آژانس هواپیماییexchanging

یک تازه کار باید چی یاد بگیره؟

شروع موضوع توسط miladmovie ‏3 دسامبر 2005 در انجمن برق و الکترونیک

1. miladmovie

miladmovie مدیر بازنشسته کاربر فعال

سلام
    راستش اگر یک نفر توی قسمت من این سوال رو می کرد من یکم به طرف می توپیدم!!!:blush:
    ولی خب به هر حال من دانشجوی کامپیوتر هستم که سه ترمه سر پاس کردن مدار 1 گیر کردم ( به خاطر مشغله کاری !
    ) ولی احساس می کنم برنامه نویسی ارضا ام نمی کنه می خوام بزنم تو کار درست کردن مدار و یادگیری اون

شما چه پیشنهادی می دید ؟
    من درس مدار رو که از بس گرفتم فول شدم !!! مدار منطقی رو هم خودم خوندم ولی خوندن کجا و کار کردن کجا
    دلم می خواد این چیزهای که خوندم رو کامل کنم و یک مقدار عملی کار کنم این کتاب ها هم همش تئوری بوده

باید برای کارهای عملی از کجا شروع کنم ؟
    اگر کتابی خوبی هم هست (انگلیسی یا فارسی) معرفی کنید البته می دونم در تجربه چیزهای بیشتری یاد می گیرم ولی من رو هل بدید ممنون می شم

ممنون :)

2. Electronics Art

Electronics Art کاربر فعال برق و الکترونیک کاربر فعال

سلام ميلاد جان :)
    خوش اومدي عيزي به بخش ما
    خوب اون جمله اول رو گفتي كه بهت نتوپيم باشه ما هم نمي توپيم :D

بريم سر اصل مطلب
    خوب در مورد عملي كار كردن يه چيزي بهت بگم اونم اينكه تسلط كامل بر مطالب
    تئوري با پرداختن عملي به اون مباحث تحقق پيدا ميكنه ولي خود عملي كار كردن
    يه چيزي هستش كه طالب زمانه يعني چي يعني اينكه شما به مرور زمان كه تو
    مباحث مختلف دست به كاراهاي عملي و آزمايشگاهي ميزني فوت و فن اون كار
    يا به اصطلاح قلقش دستت مياد اينو گفتم تا بهت بگم كه نميشه تو زمينه عملي
    كتاب پيدا كرد شما براي كار كردن به صورت عملي بايد وسايل و تجهيزات و قطعات
    يك مبحث رو فراهم كني و مطالبي كه تو تئوري خوندي اونجا پياده كني حالا تازه
    ميفهمي كه اون مطالبي كه تو تئوري خوندي تو عمل با جابجا كردن يه پارامتر حالا
    يا عمدي يا سهوي چقدر تو عملكرد يه سيستم و يه مدار تاثير حالا يا مثبت يا منفي
    داره و بدين ترتيب مباحث زيادي ياد ميگيري و تجربه هايي بدست مياري كه بعداً ميفهمي
    چقدر با ارزش و مفيد بودند و چقدر كاراتو تو مراحل پيشرفته تر راه ميندازن اين از اين
    خوب براي كارهاي عملي شما بايد تو چند زمينه كار كني اينا پايه هستند مثل
    الكترونيك - مدار - اندازه گيري - مدار منطقي تو اين زمينه ها شما بايد از ابتدايي ترين
    چيز ها مثل شناخت و شناسايي قطعات ، تشخيص و خواندن مقادير و شماره هاي قطعات
    پيدا كردن مشخصه ها و پارامترهاي قطعات از كتابچه ها و اينترنت - آشنايي و طرز كار
    با دستگاه هاي اندازه گيري مثل آوومترها ، اسيلوسكوپ ها و ... - شناخت و كاتر با نرم افزارهاي
    طراحي و شبيه سازي مدارها و سيستم هاي الكترونيكي كه اين روزها خيلي واجبه
    بعدش به كار گيري اين قطعات تو مدارهاي خيلي ساده براي آشنايي با طرز كار اون ها
    مثلاً در مورد ديودها شناخت انواع ديود هاي رايج و به كارگيري اونا در حالت هاي يكسوسازي ،
    تثبيت كنندگي ، فركانس هاي مختلف ، سوئيچ و ... و يا در مورد ترانزيستورها بازم شناخت انواع
    ترانزيستورها و به كار گيري اون ها در حالت هاي مختلفي چون تقويت كنندگي ، سوئيچينگ و ...
    كه هر يك از اين موارد خودشون به شاخه هاي مختلفي تقسيم ميشن
    شما با كار در اين زمينه ها مهارت هاي اوليه را در شناسايي قطعات ، كاربردشون ، تست سالم
    بودنشون و خيلي چيزاي ديگه كه اون قدر زيادن كه نميدونم كدومشون رو بگم به همين خاطره كه ميگم
    اينا رو نميشه تو كتابا مطرح كرد و بايد خودت كار كني قطعه بسوزوني خرج كني تا چيز ياد بگيري

خوب بعد از كار كردن تو مباحث ابتدايي و آشنايي با اونا حالا نوبت استفاده از دانش تئوري و رياضي ميرسه
    يعني چي يعني اينكه شما بايد بشيني و يه مدار رو خودت طراحي كني و همه جوانب كا رو در نظر بگيري
    تا اون مدار و سيستم شما به صورت پايدار و منسجم بتونه اون خواسته اي كه شما ازش داري رو انجام بده
    مباحث پيشرفته تري هم هستش مثل سيستم هاي كنترلي ، مدارهاي واسط و استفاده از PC در پروژه ها
    ميكروكنترولر ها و استفاده از پردازنده ها براي ايجاد يك سيستم ف مدارهاي مخابراتي مثل فرستنده ها و
    گيرنده ها و n تا مبحث ديگه كه ميشه تو حوضه اونا كار كرد
    ولي همون طوري كه ابتدا گفتم اول بايد مهارت هاي اوليه رو كسب كرد تا تو مراحل بالاتر stop نكنيم

براي كتاب هم در زمينه عملي آخه چي بگم ؟ خوب مثلاً شما ميتوني كتاب هاي هنرستان رو تو زمينه
    الكترونيك تهيه كني تا با مباحث اوليه آشنا بشي يا كتاب هاي تحت عنوان الكترونيك به زبان ساده يا
    الكترونيك عملي و ... رو تهيه كني و مطالعه كني و مدارهاش رو آزمايش بكني

يه چيزي هم در مورد خودم بگم كه به اين مبحث ربط داره خوب من هنرجوي هنرستان بودم تو رشته الكترونيك
    يعني بر خلاف دوستاني كه از طريق رشته رياضي وارد دانشگاه و رشته الكترونيك شدند و ابتدا دروس تئوري در
    زمينه رياضيات رو خوندند و سپس به مباحث تخصصي مثل مدار و الكترونيك پرداختند من اول به مباحث عملي و
    كاربردي رشته الكترونيك پرداختم تو هنرستان و حالا هم تو دانشگاه زدم تو كار تئوري بصورت يه جورايي محض
    خوب من در اين راه تجربه هاي بس گرانبهايي بدست آوردم قريب 95 درصد قطعات و عملكردشون رو به همراه
    ويژگي ها و پارامترها و كاربردها و خيلي چيزاي ديگه رو ياد گرفتم و بصورت عملي كار كردم با مدارهاي مختلف تو
    زمينه هاي مخابراتي و راديويي و ... كار كردم مدار هاي قدرت مدارهاي كنترلي و هزار تا چيزه ديگه با انواع دستگاه هاي اندازه گيري و ... آشنا شدم و باهاشون كار كردم يه جورايي الكترونيك رو اول بصورت فيزيكي و كاربردي درك كردمو حالا هم بصورت رياضي مطالعه اش ميكنم و الآن كارم خيلي راحت شده ديگه من براي طراحي هايي كه انجام ميدم نميام برم فلان قدر قطعه بخرم يا n تومن پول دستگاه رو بدم بلكه با نرم افزارهايي كه براي رشته برق اومده به راحتي مسايل و مشكلات طراحي ام رو حل ميكنم مثلاً يكي از حرفه اي ترين نرم افزارهاي رايج كه چند سالي است وارد گود شده پروتيوس هستش كه خداييش 99.999 درصد عين آزمايشگاه حقيقي هستش ولي كاربر ابتدا بايد الكترونيك رو بصورت كاملاً تجربي حس كرده باشه تا بتونه از اين نرم افزار نهايت استفاده رو بكنه و تو فهم و درك عملكرد مدارات و قطعات مشكلي نداشته باشه

اينو گفتم تا بگه كه صرف تئوري محض خوندن تو رشته اي مثل برق و الكترونيك اصلاً بدرد نميخوره چون طرف يكسري
    فرمول ها و قوائد رياضي تو ذهنش هستش كه هيچوقت اونا رو به كار نبرد در نتيجه هيچ كاري نميتونه بكنه پس بايد
    سعي كني هر مبحثي رو كه خوندي به صورت عملي پياده كني تا بصورت كاملاً شهودي بفهمي كه اونجا و تو اون بحث چي ميگذره

ماشالا من وقتي كه پاي منبر برم نميتونم پايين بيام و دهنم همين طوري ميچرخه
    اميدوارم گزافه نگفته باشم و چيزايي كه نوشتم بدردت بخوره
    بار اگه سوالي داشتي خوشحال ميشم اگه بتونم جواب بدم
    موفق باشي :)

3. miladmovie

miladmovie مدیر بازنشسته کاربر فعال

ممنون
    حالا شروع کردم کتابها ترم بعدم رو بخونم سر کلاس های آز هم یواشکی دارم می رم ! تا ببینم چی می شه
    مزاحم شما هم می شم حتما ;)