره که اکثر شهرهای کوچک اطراف رو بهم متصل میکنه .مثل شهرستان مدونیا

باز بیشتر بپرس و تو اینترنت بیشتر سرچ کن . من اینهارو از یه دوست نقل قول کردم .

eshgheweb

Registered User
لایک‌ها
0
عرفان جان نا اجازت اگر از این نقل قول مطمئنی من تو سایت سفر ترکیه که مرجع تور ترکیه است استفاده کنم

مجد خوافی

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
13
عشق وب جای اینکه عین... بک لینک بدی به خودت راهنمایی عین آدم بکن .
به هرحال ترکا مشکل سازن چون انگلیسیو یکم بهتر از ایرانیا بلدن ! استانبول اگه بودجتم تامینه اوکیه

Exporter

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,172
حمید شبخیز نظرش رو آلانیاست

erfan_2010

Registered User
لایک‌ها
572
عرفان جان نا اجازت اگر از این نقل قول مطمئنی من تو سایت سفر ترکیه که مرجع تور ترکیه است استفاده کنم

من تو یکی از سایتهای خود ترکیه که خصوصیات اقتصادی هر استان رو نوشته بود اینو خوندم . نوشته بود که استان بورسا در ترکیه در بین همه ایالتها و استانهای کشورهای جهان از نظر اقتصادی رتبه 56 رو داره . قطب اقتصادی و نساجی ترکیه استان بورسا است و بهترین شهر این استان هم مدونیا است که ویلاهای عالی و مناظر طبیعی فوق العاده زیبا داره .

بالا