آژانس هواپیماییexchanging

کيا اهله قليونن !

شروع موضوع توسط Benyaminj ‏11 ژانویه 2006 در انجمن گفتگوی آزاد

1. Benyaminj

Benyaminj کاربر فعال بازیهای کامپیوتری کاربر فعال

کيا اهلشن...
    من که هفته ای يه 2 سيب نزنم روزم شب نمیشه...
    شما ها چی میکشيد....من فقط 2 سيب میکشم
    يه يکسالی هست رفقا آلودم کردن ولی چه میشه کرد
    يه تو تو ن سبکم بگيد که برم امتحان کنم ببينم چجوريه....سنگين نباشه
    سرگيجه بگيريم
    راستی راسته میگن قليون از سيگار بد تره...يا اراجيفه??

2. mohsenmx

mohsenmx Registered User

3. mehrdad1355

mehrdad1355 Registered User

تاریخچه قلیان

قلیان که از یک کوزه شیشه ای یا سفالی، سرک سفالی، نی چوبی یا شیلنگ بلند ساخته شده، از زمان صفویه به ایران وارد شد و به خاطر نحوه استفاده و کم زیان بودن آن به نسبت چپق، باب طبع ایرانیان قرار گرفت و به سرعت بین مردم رواج یافت. در همین زمان قهوه خانه ها برای اولین بار، در بیرون شهرها برای استراحت مسافران، راه اندازی شد و قلیان هم به خاطر رواج و محبوبیتش نزد مردم، اندک اندک یکی از عناصر تفکیک ناپذیر آن شد. مردم بنا بر تجربه، قلیان را کم زیان تر از چپق که دود را به وسیله یک لوله کوتاه، به صورت مستقیم وارد دهان می کرد، تشخیص دادند.از آن زمان تا کنون حدود 400 سال می گذرد، اما ایرانی ها هر کجا که اسم قهوه خانه را می شنوند، بلافاصله قلیان و قلیان کشی و چای دیشلمه قند پهلو نیز برایشان تداعی می شود.
    علی بلوکباشی، نویسنده و محقق کتاب«قهوه خانه های ایران» درباره قلیان می نویسد:«قلیان از رایج ترین اسباب دود کشی در قهوه خانه های ایران، از دوره صفوی تا کنون بوده است. هر یک از قهوه خانه های بزرگ و پر مشتری یک«سرچاق کن» و یک «آتش بیار» داشت. سرچاق کن، قلیان چاق و آماده را به مشتریان دود کش می داد و آتش بیار، آتش بر سرک قلیان قلیان کش ها می گذاشت.» با رواج قهوه خانه ها در شهرها و حتی روستاها و ازدیاد رفت و آمد مردان به قهوه خانه ها، قهوه خانه داران، تلاش کردند برای جلب بیشتر مشتری از اسباب و اثاثیه خاصی استفاده کنند تا همه نیازهای مشتری برآورده شود. به این ترتیب، بعضی از اسباب در قهوه خانه ها آنقدر کاربرد اختصاصی پیدا کردند که معروف شدند به «اسباب قهوه خانه ای». قلیان، مهم ترین این اسباب بود.
    رواج قلیان به حدی رسید که در زمان ناصری، در دربار و به خصوص میان زنان حرمسرا، رواج و محبوبیت پیدا کرد. آنقدر که تحریم تنباکو از حرمسرای ناصرالدین شاه شروع شد و به سطح جامعه کشیده شد. زنان در خانه هم قلیان چاق می کردند. یعنی قلیان کشیدن پس از گذشت حدود300 سال، تبدیل به یک سنت تفریحی نه چندان سالم ولی عمومی شد و با رواج رفت و آمد اروپاییان به ایران در زمان پهلوی دوم، قلیان در کنار فرش، به عنوان یکی از «عناصر ظاهری یا مادی فرهنگ» ایران در کنار شعر ایرانی، گربه ایرانی، پسته ایرانی، کبوتر ایرانی، خاویار ایرانی و بالاخره نفت ایران، شناخته شد.
    جعفر شهری، در کتاب «تهران قدیم» وقتی از اماکن تفریحی مردم تهران سخن می گوید، در کنار تجریش و دربند و توچال و گلاب دره و اکبر آباد باغ شاه و ... از «قهوه خانه ارباب محمد صادق دولاب» نام می برد. یعنی یک قهوه خانه به تنهایی، به دلیل داشتن همه لوازم تفریحی می توانست تبدیل شود به یک مکان عمومی تفریحی. برای نشان دادن درجه اهمیت یا شهرت قلیان و قهوه خانه می توان به بسیاری از سیاحت نامه های جهانگردان خارجی از جمله س. ج. بنجامین درکتاب «ایران و ایرانیان»؛ هانری رنه دالمانی در کتاب «سفرنامه ای از خراسان تا بختیاری»؛ الکسیس سولتیکف در کتاب «مسافرت به ایران»؛ اوژن ناپلئون در کتاب «سفرنامه اوژن فلاندن به ایران» و ... نیز اشاره کرد که در کتاب های خود از قلیان و قهوه خانه یاد کرده اند.
    مردم: ما خودمان توانایی انتخاب داریم

غروبهای دم کرده تابستان تهران است و هجوم جمعیت به فرح زاد، دربند، درکه و... به امید نسیم خنکی بر روی تخت یک قهوه خانه، گپی، استراحتی، قلیانی و بازگشت به خانه تا فردای گرم تهران را بتوان تاب آورد.این روزها سری که به یکی از این قهوه خانه ها بزنی حتما درباره ممنوع شدن قلیان هم گپ و گفتهایی را میشنوی. زنی در دربند می گوید:« من نه سیگاری هستم نه اهل هیچ نوع دود دیگر. اما همیشه دوست دارم به دربند که می آیم پایم را دراز کنم و درکنار همسرم قلیانی بکشم. مادر و مادر بزرگ من هم این کار را می کردند، شاید مادر های آنها همین کار را می کردند. نمی گویم که قلیان هیچ زیانی ندارد اما من می توانم بخواهم که زیانی دراین حد ناچیز را به اختیار خودم، انتخاب کنم. در ضمن من ترجیح می دهم که پسر 18 ساله ام در کنار من و پدرش، گاهی که به دربند می آییم دو پک قلیان هم بکشد. این خیلی بهتر از این است که پسر من دور از چشم من در پارک و باشگاه و هزار جای دیگر از دست دوستانش سیگار و بعد هم تریاک بگیرد.»
    پیرمردی 60 – 70 ساله می گوید:« شب های دربند است و قلیان و چای و صدای آب و سکوت. دربند که 12 شب به بعد تعطیل شده است. آب رودخانه هم که هی کمتر و کثیف تر می شود. قلیان هم که ممنوع شده است. من بیایم دربند که چی را ببینم؟ اردکی که آشغال های کف رودخانه را نوک می زند؟»
    پیرزنی می گوید:« من از وقتی که یادم می آید، سیگار از دید همه بد بوده است. تریاک از سیگار هم بدتر. با این حال توی خیابان، دست مردم، دست جوان ها، همه جا اینها را می شود دید. آن وقت قلیانی که من در عمرم نشنیده ام بد باشد را یک شبه ممنوع کرده اند. نمی گویند این حداقل تفریح مردم است. البته من برایم خیلی فرق نمی کند. من سی سال است که قلیان می کشم. در خانه. باز هم این کار را در خانه می کنم. به نظر شما قلیان کشیدن بهتر است یا سیگار کشیدن یا تریاک؟»

4. balabala

balabala کاربر قدیمی پرشین تولز

[​IMG]...[​IMG]

5. Bahreyni

Bahreyni Registered User

مرسی مهرداد

6. Bahreyni

Bahreyni Registered User

تایید میشه[​IMG]
    1 روز در میون
    فقط نعناع

7. appbannerkhuniresbanner
  8. Benyaminj

Benyaminj کاربر فعال بازیهای کامپیوتری کاربر فعال

نعنا میکشم سرم گيج میره نميدونم چرا:wacko:

9. Sayrex

Sayrex کاربر قدیمی پرشین تولز

دوست عزیز شما از قلیون شیر قهوه استفاده کنید ! بدین صورت که به جای آب در ظرف مربوطه شیر ریخته و از توتون قهوه و یا کاپوچینو استفاده میکنید .
    در ضمن به شما قلیون نارگیل+انگور رو پیشنهاد میکنم که خیلی بیریفه ...
    نعناع+پرتغال هم خوبه همینطور نعناع+لیمو ...

متخصص انواع قلیون های ترکیبی :happy:

10. artin

artin کاربر تازه وارد

من که قبلا روزی حداقل 4 بار می کشیدم اون هم فقط پرتغال حالا اگه دوستی رفیقی کسی می یومد که همیشه هم می یومد که این تعداد می رفت بالا
    ولی الان و بعد از سربازی شده هفتگی و حوسی
    الان اصلا نمی تونم پرتغال بکشم و اون موقعها شاید 1 ساعات قلیون می کشیدیم اون هم تنها و چند بار ذغال عوض می کردم
    بهترین قلیونی که کشیدم یه بار یکی از بچه ها تنباکو با طعم شراب بود که یکی از فامیلاشون از مصر آورده بود خیلی خیلی سبک و دودش شاید 20 برابره دوده تنباکوهای الانه بازاره
    سنگین ترین هم یه جا رفتیم یه تنباکوی عربی داد گفت این خواساره عربهاسات !! شاید 10 برابر قوی تر از خوانساره خودمونه

11. Bahreyni

Bahreyni Registered User

از شیر استفاده نکنین که اگه بعد از قلیون حتی 1 شب یادتون بره تمیزش کنین[​IMG]

12. meli

meli Registered User

می بینم که اینجا همه دودین!
    هلو از همه سبک تره
    قلیون ده برابر سیگار ضررش بیشتره!
    من اینکاره نیستم!!!!!!!!
    من نبودم
    این کیه؟

13. infected

infected کاربر تازه وارد

14. avajang.com .leftavajang.com.right
  15. ErfanOnline

ErfanOnline فروشنده معتبر [؟]

عجب قليون بافوري رديفي
    جاتون خالي همين الان ذغالاشو خالي كردم با طعم كمبزه برو تو فضا متخصص حلقه و قلب و پيك هميشه تنباكو رو خيس كنيد بزاريد
    ولي من معتقدم قليون از سيگار بهتره من دود سيگار بهم ميخوره حالم بهم ميخوره شده حتي بيهوش شدم متنفرم از سيگار ولي گاه گداري قليون ميزنم با چايي ليمو تازه شيشه قليون هم شكسته بجاي دبه سركه گذاشتم خلاصه شما يه تفنگ بده باست يه قليون از توش بكشم بيرون

16. meli

meli Registered User

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:
    :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:
    :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

17. roozbeh

roozbeh Registered User

18. ramin88

ramin88 کاربر تازه وارد

:cigar:
    من نعناع ، کاپو، شراب، هلو، طالبی، دوسیب (برو تا آخر) طالبم
    ولی بیشتر از همه نعناع ، کاپو میکشم

بعد جور معتادم ؟؟؟
    :( :blink:

19. ramin88

ramin88 کاربر تازه وارد

درباره مضرات و فوایدش بگین ببینیم داریم با خودمون چه میکنیم :wacko:

20. meli

meli Registered User

ای بابا
    هر جوری دوست داری زندگی کن
    اول و آخرش یکیه!

21. DariushAgah

DariushAgah کاربر تازه وارد

اسانسشون هم تکراری شده هم زننده. من که اول تنبااکو رو با آب گرم میشورم میچلونم بعد میذارم سر قلیون بوی اسانسش خیلی کمتر میشه

22. good_pesar

good_pesar کاربر تازه وارد

منم خیلی علاقه دارم ولی خوب تو خونه نمیتونم بکشم :(
    هرچی بجز دوسیب و آدامسو میکشم
    با نوشابه پرتغال نعناع نارگین آلوجنگلی طالبی و هلو حال میکنم
    یک بار هم تنباکو کاشان کشیدم داشتم سقط میشدم :blink:
    البته مثل اینکه اصلش همونه و این اسانس دارا سوسول بازیه

ولی بنظر من با این قلیون از سیگار بیشتر ضرر داره ولی آدم اگر قیلونی بشه از سیگاری شد بهتره چون سیگار خیلی راحت تو دسترسه همه جا میفروشن ارزون راحت قابل استفادس برای همین آدم اگر بخواهد تا روزی ده نخ شاید بیشتر هم تو یک روز میکشه ولی بجاش قلیون جور کردن خودشو بندو بساطشو سرهم کردنو چاقیدنش انقدر بدبختی داره که آدم اگر بیکار نباشه شاید روزی یک بار نمیتونه بکشه .