برگزیده های پرشین تولز

گام اول در ساخت بازیهای کامپیوتری

djnik1362

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
اخطار !
-------
ساخت بازيهاي كامپيوتري يكي از سخت ترين كارهاي
دنياست و اگر انگيزه بي نهايت (و البته يه كمي نبوغ)
براي ساخت بازي نداشته باشين هيچ وقت به
نتيجه نخواهيد رسيد. پس اگر داراي اين شرايط
هستين بقيه اين تاپيك رو بخونيد وگرنه وقتتون رو تلف كردين.

---------------------------------------------------------------------

سلام
من حدود 5 سال كه بصورت آماتور مشغول ساخت بازيهاي كامپيوتري هستم و طي اين سالها تجربيات
زيادي رو كسب كردم. تو اين تاپيك يك سري نكات بسيار مهم كه براي شروع ساخت بازي لازم
است را براتون قرار ميدم.در واقع گامهاي اوليه براي توليد يك بازي حرفه اي! :cool:

در ابتدا يك نكته را بايد توجه كنيد كه در ايران به دليل نبودن يك سياست كلي براي ساخت و توليد
محصولات فرهنگي شما هيچ گونه تضميني براي فروش محصول خود نخواهيد داشت و بازيهاي كامپيوتري
هم از اين معضل استثنا نيست. :sad:

نكته دوم اينكه كشور ما از صنعت ساخت بازيهاي كامپيوتري در حدود 15 سال از كشورهاي دنيا عقب است
در نتيجه براي رقابت با بازيهاي ساخته شده شما بايد نوعي از بازي را ابداع كنيد كه در رده بازيهاي موجود
خارجي قرار نداشته باشد. يك انتخاب هوشمندانه مي تواند ساخت بازيهاي فارسي باشد. بازيهايي كه داراي
تم كاملا فارسي بوده و براي مردم جالب باشد تا شايد بتواند موجب افزايش ميل
مردم به خريد محصول شما باشد. :blink:

تجربه نشان داده كه بازيهاي خارجي با برخي تغييرات فارسي كه برخي از شركت ها در حال حاضر بر روي
اين بازيها انجام مي دهند باعث فروش بيشتر آن محصول شده است.بنابر اين ساخت يك بازي كاملا فارسي
مي تواند به نوعي حتي از برخي بازيهاي فوق العاده خارجي نيز فروش يبشتري داشته باشد. ;)

براي شروع بهتره كه كمي در مورد روند توليد بازيهاي كامپيوتري بحث كنم و از اين بحث نتيجه خواهم گرفت
كه ما نيز براي پيشرفت در اين عرصه مي بايست اين روند تكاملي را طي كنيم.

اولين نوع بازيهاي كامپيوتري بازيهاي نوشتاري بودند كه كاربر با پاسخ به سوالات مراحل مختلف را طي ميكرد.
ساخت اين بازيها به دليل نبودن امكانات سخت افزاري لازم در دوران اوليه بازيهاي كامپيوتري بود. بنابراين
چون در حال حاضر ما از لحاظ ابزاري مشكل نداريم ساخت اين نوع بازيها
منطقي نخواهد بود.در نتيجه يك گام را همينطوري كشكي جلو هستيم. :laughing:

با ظهور كارتهاي گرافيكي با امكانات بهتر بازيهاي تخته اي (Board Games) ابداع شدند.بازيهايي مثل شطرنج
و انواع پازل در زمره اين بازيها بودند. نسل اين نوع بازيها در حال حاضر نيز پابرجاست و با امكانات امروزي
توليدات بسياري با كيفيت عالي در حال توليد مي باشد. تقريبا 100 درصد كساني كه ساخت بازي
را شروع مي كنند يك نمونه از اين نوع بازيها را مي نويسند چون از لحاظ كد نويسي ساده ترين نوع بعد
از بازيهاي نوشتاري مي باشند (البته يك نوع ساده از اين بازيها!) :cool:

بعد از فراگيري مقدمات ساخت بازي (كه بعدا ميگم از كجا شروع كنيد) و ساخت چند تا بازي آماتوري مثل
بازيهايي كه من نوشتم مي تونيد اطمينان حاصل كنيد كه براي نوشتن بازيهاي دو بعدي آمادگي لازم رو كسب
كرده ايد. من قصد دارم تو اين تاپيك طوري شما رو راهنمايي كنم كه بتونيد بازيهايي توليد كنيين كه قابليت توزيع
در بازار را نيز داشته باشه.

شروع بازي نويسي حرفه اي با ساخت بازيهاي دوبعدي در سبكهاي RPG و Platform Scrolling آغاز ميشه.
البته به سليقه شما هم بستگي داره.شما مي تونيد حتي يك بازي ساده را طوري بنويسيد كه هر كسي از
بازي كردن اون لذت ببره ولي براي شروع بهتره كه در سبك هاي متداول بازيهاي كامپيوتري كد بنويسيد.
براي ساخت بازيهاي RPG مثل شاهكار Final Fantasy در حالت دوبعدي هم نياز به دانش عظيم برنامه نويسي
و مهارت هاي بيشماري در زمينه ساخت بازي دارين ولي مي تونيد انواع ساده تر اون را براي شروع دنبال
كنيد.بازيهاي Platform Scrolling مثل Super Mario Bros هم نياز به اطلاعات زيادي در زمينه برنامه نويسي
داره.شما اگر بطور پيوسته بازي سازي رو دنبال كنيد در عرض دو سال مي توانيد تكنيك هاي لازم براي ساخت
بازي در اين دو نوع سبك معروف را بدست آوريد.ولي اگر تازه كاريد حالا حالا ها فكر ساخت اين نوع بازيها رو
به ذهنتون راه ندين. ;)

بعد از اين كه ساخت بازيهاي دو بعدي را فرا گرفتيد خوبه كه چند سالي فقط به ساخت اين نوع بازيها بپردازيد
و فكر ساخت يه بازي سه بعدي رو از سرتون بيرون كنيد. البته شايد اصلا از اين نوع روند تكاملي براي ساخت
بازي خوشتون نياد و بخواين يه راست برين سر وقت بازيهاي سه بعدي . ولي من به بعنوان كسي كه در اين
زمينه چند سالي كار كردم بهتون توصيه مي كنم حداقل يه مروري به تاريخچه ساخت بازيهاي كامپيوتري و
تكنيك هاي ساخت بازيهاي دو بعدي بندازين. :happy:

خيلي ها فكر ميكنن نسل بازيهاي دو بعدي منقرض شده ولي هنوز هم خيلي از شركت هاي معروف توليد
بازيهاي كامپيوتري از اين سبك استقبال ميكنن.به نظر من بازي نويسان ايراني بايد حداقل 5 سال بازيهاي دوبعدي
توليد كنند تا بتونند به مهارتهاي لازم براي ساخت بازيهاي سه بعدي دست پيدا كنند.من چند وقت پيش آگهي
انتشار يك بازي سه بعدي كه يك تيم كاملا ايراني اون رو ساخته بود رو ديدم ولي از نظر Game Play هيچ وقت
به يك بازي دسته سوم خارجي هم نمي رسيد و اين امر به دليل نداشتن پشتوانه و سابقه ساخت بازي بوجود مياد.
Andre Lamothe يكي از نوابغ توليد بازي كامپيوتري در جايي ميگه ساختن يه بازي مثل Doom هنر نيست
بلكه ساختن اون چيزي كه دوست داري اونو بازي كني هنره. خيلي ها رو ديدم كه بدون اينكه بدونند مفهوم
بازي چيه از موتورهاي آماده ساخت بازي استفاده كردند و كارهايي رو هم ارائه دادن . شما هم مي تونيد اين
روش رو دنبال كنين ولي به نظر من وقتتون رو تلف كردين. :cool:

مقدمه براي ساخت بازيهاي كامپيوتري را در همين جا ختم مي كنم ولي بايد يك نكته را بسيار توجه كنيد كه كسي كه
قصد دارد در اين عرصه بصورت حرفه اي فعاليت داشته باشدبايد تمامي روند صعودي بازيهاي كامپيوتري را پله پله
طي كند.افرادي بيشماري در ايران هستند كه ساخت بازي را با كار كردن در محيط هاي سه بعدي
شروع كرده اند كه به نظر من اگر بتوانند مدتي هم به موفقيتي دست يابند بدليل نداشتن پشتوانه علمي
و عملي لازم به زودي دچار سردرگمي خواهند شد. پس اگر دوست داريد در اين زمينه فعاليت كنيد پله هاي
موفقيت را يكي يكي طي كنيد.

تو قسمت اول يه كم در مورد روندي را كه براي بودن يك بازي نويس لازم داريد بحث كردم.خب ديگه الان وقت
شروع براي كد نويسيه ولي براي شروع شما يه سري امكانات و البته شايد يه مقدار كم هم پول لازم داشته
باشين. :sad:
ولي نگران نباشين چون تمام ابزار كار لازم رو ميتونيد به راحتي تهيه كنيد.

همونطور كه مي دونيد نسل اوليه بازيهاي كامپيوتري بر روي سيستم عامل DOS نوشته مي شد و با پيشرفت
پردازنده ها و اضافه شدن قابليت Multi Tasking به آنها برنامه نويسان بازي ابزار فوق العاده اي رو براي اين كار
بدست آوردند. Multi Tasking اين قابليت را داشت كه پردازنده مي توانست در يك پروسه چند برنامه را سوييچ
كند.در نتيجه شما مي توانستيد قابليت هاي زيادي از قبيل موسيقي و تايمرها را به برنامه اضافه كنيد. برنامه
نويسي بازيهاي كامپيوتري حرفه اي آن زمان تماما در حالت Protected Mode بود كه مي توانست از قابليت
Multi Tasking استفاده كند.اين نوع برنامه نويسي براي اينكه بازيها بايد با سرعت بالايي اجرا مي شدند به
ميزان قابل توجهي از زبان Assembly استفاده مي برد كه باعث پيچيده شدن بيشتر كد نويسي مي شد.
و در آن زمان بازي نويسان نوابغ جهان بودند براي همين در آن زمان كسي كه مي توانست يك بازي بنويسد به
درآمدهاي ميليون دلاري دست مي يافت. :eek:hno:

امروزه برنامه نويسي تحت DOS كاملا منسوخ شده و شما هم براي شروع كار بايد در محيط ديگري مثل
Windows ويا Linux برنامه بنويسيد.حدود 5 سال پيش من اولين بازي خودم را در DOS و در حالت Real Mode نوشتم
كه براي اون زمان نسبتا قابل تحمل بود ولي من تو اين تاپيك شما را براي برنامه نويسي در ويندوز راهنمايي مي كنم.

قبل از شروع بحث برنامه نويسي ويندوز اين نكته رو توجه داشته باشين كه 100 درصد بازيهاي تجاري دنيا با
C , C++ نوشته ميشه.پس اگه اين زبان ها رو بلد نيستين يك سال ديگه به اين تاپيك سر بزنيد.من با تموم زبانها
برنامه نويسي كردم ولي وقتي C رو ياد گرفتم ذهنم رو از هر نوع زبان برنامه نويسي ديگه خالي كردم.البته
پاسكال(و نسخه تحت ويندوزش Delphi ) هم بد نيست ولي من به همه C , C++ رو توصيه مي كنم. ;)
همچنين چون قراره كه در ويندوز برنامه نويسي كنيد بايد بتونيد با يك كامپايلر تحت ويندوز كار كنيد.من به شما
Visual C++ 6 رو پيشنهاد ميكنم.البته شما نياز به دانستن برنامه نويسي MFC نداريد و در اين محيط فقط بصورت
Win32 برنامه نويسي مي كنيد. :)

يه نكته ديگه اينكه بهتره شما با C شروع كنيد نه C++ . برنامه نويسي C به مراتب ساده تر از C++ بوده و
بايد بدونيد كه بيشتر بازيهاي SEGA و تمام بازيهاي Nintendo (نه Super Nintendo) با C نوشته شدن. :eek:hno:

تا قسمت دوم احتمالا يه چيزي هايي دستگيرتون شده.اين قسمت اطلاعات شما را براي شروع تكميل ميكنه.
بعد از پايان اين قسمت من ديگه مطلب نمي دم تا زماني كه شما لوازم كار را تهيه كرده باشين و بخواهين كد بنويسين. از اون به بعد من به سوالات شما پاسخ ميدم و احتمالا سورس كد چند تا بازي را براتون ميذارم.

برنامه نويسان تجاري در گذشته تمام لوازم كار خودشون رو خودشون تهيه مي كردند و به هيچ عنوان اونها رو در
اختيار ديگران نمي گذاشتند.مهمترين ابزار كار براي شروع ساخت بازي يك كتابخانه بازي است. ;)
كتابخانه بازي مجموعه اي از توابع لازم براي توليد بازيه و اونهايي كه با C برنامه نويسي مي كنند حتما خودشون
توابعي رو توليد كردند و با مفهوم آن كاملا آشنايي دارند.در سالهاي اوليه ساخت بازي هر شركت در ابتدا يك
كتابخانه براي توليد محصولات خود توليد ميكرد.اگر شما هم داراي سابقه تحصيلي در زمينه رياضيات و الكترونيك
و كامپيوتر باشين و جزئ يكي از نوابغ دنيا هم باشين در مدت 2 سال مي تونيد يك كتابخانه براي خود بنويسيد
كه البته من هرگز اين رو بهتون پيشنهاد نمي كنم و البته با عقل هم جور در نمياد. :puke:

با ظهور Windows سازندگان اين سيستم عامل در صدد آسان نمودن توليد بازي برآمدنند و در نتيجه Microsoft
كتابخانه بازي DirectX رو توليد كرد.اين كتابخانه طي ساليان گذشته بهبود يافته و تا الان كه نسخه 9 آن توليد
شده داراي بهترين و بهينه ترين توابع لازم براي توليد بازي است. :cool:
البته در مورد بهترين كتابخانه بازي بودنش يه كم جاي بحث است چون شركت Sony براي كنسول PS2 خودش
از كتابخانه توليد خودشون استفاده كرده كه در بعضي جاها پوز DirectX رو زده! ;)

به هر حال چون ما قصد نوشتن بازي براي كنسول ها رو نداريم بهترين ابزار رو DirectX مي دونيم.خب شايد
فكر مي كنيد كه نقطه شروع رو پيدا كردين ولي يه كمي صبر كنيد چون حالا حالا ها راه دارين.
DirectX تمام ابزار كار لازم رو براي ساخت بازي و البته نرم افزارهاي ديگه در اختيارتون ميذاره ولي اگه با DirectX
كار كرده باشين ميبينيد كه خيلي خيلي پيچيده ست. :sad:
اين پيچيدگي باعث ميشه كه شما بزودي از ساختن بازي منصرف شويد البته براي افرادي كه قبلا سابقه ساخت
بازي رو با استفاده از كتابخانه ها داشتند قابل هضم تره.پس نتيجه مي گيريم كه يه راست نبايد بريم سراغ
DirectX بلكه يه مدتي رو با يك كتابخانه ديگر سر كنيم. چون بايد وقت زيادي رو براي يادگيري DirectX و برنامه
نويسي Windows كنيم كه اگر برنامه نويسي Windows كار كرده باشين ميدونيد كه چقدر مشكله.

به هر حال مي تونيد جور ديگه اي شروع كنيد كه هزينه هم نداشته باشه ولي هميشه وقتتون رو صرف كاري
كنيد كه بتونيد به نتيجه برسين. اگر اين روش رو پسند نكرديد من فقط توصيه مي كنم با DirectX كار كنيد ولي
كار با DirectX در شروع باعث ميشه كه شما بيشتر وقتتون رو صرف درك مفاهيم DirectX كنيد تا اينكه به ساخت بازي.
ولي در نهايت بعد از آشنايي با تكنيك هاي ساخت و انواع بازيها و كسب تجربيات لازم براي ساخت بازي
بدون وقفه DirectX رو شروع كنيد. ;)

موفق باشین:cool:

BENBANDU

Registered User
لایک‌ها
2
من يه روز نشستم با خودم گفتم برم يه بازي بسازم مردم حالشو ببرن، البته نه خيلي ديگه خفن، يه پلتفرمر ساده كه آخر خنده باشه، كاراكترشو كه قبلا ساخته بودم فقط متحركش كردم، ميموند انجين بازي، ما هم گفتيم چي ساده تر از Gmaker ! خلاصه شروع كرديم: گفتيم بايد اين كاراكتر بتونه راه بره، خوب تونست، بتونه بشينه، خوب نشست، بتونه بپره، خوب پريد وللي چه پريدني! با هزارتا باگ كلي باهاش كلنجار رفتم ديدم درست بشو نيست، حوصله خوندن راهنما هم نداشتم، هوا هم تاريك شده بود! موقع خواب بود، گفتم خوب باشه واسه يه وقت ديگه، و اون روز اولين و آخرين روزي بود كه خواستم بازي بسازم.
اين هم يه اسكرين شات تلفيقي از بازي ،همش Real-time از بازي كپچر شده، Pre Render نميباشد!!!: baaasmile

(حالا انگار زدم رو دست Crysis !!) :D

فایل های ضمیمه

• the game.jpg
    the game.jpg
    92.2 KB · نمایش ها: 67

samak ayyar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
با سلام و آرزوی موفقیت برای شما؛
چند نکته است که بهتر دیدم بعنوان کسی که سالها مثل خودتان در تلاش برای ساخت بازی است مطرح کنم.

1) همانطور که گفتید ساخت بازی های دو بعدی نه تنها متوقف نشده است بلکه با توجه به بازار بازیهای موبایل این روزها رونقی دوباره گرفته است.

2) عشق به بازی ساختن شرط لازم برای شروع کار است. اما شرط کافی نیست. مهم این است که به ساخت بازی به صورت یک فعالیت تجاری نگاه کنید تا موفق شوید

3) با توجه به مورد 2 ساخت بازی فارسی در حالی که هیچ قانون کپی رایت درست و حسابی از آن در آینده نزدیک حمایت نمی کند اتلاف وقت و انرژی و عشق شما است. حداقل بازی که می سازید باید دو زبانه یا بیشتر باشد. و از حالا نیز به دنبال توزیع کننده خارجی بگردید.

4) استفاده از زبانهای پایه مثل C تقریباً در ساخت بازی ها منسوخ شده است. امروزها برای ساخت هر نوع بازی انجینهای تخصصی آن وجود دارد و اگر شما بخواهید مجدداً این انجینها را بنویسید مثل اختراع دوباره چرخ است. به طور کلی در صنعت تولید بازی سه نوع شرکت در حال فعالیت هستند. تولیدکنندگان انجین, تولیدکنندگان بازی و توزیع کنندگان بازی. ما در نقش اولی و آخری نمی توانیم به این سادگی ظاهر بشویم. اما در نقش وسطی می توانیم.

5) ساخت بازی یک کار کاملاً گروهی است با تخصصهای متفاوت مثل سناریو نویس/گرافیست/ انیماتور/صداگذاری/افکتهای ویژه/برنامه نویسی/تست و ... معمولاً هر کدام از ما توی یکی از اینها ماهر هستیم و از پس یکی دوتای دیگه هم بر می آیمم. اما من هنوز آدمی ندیدم که در همه این موارد حرفه ای باشد. پس برای ساخت بازی حتماً یک تیم باید تشکیل بدهید.

6) مهمترین قدم و در واقع اولین قدم برای ساخت یک بازی یک سناریوی خوب است که معمولاً دوستان ایرانی کمتر به آن توجه می کنند. و فکر می کنند با داشتن مهارت در بقیه موارد و کپی یک سناریو دیگر می توان موفق شد. نتیجه در بهترین حالت می شود شبیه این سریالهای آبگوشتی تلویزیون خودمان :)

7) در نهایت عذر خواهی می کنم که جفت پا پریدم وسط فرمایشات شما. به نظرم رسید که بعنوان یک دوست بهتر است این موارد را به اطلاع خوانندگان برسانم و امیدوارم هر چه زودتر مطالبتان را ادامه بدهید.

Mod.Chip

Registered User
لایک‌ها
2
اولین قدم اینه که بشینی 3-2 سال تموم فقط در مورد ساخت بازی و تکنولوژی های موجود مطالعه کنی الان بقدری دنیایه بازی پیشرفت کرده که مثلا میبینید در یک بازی چندین تکنولوژی اختصاصی استفاده شده .
اگر دموی GamePlay بازی StarCraft 2 رو نگاه کرده باشید خیلی جالبه مثلا میگه برای اینکه اون ادم اهینهاش بتونن از تپه ها و بلندی ها بالا برن مجبور شدن یه تکنولوژی جدید ابداع کنن .

djnik1362

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
با سلام و آرزوی موفقیت برای شما؛
چند نکته است که بهتر دیدم بعنوان کسی که سالها مثل خودتان در تلاش برای ساخت بازی است مطرح کنم.

1) همانطور که گفتید ساخت بازی های دو بعدی نه تنها متوقف نشده است بلکه با توجه به بازار بازیهای موبایل این روزها رونقی دوباره گرفته است.

2) عشق به بازی ساختن شرط لازم برای شروع کار است. اما شرط کافی نیست. مهم این است که به ساخت بازی به صورت یک فعالیت تجاری نگاه کنید تا موفق شوید

3) با توجه به مورد 2 ساخت بازی فارسی در حالی که هیچ قانون کپی رایت درست و حسابی از آن در آینده نزدیک حمایت نمی کند اتلاف وقت و انرژی و عشق شما است. حداقل بازی که می سازید باید دو زبانه یا بیشتر باشد. و از حالا نیز به دنبال توزیع کننده خارجی بگردید.

4) استفاده از زبانهای پایه مثل C تقریباً در ساخت بازی ها منسوخ شده است. امروزها برای ساخت هر نوع بازی انجینهای تخصصی آن وجود دارد و اگر شما بخواهید مجدداً این انجینها را بنویسید مثل اختراع دوباره چرخ است. به طور کلی در صنعت تولید بازی سه نوع شرکت در حال فعالیت هستند. تولیدکنندگان انجین, تولیدکنندگان بازی و توزیع کنندگان بازی. ما در نقش اولی و آخری نمی توانیم به این سادگی ظاهر بشویم. اما در نقش وسطی می توانیم.

5) ساخت بازی یک کار کاملاً گروهی است با تخصصهای متفاوت مثل سناریو نویس/گرافیست/ انیماتور/صداگذاری/افکتهای ویژه/برنامه نویسی/تست و ... معمولاً هر کدام از ما توی یکی از اینها ماهر هستیم و از پس یکی دوتای دیگه هم بر می آیمم. اما من هنوز آدمی ندیدم که در همه این موارد حرفه ای باشد. پس برای ساخت بازی حتماً یک تیم باید تشکیل بدهید.

6) مهمترین قدم و در واقع اولین قدم برای ساخت یک بازی یک سناریوی خوب است که معمولاً دوستان ایرانی کمتر به آن توجه می کنند. و فکر می کنند با داشتن مهارت در بقیه موارد و کپی یک سناریو دیگر می توان موفق شد. نتیجه در بهترین حالت می شود شبیه این سریالهای آبگوشتی تلویزیون خودمان :)

7) در نهایت عذر خواهی می کنم که جفت پا پریدم وسط فرمایشات شما. به نظرم رسید که بعنوان یک دوست بهتر است این موارد را به اطلاع خوانندگان برسانم و امیدوارم هر چه زودتر مطالبتان را ادامه بدهید.

با 50 درصد نظرات شما موافقم . ولی تنها موردی رو که باید تذکر بدهم اینه که هنوز هم برای ساخت
بازی از برنامه نویسی استفاده میکنن و استفاده از Engine های آماده در هیچ یک از شرکت های مطرح
ساخت بازی استفاده نمیشه . پس اگه می خواهید که توی این زمینه کار کنید باید بطور جدی برنامه نویسی
رو بلد باشین . امروزه تقریبا 99 درصد بازیهای کامپیوتر و XBox با Microsoft Visual C++ .NET و DirectX ساخته
میشن و شما باید بر این دو موضوع تکیه داشته باشین.

djnik1362

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
من يه روز نشستم با خودم گفتم برم يه بازي بسازم مردم حالشو ببرن، البته نه خيلي ديگه خفن، يه پلتفرمر ساده كه آخر خنده باشه، كاراكترشو كه قبلا ساخته بودم فقط متحركش كردم، ميموند انجين بازي، ما هم گفتيم چي ساده تر از Gmaker ! خلاصه شروع كرديم: گفتيم بايد اين كاراكتر بتونه راه بره، خوب تونست، بتونه بشينه، خوب نشست، بتونه بپره، خوب پريد وللي چه پريدني! با هزارتا باگ كلي باهاش كلنجار رفتم ديدم درست بشو نيست، حوصله خوندن راهنما هم نداشتم، هوا هم تاريك شده بود! موقع خواب بود، گفتم خوب باشه واسه يه وقت ديگه، و اون روز اولين و آخرين روزي بود كه خواستم بازي بسازم.
اين هم يه اسكرين شات تلفيقي از بازي ،همش Real-time از بازي كپچر شده، Pre Render نميباشد!!!: baaasmile

(حالا انگار زدم رو دست Crysis !!) :D

امروزه برای ساخت بازی از یک تیم متشکل از چند هزار متخصص استفاده میشه
که هر کدوم یک قسمت از کار رو انجام میدن. شما هم اگه به برنامه نویسی علاقه نداشته
باشین میتونین تو یک زمینه دیگه فعالیت کنین.

djnik1362

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
اولین قدم اینه که بشینی 3-2 سال تموم فقط در مورد ساخت بازی و تکنولوژی های موجود مطالعه کنی الان بقدری دنیایه بازی پیشرفت کرده که مثلا میبینید در یک بازی چندین تکنولوژی اختصاصی استفاده شده .
اگر دموی GamePlay بازی StarCraft 2 رو نگاه کرده باشید خیلی جالبه مثلا میگه برای اینکه اون ادم اهینهاش بتونن از تپه ها و بلندی ها بالا برن مجبور شدن یه تکنولوژی جدید ابداع کنن .

تکنولوژی در صنعت بازی شامل ابزارهای جدید برای برنامه نویسی ، طراحی گرافیکی و صدا است .
بیشتر نبوغ افراده که باعث ایجاد اثرهای فوق العاده میشه . ما تو این ایران تمام ابزارهای حرفه ای
لازم رو داریم ولی عمرا بتونیم تا 10 سال دیگه یک بازی مثل Final Fantasy XII بسازیم چون علمش
رو نداریم.

BENBANDU

Registered User
لایک‌ها
2
خوب ببينيد، ما كه قرار نيست از همون اول يه شركت بزرگ بازي سازي خود كفا باشيم، پس به انجين يك شركت بزرگ كه كارش همينه احتياج داريم، ولي اين به اين معني نيست كه به برنامه نويسي احتياج نداريم، برعكس به برنامه نويسان بسيار قدرتمندي هم نياز است، چون انجين يك چيز پايه اي هست ولي اينكه شما چطور از ش كار بخواين به اين راحتي نيست، هوش مصنوعي هم كه خودش مقوله ايه، گيم پلي و غيره هم كه سر جاي خودش همش برنامه نويسي قدرتمند لازم داره.
در آخر من يكي كه اگه بخوام تو يه گروه بازي سازي باشم ترجيح ميدم فقط مدل ساز باشم ;)

samak ayyar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
من نمی دانم چرا اکثر دوستان فکر می کنند باید حتماً بازیهای در حد بهترین بازیهای دنیا ساخت! بابا هنوز شما می توانید بازیهای دوبعدی خوبی بنویسید و با قیمتهای کم (در حدود 20 دلار ) بفروشید. در این صورت با فرض اینکه نصف این قیمت مربوط به توزیع کننده باشد و فقط 10 دلار به دست تهیه کننده برسد. در آن صورت اگر شما بتوانید در حدود 2 هزار نسخه بفروشید. چیزی در حدود 18 میلیون درآمد خواهید داشت که می توانند هزینه یک تیم چند نفره را برای 6 ماه تامین کند.
بنابراین برای شروع اصلاً به بازیهای بزرگ و تیم های خیلی بزرگ فکر نکنید. یک تیم کوچک؛ اندکی سرمایه و عشق و علاقه به کار

BENBANDU

Registered User
لایک‌ها
2
من يكي كه چنين چيزي نگفتم! به بازي كه قصد ساختنشو داشتم هم توجه كني ميبيني من چي ميخواستم بسازم.
ايده ساخت و داستان بازي رو هم كامل طرح كرده بودم ولي خوب تنهايي حتي يه بازي در چنين سطحي هم ساختنش وقت هدر دادنه، حداقل 3 نفر لازمه (حداقل).

djnik1362

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
خوب ببينيد، ما كه قرار نيست از همون اول يه شركت بزرگ بازي سازي خود كفا باشيم، پس به انجين يك شركت بزرگ كه كارش همينه احتياج داريم، ولي اين به اين معني نيست كه به برنامه نويسي احتياج نداريم، برعكس به برنامه نويسان بسيار قدرتمندي هم نياز است، چون انجين يك چيز پايه اي هست ولي اينكه شما چطور از ش كار بخواين به اين راحتي نيست، هوش مصنوعي هم كه خودش مقوله ايه، گيم پلي و غيره هم كه سر جاي خودش همش برنامه نويسي قدرتمند لازم داره.
در آخر من يكي كه اگه بخوام تو يه گروه بازي سازي باشم ترجيح ميدم فقط مدل ساز باشم ;)

مشکل اینجاست که انجین هر چقدر هم که خوب باشه شما رو محدود میکنه...
اصل اول در کارهای هنری : محدودیت ممنوع

djnik1362

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
من نمی دانم چرا اکثر دوستان فکر می کنند باید حتماً بازیهای در حد بهترین بازیهای دنیا ساخت! بابا هنوز شما می توانید بازیهای دوبعدی خوبی بنویسید و با قیمتهای کم (در حدود 20 دلار ) بفروشید. در این صورت با فرض اینکه نصف این قیمت مربوط به توزیع کننده باشد و فقط 10 دلار به دست تهیه کننده برسد. در آن صورت اگر شما بتوانید در حدود 2 هزار نسخه بفروشید. چیزی در حدود 18 میلیون درآمد خواهید داشت که می توانند هزینه یک تیم چند نفره را برای 6 ماه تامین کند.
بنابراین برای شروع اصلاً به بازیهای بزرگ و تیم های خیلی بزرگ فکر نکنید. یک تیم کوچک؛ اندکی سرمایه و عشق و علاقه به کار

کاملا درسته . به نکته بسیار خوبی اشاره کردی...ممنون.

BENBANDU

Registered User
لایک‌ها
2
شما اول يه انجين در سطح يه انجين مثل CryENGINE2 بساز بعد بگو من محدود نيستم! آخه عزيز من همين شركتهاي اروپايي آمريكايي يكي مثل يوبي سافت هم نيومده واسه خودش انجين طراحي كنه كه، وقتي ميشه با يه هزينه كمتر نسبت به سرمايه گزاري براي ساخت انجين يه انجين مناسب كار خودت پيدا كني چرا اين كارو نكني؟
اونايي هم كه ميبيني انجين طراحي ميكنن يا از همون اول (20 تا 30 سال پيش) تو كار ساخت بازي بودن يا سرمايه هنگفت و نيروي كار فراواني رو صرف اين كار كردن، حالا ما تو ايران كدومشونو داريم؟ بالفرض هم كه باشن، كي مياد رو بازي سرمايه گزاري كنه؟ مردم هنوز ميگن طرف خل شده رفته كارت گرافيك خريده بازي كنه! حالا بيان سرمايه درست حسابي بزارن بازي بسازن؟
ژاپن كه ميبيني اينقدر سريع تو بازي سازي پيشرفت كرد دليلش اينه كه مردمش فرهنگشو دارن، برو ببين از بچه 3-4 ساله تا پيرمرد 60-70 ساله همه بازي كردن شده يه بخشي از تفريحاتشون، ولي اينجا تو فلان مجله آقاي فلان دكتر مياد ميگه بازي كردن واسه مردم فلان ضرر رو داره، بازي كني رواني ميشي، كور ميشي، فلج ميشي........
يعني ميخوام بگم هر كي علاقه داره تنهايي بازي بسازه، بره بسازه ولي انتظار فروختنشو نداشته باشه، نميگم نميشه بازي خوب رو يه نفره هم ساخت، خيلي خوب هم ميشه ولي وقتيه كه آدم تامين باشه، محتاج اينكه 24 ساعت دنبال پول در اوردن باشه، نباشه. و آخرش هم نخواد از اين راه پول در بياره، فقط وقتي ميتونه از راه بازي پول در بياري كه يه شركت درست حسابي فقط واسه ساخت بازي داشته باشي يا تو يه چنين شركتي كار كني.
بريد اين Mini Game هايي كه Aita Gamer تو تاپيكش واسه دانلود گزاشته ببينيد، هيچ كدوم از اين بازيها ارزش فروش به اين صورت رو ندارن، شركت بزرگي هم پشت اين بازيها نيست، حتي بعضيهاش رو فقط يه نفر ساخته ولي آدم از بازي كردنشون لذت ميبره.
بازي تجاري رو اينجوري نميشه ساخت، ولي واسه تفرح بازي ساختن هم حال و هواي خودش رو داره و مناسب اين تاپيك هم هست.

Thomas.Angelo

Registered User
لایک‌ها
16
بازي تجاري رو اينجوري نميشه ساخت، .

البته 100 درصد این حرف رو تایید می کنم :cool:

پ ن :

من هم دوست دارم در قسمت داستان نویسی برای بازی شرکت کنم ;)

djnik1362

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
شما اول يه انجين در سطح يه انجين مثل CryENGINE2 بساز بعد بگو من محدود نيستم! آخه عزيز من همين شركتهاي اروپايي آمريكايي يكي مثل يوبي سافت هم نيومده واسه خودش انجين طراحي كنه كه، وقتي ميشه با يه هزينه كمتر نسبت به سرمايه گزاري براي ساخت انجين يه انجين مناسب كار خودت پيدا كني چرا اين كارو نكني؟
اونايي هم كه ميبيني انجين طراحي ميكنن يا از همون اول (20 تا 30 سال پيش) تو كار ساخت بازي بودن يا سرمايه هنگفت و نيروي كار فراواني رو صرف اين كار كردن، حالا ما تو ايران كدومشونو داريم؟ بالفرض هم كه باشن، كي مياد رو بازي سرمايه گزاري كنه؟ مردم هنوز ميگن طرف خل شده رفته كارت گرافيك خريده بازي كنه! حالا بيان سرمايه درست حسابي بزارن بازي بسازن؟
ژاپن كه ميبيني اينقدر سريع تو بازي سازي پيشرفت كرد دليلش اينه كه مردمش فرهنگشو دارن، برو ببين از بچه 3-4 ساله تا پيرمرد 60-70 ساله همه بازي كردن شده يه بخشي از تفريحاتشون، ولي اينجا تو فلان مجله آقاي فلان دكتر مياد ميگه بازي كردن واسه مردم فلان ضرر رو داره، بازي كني رواني ميشي، كور ميشي، فلج ميشي........
يعني ميخوام بگم هر كي علاقه داره تنهايي بازي بسازه، بره بسازه ولي انتظار فروختنشو نداشته باشه، نميگم نميشه بازي خوب رو يه نفره هم ساخت، خيلي خوب هم ميشه ولي وقتيه كه آدم تامين باشه، محتاج اينكه 24 ساعت دنبال پول در اوردن باشه، نباشه. و آخرش هم نخواد از اين راه پول در بياره، فقط وقتي ميتونه از راه بازي پول در بياري كه يه شركت درست حسابي فقط واسه ساخت بازي داشته باشي يا تو يه چنين شركتي كار كني.
بريد اين Mini Game هايي كه Aita Gamer تو تاپيكش واسه دانلود گزاشته ببينيد، هيچ كدوم از اين بازيها ارزش فروش به اين صورت رو ندارن، شركت بزرگي هم پشت اين بازيها نيست، حتي بعضيهاش رو فقط يه نفر ساخته ولي آدم از بازي كردنشون لذت ميبره.
بازي تجاري رو اينجوري نميشه ساخت، ولي واسه تفرح بازي ساختن هم حال و هواي خودش رو داره و مناسب اين تاپيك هم هست.

درسته . اگه ما بخواهیم بازی ایرانی رو در بازار جهانی بفروش برسونیم کار مشکلی رو
در پیش رو داریم . ولی به نظر من باید این راه رو پله پله طی کرد . اگه مطلب شما درست
باشه که باید بر انجین تکیه کرد دیگه نیاز به این همه برنامه نویس برای اجرای یک پروژه
نبود . در صورتی که اینطور نیست . باید توجه کنید که تولید یک پروژه ساخت بازی بطور موازی
پیش میره . اگه پروژه 6 ماه طول بکشه 4 ماه صرف نوشتن انجین میشه و بطور موازی در این
4 ماه سایر کارهای صدا و گرافیک انجام میشه . در 2 ماه آخر هم تمام اجزا بصورت یک
برنامه متحد تبدیل میشه . نوشتن انجین اونقدر ها هم که فکر میکنی برای برنامه نویسهای
حرفه ای کار مشکلی نیست . مثلا Hideo Kojima برای هر سری از بازیهای Metal Gear یک
انجین جدید نوشته .

Benyaminj

کاربر فعال بازیهای کامپیوتری
کاربر فعال
لایک‌ها
1,888
ارزوی نوشتن بازيهای کامپيوتری رو تو ایران اونم به صورت 1 نفره ، بايد گور برد.....
اگر خيلی هم مستعد و خلاق باشی بازم نمّيشه ، چون تو ایران نمیشه يه همچين کاری انجام داد.
مطمئن باشيد تا 50 سال ديگم اگر به همين منوال بخواهيم پيش بريم يک بازی در حد الان بازيهای
کامپيوتری نمیشه ساخت حتی اگر يه تيم 100 هزارنفری هم تشيکل بدی.
در وهله اول بايد به طور کامل اين علم رو چند سال مطالعه کرد بعد انوقت از افراد با تجربه تو اين صنعت استفاده کرد.
اگر قصد بازيسازی برای تفريح داريد که هيچ ولی اگر میخوهيد به طور حرفه ای وارد اين صنعت بشيد بايد از ایران بريد.

BENBANDU

Registered User
لایک‌ها
2
موافقم، حتما به مطالعه چنديد ساله و البته نوشتن انجين هاي ساده و بسيار ابتدايي احتياج هست ولي در نهايت وقت صرف كردن روي ساخت انجين در شرايطي مثل ايران بي فايده هست و باز هم ميگم وقتي يه انجين ميخرين معنيش اين نيست كه كار برنامه نويسي تموم شده برعكس برنامه نويسان تيم بايد روي انجين كار كنند و در برخي موارد بتونن تغييراتي كه لازمه براي ساخت بازي انجام بشه رو اعمال كنند، همچنين تمام حركات و واكنشهاي درون بازي رو برنامه نويس بايد براي انجين تعريف كنه، انتظار نداريد كه گرافيست بخواد روي هوش مصنوعي بازي كار كنه؟

djnik1362

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
ارزوی نوشتن بازيهای کامپيوتری رو تو ایران اونم به صورت 1 نفره ، بايد گور برد.....
اگر خيلی هم مستعد و خلاق باشی بازم نمّيشه ، چون تو ایران نمیشه يه همچين کاری انجام داد.
مطمئن باشيد تا 50 سال ديگم اگر به همين منوال بخواهيم پيش بريم يک بازی در حد الان بازيهای
کامپيوتری نمیشه ساخت حتی اگر يه تيم 100 هزارنفری هم تشيکل بدی.
در وهله اول بايد به طور کامل اين علم رو چند سال مطالعه کرد بعد انوقت از افراد با تجربه تو اين صنعت استفاده کرد.
اگر قصد بازيسازی برای تفريح داريد که هيچ ولی اگر میخوهيد به طور حرفه ای وارد اين صنعت بشيد بايد از ایران بريد.

تقریبا درست میگین ولی نباید به این شدت استعداد ایرانی ها رو دست کم بگیرین .
نوابغ ایرانی هر کاری از دستشون بر میاد . مثلا John Carmak که برای اولین بار یک
انجین سه بعدی تحت داس رو برای بازی Doom طراحی کرد یه تنه این کار رو انجام داد .
پس میشه گفت کار نشد نداره.:happy:

djnik1362

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
موافقم، حتما به مطالعه چنديد ساله و البته نوشتن انجين هاي ساده و بسيار ابتدايي احتياج هست ولي در نهايت وقت صرف كردن روي ساخت انجين در شرايطي مثل ايران بي فايده هست و باز هم ميگم وقتي يه انجين ميخرين معنيش اين نيست كه كار برنامه نويسي تموم شده برعكس برنامه نويسان تيم بايد روي انجين كار كنند و در برخي موارد بتونن تغييراتي كه لازمه براي ساخت بازي انجام بشه رو اعمال كنند، همچنين تمام حركات و واكنشهاي درون بازي رو برنامه نويس بايد براي انجين تعريف كنه، انتظار نداريد كه گرافيست بخواد روي هوش مصنوعي بازي كار كنه؟

بازی "پایان معصومیت" که توسط یک تیم ایرانی طراحی شد مثال خوبیه که بگیم خود ما
می تونیم انجین های خوبی طراحی کنیم ولی باید توجه داشته باشیم که چون ما در این
صنعت بسیار عقب هستیم باید از تجربه کشورهای دیگه در این زمینه استفاده کنیم.

Mod.Chip

Registered User
لایک‌ها
2
متاسفانه نیاز به تیم بسیار قوی و کامل هست و انقدر افراد با توانایی های متفاوت ساخت یه بازی میطلبه که فکرشم حتی سخته چند روز پیش که Crysis رو تموم کردم اخرش لیست افرادی که در ساخت بازی شرکت داشتن با وظیفه هر کسی رو نشون میداد واقعا برام جالب بود چون بعضی از وظایفی که برای افراد مینوشت رو اصلا من نمیدونستم چی هست و تعداد افرادی هم که تو ساخت بازی شاغل بودن خیلی زیاد بود خیلی برای مثال برام خیلی جالب که اگر اشتباه نکنم فقط 4-5 نفر مسئولت مدیریت و کنترل پروژه رو بعهده داشتن .
من تونستم یه لیست از مهارتها و وظایف لازم برای ساخت یه بازی رو تو اینترنت داخل یه سایت بازی سازی پیدا کنم که فکر کنم به صورت نسبی کامل باشه برای ساخت یه بازی متوسط البته .
  • Senior AI Programmer
  • Lead/Sr. Network Prg.
  • Audio Programmer
  • License Support Eng.
  • Game Programmer
  • Sr. Tools Programmer
  • Graphics Programmer
  • Animation Programmer
  • Senior Producer
  • Senior Animator
  • Web Programmer
  • Engine Licensing Manager