آژانس هواپیماییexchanging

گل آقا درگذشت

شروع موضوع توسط خوبی کن ‏30 آپریل 2004 در انجمن گفتگوی آزاد

1. خوبی کن

خوبی کن کاربر تازه وارد

گل آقا درگذشت

دو طنزنويس برجسته ايرانی در کنار هم، پرويز شاپور و کيومرث صابری(چپ)- عکس از ابراهيم نبوی
    کيومرث صابری فومنی طنزپرداز برجسته ايرانی که به گل آقا مشهور بود روز جمعه صبح يازدهم ارديبهشت به علت کم خونی شديد در بيمارستان مهر تهران درگذشت.
    کيومرث صابری در زمان فوت 63 سال داشت و مدتی بود که از بيماری کم خونی رنج می برد. او در روزهای آخر نيز به علت وخيم بودن حالش ممنوع الملاقات شده بود.

صابری که پيش از انقلاب با نام مستعار "ميرزا گل" با مجله فکاهی توفيق همکاری داشت، آغازگر طنز روزانه سياسی پس از انقلاب بود.

صابری از سال 1363 ستونی در روزنامه اطلاعات به نام "دو کلمه حرف حساب" داشت که به طور روزانه طنز سياسی می نوشت.

او در سال 1369 هفته نامه فکاهی گل آقا را بنياد گذاشت که تحولی در ادبيات طنز و کاريکاتور ايران به حساب می آمد. صابری بعدها ماهنامه گل آقا و سپس بچه ها...گل آقا را منتشر کرد.

در اين هفته نامه عده ای از طنزنويسان برجسته ايرانی از نسلهای مختلف مانند ابوالقاسم حالت، محمد پورثانی، مرتضی فرجيان، سيد ابراهيم نبوی، ابوالفضل زروئی نصر آباد و... فعاليت داشتند.

هفته نامه گل آقا که مدت دوازده سال منتشر می شد پس از چاپ 560 شماره در سال 1381 تعطيل شد.

پيکر کيومرث صابری فومنی روز شنبه صبح از مقابل دفتر گل آقا در ميدان آرژانتين تشييع خواهد شد.

2. fotocopy

fotocopy مدیر بازنشسته

ببین

3. iranvig

iranvig کاربر تازه وارد

من يكي از خوانندگان هفته نامه گل آقا بودم هر پنجشنبه اولين كارم خريد اون بود . اگه صبح بدستم نميرسيد حداقل 5 تا 6 بار ديگه به دكه اي ها سر ميزدم كه حتما بخرمش.دوره كامل اونو از سال 72 به بعد رو كامل كامل دارم وقتي آخرين شماره دستم رسيد و ديدم عكس شاغلام با همه طنز پردازهاي گل آقا رو توش انداخته و ميگه آخرين شماره منتشر شد بحدي ناراحت شدم كه بلافاصله يه ايمل بهشون زدم و ناراحتي خودمو بهشون گفتم و بي رو دروايسي بايد بگم بهشون گفتم درست كردن گل آقا با خودتون بود ولي بستن رو حق ندارين بي اجازه من و امثال من انجامش بديد.
    هفته نامه كه دستم ميومد ظرف 1 ساعت ميخوردمش و تا شماره بعدي حداقل 5 باره ديگه دورش ميكردم.
    اوايل كار گل آقا جدا حرف نداشت بخصوص كاريكاتوريستايي داشت مثل عبدالهي نيا كه جدا خداي طنز بودن و يا يه ستون داشت كه هر بار در كرامات يكي از آقايان طنز ميگفت و يا ستون 40 سال بعدش بعضيهاش محشر كبرا بود و يا ستون ديگه چه خبر و پس چي شد و نطق پيش از دستور و .... راستي از ستون دو كلمه حرف حساب كه نگو شاغلام و غضنفر و ممصادق و كمينه و ... واي جدا حيف شد.
    ولي كم كم بعضي از اونها از گل آقا رفتن و بخصوص بعد از اينكه مجله رو سپرد به دخترش پوپك ديگه مزش كم شده بود (البته شماره گل نساشم كه نگو جدا جالب و قشنگ بود). واقعا دور و برش افراد مستعد زياد بودن - حيف .
    خيليها بهش لقب سوپاپ رو ميدادن ، البته خيلي هم بيراه نبود ولي هرچي بود توي دوره اي كه دلها همه غم بود اين مجله تنها مجله شاد كن بود و بس.
    روحش شاد باشه جدا من خيلي از خندهاي از ته دلم رو مديون اون مجله و شخص خودش ميدونم.
    الانم كه گاهي وقتا يه چيزايي تراوش ميكنه كه بعضي از رفقا ميخندن شايد بخاطر خوندن نوشته هاي اون باشه.

4. iranvig

iranvig کاربر تازه وارد

اينم چند تا لينك خوب براي مرحوم گل آقا (خدا بيامرزدش يه شعري داشت هميشه سر در مجله ميزد ) :
    خنده رو نيست هر كه با ما نيست ---- اخم در چنته گل آقا نيست
    حيف ، زود رفت ولي اين آخريا تو بيمارستان هم ممنوع الملاقات شده بود نميدونم چرا ولي هر چي بود زحمت واسه شاد كردن ملت ميكشيد روحش شاد.
    http://khabarnameh.gooya.com/politics/archives/009705.php
    http://khabarnameh.gooya.com/nabavi/archives/009683.php
    http://khabarnameh.gooya.com/politics/archives/009703.php
    http://khabarnameh.gooya.com/politics/archives/009704.php
    http://khabarnameh.gooya.com/politics/archives/009700.php
    http://khabarnameh.gooya.com/politics/archives/009699.php
    http://khabarnameh.gooya.com/politics/archives/009691.php
    http://isna.ir/news/NewsCont.asp?id=374348
    http://khabarnameh.gooya.com/culture/archives/009717.php

5. fotocopy

fotocopy مدیر بازنشسته

6. iranvig

iranvig کاربر تازه وارد

گل آقا از نگاه بهزاد نبوي

از همان ابتدا، کارش را با هفته نامه توفيق که توسط خانواده توفيق اداره می شد، آغاز کرد. با نامهای مستعار "گردن شکسته" و "گردن شکسته فومنی" و "گل آقای فومنی" شعر و مطالب کوتاه طنز می نوشت. اما فعاليتش در حوزه ادبيات به اين خلاصه نمی شد. او در سالهای قبل از انقلاب اينجا و آنجا مطالبی در نقد ادبيات می نوشت. يکی از بهترين نوشته های نقد ادبی اش را در مورد نيما در همان سالها در مجله نگين چاپ کرد.

صابری و انقلاب

روحيه صابری روحيه ای دينی بود، همين او را به انقلاب نزديک کرده بود و به دليل رفاقتش با محمدعلی رجايی( وزير وقت آموزش و پرورش و سپس نخست وزير و بعد رئيس جمهور ايران) او را به پشت پرده سياست هم کشانده بود.
    او همواره معتقد بود که رايزنی برای بزرگان سياست از هر شيوه ای بيشتر کارآمد است و خود نيز تا مدتها چنين می کرد. مدتی مشاور محمدعلی رجايی بود و پس از مرگ وی نيز چندی رابطه اش را با آيت الله خامنه ای که در آن زمان رئيس جمهور شده بود ادامه داد.

از اوايل دهه شصت به اين نتيجه رسيده بود که بايد به جای مشاوره با قدرت به نقد اوضاع سياسی بپردازد.

غمی نيز همراه صابری شده بود، پسرش آرش که گرايشهائی به يکی از گروههای سياسی سالهای شصت داشت، در جريان تصادف در شمال جوانمرگ شد و داغش را تا سالها بر دل پدر و مادرش گذاشت.

اين واقعه نيز او را از کار رسمی دور می کرد. تصميم گرفت به نوشتن پناه ببرد. چون آدمی وسواسی بود برای رسيدن به اين بارها و بارها انديشيد. آنقدر تا مطمئن شود. در سفر حج بود که مطالبی را به طنز در نشريه روزانه ای که همانجا چاپ می شد نوشت، و همين نوشتن ستون طنز روزانه "دو کلمه حرف حساب" را در روزنامه اطلاعات جدی کرد.

قرارش با سيد محمود دعايی، مدير مسئول اطلاعات، اين بود که هيچ کس نامش را نداند و تا دوسه سال نيز به اين سنت وفادار بود.

دو کلمه حرف حساب
    در شرايطی که هيچ روزنامه جدی غيردولتی و منتقدی در کشور وجود نداشت، ستون "دوکلمه حرف حساب" به نوعی نگاه در سياست کشور تبديل شد.
    صابری در ستونش در اطلاعات که گاهی از چندخط بيشتر نمی شد، مسائل روز سياست را منتقدانه نگاه می کرد. شخصيت هايش به تدريج شکل گرفتند، "شاغلام" نماينده مردم ساده دل و البته کمی باهوش، "غضنفر" با کمی قلدری و زورگويی، "ممصادق" نماينده مردمانی تهيدست و "عيال ممصادق" به عنوان نماينده زنان در جريان چندسال نوشتن روزانه شکل گرفتند و زبان گويای خوانندگان گل آقا شدند.
    نوشته های صابری جز اينکه بر افکار عمومی اثر می گذاشت، مستقيما بر مسئولان کشور اثر می کرد و برخی رفتارهای نادرست را اصلاح می کرد. در آن دوران صابری توانست مستقيما با افکار عمومی و بخصوص طبقه متوسط ارتباط برقرار کند.
    انتقاداتش اگرچه در محدوده حکومت بود، اما حدی نداشت. خوانندگان ظريف بين نوشته های صابری چند انتقاد او را از آيت الله خمينی به ياد دارند و خود آيت الله خمينی نيز اين را فهميده بود که صابری از وی انتقاد کرده است.
    صابری در انتقاداتش همواره ساده لوحی، ناکارآمدی، اشتباهات سياسی و بی فکری ها را نقد می کرد. نوشته های گل آقا از اواخر سال ۱۳۶۲ آغاز شد و تا ده سال تقريبا هر روز به چاپ می رسيد.
    سوفاف
    بی شک اين سئوال در ذهن نيروهای سياسی مخالف نظام جمهوری اسلامی مطرح بود و هست که آيا گل آقا يک سوپاپ اطمينان برای حکومت نبود؟
    صابری يک بار با ظرافت به اين پاسخ داده بود. وی گفته بود: "اين ديگی که بخار ندارد چه نيازی به سوپاپ( يا به قول خودش سوفاف) دارد؟" او به نظام جمهوری اسلامی اعتقاد داشت و اصلاح را در درون حکومت ممکن می دانست، اما هرگز برای جهت دادن خشم مردم به نقد نپرداخت و البته که می دانست که هر شورش و انقلابی تا چه حد برای سرنوشت کشور زيان آور است.
    صابری پس از تغييرات سياسی پس از جنگ تصميم گرفت به طور جدی فضای روشنفکری کشور را فعال کند. در مدت کارش در "دو کلمه حرف حساب" با روشنفکران ارتباط گرفته بود و نقش آنان را دريافته بود.
    در سالهای ۶۸ و ۶۹ بود که بحث راه انداختن نشريه ای به نام فصل جديد را باز کرد، قرارش اين بود که در اين نشريه کسانی مانند عزت الله سحابی و ديگر روشنفکران دينی بيايند و طرح جدی مباحث مهم کشور را آغاز کنند؛ اما پس از چندی تلاش از اين نوميد شد و تصميم گرفت مجله طنز هفتگی منتشر کند. مجله گل آقا با تيراژ پنجاه هزار آغاز و به سرعت به صدهزار رسيد و جايی بی سابقه برای خودش باز کرد.
    صابری و اصلاحات
    او دوست صميمی خاتمی و ابطحی و مهاجرانی و امين زاده بود، ميانه اش با آقای خامنه ای به عنوان رفيق خوب بود، با خانواده هاشمی آبش به يک جوی نمی رفت. خودش از نظر اقتصادی چپ بود و اما فراجناحی رفاقت می کرد.
    وقتی گل آقا پس از يک سال با چاپ چند مطلبی از روشنفکران دگرانديش و حمايتش از معروفی به روشنفکران نزديک شد، هم تيراژ بالا رفت و هم خوانندگانش عميق تر شدند.
    سال اول رهبری نظام در نامه ای گل آقا را ستود و از آن حمايت کرد. اما در سال دوم نامه ای از دفتر رهبری آمد که:" شماره ويژه نوروز را خواندند، اثری از اسلام و انقلاب در آن نبود. چه اتفاقی افتاده است؟" اين نوشته معنی دار بود. از آن پس صابری تصميم گرفت مجله را حفظ کند و آنرا از سياست دور کند. تيراژ از ۱۶۰ هزار نسخه در هفته به ۶۰ هزار کاهش يافت و در همين حد ادامه يافت. صابری با انتشار ماهنامه و سالنامه و کارهايی ديگر در ساختمان شماره ۸ خيابان الوند بالاتر از ميدان آرژانتين نهادی را ساخت که تا سال ۱۳۸۱ باقی بود.
    چرا گل آقا تعطيل شد؟
    بايد راوی امانتدار پدری باشم که هميشه کمی از آنچه در او رخ می داد، در چشم ديگران ديده می شد. صابری در سال ۸۱ مجله را خود تعطيل کرد. از سويی از شيوه اصلاح طلبان نوميد بود و از سوی ديگر مطمئن بود که رهبری از او انتظار دارد. از او می خواستند نقشی را بازی کند که نمی خواست.
    مدتها بود که تلفن ها و پيغام و پسغام ها از حفاظت اطلاعات دستش می رسيد و اين نگرانش می کرد. همين شد که نشريه را تعطيل کرد. وقتی که نشريه را تعطيل می کرد خيالش از عاقبت خودش راحت شده بود، برای پسرهای کارمند گل آقا زن گرفته بود و دخترها را شوهر داده بود، برايشان ماشينی يا خانه ای خريده بود و خيالش از سرنوشت آنها راحت شده بود. پوپک(دختر صابری) هم حالا ديگر خودش خانه و زندگی داشت.
    مثل يک ستاره آمد، به خوانندگانش شادی بخشيد، کار ساخت و زندگی بخشيد و رفت.

برگرفته از سايت بي بي سي

نشاني سايت گل آقا
    http://www.golagha.net/

7. FULLCACHE

FULLCACHE کاربر تازه وارد

روحش شاد

محمد

8. Kako

Kako کاربر تازه وارد

می بی نم پست منو پاک کردین !
    نگفتم شار ؟ نگفتم شمام ...بعله ؟
    یادته اون نامه سرگشاده که به شمام باس میزدمش ؟؟؟؟؟

9. Kako

Kako کاربر تازه وارد

بالاخره هر نون دادنی گرفتنی هم داره !
    اینام گردن کجن عمو ! شمام هستی ! بودی و هستی . اینا اونموقع که شما بودی نبودن ولی حالا هستن ! فرقی هم نداره !

10. bahar13

bahar13 Registered User

پستت اينجاس فكر كنم..
    http://forum.persiantools.com/showthread.php?t=6355
    ؟

11. $aeed

$aeed کاربر تازه وارد

من همكار افتخاري بچه ها گل آقا بودم.من بابامو ميخوام.راستش همين چند وقت پيش بود رفتم مجله ها.

12. arash_kh

arash_kh کاربر تازه وارد

عكس پرويز شاپور خيلي جالب بود . ميدونين كه كي بوده ؟

13. avajang.com .leftavajang.com.right
  14. fotocopy

fotocopy مدیر بازنشسته

15. arash_kh

arash_kh کاربر تازه وارد

شوهر فروغ بوده.

16. Kako

Kako کاربر تازه وارد

نخیر ! بچه خر میکنی بهار ؟ من پستمو نشناسم ؟ نشون میده بد سوزونده !

همینه لیاقت گردن کجا ! سوختن . بقول خودشون تحتانی ! فوقانی !
    (قسمت آخر پست بلند اشکان رو نقل قول کرده بودم )

17. arash_kh

arash_kh کاربر تازه وارد

كي اينو گفته عزيزم ؟ كاوه گلستان جاي پسر فروغ رو داشته. منظورت حتما ابراهيم گلستان هست. كه اونم يه جوراي معشوقه فروغ بوده. البته اميدوارم معشوقه رو بد تعبير نكني . . .

18. arash_kh

arash_kh کاربر تازه وارد

دقيقا . . .

19. iranvig

iranvig کاربر تازه وارد

دوستان رييس جمهورهاي آينده رو ديدين
    كافيه يكي يه نمه لاي مردم محبوبيت داشته باشه بلافاصله هركي كه ميخواد در آينده نزديك يه كاره اي بشه خودشو زود نشون ميده(حتي بعضياشون ميرن زير تابوت مرده ه-راستي يه نفر بود كه تو گل آقا مينوشت اسمش اين بود : دكتر بعد از اين)

20. kami

kami مدیر بازنشسته

خدايش بيامرزاد

21. Mashaheer

Mashaheer مدیر بازنشسته کاربر فعال

خدا بيامرزدش
    من كه خيلي دوستش داشتم