برگزیده های پرشین تولز

یک معمای الکترونیکی

arashkhan

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
7
والا من گفتم که "مدار هماهنگی LC" روی فرکانس مورد نظر تشدید میشه و اون فرکانس انتخاب میشه
این مدار هماهنگی یه فیلتر LC موازی هستش که C اون همون خازن واریکاب هستش (بصورت متغییر)
و اجازه تغییر فرکانس فیلتر رو برای گرفتن فرکانس سیگنال های مختلف رو به کاربر میده !

چرا همه ی فکر شما الکترونیک آنالوگ هست؟ اینجا فیلتر ما دیجیتاله. دیگه مدار LC نداریم. چون درست کردن این فیلتر ها با پردازنده انجام میشه وقتی پهنای باند زیاد بشه باید پردازش خیلی زیادی انجام بشه که دیگه پردازنده های کنونی جوابگو نیست.(شاید هم باشه اما مقرون به صرفه نیست) ههمچنین جیتر و نویز زیاد میشه وباعث اعوجاج میشه.

حتی در حالت مشابه در آنالوگ تقویت کننده ای وجود نداره که در یک پهنای باند گسترده پاسخ فرکانسیش ثابت باشه.

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
مثل اينكه همه سوالا جواب داده شده. پس من يه سوال ساده ميپرسم:

چه نكته اي تو كارتهاي جانبي يك مدار بايد در نظر گرفته بشه تا بدون اينكه نگران سوختن مدارات باشيم اونو تو حالتي كه مدار اصلي روشنه بهش وصل يا قطع كنيم؟

مثلا چرا يه مدار USB رو ميشه تو حالت روشن به كامپيوتر وصل كرد اما مثلا يه كارت مودم رو نميشه تو حالت روشن تو سيستم جا بزنيم. اگه لازم باشه اين كار رو بكنيم كارت مودم رو چطور بايد طراحي كرد؟:cool:

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
سوال سختي بود يا همه سرشون يه جا ديگه گرمه؟:blink:

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
والا خرج و مخارج زندگی و زن و بچه نمیذاره که ... :d

منظورتون اینه که چه جوری تکنولوژی Hot Swapping یا به بیان عمومی تر Hot-Plug رو به مدارها مون اضافه کنیم ؟
تا جایی که من میدونم سیستم اصلی روی پورت یا کاناکتور مورد نظر (مثلاً مادربورد در پورت USB یا SATA) باید این تکنولوژی رو ساپورت کنه
یه جور جا به جایی موقتی تغذیه هستش (قبل از اعمال تغذیه اصلی)
حالا بعداً میام یکم بیشتر توضیح میدم (باید برم 8:00 کلاس دارم)

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
احتمالا مداری وجود داره که باعث میشه تغذیه ی کل بعد از وصل شدن دیتا توی مدار بیاد .

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
خوب من که نکته به نکته اش رو گفتم ، شد مدار دیگه :D

راستی یه سوالی دارم شما محاسبات و نسبت های CT ها رو دارید مثلاً برای باری که 10 آمپر تو 220 ولت میکشه می خوایم یه دونه CT طراحی کرده و بپیچیم
من من قبلاً محاسباتش رو از یه شرکت برداشته بودم و اوردم تو کامپیوتر PDF کردم و اونا رو انداختم دور ، حالا نمیدونم این PDF رو چیکارش کردم ، اگه از محاسبات و نسبت های CT ها اطلاع داری ممنون میشم همنی جا یا تو یه تاپیک جدید بهم بگی :)

سلام.
ببخشید که اینقدر دیر موجه شدم.
براتون میذارم.

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
دنبال همين اصطلاح Hot plug‌و Hot swaping ميگشتم يادم نميومد. مرسي از يادآوري:blush:

براي اضافه کردن اين امکان هم بايد امکان سخت افزاري فراهم بشه هم نرم افزاري. کاري به قسمت نرم افزارش نداريم. براي اتصال سخت افزاري يه نگاه به اين عکس بندازيد، ببينيد چه چيزي تو اتصالات اين فلش يو اس بي غير عادي به نظر مياد:

sony_micro_vault_tiny_usb_drive.jpg

اگه به کانکتورها و اتصالات تمام وسايلي که به قول معروف هات پلاگ هستند نگاه کنيد ميبينيد که بعضي از اتصالات و پينها بزرگتر و درازتر از بقيه هستند.

اين به اين دليله که اونا بايد زودتر از بقيه بايد به مدار متصل بشن و اونا در حقيقت همون پايه هاي تغذيه هستند.

به عبارت ديگه براي متصل کردن يا قطع کردن يه مدار تو حالت روشن بايد ابتدا ولتاژها وصل بشه بعد خطوط ارتباطي و ديتا و موقع قطع کردن هم ولتاژها آخر از همه بايد قطع بشن.

مثلا براي متصل کردن هارهاي ساتا تو حالت روشن، بايد اول کانکتور تغذيه رو وصل کنيد، بعد ديتا رو.
و واسه قطع کردنش هم اول ديتا رو قطع کنيد، بعد تغذيه رو. والسلام:happy:

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
پس من کاملا بر عکس گفتم .:p

اندلس

Registered User
لایک‌ها
0
در مورد اون دیود...در بعضی مدارات مثل Multivibrator ها جریان اشباع معکوس یکی از پیو ندهای ترانزیستور bjt می تونه ولتاژ بندازه (در اثر حرارت) و حالت مدار رو عوض کنه برای همین هم یه دیود reverse biased می ذارن تا Icbo رو خیلی محترمانه از گره بدزدن!

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
در مورد اون دیود...در بعضی مدارات مثل Multivibrator ها جریان اشباع معکوس یکی از پیو ندهای ترانزیستور bjt می تونه ولتاژ بندازه (در اثر حرارت) و حالت مدار رو عوض کنه برای همین هم یه دیود reverse biased می ذارن تا Icbo رو خیلی محترمانه از گره بدزدن!

بله. این هم منطقیه.به خاطر توجهت ممنونم.

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
اگه درست یادم مونده باشه تو درس مدار منطقی استاد قرایی برامون شماتیکش رو کشید. دو تا ترانزیستور که پشت به پشت بسته شده اند. یعنی بیس هر کدام به کلکتور دیگری متصل است. در این حالت فقط یکی از ترانزیستور ها روشن می شود.(بر حسب تصادف) . حالا با اعمال ولتاز به پایه بیس یکی از ترانزیستورها میشه این حالت رو تغییر داد. (بیشتر از این یادم نمیاد.)

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام به همگي.
متاسفانه مث خيلي ديگه از تاپيكاي علمي اين تاپيك هم انگار زود گذر بود!
حالا يه سوال ديگه:
اگه يادتون باشه در مورد يه مدار با ICL يه سوال پرسيدم.حالا اينم يكي ديگه:
چطور با يك ICL7107 يك فركانس متر بسازيم؟(در واقع براي جواب دادن به اين سوال لازم نيست حتما طراح قدر باشيد بلكه اگه حتي فقط مدار يك رو گذرونده باشيد مي تونيد جواب بديد)

ممنون.

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
سلام به همگي.
متاسفانه مث خيلي ديگه از تاپيكاي علمي اين تاپيك هم انگار زود گذر بود!
حالا يه سوال ديگه:
اگه يادتون باشه در مورد يه مدار با ICL يه سوال پرسيدم.حالا اينم يكي ديگه:
چطور با يك ICL7107 يك فركانس متر بسازيم؟(در واقع براي جواب دادن به اين سوال لازم نيست حتما طراح قدر باشيد بلكه اگه حتي فقط مدار يك رو گذرونده باشيد مي تونيد جواب بديد)

ممنون.

اگه از اون آي سي به عنوان ولت متر استفاده بشه، ميشه تو وروديش يه مدار مبدل فرکانس به ولتاژ گذاشت. البته به اين روش فرکانس متر دقيقي از کار درنمياد :D

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نظر من اگه چیز دقیق بخوایم از مبدلهایVFC تو بازار میشه استفاده کرد ولی اگه بخوایم که خیلی ساده از آب در بیاد میشه از سلف استفاده کرد که با یه مقاومت بالا سری شده باشه تا اثر گذاری روی مدار تحت تست کمتر بشه اگه مستقیما ولتاژ دو سر سلفو اندازه بگیری میتونی فرکانسو به دست بیاری ولی خیلی خیلی تقریبی
همونطور که همه اساتید میدونن
XL = 2πfl میشه که مقاومت سلف رابطه مستقیم با فرکانس داره پس چون مقدار سلف و مقاومت همیشه ثابته تنها چیز متغییر فرکانسه که اونم تغییراتشو تو عبور جریان نشون میده و ولتاژ سلف به دست میاد
VL = L di/dt
:happy:

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام.
دوستان خوبم درست میگید.اینم دو نمونه از مبدل فرکانس به ولتاژ:

46264898AD650_fbs.gif

http://user2.7host.com/Mehrdad/Electricity/LB-45.pdf

ولی با یه آپ امپ کوچولو هم میشه این کارو کرد.بگید چطور؟

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
سلام.
دوستان خوبم درست میگید.اینم دو نمونه از مبدل فرکانس به ولتاژ:

46264898AD650_fbs.gif

http://user2.7host.com/Mehrdad/Electricity/LB-45.pdf

ولی با یه آپ امپ کوچولو هم میشه این کارو کرد.بگید چطور؟

سلام. من یک مدت زیادی غایب بودم. الان هم اومدم می بینم سئوالهای سخت می ذارید.
در این مورد چون الان نصفه شبه و خوابم میاد فکر می کنم باید یک انتگرال گیر با آپمپ درست کرد. یک خازن رو میذاری تو فیدبک و حل میشه. فردا صبح دوباره فکر می کنم.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام آرش جان.
آفرين درسته.من دقيقا منظورم همين بود.

منتظر سوالاي شما هستم.

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
خب من می خوام معمایی رو بگم که هنوز برای خودم هم حل نشده. من دو مورد وقتی داشتم با آپمپ کار کی کردم چون گین مناسب نمی گرفتم از سر ناراحتی و لجبازی بک مقاومت بزرگ در حد 1 مگ رو توی فیدبک اپمپ 741 گذاشتم. (خروجی آپمپ به هدفون وصل بود ) با کمال تعجب دیدم وقتی بدنه مقاومت رو لمس می کنم صدای رادیو قرآن رو می شنوم. به نظر شما چطور ممکنه ؟

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
خب من می خوام معمایی رو بگم که هنوز برای خودم هم حل نشده. من دو مورد وقتی داشتم با آپمپ کار کی کردم چون گین مناسب نمی گرفتم از سر ناراحتی و لجبازی بک مقاومت بزرگ در حد 1 مگ رو توی فیدبک اپمپ 741 گذاشتم. (خروجی آپمپ به هدفون وصل بود ) با کمال تعجب دیدم وقتی بدنه مقاومت رو لمس می کنم صدای رادیو قرآن رو می شنوم. به نظر شما چطور ممکنه ؟

خب اين چيز زياد عجيبي نيست. در حقيقت تو تقويت کننده هاي صوتي يه پديده مزاحمه (نويز) :D.

قويترين فرستنده موج AM واسه آشکارسازي و شنيده شدن تنها به يه تقويت کننده صوتي نياز داره که در مقابل نويز محافظت نشده باشه. شما با لمس اون مقاومت در حقيت به عنوان آنتن اين نويز رو به اون مدار تزريق ميکنيد:happy:.

راديو گوشي هاي بي برق و باطري قديمي يادتونه؟ :D

بالا