برگزیده های پرشین تولز

■ کارگاه نویسندگی ■

amirepsilon

Registered User
لایک‌ها
2
سلام
دوستان و استادانی که به نویسندگی علاقه مند هستن و میخوام نویسنده بشن تشریب بیارن در این تاپیک
سوالات و مقالات و آموزش های خودتون پیرامون نویسندگی رو در این تاپیک مطرح نمایید.
با تشکر

jerii

همکار بازنشسته
لایک‌ها
9,663
من علاقه دارم به این کار
یه داستان هم نوشتم(کوتاه)
ولی درگیر موضوع هستم و از لحاظ نثر خیلی اشکال دارم
کتابی چیزی برای راهنمایی و کمک سراغ دارید؟

amirepsilon

Registered User
لایک‌ها
2
همشهری داستان که تا حالا 2 شمارش اومده بیرون خوبه !
پیشنهاد میکنم مشترک بشید

amirepsilon

Registered User
لایک‌ها
2
یا داستان همشهری !

amirepsilon

Registered User
لایک‌ها
2
دوستان کسی نمیخواد نویسنده بشه ؟ :دی

خرداد

کاربر فعال ادبیات
لایک‌ها
82
amirepsilon عزیز من هم داستان کوتاه زیاد دارم ولی نمیدونم چرا خیلی بیش از حد خودم رو درگیر موضوع میکنم به جای اینکه به داستان و شخصیت پردازی بپردازم عاشق جزعیات گیج کننده و کشدارم کتاب خوبی هست که بتونه کمکم کنه پیشاپیش ممنون

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
من كه نويسندگي رو خيلي دوست دارم
يعني يه جور آرامش بهم دست ميده
يه متن هايي نوشته بودم داييم كه دبير ادبيات هست وقتي ميخوند ذوق كرده بود
مادرم هم گريه ميكرد :دي
ولي ديگه نميدونم چي شد ادامه ندادم !
ولي واقعا آروم ميشم وقتي مينويسم...
مدتي هست كه مشغله زياد فكري باعث شده فقط خواننده باشم تا نويسنده......
نوشته هام هم البته فقط مال خودم هست
نه براي روزنامه و مجله و ...
گاهي هم مادرم ميخونه
همين........

_______ اين ها كه مقدمه بود بريم سر اصل مطلب :دي _________

دوستان من يه موضوع عاشقانه بسيار غمگين ( كه روح و قلب آدم رو تسخير ميكنه !!! يعني خيلي وحشتناك غمگينه ! )
دارم ...
نميدونم
هميشه وسوسه ميشم كه بنويسم ولي ...
اصلا نميدونم هر چي با خودم كلنجار ميرم به جايي نميرسم كه شروع كنم يا نه...

موضوع هم شايد واسه خودم اتفاق افتاده باشه ! شايد...
چند شخصيت محبوب داره كه بعلت .... فوت ميكنن
تنهايي
خيانت
جدايي
غربت
مرگ
و...

اصلا نميدونم شروع كنم يا نه
از كجا شروع كنم
روزي چقدر بنويسم
مثلا يه سوال مهم كه پيش مياد اينه كه شايد نويسنده ( حالا چه در واقعيت چه در خيالات) از دوران جواني وارد يه عرصه جديد زندگي (داستان ما ) شده ! آيا بايد از همون جووني شروع كنه به نوشتن اتفاقات و ... يا نه
بايد از بچگي شروع كنه؟
يا شرح مختصري از بچگي و گذشته !

من يه چند روز ديگه ميرم واسه دوره آموزشي سربازي (45 روز )
معاف از رزم هم كه هستم ميشه گفت وقت آزاد زياد دارم
البته كتاب تهيه كردم واسه اين مدت ولي خب
نميدونم آيا ميشه روي اين داستان هم وقت گزاشت و شروع به نوشتن كرد يا نه؟!

شرمنده زياد شد...
حس ميكنم يه سوال تكراري رو بارها تكرار كردم! ( شروع كنم يا نه ...)

يا حق

l'avocat

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
27
ya30n عزیز من تجربه ی تخصصی در زمینه ی نویسندگی ندارم اما همیشه وقتی یه ذهن شلوغ دارم و میخوام روی کاغذ بیارمش تصمیم میگیرم که فقط شروع کنم و بنویسم! یعنی اصلا مهم نیست که از کجا و با چه کیفیتی آغاز بشه مهم اینه که این ذهن نامرتب نظم پیدا کنه...
مسلما گاهی این نوشته اینقدر ادیت میشه که کلش عوض میشه اما باز هم مهم نیست ،مهم اینه که این کم و زیاد کردن و تغییر دادن تا جایی ادامه پیدا کنه که نویسنده از نوشته ش به رضایت کامل برسه ...

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
سپاسگزارم l'avocat جان (:)

پيروز باشي

يا حق

rasoulbarazandeh

Registered User
لایک‌ها
120
سلام!

بنده داستان هایی رو می نویسم و خداروشکر خودم از نوشته هام راضی ام.ولی هی مینویسم و هی پاک میکنم.ولش!

حالا سوالم اینجاست که چطوری نویسنده بشم؟؟؟

یعنی گواهی نامه میدن چیه چطوریه؟؟؟

چطوری باید خودمو به عنوان نویسنده معرفی کنم؟کجا باید برم و اینا.اگه کسی میدونه دریغ نکنه.

علاقه مندی من هم بیشتر:نویسندگی برای فیلم و سریال و داستان هست.

مرسی.

patteerr

Registered User
لایک‌ها
3,141
می نویسی میبری یک ادیور نگاه میکنه اشکالاتتو میگه و رفع میکنی و باز میبری و اخر سر میبری ناشر نگاه کنه اگر ارزش چاپ داشته باشه چاپ میکنند ایشالا

rasoulbarazandeh

Registered User
لایک‌ها
120
می نویسی میبری یک ادیور نگاه میکنه اشکالاتتو میگه و رفع میکنی و باز میبری و اخر سر میبری ناشر نگاه کنه اگر ارزش چاپ داشته باشه چاپ میکنند ایشالا

خوب یک مجوزی چیزی هیچی نمی خواد؟

Agha_Jo0n

Registered User
لایک‌ها
2,980
خوب یک مجوزی چیزی هیچی نمی خواد؟
سلام
اولا تبریک میگم
دوما
فکر نمیکنم
مهم نوشتس که ارزش چاپ داشته باشه و ناشره که اونو چاپ کنه
برات آرزوی موفقیت میکنم دوست عزیز

rasoulbarazandeh

Registered User
لایک‌ها
120
خیلی ممنون.انشالله بتونم یک نویسنده خوب بشم :دی

یک کتاب داستان که روش دارم فکر میکنم.در حدود 100 تا صفحه به عنوان اولین کتاب بیرون بدم.

فهمیدم که خودم اگه فعال باشم خودشون هم میان.دوست پدرم داره یک کتاب چاپ میکنه و منم امروز میرم اطلاعاتو ازش میگیرم :دی

greywarden

Registered User
لایک‌ها
2,079
سلام .
یه کتاب هست به اسم ((بر ساحل سخن)) نویسنده : سید ابوالقاسم حسینی شاید بتونه کمکت کنه .
نوشته روی جلد : ایین درست نویسی و شیوا نگاری همراه با تجربه های قلمی و دانستنی های ادبی
فصل اول ویژگیهای نوشته خوب
فصل دوم راهکارهای درست نویسی
فصل سوم راهکارهای شیوا نویسی
فصل چهارم بر کرانه تجربه (این فصلش خیلی عالی بود از نویسنده های بزرگ ایرانی جملات زیبایی رو نوشته و توضیح داده)
فصل پنجم دانستنیهای بایسته
البته فکر نکنم بتونی نو گیر بیاری این کتابی که من دارم برای سال 77 هست .

rasoulbarazandeh

Registered User
لایک‌ها
120
سلام .
یه کتاب هست به اسم ((بر ساحل سخن)) نویسنده : سید ابوالقاسم حسینی شاید بتونه کمکت کنه .
نوشته روی جلد : ایین درست نویسی و شیوا نگاری همراه با تجربه های قلمی و دانستنی های ادبی
فصل اول ویژگیهای نوشته خوب
فصل دوم راهکارهای درست نویسی
فصل سوم راهکارهای شیوا نویسی
فصل چهارم بر کرانه تجربه (این فصلش خیلی عالی بود از نویسنده های بزرگ ایرانی جملات زیبایی رو نوشته و توضیح داده)
فصل پنجم دانستنیهای بایسته
البته فکر نکنم بتونی نو گیر بیاری این کتابی که من دارم برای سال 77 هست .

خیلی ممنون.حالا نوشم پیدا نکنم یه کتابی مثل این پیدا میکنم دیگه.

itc_rov

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
13
این سوال هیچ پاسخ دقیقی نداره. تعریف ما از نویسنده چیه؟ نویسنده اصلا کیه؟ داستان‌هایی که می‌نویسید رو تا به حال به چند نفر از دوستان و آشنایان نشون دادین؟ نظر اون‌ها چی بوده؟ در مرحله بعد به چند غریبه نشون دادین؟ نظر اون‌ها چی بوده؟ راضی بودنِ از خود ملاک نیست. پیشنهاد می‌کنم مطالعه‌تون رو بالا ببرید. آخرین کتاب‌هایی که خوندین چی بوده؟ برای خودتون درباره‌ی اون کتاب‌ها بنویسید. بخونید، بنویسید، تجربه کنید. نویسندگی برای فیلم و سریال و داستان معنا نداره. داستان‌نویسی یک بحث هست و فیلم‌نامه نویسی بحثی دیگه. عجله نکنید. حداقل پنج، شش سال مطالعه مستمر داشته باشین. قواعد نگارشی رو رعایت کنید. گواهی؟ انجمن نویسندگان کار خودش رو می‌کنه و گواهی نمی‌ده. کانون فیلم‌نامه نویسان هم به همین ترتیب. این حرف هم معنا نداره. قضیه به این سادگی‌ها که دوست عزیزمون می‌گن هم نیست. هیچ ناشری، تکرار می‌کنم که هیچ ناشری، و باز هم تکرار می‌کنم که هیچ ناشری کار اول شما رو بدون سابقه و شناخت چاپ نمی‌کنه و در نهایت اگر قصدتون کتاب باشه با سرمایه شخصی و توسط ناشرین گمنام می‌تونین کتابی رو به چاپ برسونین. کتاب «اندار آداب نوشتار» اثر جعفر مدرس صادقی رو بخونید. با قواعد نوشتن و قواعد نگارش بیشتر آشنا بشین. با چند مجله ادبی در تماس هستین؟ ماهانه چه مقدار مطبوعات می‌خرید و مطالعه می‌کنین؟ چند بار برای مجله‌های ادبی («نافه»، «تجربه»، «داستان» و...) مقاله و داستان نوشتین؟ چند بار نوشته‌هاتون رسما محک خوردن و نقد شدن؟ کارگاه داستان‌نویسی هم رفتین؟ نوشته‌هاتون رو به استادی نشون دادین؟ من رُک صحبت می‌کنم چون می‌دونم اگر کسی این‌ها رو نگه چند سال دیگه خودتون بهش می‌رسین. نویسنده شدن حرفه‌ی ثابت برای یک آماتور به حساب نمی‌آد. نمی‌شه یک روز بلند بشین و بگین می‌خوام نویسنده بشم. مرحله به مرحله باید جلو رفت. سرسری اگر بخواین پیش برین صرفا این می‌شه که دو میلیون (حالا که قیمت کاغذ، چسب و... بالاتر هم رفته) از پدر گرامی بگیرید، کتابی ناقص و بی سر و ته رو توسط ناشری شخصی و نامعتبر در تیراژ 1000 نسخه به چاپ برسونین، ناشر هم هر 1000 تارو به خودتون می‌ده و در پخشش مشارکتی نمی‌کنه و در نهایت 50، 60 جلد رو به دوست و آشنا می‌دین و باقی رو انبار می‌کنید. امیدوارم این نوشته‌ی من رو صرفا به چشم یک راهنمایی برادرانه بخونید.

rasoulbarazandeh

Registered User
لایک‌ها
120
این سوال هیچ پاسخ دقیقی نداره. تعریف ما از نویسنده چیه؟ نویسنده اصلا کیه؟ داستان‌هایی که می‌نویسید رو تا به حال به چند نفر از دوستان و آشنایان نشون دادین؟ نظر اون‌ها چی بوده؟ در مرحله بعد به چند غریبه نشون دادین؟ نظر اون‌ها چی بوده؟ راضی بودنِ از خود ملاک نیست. پیشنهاد می‌کنم مطالعه‌تون رو بالا ببرید. آخرین کتاب‌هایی که خوندین چی بوده؟ برای خودتون درباره‌ی اون کتاب‌ها بنویسید. بخونید، بنویسید، تجربه کنید. نویسندگی برای فیلم و سریال و داستان معنا نداره. داستان‌نویسی یک بحث هست و فیلم‌نامه نویسی بحثی دیگه. عجله نکنید. حداقل پنج، شش سال مطالعه مستمر داشته باشین. قواعد نگارشی رو رعایت کنید. گواهی؟ انجمن نویسندگان کار خودش رو می‌کنه و گواهی نمی‌ده. کانون فیلم‌نامه نویسان هم به همین ترتیب. این حرف هم معنا نداره. قضیه به این سادگی‌ها که دوست عزیزمون می‌گن هم نیست. هیچ ناشری، تکرار می‌کنم که هیچ ناشری، و باز هم تکرار می‌کنم که هیچ ناشری کار اول شما رو بدون سابقه و شناخت چاپ نمی‌کنه و در نهایت اگر قصدتون کتاب باشه با سرمایه شخصی و توسط ناشرین گمنام می‌تونین کتابی رو به چاپ برسونین. کتاب «اندار آداب نوشتار» اثر جعفر مدرس صادقی رو بخونید. با قواعد نوشتن و قواعد نگارش بیشتر آشنا بشین. با چند مجله ادبی در تماس هستین؟ ماهانه چه مقدار مطبوعات می‌خرید و مطالعه می‌کنین؟ چند بار برای مجله‌های ادبی («نافه»، «تجربه»، «داستان» و...) مقاله و داستان نوشتین؟ چند بار نوشته‌هاتون رسما محک خوردن و نقد شدن؟ کارگاه داستان‌نویسی هم رفتین؟ نوشته‌هاتون رو به استادی نشون دادین؟ من رُک صحبت می‌کنم چون می‌دونم اگر کسی این‌ها رو نگه چند سال دیگه خودتون بهش می‌رسین. نویسنده شدن حرفه‌ی ثابت برای یک آماتور به حساب نمی‌آد. نمی‌شه یک روز بلند بشین و بگین می‌خوام نویسنده بشم. مرحله به مرحله باید جلو رفت. سرسری اگر بخواین پیش برین صرفا این می‌شه که دو میلیون (حالا که قیمت کاغذ، چسب و... بالاتر هم رفته) از پدر گرامی بگیرید، کتابی ناقص و بی سر و ته رو توسط ناشری شخصی و نامعتبر در تیراژ 1000 نسخه به چاپ برسونین، ناشر هم هر 1000 تارو به خودتون می‌ده و در پخشش مشارکتی نمی‌کنه و در نهایت 50، 60 جلد رو به دوست و آشنا می‌دین و باقی رو انبار می‌کنید. امیدوارم این نوشته‌ی من رو صرفا به چشم یک راهنمایی برادرانه بخونید.

خیلی ممنون.خواهش میکنم خیلی به دردم خورد.

asemaneahvaz

Registered User
لایک‌ها
76
دوستان و اساتید محترم برای داشتن یک نثر روان و زیبا چه کارها باید کرد؟
انسان هنگامیکه نوشته های افراد صاحب سبکی مثل دکتر محمد معین را میخواند ناخوداگاه مجذوب آنها میشود.
چه قدم های را باید پیمود؟
با تشکر

بالا