برگزیده های پرشین تولز

گسترش بدافزارهای موبایلی در قالب اپلیکیشن‌های غیراخلاقی

sanjary

Registered User
تاریخ عضویت
29 اکتبر 2017
نوشته‌ها
99
لایک‌ها
1
سن
34
یکی از نکات ایمنی که کاربران اندرویدی بایستی به آن توجه ویژه داشته باشند دریافت اپلیکیشن و برنامه ها از فروشگاه های رسمی است. با این حال و با وجود توصیه های امنیتی کاربران آنطور که باید و شاید این موضوع را جدی نمی گیرند و خود را قربانی جرایم سایبری تصور نمی کنند. مجرمان همیشه برنامه ها و مکان هایی را مورد هدف قرار می دهند که تقاضای بالایی در میان کاربران داشته باشد. طبق آمار بدست آمده کاربران وب گردی بین وب سایت های غیر اخلاقی و نامشروع را به دیگر جاها در فضای وب ترجیح می‌دهند و مجرمان این موضوع را به خوبی می دانند و این گرایش را بی نتیجه نمی گذارند.

موارد غیر اخلاقی

مجرمان سایبری اغلب وب سایت هایی که مخاطبین آن ها نوجوانان و بزرگسالان هستند را مورد حمله قرار می دهند. آن ها نرم افزارهای مخرب را با عنوان مجموعه های XXX و موارد غیر اخلاقی جاسازی می کنند و ویژگی های مخرب را به اپلیکیشن های مشروع از وب سایت های غیر اخلاقی اضافه می کنند و در نهایت پورتال های پورنو و مسائل غیر اخلاقی را برای گسترش نرم افزارهای مخرب خود راه اندازی می کنند. آن ها اغلب خلاقیت خود را با هک کردن در وب سایت های غیر اخلاقی قانونی همانند PornHub در فصل پاییز ترویج می دهند.

نرم افزارهای مخرب (بدافزارها) مبتنی بر اندروید که از چنین موضوعات داغی سوء استفاده می کنند در حال گسترش و شهرت هستند. در سال گذشته یک چهارم از حملات روی دستگاه های تلفن همراه مربوط به نرم افزارهای غیر اخلاقی بود. جالب است بدانید که کامپیوترهای خانگی به مراتب کمتر مورد هدف این بدافزارها قرار می گیرند زیرا مجرمان می دانند که کاربران ترجیح می دهند مسائل غیر اخلاقی را با دستگاه های هوشمند خود و تلفن های خود مشاهده کنند.

عواقب حاصل از حمله ی نرم افزارهای مخرب که در وب سایت های غیر اخلاقی پنهان می شوند

عواقب ناشی از نرم افزارهای مخرب می تواند تند و زننده و حتی ویرانگر باشد. اگر قربانی خوش شانس باشد، یک کلید تبلیغاتی است که برای او نمایان می شود. کلیک های تبلیغاتی اغلب نیمی از حملات را شامل می شوند. باتری دستگاه هوشمند قربانی شروع به کاهش قابل ملاحظه ای از شارژ خواهد کرد و ترافیک اینترنت تلفن همراه به اتمام خواهد رسید (طبق بررسی محققان، یک کلیک بر روی نرم افزار مخرب می تواند صدها مگابایت تبلیغ را در عرض چند ساعت به همراه داشته باشد). WAP و SMS هک ها تقریبا در وزن یکسانی قرار دارند. کاربران به طور ناخواسته برای خدمات یا محتوا ثبت نام می کنند (لوگین) و تایید ثبت نام از طریقSMS یا تماس دریافت می شود.

از دست دادن پول از طریق یک حساب کاربری در تلفن همراه به راستی که ناخوشایند است. اما بدتر از آن این است که بدافزارها به دستگاه های شما نفوذ کنند و نتوانید هیچ اقدامی انجام دهید. به عنوان مثال یک تروجان بانکی که به عنوان یک برنامه ی جذاب از طریق شما دریافت شده است می تواند رمز عبور و حساب کاربری شما را به سرقت ببرد و حساب بانکی شما را پاک کند و در نهایت دستگاه شما را مسدود و تقاضای باج کند.

مجرمان سایبری به خوبی می دانند که کاربران می توانند در مقابل چنین تقاضاهایی سکوت کنند و به درخواست های آن ها پاسخ مثبت دهند، زیرا که تمام اطلاعات و پول های کاربران در دست مجرمان قرار گرفته و کاری از دست آن ها بر نخواهد آمد.

در برخی موارد بدافزارها همانند یک عفونت مدولار مثل Loapi هستند که با یک کلیک بر روی یک لینک تبلیغاتی آغاز می شوند. این گونه ها می توانند دستگاه شما را مسدود و یا حتی از طریق کریپتوماینینگ به ماین در دستگاه شما مشغول شوند.

یکی دیگر از انواع بدافزارها که به احتمال زیاد آن را بشناسید روت کیت ها هستند. یک روت کیت به طور کاملا حرفه ای به گوشی های هوشمند دسترسی پیدا می کند و می تواند رفتار مخربانه ی خود را روی دستگاه پیاده سازی کند. روت کیت ها می توانند تهدیداتی همه جانبه باشند، آن ها تبلیغات را نمایان می کنند، اطلاعات را به سرقت می‌برند و نرم افزارهای مخرب و بدافزارها را به صورت مخفیانه نصب می‌کنند.

چگونه می توان مقابل بدافزارها در امان ماند؟

بهترین راه این است که از وب سایت های غیر اخلاقی دوری کنید و از آن ها چیزی را دانلود نکنید.

  1. همیشه برای دانلود برنامه های خود به امتیاز داده شده توسط دیگر کاربران توجه کنید. نظرات کاربران می تواند به شما برای انتخاب یک برنامه ی قابل اعتماد کمک بسزایی کند.
  2. از یک راهکار امنیتی قوی و قابل اعتماد که دستگاه شما را مقابل مهمان های ناخوانده محافظت می کند استفاده کنید.
 
بالا