برگزیده های پرشین تولز

کسی میتونه بگه چیکار کنم

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من یه موتور بزرگ 3 فاز دارم که نیاز دارم هر موقع که لازم بود سرعتشو حدودا نصف کنم ولی به دلایلی هم نمیشه از مدارهای کنترل دور استفاده کرد و مجبورم از روشهای ابتدایی استفاده کنم ولی اینو می دونم که فقط به دو تا سرعت نیاز دارم یعنی تما سرعت موتور و حدودا نصف سرعت موتور
نمی دونم میشه با مقاومتها و کنتاکتورها سرعتشو به نصف برسونم یا نه ؟:(

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
1- با مقاومت (یعنی کم کردن جریان و در نتیجه ولتاژ) میشه ولی برای موتورهای بزرگ کار درستی نیست
2- یک احتمال هست که با تغییر در سر سیم بندی کلافها به خواسته تون برسین. این رو اونهایی که موتور سیم پیچی میکنن با بازدید از موتور بهتون میگن. کنتاکتور اینجا بدرد میخوره!
3- چون سرعت نصف نیاز دارین از یکسوساز هم میتونین استفاده کنین (این ارزونترین راه حل هست) ولی خاطرتون باشه گشتاور هم نصف میشه! البته در همه این روشهایی که گفته شد همینطوری هست چون نمیشه نسبت ولتاژ به فرکانس رو ثابت نگه داشت.

hsoft

Registered User
لایک‌ها
88
من یه موتور بزرگ 3 فاز دارم که نیاز دارم هر موقع که لازم بود سرعتشو حدودا نصف کنم ولی به دلایلی هم نمیشه از مدارهای کنترل دور استفاده کرد و مجبورم از روشهای ابتدایی استفاده کنم ولی اینو می دونم که فقط به دو تا سرعت نیاز دارم یعنی تما سرعت موتور و حدودا نصف سرعت موتور
نمی دونم میشه با مقاومتها و کنتاکتورها سرعتشو به نصف برسونم یا نه ؟:(
اگه بخواي از مقاومت استفاده كني هم اتلاف توانت زياد ميشه وهم تاثير انچناني روي دور نميزاره
اصولش اينه كه اگه توانت بالا باشه از تغيير ولتاژ و فركانس به صورت همزما نوبا نسبت مساوي (البته مدارات تيريستوري نيازه) استفاده كني
البته يه راه ديگه هم هست از سيم پيچي دالاندر استفاده كني.

بالا