برگزیده های پرشین تولز

گام‌ به گام لینوکس

uxd863

Registered User
لایک‌ها
10
محلی برای طرح سوالات لینوکس واسه کاربرای تازه کار مثل خودم :)
1
.وضعیت برنامه‌نویسی بر روی لینوکس چطور هست؟ یعنی از چه زبان‌هایی پشتیبانی میکنه و بهترین گزینه برای برنامه‌نویسی تحت لینوکس به نظر شما چیه؟
2.برای طراحی برنامه‌ تحت لینوکس محیطی مثل ویژوال استودیو داره که بشه GUI رو با اون طراحی کرد یا اینکه تماما باید کدنویسی بشه؟
3.شبیه‌ساز ویندوز که برنامه‌های تحت ویندوز رو روی لینوکس قابل اجرا میکنه تا چه حد برنامه‌ها رو با موفقیت اجرا میکنه؟ به طور مثال فتوشاپ رو میشه بدون مشکل روی لینوکس نصب کرد؟

قعلا همین‌ها توی ذهنم هستن اگه بازم سوالی پیش اومد میپرسم همینجا.

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
3. تقریباً توی 50٪ مواقع درست جواب میده. فتوشاپ که 100٪ نصب میشه و میتونی براحتی ازش استفاده میکنی ولی وقتی از محیط ویندوز به لینوکس کوچ میکنی، سعی کن برنامه های کاربردی مورد نیاطتم تغییر بدی! شما برنامه ای با همون قدرت و حتی بهتر از اونها میتونی توی لینوکس داشته باشی. Gimp میتونه جایگزین مناسبی برای فتوشاپ باشه!

uxd863

Registered User
لایک‌ها
10
3. تقریباً توی 50٪ مواقع درست جواب میده. فتوشاپ که 100٪ نصب میشه و میتونی براحتی ازش استفاده میکنی ولی وقتی از محیط ویندوز به لینوکس کوچ میکنی، سعی کن برنامه های کاربردی مورد نیاطتم تغییر بدی! شما برنامه ای با همون قدرت و حتی بهتر از اونها میتونی توی لینوکس داشته باشی. Gimp میتونه جایگزین مناسبی برای فتوشاپ باشه!
ممنون.
من واسه اولین باره میخوام از Linux استفاده کنم، یکی از دوستان پیشنهاد داد که اگه اولین باره از یکی از توزیع‌های زنده استفاده کن تا اگه دیدی که نیازت رو برطرف میکنه بعدا OS کل کامپیوتر رو تغییر بدی.
اولین پیشنهادش هم Ubuntu بود و گفت که اگه خواستی ویندوز رو به لینوکس تغییر بدی بهترین گزینه‌ات SUSE هست. میخواستم نظر شما رو هم بدونم.
شنیدم که اکسپلورر نداره لینوکس و همش باید از خط فرمان استفاده بشه مخصوصا برای دسترسی به فایلهای سیستمی. درسته؟
wha%5B1%5D.gif

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
جهت برنامه نویسی تحت لینوکس:

برنامه نویسی تحت یونیکد در لینوکس:

کد:
http://www.ibm.com/developerworks/linux/library/l-linuni.html

اطلاعات همه جانبه در مورد لینوکس (سیاره لینوکس):

کد:
http://www.linuxplanet.com/linuxplanet/

uxd863

Registered User
لایک‌ها
10
جواب 1 رو پیدا کردم.
بهترین زبان برای برنامه‌نویسی روی Linux زبان Python هست.
حالا یه سوال! برای پایتون محیط ویژوال مثل زبان بیسیک در ویندوز هست؟

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
ممنون.
من واسه اولین باره میخوام از Linux استفاده کنم، یکی از دوستان پیشنهاد داد که اگه اولین باره از یکی از توزیع‌های زنده استفاده کن تا اگه دیدی که نیازت رو برطرف میکنه بعدا OS کل کامپیوتر رو تغییر بدی.
اولین پیشنهادش هم Ubuntu بود و گفت که اگه خواستی ویندوز رو به لینوکس تغییر بدی بهترین گزینه‌ات SUSE هست. میخواستم نظر شما رو هم بدونم.
شنیدم که اکسپلورر نداره لینوکس و همش باید از خط فرمان استفاده بشه مخصوصا برای دسترسی به فایلهای سیستمی. درسته؟
wha%5B1%5D.gif

:eek: بقول چیزهای ندیده و نشنیده!!!! نه عزیز من هرکی بهت گفته یا اصلاً آشنایی با لبن.کس نداشته و سا هم زیادی طرفدار بیلی و ویندوزش بوده!
شما که تازه میخوایی شروع کنی توزیعهای Ubuntu و Fedora code توزیعهای مناسبی برات به شمار میآن ولی بعداً بهیچ عنوان نمیتونن ارضات کنن. در اول کار ممکنه بعضی قسمتها برات واقعاً سخت و اعصاب خورد کن باشه ولی اگه واقعاً تصمیم گرفتی و اراده ات آهنین و سخته و از کلنجار رفتن با مشکلات و حلشون لذت میبری بهت توصیه میکنم حتماً وارد دنیای لینوکس بشی. بنظر من بجای استفاده از دیسکهای زنده لینوکس رو در کنار ویندوز روی سیستمت نصب کنی و در عین اینکه ویندوز روی سیستمت نصب هست از لینوکس هم بهره ببری:) چون هنوز توی بسیاری از کارها متاسفانه توی ایران حتماً باید از برنامه های تحت ویندوز استفاده کرد که شما با ورود به دنیای لینوکس مدتی طول میکشه تا جایگزینهای واقعاً مناسبی براشون پیدا کنی که همه امکانات اونهارو بهتر از مشابه ویندوزی در اختیارت قرار بدن.

کسی هم که گفته محیطش کاملا متنی و خط فرمانه اول که بهت گفتم;) لینوکس علاوه بر محیط خط فرمانی که در اختیارت قرار میده از محیطهای گرافیکی واقعاً قوی حتی بمراتب خیلی قویتر از ویندوز مانند KDE و GNOME بهره میبره که تا استفاده نکنی نمیفهمی چی میگم!
ضمناً شما وقتی لینوکسو نصب کنی میبینی کلی برنامه های کاربردی که توی ویندوز برای نصب هرکدومش کلی باید زحمت میکشیدی و جدا تهیه شون میکردی بصورت پیش فرض نصب شده و موجودن!
در عوض برای بعضی کارها باید زحمت بیشتری به خودت بدی ولی در کل لینوکس دنیای نهایت ناپذیریه و هرچی ازش یاد بگیری باز چیزهای خیلی بیشتری برای یادگیری موجوده! با برنامه نویسی هم که ظاهراً آشنایی دارین پس واقعاً داری وارد دنیای مهیجی میشی که توش میتونی همه خط مشی هارو برداری یا برای خودت خط مشی هایی تعریف کنی! خیلی راحت میتونی برنامه ها و حتی هسته و کرنل سیستم عاملو مطابق میل خودت تغییر بدی و ازش نهایت لذتو ببری :)
امیدوارم بزودی شاهد حظورت در جمع کاربران لینوکس و اپن سورس باشیم :rolleyes:

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
جواب 1 رو پیدا کردم.
بهترین زبان برای برنامه‌نویسی روی Linux زبان Python هست.
حالا یه سوال! برای پایتون محیط ویژوال مثل زبان بیسیک در ویندوز هست؟

فکر کنم توی این لینکها بتونی جواب مناسبی برای سوالت گیر بیاری:

کد:
http://www.awaretek.com/toolkits.html

کد:
http://wiki.python.org/moin/GuiProgramming

کد:
http://www.redhat.com/magazine/012oct05/features/python/

uxd863

Registered User
لایک‌ها
10
ویرایش: واقعا از این همه حجم اطلاعات شگفت‌زده‌ام! بابت کمک‌هاتون خیلی خیلی ممنون. لینکها واقعا مفید بودن.

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
خواهش میکنم دوست عزیز وظیفه بود با اطلاعات هرچند اندکی که داریم به بقیه دوستان هم کمک کنیم :) خوشحالم که تونستم کمک هرچند اندکی به شما بکنم. امیدوارم بزودی شاهد فعالیت هرچه بیشتر شما در عرصه لینوکس و اپن سورس باشیم :)

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
ممنون از اطلاعات دوستان در این زمینه

البته بنده دیده ام که برخی دوستان با استفاده از بسته نرم افزاری Wine تحت لینوکس برنامه های ویندوز را اجرا میکنند .

مثلا با لینوکس مکس پین بازی میکنند !

kakoo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
ممنون از اطلاعات دوستان در این زمینه

البته بنده دیده ام که برخی دوستان با استفاده از بسته نرم افزاری Wine تحت لینوکس برنامه های ویندوز را اجرا میکنند .

مثلا با لینوکس مکس پین بازی میکنند !

wine و نسخه پولی آن ، Office Crossover، برای خيلی از برنامه های روزمره من جمله
MS-Office2003,XP, ... راه حل خوبی است.

برای بازيها يک ابزاری هست، پولی، بنام Cedega, که تخصصاً  برای بازيهای
معروف سر هم شده. آدرس ان در زير آمده است.

Cedega

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
خوب بنظر من واقعاً کار احمقانه ایه که با وجود برنامه های قوی مثل openoffice که توی خیلی از موارد بمراتب بهتر از microsoft office عمل میکنه، باز آدم بره سراغ آفیس مایکروسافت!!! در مورد بازیهایی مثل مکس پین و یا نید4سپید چون ورژن لینوکسیشون و یا بازی یی در رده اونها برای لینوکس پیدا نمیشه میشه توجیه کرد که با امولاتور توی لینوکس نصبشون کنیم ولی نرم افزارهای کاربردی تقریباً هرچی بخواین مشابهش با قابلیتهای عالی و قابل قبول تحت لینوکس موجوده و نیازی به امولاتورها نیست تا برنامه های ویندوزی رو توی لینوکس استفاده کرد! اگه قراره از همه برنامه های تحت ویندوز باز توی لینوکس هم استفاده کنین پس شما هیچ حقی ندارین که از لینوکس استفاده کنین و توی همون محیط خفقان ویندوز بمونین و پولهای کلان به جیب برنامه نویساش بریزین و یا با کرک کردن بصورت غیر قانونی استفاده کنین! خواهشاً این کرکهای نابجا رو به لینوکس نکشین و بذارین حداقل جامعه لینوکس با همون نرم افزارهای مجانیش که قابلیتهایی بمراتب بیشتر از پولیها دارند بمونه تا اینکه به هزارجور کلک و نیرنگ کرکینگ آلوده بشه!!!

kakoo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
خوب بنظر من واقعاً کار احمقانه ایه که با وجود برنامه های قوی مثل openoffice که توی خیلی از موارد بمراتب بهتر از microsoft office عمل میکنه، باز آدم بره سراغ آفیس مایکروسافت!!! در مورد بازیهایی مثل مکس پین و یا نید4سپید چون ورژن لینوکسیشون و یا بازی یی در رده اونها برای لینوکس پیدا نمیشه میشه توجیه کرد که با امولاتور توی لینوکس نصبشون کنیم ولی نرم افزارهای کاربردی تقریباً هرچی بخواین مشابهش با قابلیتهای عالی و قابل قبول تحت لینوکس موجوده و نیازی به امولاتورها نیست تا برنامه های ویندوزی رو توی لینوکس استفاده کرد! اگه قراره از همه برنامه های تحت ویندوز باز توی لینوکس هم استفاده کنین پس شما هیچ حقی ندارین که از لینوکس استفاده کنین و توی همون محیط خفقان ویندوز بمونین و پولهای کلان به جیب برنامه نویساش بریزین و یا با کرک کردن بصورت غیر قانونی استفاده کنین! خواهشاً این کرکهای نابجا رو به لینوکس نکشین و بذارین حداقل جامعه لینوکس با همون نرم افزارهای مجانیش که قابلیتهایی بمراتب بیشتر از پولیها دارند بمونه تا اینکه به هزارجور کلک و نیرنگ کرکینگ آلوده بشه!!!

شما خيلی زود قضاوت ميکنيد و احمقانه خواندن کار ديگران هم شايسته نيست.

الف. هنوز مشابه ی برای outlook در لينوکس وجود ندارد، از برنامه های پولی
نميدانم ولی برنامه های OSS، thunderbird و ... خيلی از outlook کم دارند.

ب. OpenOffice هنوز صد در صد compatible نيست هر کی هم هر چه ميخواهد بگويد، بگويد.
خيلی از فايل های منو، Word-2003، دقيقا load نميکند.

ج. برای کسانی که کارشان وابسته به Office است، دردسر کله زدن با OpenOffice اصلا
به صرفه شان نيست.

د. اگر شما نوعی هم پول ميداديد برای برنامهايتان براحتی از آن دل نميکنديد آن هم اگر
برنامه به خوبی Office باشد!

س. شما هم که گمان برتان داشته که Travolds هستيد که به بقيه امر و نهی ميکنيد؟
دوران اين حرفها گذشته، اگر شما تازه به لينوکس رسيده ايد امر ديگری است
ولی تندرو های لينوکس ديگه از اين حرفها، ساليان است که نميزنند! قدری خود را کنترل
کنيد و با منطق بحث کنيد و حتما قبل از نوشتن و گفتن انديشه هايتان، قدری در آن باره
تعقل کنيد و تفحص، بد نخواهيد ديد!

همين بس!

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
دوستان خواهش میکنم در اختلاف نظرهایی که پیش می آید رعایت نزاکت را داشته باشیم . اینجا یک بخش تخصصی است و محلی برای درگیری و ... نیست .

در خصوص آنچه مطرح شد نظر بنده این است که در صورتی که نرم افزاری نسخه آزاد هم داشته باشد مسلما عاقلانه تر و متعهدانه تر این است که از نسخه آزاد آن استفاده کنیم تا به رشد نرم افزار های آزاد کمک کرده باشیم .

اما نمیتوانیم دستاوردهای ویندوز و مایکروسافت و نرم افزارهای غیر آزاد را زیر سوال ببریم .
همانطور که جناب Kako فرمودند هنوز برای بسیاری از نرم افزارهای غیر آزاد ؛ نرم افزار آزادی به همان کیفیت و راحتی ایجاد نشده است .

به هر حال بنده پیشنهاد میدهم به جای بحث های بی مورد برای مقایسه ویندوز و لینوکس و .... که معمولا بار علمی نداشته و بیشتر به جنجال و ... کشیده میشوند ، سعی کنیم در این بخش و در این تاپیک ، یه مسائل مربوط به لینوکس بپردازیم .

kakoo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
دوستان خواهش میکنم در اختلاف نظرهایی که پیش می آید رعایت نزاکت را داشته باشیم . اینجا یک بخش تخصصی است و محلی برای درگیری و ... نیست .

در خصوص آنچه مطرح شد نظر بنده این است که در صورتی که نرم افزاری نسخه آزاد هم داشته باشد مسلما عاقلانه تر و متعهدانه تر این است که از نسخه آزاد آن استفاده کنیم تا به رشد نرم افزار های آزاد کمک کرده باشیم .

اما نمیتوانیم دستاوردهای ویندوز و مایکروسافت و نرم افزارهای غیر آزاد را زیر سوال ببریم .
همانطور که جناب Kako فرمودند هنوز برای بسیاری از نرم افزارهای غیر آزاد ؛ نرم افزار آزادی به همان کیفیت و راحتی ایجاد نشده است .

به هر حال بنده پیشنهاد میدهم به جای بحث های بی مورد برای مقایسه ویندوز و لینوکس و .... که معمولا بار علمی نداشته و بیشتر به جنجال و ... کشیده میشوند ، سعی کنیم در این بخش و در این تاپیک ، یه مسائل مربوط به لینوکس بپردازیم .

من کاملا در تعجب هستم که چرا در کشوری که ميخواهد، حداقل در کلام، بابستگی هايش
را تا حد ممکن کم کند، دولت، آنچنان که چين اين کار را ميکند، بر روی سيستمهای OpenSource
سرمايه گذاری نميکند؟ واقعا شرم آور است.

نکاتی هم که نوشتم محض اطلاع بود چرا که دنيای لينوکس متاسفانه نواقصی دارد
که قدری به آنها کم لطفی ميشود و اين از مهمترين دلايلی است که بسياری از شرکتهای
بزرگ را از رو آوردن به آن دور نگه ميدارد، منظور شرکت های آمريکايی و ... است.

آيا فارسی کردن لينوکس برای دولت سختر از چينی کردن لينوکس است؟ ميدانم که نسخه های
فارسی لينوکس در ايران وجود دارد ولی برای آنکه فراشمول شود کار بيشتری لازم است.

باری، يکی از مواردی که من هيچگاه نديده ام که بجز در محافل خاص در ايران و اين forum ها
بحث شود نرم افزار LaTeX/TeX است که صد تا Word و OpenOffice را
ميگذارد در جيبش. شايد فرصت کنم و يک thread برای شناساندن آن در همين forum
خودمان باز کنم. فقط تصور کنيد مقالات يا کتبی را که با Word نوشته ايد اگر به
LaTeX نوشته بوديد:

الف. روی هر کامپيوتری، PC، مکينتاش، لينوکس، Atari، ... ميبرديد ميتوانستيد اديت کنيد،
و هميشه مطمين باشيد که به نتيجه واحدی برسيد.

ب. ميتوانستيد مقاله 10 سال پيشتان را امروز هم بدون مشکل فرمت در LaTeX امروز پرينت
کنيد و باز هم به همان نتيجه 10 سال پيش برسيد

ج. و از همه گذشته وقتی مقاله چاپ شده تان را در کنار مشابه Word ميگذاشتيد
دهان همه باز ميماند از کيفييت آن در مقايسه با نمونه Word که به کار بچه ها شباهت
دارد.

باری، محاسن زياد است، به اميد حق به همين زودی قدری بيشتر در اين باره خواهم نوشت.

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
ممنون از فرمایشات شما

مشتاقانه منتظر تاپیک هستیم .

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
شما خيلی زود قضاوت ميکنيد و احمقانه خواندن کار ديگران هم شايسته نيست.

الف. هنوز مشابه ی برای outlook در لينوکس وجود ندارد، از برنامه های پولی
نميدانم ولی برنامه های OSS، thunderbird و ... خيلی از outlook کم دارند.

ب. OpenOffice هنوز صد در صد compatible نيست هر کی هم هر چه ميخواهد بگويد، بگويد.
خيلی از فايل های منو، Word-2003، دقيقا load نميکند.

ج. برای کسانی که کارشان وابسته به Office است، دردسر کله زدن با OpenOffice اصلا
به صرفه شان نيست.

د. اگر شما نوعی هم پول ميداديد برای برنامهايتان براحتی از آن دل نميکنديد آن هم اگر
برنامه به خوبی Office باشد!

س. شما هم که گمان برتان داشته که Travolds هستيد که به بقيه امر و نهی ميکنيد؟
دوران اين حرفها گذشته، اگر شما تازه به لينوکس رسيده ايد امر ديگری است
ولی تندرو های لينوکس ديگه از اين حرفها، ساليان است که نميزنند! قدری خود را کنترل
کنيد و با منطق بحث کنيد و حتما قبل از نوشتن و گفتن انديشه هايتان، قدری در آن باره
تعقل کنيد و تفحص، بد نخواهيد ديد!

همين بس!

Kakoo عزیز اگه از حرفهای بنده ناراحت شدی واقعاً معذرت میخوام باید خدمتتون عرض کنم که لحن من کاملاً دوستانه بود اما بدلیل اینکه نوشته ها لحن و احساساتو منتقل نمیکنن باعث سوء تفاهم و ناراحتی شده! شما اگه کمی توی تاپیکهایی که من توشون عضو شدم نگاهی بندازی متوجه گفته های من میشی من هیچ کجا سعی نکردم بحثو به اینجور جاها بکشم و امیدوارم هیچوقت هم همچین کاری نکنم! قبلاً هم با یوزرهای مختلفی مثل nsboss یا mrboss و golbam توی انجمنهای PT، Majidonline و چندتا از انجمنهای دیگه عضو بودم اما بعد از مدتی اونهارو کنار گذاشتم و الآن توی همه انجمنها با یوزر raeesi به فعالیتم ادامه میدم و بحمدا... تابحال با هیچ کاربر و مطلبی مشکل خاصی نداشتم. امیدوارم این مرتبه هم شما به بزرگی خودتون بنده رو عفو بفرمایید.

در جواب:
الف. برنامه هایی امثال Thunderbird تازه متولد شدن ولی اگه به سیر رشد و تکاملشون نگاه کنی متوجه میشی بزودی جایگزین بسیار مناسبی برای outlook میشن!

ب. openoffice گاهی اوقات فایلهای microsoft office رو بخوبی نمایش نمیده و ادیت نمیکنه اما microsoft office بهیچ عنوان فرمتهای دیگه رو پشتیبانی نمیکنه

ج. اغلب کسانی که از ویندوز به لینوکس کوچ کردند و الآن هم از openoffice استفاده میکنن ابراز خرسندی کردن.

د. شاید حق با شما باشه ولی من شاید چندین نسخه ارجینال برنامه هارو خریدم ولی وقتی دیدم دقیقاً همه نیازهامو برآورده نمیکنن گذاشتمشون کنار! اما توی بعضی مواقع نمیشه کنار گذاشت ولی وقتی از محیط بسته ویندوز وارد محیط آراد لینوکس میشیم بهتره که از نرم افزارهای آزاد هم استفاده کنیم! موافقین؟

س. بنده همچین جسارتی نکردم! خودم هم هنوز مجبورم توی بعضی از مواقع از ویندوز استفاده کنم اما دنیای لینوکسو ترجیه میدم اونجا هم نظر شخصیمو ابراز کردم و قصد امر و نهی نداشتم هرچند لحنم جدی اما دوستانه بود!

دوست عزیز منظور بنده ار احمقانه بودن، بمعنای احمق بودن شخص نیست منظور کار نادرست بود! بنده هم قصد درگیری نداشتم!

منظور بنده هم دقیقاً همین جمله بود.

چون ما مصرف کننده هستیم برای مقایسه باید گاهی اوقات محصولی رو زیر سوال ببریم!

امیدوارم دیگه از این سوء تفاهمات بین هیچ کاربری پیش نیاد.

من کاملا در تعجب هستم که چرا در کشوری که ميخواهد، حداقل در کلام، بابستگی هايش
را تا حد ممکن کم کند، دولت، آنچنان که چين اين کار را ميکند، بر روی سيستمهای OpenSource
سرمايه گذاری نميکند؟ واقعا شرم آور است.

نکاتی هم که نوشتم محض اطلاع بود چرا که دنيای لينوکس متاسفانه نواقصی دارد
که قدری به آنها کم لطفی ميشود و اين از مهمترين دلايلی است که بسياری از شرکتهای
بزرگ را از رو آوردن به آن دور نگه ميدارد، منظور شرکت های آمريکايی و ... است.

آيا فارسی کردن لينوکس برای دولت سختر از چينی کردن لينوکس است؟ ميدانم که نسخه های
فارسی لينوکس در ايران وجود دارد ولی برای آنکه فراشمول شود کار بيشتری لازم است.

باری، يکی از مواردی که من هيچگاه نديده ام که بجز در محافل خاص در ايران و اين forum ها
بحث شود نرم افزار LaTeX/TeX است که صد تا Word و OpenOffice را
ميگذارد در جيبش. شايد فرصت کنم و يک thread برای شناساندن آن در همين forum
خودمان باز کنم. فقط تصور کنيد مقالات يا کتبی را که با Word نوشته ايد اگر به
LaTeX نوشته بوديد:

الف. روی هر کامپيوتری، PC، مکينتاش، لينوکس، Atari، ... ميبرديد ميتوانستيد اديت کنيد،
و هميشه مطمين باشيد که به نتيجه واحدی برسيد.

ب. ميتوانستيد مقاله 10 سال پيشتان را امروز هم بدون مشکل فرمت در LaTeX امروز پرينت
کنيد و باز هم به همان نتيجه 10 سال پيش برسيد

ج. و از همه گذشته وقتی مقاله چاپ شده تان را در کنار مشابه Word ميگذاشتيد
دهان همه باز ميماند از کيفييت آن در مقايسه با نمونه Word که به کار بچه ها شباهت
دارد.

باری، محاسن زياد است، به اميد حق به همين زودی قدری بيشتر در اين باره خواهم نوشت.

متاسفانه در مملکت ما آنقدر فساد اداری و مالی زیاد شده که همون پروژه تغییر زبان و ویرایش کرنل که در بسیاری از کسورها بسرعت و با کمترین هزینه ها صورت میپذیره، توی کشور ما با گدشت مدت زمان بسیار و صرف هزینه های کلان هنوز ببار ننشسته که امیدوارم این فازش هرچه زودتر بپایان برسه!

نواقص بسیارند چون اغلب کاربرای لینوکس براش آستین بالا میزنن و شرکتها کمتر به چنین فکری هستن اما این نواقص کم کم روی به بهبود نهاده اند و در این اواخر شاهد تسریعش هم هستیم که امیدوارم همیشه سریعتر و بهتر از پیش این روند ادامه پیدا کنه.

بنده که مشتاقانه منتظر این thread شما هستم :)

kakoo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
حال که رفع سوء تفاهم شد،

الف. Thunderbird چندان هم جديد نيست حتی اگر تولّد آنرا 2003 بدانيم. اين يک email client
است و نه يک OS! امّا مسيله ی که من طرح کردم بيشتر امری است که اگر در شرکتهای بزرگ
که تمام مکاتبات و برنامه ريزيهايشان و گرار ملاقاتها و ... توسط برنامه های
چون outlook انجام ايشود و هنوز نمونه قابل اعتمادی در دنيای OSS برای آن وجود ندارد،
تا آنجا که من ميدانم و يا لااقل برنامه های commercial که برای لينوکس نوشته شده اند ميباشند.

ب. در خصوص OO و MS-Office قدری مسيله را پيچيده کرده ايد! امر فرمت بسيار مهم است
و جنجال ها و تلاشهای زيادی اين روزها برای open کردن و ... وجود دارد. ولی شرکتی که
سالها MS Office استفاده کرده، نيازی ندارد که فايل های OpenOffice را باز کند!!!!

ج: آن اکثری که شما ميگوييد چند درصد افراد مستقل هستند و چند نفر افرادی که برای شرکتهای
جا افتاده کار ميکنند؟ اگر شما مثلا ميگفتيد که پارلمان اروپا يا شهرداری x در فرانسه و
شهرداری شهر مونيخ و ... به سوی OpenOffice رو آورده اند و خوش حال هم هستند، آنوقت
يک چيزی ولی من اگر در خانه لينوکس استفاده ميکنم دليلی بر اين نيست که لينوکس آماده
است که جای windows را در بازار کار بگيرد! البته مثالهايی که نوشتم مثالهای واقعی هستند،
شايد در نام شهر اشتباه کنم ولی اين روندی است که در حال پيشرفت است منتها به چه طريقی،
من نميدانم.

د. من هم کاملا موافقم با شما که when in rome do as the roman do! وقتی که به
لينوکس رو مياوريم بايد فراموش کنيم که در windows چگونه زندگی ميکرديم و خود را برای زندگی
آماده کنيم!

اگر من هم درشت برخورد کردم ميبخشيد ولی هنگام آن رسيده که در چنين بحثهايی سلايق
شخصی کنار رود تا راه برای پيشرفت باز شود و نه تعصب و ...
برای نمونه خدمتتان عرض کنم که مسايل ابتدايی چون font و graphical desktop environment
که در windows به کمال خود رسيده، بدلايل زيادی سالها طول کشيد تا در لينوکس جا بی افتند.
مشکلات زياد است ولی اگر به خود بگويم windows پليد است و شيطانی و لينوکس فرشته،
آنگاه چشم خود و ديگران را بر نواقص لينوکس ميبنديم. gnome or kde دارند تبديل به
bloatware ميشوند و فراموش نکرده ايم که کاربران لينوکس چقدر در اين زمينه به Microsoft
ايراد ميگرفتند!

هنوز که هنوز است openoffice از سرعت کمی برخوردار است و آن هم به اين دليل است که
از Sun تکنولوژی Java را به ارث دارد! خيلی ها ميگويند که Java را کنار بگذار ولی فعلا که
اتفاق نيفتاده!

و خيلی قضايای ديگر. دنيای لينوکس هم چندان تميز تر از دنيای windows نيست ؛) يا
اينکه طولی نخواهد کشيد که به آن تبديل شود اگر راه را گم کنند!

باری، در مقايسه، فراموش نکنيد که من نوعی نمونه آماری درستی برای همه فضای نمونه
در دست نيستم، پس بهتر است که به عنوان تجربه شخصی، نظر شخصی مطرح شوند و
کليت به آنها ندهيم.

ارادتمند شما:

جانی دلر ؛)

hamid206

Registered User
لایک‌ها
2
میشه تو ایران تا چهار ساله دیگه برای لینوکس اینده در نظر گرفت؟ یعنی ارزش داره بریم طرف برنامه نویسی تو لینوکس و امیدوار باشیم که تا 4 ساله دیگه بازار طالب برنامه هایی تو لینوکس بشه؟
یکی از نقاط مثبت لینوکس از نظر من کتابخانه هایی فوق العاده برای طراحی برنامه های GUI هست که برنامه نویسی GUI رو تو ویندوز!!! خیلی اسون میکنه و گنجی هست برای کاربران ویندوز.

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
حال که رفع سوء تفاهم شد،

الف. Thunderbird چندان هم جديد نيست حتی اگر تولّد آنرا 2003 بدانيم. اين يک email client
است و نه يک OS! امّا مسيله ی که من طرح کردم بيشتر امری است که اگر در شرکتهای بزرگ
که تمام مکاتبات و برنامه ريزيهايشان و گرار ملاقاتها و ... توسط برنامه های
چون outlook انجام ايشود و هنوز نمونه قابل اعتمادی در دنيای OSS برای آن وجود ندارد،
تا آنجا که من ميدانم و يا لااقل برنامه های commercial که برای لينوکس نوشته شده اند ميباشند.

ب. در خصوص OO و MS-Office قدری مسيله را پيچيده کرده ايد! امر فرمت بسيار مهم است
و جنجال ها و تلاشهای زيادی اين روزها برای open کردن و ... وجود دارد. ولی شرکتی که
سالها MS Office استفاده کرده، نيازی ندارد که فايل های OpenOffice را باز کند!!!!

ج: آن اکثری که شما ميگوييد چند درصد افراد مستقل هستند و چند نفر افرادی که برای شرکتهای
جا افتاده کار ميکنند؟ اگر شما مثلا ميگفتيد که پارلمان اروپا يا شهرداری x در فرانسه و
شهرداری شهر مونيخ و ... به سوی OpenOffice رو آورده اند و خوش حال هم هستند، آنوقت
يک چيزی ولی من اگر در خانه لينوکس استفاده ميکنم دليلی بر اين نيست که لينوکس آماده
است که جای windows را در بازار کار بگيرد! البته مثالهايی که نوشتم مثالهای واقعی هستند،
شايد در نام شهر اشتباه کنم ولی اين روندی است که در حال پيشرفت است منتها به چه طريقی،
من نميدانم.

د. من هم کاملا موافقم با شما که when in rome do as the roman do! وقتی که به
لينوکس رو مياوريم بايد فراموش کنيم که در windows چگونه زندگی ميکرديم و خود را برای زندگی
آماده کنيم!

اگر من هم درشت برخورد کردم ميبخشيد ولی هنگام آن رسيده که در چنين بحثهايی سلايق
شخصی کنار رود تا راه برای پيشرفت باز شود و نه تعصب و ...
برای نمونه خدمتتان عرض کنم که مسايل ابتدايی چون font و graphical desktop environment
که در windows به کمال خود رسيده، بدلايل زيادی سالها طول کشيد تا در لينوکس جا بی افتند.
مشکلات زياد است ولی اگر به خود بگويم windows پليد است و شيطانی و لينوکس فرشته،
آنگاه چشم خود و ديگران را بر نواقص لينوکس ميبنديم. gnome or kde دارند تبديل به
bloatware ميشوند و فراموش نکرده ايم که کاربران لينوکس چقدر در اين زمينه به Microsoft
ايراد ميگرفتند!

هنوز که هنوز است openoffice از سرعت کمی برخوردار است و آن هم به اين دليل است که
از Sun تکنولوژی Java را به ارث دارد! خيلی ها ميگويند که Java را کنار بگذار ولی فعلا که
اتفاق نيفتاده!

و خيلی قضايای ديگر. دنيای لينوکس هم چندان تميز تر از دنيای windows نيست ؛) يا
اينکه طولی نخواهد کشيد که به آن تبديل شود اگر راه را گم کنند!

باری، در مقايسه، فراموش نکنيد که من نوعی نمونه آماری درستی برای همه فضای نمونه
در دست نيستم، پس بهتر است که به عنوان تجربه شخصی، نظر شخصی مطرح شوند و
کليت به آنها ندهيم.

ارادتمند شما:

جانی دلر ؛)

الف. توی این گزینه با شما موافقم ولی باز هم وارد کردن نرم افزارهای ویندوزی توی لینوکس کار چندان جالبی نمیتونه باشه!

ب.برعکس! بنظر من واقعاً نیاز داره تا فایلهای OpenOffice، PDF و امثالهم هم روی سیستمهاش اجرا بشه! چه لزومی داره برای اجرای فایلهای PDF یا فرمتهای OpenOffice از یه برنامه دیگه استفاده کنه؟ شاید در عوض شرکتی بعنوان همکارش باشه و روی سیستمهای اونها بجای ویندوز از لینوکس و بجای MS Office از Latex و یا OpenOffice استفاده بشه!

ج. چرا دور برویم و برای مثال از شرکتها و ارگانهای دولتی کشورهای خارجی اسم ببریم؟ توی همین کشور خودمون حداقل طی دو سال اخیر شرکتهایی هرچند شاید انگشت شمار باشند، بسوی لینوکس روی آورده و بکلی با محصولات مایکروسافت الوداع گفته اند.!

د. توی این مورد دیگه جای بحثی هرچند دوستانه در این باره هم نیست :)!

خواهش میکنم دوست عزیز اینگونه مباحث همیشه اتفاق میافتند و نباید زیاد جدی گرفته شوند!

توی مابقی موارد تا حدودی باهاتون موافقم :)

میشه تو ایران تا چهار ساله دیگه برای لینوکس اینده در نظر گرفت؟ یعنی ارزش داره بریم طرف برنامه نویسی تو لینوکس و امیدوار باشیم که تا 4 ساله دیگه بازار طالب برنامه هایی تو لینوکس بشه؟
یکی از نقاط مثبت لینوکس از نظر من کتابخانه هایی فوق العاده برای طراحی برنامه های GUI هست که برنامه نویسی GUI رو تو ویندوز!!! خیلی اسون میکنه و گنجی هست برای کاربران ویندوز.

آینده ای میشه در نظر گرفت اما بستگی داره انتظار و تعبیر شما از این آینده چیه؟ اگه انتظار داری برنامه نویسی commercial باشه بنظر من اصلاً همچین فکری نکن! ولی اگه اپن سورس و مجانی بنظر من خیلی هم فکر عالیه! و مطمئناً بازار طالب خواهد شد.

بالا