منتخب بازارچه

۷ تغییر کوچک که باعث ایجاد تفاوت های بزرگی در زندگی شما می شود

nazanin zahra532

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
10 جولای 2016
نوشته‌ها
27
لایک‌ها
3
سن
24


شادی و موفقیت انسان ها در زندگی، در گروی نوع تفکر، فعالیت های هدفمند و ایجاد روابطی ماندگار با اطرافیان است، اما خبر خوب این است که کنترل تمام این عوامل به دست خود ماست و ما می توانیم تغییر را انتخاب کنیم.

تغییراتی که در زیر به آن ها اشاره می شود، ممکن است کوچک باشند، اما قطعا تاثیرات مثبت بزرگی را بر روی کیفیت زندگی شما می گذارند.

۱ – افکار خود را بشناسید
افکار شما نوع احساساتتان را تعیین می کنند و احساسات شما نیز در نوع عملکردتان تاثیر می گذارند. در واقع بسیار سخت است که شما در ذهنتان خود را فردی ناامید و بدون اعتماد به نفس تصور کنید و در عمل خود را امیدوار و با اعتماد به نفس بالا ببینید؛ پس لازم است در ابتدا افکار خود را بشناسید. شما می توانید افکار منفی خود را شناسایی کنید و سپس آن ها را تغییر دهید؛ بنابراین خودآگاهی اولین گام برای ایجاد تغییرات است. از خود بپرسید: «الان چه فکری در سرم هست و دلیل چیست؟» ، «آیا این فکر ها کمکی به من می کنند؟» چون همین که از افکار خود آگاهی پیدا کنید، می توانید مسیر آن ها را در ذهن خود تغییر دهید و به سوی آنچه که برای شما مثبت است، گام بردارید.

۲ – مقایسه را متوقف کنید
همیشه افرادی وجود داشته اند و البته وجود خواهند داشت که از شما موفق ترند. افرادی که در مقایسه با شما شغلی بهتر، پولی بیشتر و مدال های بیشتری کسب می کنند، اما اگر قرار باشد شما دائما خودتان را با دیگران مقایسه کنید، هرگز ارزش ها و توانایی های خود را نمی بینید. شما در حال رشد هستید، اما با مقایسه خود با دیگران، فقط استعدادهایتان را فراموش می کنید. سعی کنید همیشه به دنبال موفقیت و پیشرفت در چیزهایی باشید که خودتان آن ها را مهم و با ارزش می دانید؛ من به عنوان یک مادر شاغل یاد گرفته ام که هیچ وقت خودم را با مادرهای دیگری که این زمان را در اختیار دارند و دائما به مدرسه فرزندانشان می روند یا به صورت داوطلب در انجمن های اولیا و مربیان عضو می شوند، مقایسه نکنم؛ چون در عوض تمام تمرکز من برروی کیفیت درسی و تربیتی فرزندانم است. این مسئله برای من بسیار مهم است و من سعی کرده ام انرژی خود را برروی تحقق این مسئله بگذارم.

به تلاش های خود معنی بدهید. معنی دادن به هر کاری که انجام می دهید، ابزاری قدرتمند برای غلبه بر مقایسه کردن خودتان با دیگران است و باعث می شود شما بر روی توانایی ها و اهداف خودتان متمرکز شوید.

۳ – هر هفته یک کار جدید انجام دهید
داشتن روزهای تکراری و یکنواخت زندگی را برای ما کسل کننده می کند؛ پس بکوشید هر هفته یک تغییر کوچک در زندگی خود ایجاد کنید و یک کار جدید انجام دهید تا زندگی تان از یکنواختی دربیاید. یکی از دوستان من، امسال را برای خود «سال زندگی متفاوت» نامید: بنابراین او به کلاس آشپزی می رود، هر هفته در دکوراسیون خانه اش تغییرات کوچکی را اعمال می کند، آخر هفته ها برنامه گردش های کوچک درون شهری برای خود دارد و اخیرا شروع به یادگیری ماهیگیری کرده است. شما هم می توانید به طور هدفمند زندگی خود را از حالت یکنواختی در بیاورید و کارهایی را انجام دهید که تاکنون انجام نداده اید. حتی تغییرات بسیار کوچک هم می توانند زندگی شما را پر از جذابیت کنند.

۴ – با احساس حق به جانب بودن خود بجنگید
اگر از افرادی هستید که همیشه خود را حق به جانب می دانید، یادتان باشد این احساس شما می تواند حتی صمیمانه ترین روابطتان را تحت تاثیر عوامل منفی قرار دهد؛ البته ممکن است این احساس از درون، شما را اغنا کند، اما گاهی به قیمت از دست دادن یک رابطه تمام می شود. هنگامی که می خواهید نظرتان را به دیگران بگویید، این سوال را از خود بپرسید که آیا پاسخ دیگری هم می تواند به این مسئله وجود داشته باشد که من آن را ندانم؟ البته این نکته به این معنا نیست که دیدگاه و ارزش هایتان را فراموش کنید، اما مهم است که این احساس را از خود دور کنید.

حتما بخوانید: برای شکست عادت های بد این ۷ قدم را بردارید
۵ -حتی هنگامی که صحبت می کنید هم بشنوید
گوش دادن، ابزاری بسیار قدرتمند برای یادگیری و ایجاد رابطه است که در اختیار ماست، اما متاسفانه افراد به کسب این مهارت توجه زیادی نشان نمی دهند. هنگامی که در حال صحبت کردن با فردی هستید، سوالی از او بپرسید و به جای اینکه به این فکر کنید که حرف بعدی شما چه باشد، با دقت به حرف های او گوش دهید. تمام توجه خود را به او و حرف هایش معطوف کنید. این گونه شما، هم می توانید چیزهای بیشتری یاد بگیرید و هم اینکه جان و دل گوش دادن به حرف های دیگران بهترین تحسین برای آن ها محسوب می شود.

۶ – در شروع هر روز زمانی را به فکر کردن اختصاص دهید
زمان، بزرگ ترین دارایی ما انسان هاست. اگر هر یک از ما یاد بگیریم به طور هدفمند از آن استفاده کنیم، شانس بیشتری هم برای رسیدن به زندگی ایده آل خود خواهیم یافت؛ مثلا اینکه شما روز خود را چگونه شروع کنید، در تحقق یافتن اهدافی که در طول روز برای خود تعیین کردید بسیار موثر است؛ پس در شروع هر روز، زمانی را به فکر کردن درباره خودتان اختصاص دهید. درباره اینکه می خواهید روز خود را چگونه بگذرانید. برنامه هایی را در طول روز برای خود در نظر بگیرید که به شما آرامش می دهند. مانند دعا کردن، مدیتیشن و ورزش کردن. دانستن اینکه چگونه روز خود را می گذرانید، تاثیر مثبت ماندگاری برروی کیفیت زندگی شما خواهد گذاشت. من همیشه از مشتری هایم این سوال را می پرسم که آیا زمانی را برای این کار در نظر می گیرند؟ بهترین تصمیماتی که من تاکنون در زندگی ام گرفته ام و مهم ترین تغییراتی که در خود و زندگی ام ایجاد کرده ام، حاصل زمانی است که هر روز صبح، برای فکر کردن به خواسته های خود اختصاص داده ام؛ بنابراین گوشه دنجی را برای خود پیدا کنید و فکر کنید.

۷ – احساسات خود را از واکنش هایتان جدا کنید
زمانی را به بررسی دقیق نوع احساسات خود در شرایط مختلف اختصاص دهید و این باور را در خود ایجاد کنید که تصمیم گیری درباره واکنش هایی که می خواهید نشان دهید، نباید وابسته به احساساتتان باشد؛ البته منظورمان پنهان یا ***** کردن احساسات نیست؛ مثلا شما تمایلی ندارید که در انجام پروژه ای شریک داشته باشید و وجود یک شریک در کنارتان، شما را عصبی و مضطرب می کند؛ اما بهترین کار این است که عکس العمل منطقی داشته باشید و حتی اگر قرار باشد شریکی هم نداشته باشید نباید این تصمیم گیری به خاطر احساس عصبانیت و اضطرابتان باشد. شما باید تاثیرات مثبت و یا منفی داشتن شریک در یک پروژه کاری را بررسی کنید و سپس بهترین تصمیم را بگیرید. حتی اگر در یک رابطه دوستی هستید و از دوست خود کوتاهی هایی می بینید و این رفتار دوستتان شما را ناراحت می کند، به جای تصمیم سریع مبنی بر قطع رابطه با وی، سعی کنید با دیدی باز تاثیرات رفتارهای طرف مقابلتان را در ارتباط بررسی کنید و سپس عکس العمل لازم را نشان دهید.

تغییرات کوچک در طول زمان می توانند تاثیرات بزرگی بر روی کیفیت زندگی شما بگذارند؛ پس از همین امروز شروع کنید.

منبع: سایت ایران پروا
 
بالا