برگزیده های پرشین تولز

۱۰ گیاه برتر تصفیه کننده هوا از نظر ناسا

شما از کدام یکی از این گیاه هان زیر برای تصفیه هوای خانه، نگهداری می کنید؟

 • ۱ – نخل اریکا Areca Palm

  Votes: 0 0.0%
 • ۲ – نخل رافیس اکسلسا Lady Palm

  Votes: 0 0.0%
 • ۴ – فیکوس الاستیکا Rubber fig

  Votes: 0 0.0%
 • ۵ – گیاه دراسنا کامپکت Dracaena janet craig

  Votes: 0 0.0%
 • ۶ – انواع فیلودندرون philodendron

  Votes: 0 0.0%
 • ۷ – نخل ققنوس Dwarf Date Palm

  Votes: 0 0.0%
 • ۸ – فیکوس بنجامین Ficus Alii

  Votes: 0 0.0%
 • ۹ – سرخس برگ شمشیری Boston Fern

  Votes: 0 0.0%
 • ۱۰ –گل اسپاتی فیلوم (گیاه صلح) Peace Lily

  Votes: 0 0.0%

 • Total voters
  1

reza.omidsalari

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
27 ژوئن 2011
نوشته‌ها
4
لایک‌ها
3
محل سکونت
تهران
بعضی از گیاهان آپارتمانی، سلاح های ارزشمندی در مقابله با افزایش آلودگی های هوای داخل و تصفیه محیط آپارتمان به شمار می روند.
مدتی است که دانشمندان سازمان فضایی ناسا (NASA) متوجه شده اند که این گیاهان به میزان قابل توجهی آلودگی های محیط را جذب میکنند و هوای داخل منازل، ادارات و محیط های بسته ی عمومی را تصفیه می کنند.
اما، دقیقا این گیاهان تصفیه کننده هوا، چه آلاینده هایی را در هوای داخل آپارتمان و محل کار تصفیه می کنند؟
اگر به دنبال تهیه گیاه برای شرکت یا دفتر کار خود هستند ابتدا مطلب گیاهان مقاوم برای محل کاررا مطالعه کنید.
احتمالا با شنیدن کلمه “آلودگی هوا” به یاد دود و ترافیک افتاده اید. اما باید بدانید که آلودگی هوا مختص فضای بیرون اتاق نیست. آلاینده های مختلفی در فضاهای بسته وجود دارند که سلامتی ما را تهدید میکنند. مانند حشره کش ها، اثرات مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها، باکتری های که در چرم مبل یا … وجود دارد حضور این مواد در کنار هم، محیط را دچار آلودگی محیطی می کند. سندروم خطرناکی که می تواند باعث سردرد، آلرژی، خستگی و در صورت ادامه دار بودن می تواند باعث سرطان و بیماری های خطرناک شود.
اما خیلی هم جای نگرانی نیست. طبق تحقیقاتی که ناسا به سرپرستی دکترولورتون (Dr. B.C. Wolverton) انجام داده، حدود ۵۰ گیاه شناسایی شده است که می توانند بسیاری از این آلودگی ها را از بین ببرند.
آن‌های متوجه شدند که حضور این گیاهان در محیط میتواند آلودگی‌های هوای داخل منازل، ادارات و حتی کارخانه ها را از بین ببرد.
بعد ها ناسا تحقیقات خود را گسترش داد و این بار گیاهان را بر اساس توانایی آن ها در از بین بردن آلاینده ها، سهولت رشد و نگهداری، میزان دفع و جذب حشرات و مقدار تبخیر آب از برگ هایشان رتبه بندی کرد.
احتمالا کنجکاوید بدانید کدام گیاهان ناجی هوا و سلامت شما هستند؟ پس با گُل‌سِتان همراه باشید تا آن ها را به شما معرفی کنیم و با هم بررسی کنیم.

Areca-Palm-Chrysalidocarpus-lutescens.jpg

۱ – نخل اریکا Areca Palm
در تحقیقی که انجام شد، نخل اریکا بیشترین میزان دفع ماده “تولوئن” و “زایلین” را داشت. احتمالا برایتان سوال پیش آمده که این دو ماده در چه موادی هستند. تولوئن یکی از آلاینده های سمی است که در رنگ ها، پاک کننده لاک ناخن، چسب ها و مایع غلط گیر به فراوانی یافت می شود. زایلن هم به عنوان حلال در جوهر پرینتر، مواد پلاستیکی و محصولات چرمی وجود دارد. این مواد به راحتی و بدون آنکه بدانیم مدهاست که وارد خانه ما شده اند و آثار مخربی ازخود به جا می گذارند. نخل اریکا یکی از گیاهانی است که به شدت برای نگهداری در خانه پیشنهاد می شود.
روش نگهداری نخل اریکا
نخل اریکا میزان زیادی بخار آب تولید و محیط را مرطوب می کند. داشتن نخل اریکا به خاطر ایجاد رطوبتش در هوا، درمناطقی با آب و هوای خشک یک مزیت است. اما اگر می خواهید نخل اریکای شما سالها عمر کند، بهتر است آن را در محیط مرطوب مانند پاسیو قرار دهید تا برگ های آن از کمبود رطوبت آسیب نبیند. اگر برگ هایش قهوه ای شدند، نشان می دهد که محیط بسیار خشک است و باید جای آن را عوض کنید و یا غبارپاشی را روزانه انجام دهید.
اما چگونه از این گیاه نگه داری کنیم؟
برگ های این گیاه بسیار سریع رشد میکنند و شکلی گلدانی به آن می دهند. به همین دلیل نام دیگر این گیاه، نخل پروانه ای است.
وقتی که می خواهید این گیاه را بخرید، آن هایی را انتخاب کنید که بدنه کلفت تری دارند. چون ممکن است وقتی که گیاه خیلی رشد کرد، بدنه نازک نتواند وزن آن را تحمل کند و بیفتد. پس از انتخاب قطورترین نخل، به گیاهتان خاک مخصوص گلدان اضافه کنید و مرتبا به آن کود بدهید ( البته به جز فصل زمستان ).
به اندازه کافی به آن آب بدهید و کمی هم به برگ هایش اسپری کنید تا از شر حشرات در امان بماند و سرحال تر به نظر برسد.

Lady-Palm-Rhapis-excelsa.jpg

۲ – نخل رافیس اکسلسا Lady Palm
نخل رافیس اکسلسا از سری نخل هاییست که راحت ترین رشد و نگهداری را دارد، اما باید به انواع مختلف آن توجه ویژه داشته باشید. چون هر مدل برای ماندگاری به مراقبت های مخصوص به خود احتیاج دارد.
روش نگهداری نخل رافیس اکسلسا
این نخل، یک نخل بادوام است که به خوبی با شرایط محیطی سازگار می شود. نور کم آفتاب برایش مناسب است و در دمای ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتی گراد به خوبی رشد می کند.
گیاه رافیس اکسلسا رشد آرامی دارد اما می تواند تا حدود ۴ متر رشد کند!
به طور کلی در برابر اکثر حشرات مقاوم است. اگرچه گاهی اوقات عنکبوت ها به آن حمله می کنند، اما اگر به موقع متوجه شوید می توانید با اسپری کردن آب و صابون به برگ هایش آن را نجات دهید.
همانطور که گفتیم برای نگهداری از آن لازم نیست کار خاصی انجام دهید. فقط باید در هوای خشک مراقبش باشید چون به سرعت برگ هایش قهوه ای شده و خشک میشود.
در تابستان و پاییز زیاد به آن آب بدهید. اگر در محیط گرم وخشک از آن نگهداری میکنید، میزان آب را در فصل زمستان افزایش دهید. هر ماه به آن کود مایع بدهید و از برگ های درخشانش لذت ببرید.

Bamboo-palm-Chamaedorea-seifrizii.jpg

۳ – نخل بامبو Bamboo palm
نخل بامبو گیاه دیگری است که در از بین بردن آلاینده ها بخصوص فرمالدهید امتیاز بالایی کسب کرده است.
ساقه های باریک و بلند آن به همراه برگ های زیبای سبز رنگ، رطوبت و حال و هوای گرمسیری را به هر اتاقی هدیه می دهند.
روش نگهداری نخل بامبو
این گیاه هم در نور غیر مستقیم بهتر رشد میکند و بهترین دما برای نگه داری از آن، ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است. گیاهانی که به تازگی به محیط جدید برده می شوند، ممکن است در روزهای اول ریزش برگ داشته باشند. اما اصلا نگران نشوید. این موضوع طبیعی است و به محض عادت کردن به محیط برطرف می شود. کاری که شما باید انجام دهید این است که برگ های مرده را بردارید. مواظب باشید که نوک ساقه ها را نچینید، چون این کار باعث کند شدن رشد و شاید هم از بین رفتن برگ های جدید شود. بهتر است کمی شن و ماسه هم به خاکش اضافه کنید. خاک این گیاه باید اکثرا مرطوب باشد، اما نه به این معنی که بیش از حد به آن آب بدهید تا در آب شناور شود! بهار و تابستان زمانی است که این گیاه در بیشترین میزان رشد خود قرار دارد، پس مرتبا به آن آب بدهید. ولی نیازی نیست که در زمستان هم همانقدرآن را آبیاری کنید، فقط مقداری که ریشه گیاه مرطوب بماند و خشک نشود کافی است.

Rubber-Plant-Ficus-robusta.jpg

۴ – فیکوس الاستیکا Rubber fig
گلدان فیکوس اِلاستیکا که گاها در ایران به آن فیکوس آلمانی نیز گفته می شود، از آن دسته از گیاهان عالی برای تصفیه هوا است که ضمن خاصیت تصفیه هوا و جذب آلایندگی ها بسیار زیبا است و توسط آرشیتک ها در طراحی دکوراسیون داخلی زیاد استفاده می شود. برگ های بزرگ و ضخیم، مقاوم و سبز رنگ آن خانه شما را به یک جنگل آفریقایی دوست داشتنی تبدیل می کند.

روش نگهداری فیکوس اِلاستیکا
این گیاه به خوبی در محیط های بسته رشد می کند و حتی در دماهای پایین هم مقاوم است. اما بهترین دما برای آن ۱۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد است.
اگرچه بهتر است حداقل مقدار نور کمی به این گیاه بتابد اما اگر چنین شرایطی در منزل شما وجود ندارد، جای نگرانی نیست، چون این گیاه در سایه و حتی تاریکی هم رشد می کند. از تابش نور مستقیم به آن جلوگیری کنید ( به خصوص در فصل تابستان ). اگر آن را در محیط گرم و خشکی قرار دادید، مواظب حشرات موذی باشید. رشد این گیاه تا حدود ۲ متر و نیم است که توصیه می کنیم وقتی کمی ارتفاعش زیاد شد و تمایل به خم شدن داشت ، با تکیه دادن آن به یک میله چوبی، آن را استوار نگه دارید.
می توانید در ماه های تابستان به آن کود مایع اضافه کنید و از اواسط تابستان تا پایان پاییز مرتبا آن را آبیاری کنید. بهتر است هنگامی دوباره به آن آب بدهید که خاکش کمی خشک شده باشد. در زمستان مرطوب نگهش دارید اما مواظب باشید که در آب غرقش نکنید.

Dracaena-Janet-Craig.jpg

۵ – گیاه دراسنا کامپکت Dracaena janet craig
این گیاه از بهترین گیاهان برای از بین بردن تری‌کُلُرواتیلن موجود در هواست. رشد راحتی دارد و اگر به خوبی از آن مواظبت کنید تا ده ها سال باقی می ماند.
روش نگهداری دراسینا کامپکت
بهترین نور برای این گیاه، نوری است که از شرق یا غرب می آید. البته اگر کمتر به آن آب بدهید در نور کمتر و حتی سایه هم میتوانید از آن نگهداری کنید. خاک آن را همیشه مرطوب و خیس نگه دارید، به عبارتی دیگر هرگز اجازه ندهید ریشه آن خشک شود. بهتر است در زمستان از میزان آب کم کنید. با آب گرم برگ هایش را آب پاشی کنید. اگر آب کافی به برگ ها نرسد، سطح آن ها قهوه ای شده و باید از گیاه جدا شوند. دربهار و تابستان برای رشد بهتری می توانید هر دو هفته یک بار به آن کود مایع اضافه کنید و از دادن کود در زمستان خودداری کنید. توصیه میکنیم هر سال یا حداقل هر دو سال خاک گلدان آن را عوض کنید تا رشد اعجاب انگیزی از این گیاه ببنید. دمای ایده آل برای این گیاه ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است. اگرچه تا ۱۰ درجه هم دوام می آورند، ولی ممکن است برگ ها در این دما اذیت شده و زرد شوند.
ممکن است این گیاه هم حشرات را به خود جذب کند، اما شما می توانید با اسپری کردن مخلوط آب و صابون به برگ هایش از آن محافظت کنید.

Philodendron.jpg

۶ – انواع فیلودندرون philodendron
می دانیم که فیلودندرون ها انواع متفاوتی دارند. اما مدل هایی که در این تحقیق انتخاب شده اند این ها هستند: گل فیلودندرون برگ انجیری، فیلودندرون برگ قلبی و فیلودندرون گوش فیلی. همه این انواع رشد آسانی دارند و با کمی توجه می توان سال ها آن ها را سالم نگه داشت.
روش نگهداری فیلودندرون
به طور کلی گیاهان گل فیلودندرون به نور کمی احتیاج دارند.جالب است بدانید که مدل برگ قلبی آن محبوبیت بیشتری دارد چون در هر مکان و در هر شرایطی به خوبی رشد میکند و مقاوم تر از سیار مدل هاست. برای این که ظاهر زیباتری به آن بدهید، می توانید شاخه های در حال رشد آن را مرتبا هرس کنید.
گفتیم که این گیاه در هر شرایطی رشد میکند. اما نه در نور مستقیم! نور مستقیم برگ های آن را می سوزاند و رشدش را برای همیشه متوقف می کند.
نکاتی که باید در مورد این گیاهان به خاطر داشته باشید این است که باید برگ هایشان همیشه عاری از هرگونه گرد و خاکی باشد و همچنین مرتبا به آن ها آب بدهید چون خاک آن ها باید همیشه مرطوب باشد. ولی بین هر دوره ی آب دادن اجازه بدهید تا خاک خشک شود، سپس آب را اضافه کنید. این گیاهان هم در زمستان به آب کمتری احتیاج دارند. می توانید هر دو هفته یک بار به آن ها کود مایع بدهید تا گیاهان سر زنده تر و قوی تر شود. توجه داشته باشید که گیاهان بزرگ تر به کود قوی تری احتیاج دارند. بهترین دما برای آن ها ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتی گراد است و برخلاف سایر گیاهانی که گفتیم، حساسیت بیشتری نسبت به دما دارند و در دماهای دیگر به خوبی رشد نمیکنند. برا مشاوره در رابطه با نوع کود گیاهان می توانید با مشاورین گل و گیاه گُل سِتان تماس حاصل فرمایید.

Dwarf-Date-Palm-Phoenix-roebelenii.jpg

۷ – نخل ققنوس Dwarf Date Palm
نخل ققنوس توانایی بالایی در از بین بردن مواد شیمیایی مضر موجود در هوا، بخصوص زایلن ( یک حلال شیمیایی رایج ) دارد.
روش نگهداری نخل ققنوس
این گیاه در دمای اتاق به خوبی رشد میکند و اگر خوب از آن نگه داری کنید، تا ده ها سال باقی می ماند.
آن را در یک اتاق کم نور قرار دهید و دمای محیط را بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد نگه دارید. بهتر است یک مکان ثابت برایش در نظر بگیرید و جایش را زیاد عوض نکنید.
اما یک هشدار! این گیاه نباید در محل بازی کودکان باشد، چون برگ های بسیار تیز و محکمی دارد و ممکن است به پوست و حتی لباس بچه ها آسیب بزند.
سعی کنید ریشه ی آن را همیشه مرطوب نگه دارید. در فصل زمستان زمانی آب را به خاکش اضافه کنید که خاکش خشک شده باشد ولی در سایر فصول مرتبا به آن آب بدهید. بهتر است هر هفته به آن کود اضافه کنید ( در زمستان هر دوهفته یک بار ) تا بهترین نتیجه را بگیرید.

Ficus-Alii-Ficus-macleilandii.jpg

۸ – فیکوس بنجامین Ficus Alii
فیکوس بنجامین باز از آن دسته گیاهانی است که در طراحی دکوراسیون داخلی بسیاز از آن استفاده می شود به خاطر برگ های خاصش خانه شما را مانند یک باغ میوه زیبا می کند.این گیاه هم به خوبی آلاینده ها را از بین می برد و به راحتی در محیط های بسته رشد می کند و همچنین در برابر اغلب حشرات مقاوم است.
روش نگهداری فیکوس بنجامین
محیط های مرطوب و کم نور را ترجیح می دهد و حتی در نور خیلی کم هم رشد می کند. دمای مناسب برای آن ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است. این گیاه نباید در نزدیکی وسایل حرارتی قرار بگیرد چون باعث ریزش برگ های آن می شود. خاک آن باید همیشه مرطوب باشد اما مانند گیاهان قبلی، بهتر است اجازه بدهید کمی خشک شود و بعد آب را به آن اضافه کنید. اگر برگ های آن زرد شد، مقدار آب را کمتر کنید چون برگ زرد نشان میدهد که گیاه بیش از حد سیراب شده است.
رشد این گیاه در فصل تابستان و پاییز بیشتر از سایر فصل هاست، اگر آن را در محیطی آفتابی قرار داده اید هر ماه و اگر در محیطی کم نور قرارش داده اید، هر دو ماه یک بار به آن کود بدهید.
مواظب باشید! برگ های این گیاه سمی است، پس کودکان و حیوانات خانگی باید از آن دور نگه داشته شوند.

Boston-Fern-Nephrolepis-exaltata-.jpg

۹ – سرخس برگ شمشیری Boston Fern
در این تحقیق، سرخس برگ شمشیری بیشترین امتیاز را در از بین بردن فرمالدهید موجود در هوا به دست آورد. در شرایطی که فرمالدهید در اکثر مواد زندگی روزمره اعم از مواد پلاستیکی، کیسه های خرید، دستمال کاغذی و دود سیگار وجود دارد، انتخاب این گیاه یک راه هوشمندانه برای حفظ سلامتی شماست.
روش نگهداری سرخس شمشیری
این گیاه در محیط خنک و پر نور ( نه نور مستقیم ) رشد بهتری دارد و نیازمند رسیدگی منظم است. خاکش را همیشه مرطوب نگه دارید و برای جلوگیری از قهوه ای شدن برگ ها، به آن ها آب گرم اسپری کنید. این بار هم میتوانید با محلول آب و صابون کم از دست حشرات موذی در امان بمانید. اما به شما پیشنهاد میکنیم که قبل از آوردن هر گیاهی به خانه، مطمئن شوید که حشرات و موجودات ریز و موذی همراه آن گیاه به منزل شما نیایند!
سعی کنید گیاه را یک گل فروشی معتبر تهیه کنید. وقتی که شاخ و برگ گیاه زیاد شد، می توانید به آن کود مایع رقیق شده اضافه کنید. در زمستان از مقدار کود کم کنید. هرگز اجازه ندهید که ریشه گیاهتان خشک شود. البته اگر خاک درخت به خاک آن اضافه کنید، تمام نیازهای گیاه برطرف می شود و احتیاجی نیست به آن مرتبا آب و کود اضافه کنید.
این گیاه به گلدان ثابتی احتیاج دارد، پس فقط زمانی آن را به گلدان بزرگ تر منتقل کنید که ریشه ها از زیر گلدان بیرون زده اند، یا آب از زیر گلدان به بیرون ریخته است. بهتر است تعویض گلدان را در فصل بهار انجام دهید، چون فصل بهار فصل رشد این گیاه است و در صورت تغییر گلدان، می تواند به خوبی رشد خود را از سر بگیرد. دمای مناسب برای آن ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد در روز و تا ۱۰ درجه سانتی گراد در شب است.

Peace-Lily-Spathiphyllum-Mauna-Loa.jpg

۱۰ –گل اسپاتی فیلوم (گیاه صلح) Peace Lily
به دنبال گیاهی برای از بین بردن الکل و یا استون موجود در هوا هستید؟ این گیاه بهترین انتخاب است! اسپاتی فیلوم به خوبی هوا را تصفیه و در عین حال مرطوب می کند. برگ های سبز براق آن بر روی ساقه های محکم به همراه گل های سفید خیره کننده اش، آن را به یکی از زیباترین و بهترین گل هایی تبدیل کرده که حتی داخل منزل هم شکوفه میزنند. این گیاه مناسب سالن زیبایی است. به سالن‌هایی که کار کاشت ناخن، مانیکور،پدیکور انجام می دهند و با استون زیاد سرو کار دارند به شدت استفاده از گیاه اسپاتی فیلوم توصیه می شود تا بتوانند آلایندگی محیط را کم کنند و هوای پاک تری را برای کارکنان سالن و مشتریان ایجاد کنند.
روش نگهداری اسپاتی فیلوم
بهترین محیط برای نگهداری این گیاه مکانی با نور غیرمستقیم خورشید با هوایی مرطوب است. دمای ایده آل برای آن ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد است.
اگر میخواهید بهترین نتیجه را از رشد این گیاه بگیرید، باید مرتبا به آن آب بدهید. بهتر است با آب گرم برگ هایش را آب پاشی کنید و سعی کنید آن را همیشه تمیز نگه دارید تا از حمله حشرات در امان باشد.
ولی مواظب باشید! برگ های این گیاه به دلیل وجود کلسیم اگزالات داخل آن سمی است و باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شود.آلودگی هوا از بزرگ ترین دغدغه های عصر کنونی است و هرگونه اقدامی در جهت در امان ماندن از آن، بسیار تاثیرگذار است.این ده گیاه تصفیه کننده هوای ذکر شده، پیشنهاد های سازمان فضایی ناسا به شما است. شاید حضور یکی از این گیاه ها در منزل و یا اداره شما، باعث شود شما در معرض بسیاری بیماری ها قرار نگیرید!


celaner-house-plants.jpg

مطلب سازمان ناسا در ویکی‌پیدا به تفکیک تاثیر هر گیاه روی آلودگی‌های مختلف را در یک جدول، با جزئیات از اینجا مطالعه کنید: NASA Clean Air Study
 

irankeshavarzi

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
8 آگوست 2019
نوشته‌ها
3
لایک‌ها
1
سن
36
بله بسیار درست است که گیاهان زیادی در نقش تصفیه کننده ها هستند.
ما در وبسایت خودمون نمونه ای از آموزش پرورش دادن این گیاهان رو قرار دادیم تا کاربران تشویق به خواندن این مقالات بششوند
پرورش گل برگ قاشقی یک نمونه از مقالات ما است که پیشنهاد میکنم حتما بخوانید.
https://www.irankeshavarzi.com/article/detail/radiator-plants
 
بالا