برگزیده های پرشین تولز

10پیشنهاد به گردشگران اصفهان+عکس

masterina

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
12 ژوئن 2014
نوشته‌ها
45
لایک‌ها
3
سن
22
شهر اصفهان با دارا بودن صدها اثر تاریخی و طبیعی و طبیعت بکر خود، همه ساله پذیرای مسافران نوروزی است؛ مسافرانی که خیلی از آنها، بیشتر از ما اصفهانیها مکانهای دیدنی شهر را میشناسند اما خیلیشان هم به دنبال زیباترین مکانهای گردشگری شهر اصفهان هستند تا نوروز ۹۲ را بهتر از هر سال در اصفهان تاریخی بگذرانند.

برخی دوست دارند به محله های اصفهان سر بزنند و بافت شهری و قدیمی اصفهان را از نزدیک ببینند. برخی علاقه مند به داشتن شبهای به یادماندنی در رستورانها یا اماکن تفریحی اصفهان هستند یا به صرف بریان اصفهان پای به این دیار می گذارند، مثل احسان علیخانی که شب سال تحویل در برنامه «دو نیمه سیب» گفت: « می ارزد آدم حتی برای خوردن یک بریان به اصفهان برود و بازگردد» و تعدادی هم ذوق زاینده رود و قدم زدن در کنار آن را دارند که البته بایستی در مقابل آنها سری به نشانه افسوس تکان داد!
3.jpg


در زیر پیشنهادهای ایمنا برای آنهایی که شاید کمتر از بقیه با مکانهای تاریخی و طبیعی شهر اصفهان آشنایی دارند، مرور می کنیم.

۱. نقش جهان، شکوه نصف جهان

کمتر ایرانی پیدا می شود که حداقل یک بار در طول زندگیاش میدان نقشجهان اصفهان را ندیده باشد؛ میدانی که هر طرفش را نگاه کنی، زیباترین هاست؛ از مسجد امام و شیخ لطفالله گرفته تا عالیقاپو و سردر قیصریه تا رستورانهای زیبای اطراف میدان نقشجهان. به آن اضافه کنید مغازهها و بازار سرپوشیده اطراف میدان را تا بتوانید یک روز فوقالعاده را در میدان نقشجهان بگذرانید.

این میدان امام(ره) و بازارهای اطراف به خصوص برای خانمها که عاشق خرید هستند می تواند یک انتخاب فوق العاده باشد هر چند که می تواند برای آقایان که معمولاً از خرید فراری هستند یک انتخاب توام با تردید تلقی شود!

1.jpgمیدان نقش جهان در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ۱۳۵۸ جزء نخستین آثار ایرانی بود که بهعنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید.

اگر دوست دارید برای دوستان و آشنایانتان صنایع دستی اصفهان را به عنوان سوغات ببرید، دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده است که عموما جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان هستند، بهترین مکان به شمار میروند.

در اطراف میدان امام(ره) اغذیه فروشی، آبمیوه فروشی و اغذیه های مخصوص اصفهان نظیر بریان و «فرنی و شیره» نیز به خصوص در خیابان حافظ می تواند نظر شما را جلب کند.

2.jpgراستی اگر به میدان نقشجهان رفتید، درشکهسواری دور میدان را هم از دست ندهید، می تواند یک انتخاب فوق العاده باشد.

۲. پیک نیک در صفه

هر مسافری که از جنوب اصفهان وارد شهر میشود ابتدا چشمش به کوه صفه می افتد. کوهی که برای خود ما اصفهانیها هم از جذابیت ویژهای برخوردار است و توصیه میکنیم اگر میخواهید یک روز فوقالعاده را در فضای بکر اصفهان داشته باشید، دیدن آن را از دست ندهید.

صعود به قله و یک صبحانه دبش در حاشیه کوه می تواند روزی متفاوت و خاطره انگیز را برای شما رقم بزند.

15.jpgضمناً فراموش نکنید که تلهکابین، بولینگ و بیلیارد و رستورانهای دامنه این کوه هم، وسوسه انگیز است. پیک نیک در کوه صفحه می تواند یک انتخاب فوق العاده باشد هر چند که جاذبه های جدید ورزشی و تفریحی هم می تواند شیرینی پیک نیک را دو چندان سازد. در اطرف این مکان نیز تعدای از هتلهای اصفهان اگر علاقه مند به کارتینگ و پینت بال و از این دست بازیها هستید می تواند در نزدیکی کوه صفحه از مجموعه تفریحی شهدای ارتش استفاده کنید، واقع در سه راه حکیم نظامی.

۳. هشت بهشت در باغی دلگشا

یک درب آن در خیابان چهارباغ و درب دیگرش در ورودی پارک هشت بهشت قرار گرفته و سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است.

این کاخ زیبا با معماری منحصر به فرد خود و مقرنسهای زیبا و ورودیهای آن آنقدر قابل توجه است که آندره گدار باستانشناس و ایرانشناس در این زمینه میگوید:«... کاخ هشتبهشت با تالاری که از هر سو باز است و با چهار عمارت کلاهفرنگی در چهار گوشهٔ خود هنوز هم ترکیب اصلی و مختصری از لطف و ملاحت روزگاران گذشته را حفظ کردهاست.»


%D9%87%D8%B4%D8%AA%20%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA.JPG

اگر دوست دارید با زیباییهای ساخت دست بشر بیشتر آشنا شوید، سری به این کاخ بزنید که اصفهانیها در آن پذیرای شما هستند، مطمئنا وقتی به این باغ سر بزنید خودتان نمیخواهید از هشت بهشت بیرون بیایید.


۴. منارجنبان دیگر نمی جنبد ولی هنوز هم دیدنی است
در گذشته منارجنبان از شهر جدا و در دهکدهای به نام «کارلادان» قرار داشت ولی امروزه این بنا جزو اصفهان به شمار میرود و در نزدیکی محلی به نام نصرآباد قرار گرفته است.

این ساختمان با کاشیهای لاجوردی رنگ به شکل ستاره چهارپر و اشکال دیگری به شکل کثیرالاضلاع فیروزهای رنگ زینت یافته و نکته جالب در این بنای تاریخی آن است که با حرکت دادن یک مناره، نه تنها مناره دیگر به حرکت در میآید، بلکه تمامی این ساختمان به لرزه درمیآید.

%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%86.jpgالبته دلیل این مسئله هنوز برای دانشمندان مورد سئوال واقع شده اما مطمئنا اگر شما دوست دارید بدانید منارجنبان اصفهان چگونه تکان میخورد، سری به این مکان بزنید. البته اگر توانستید اجازه تکان دادن منارجنبان را بگیرید، خود ما را هم خبر کنید، چون از چند ماه قبل تکان داد منارجنبان ممنوع شد.

۵. آتشگاه و کبابی به یادماندنی

در امتداد مسیر خیابانی که در آن منارجنبان واقع است کوه زیبا و یادگار دوران کهن آتشگاه قرار دارد.

آتشگاه اصفهان یا کوه آتشگاه از بناهای تاریخی اصفهان است. این مجموعه دارای پیشینه تاریخیِ کهنی است و در زمانهای گونه گونی از آن بهره بردهاند؛ این کوه در غرب اصفهان و ۸ کیلومتری مرکز شهر در خیابان آتشگاه قرار گرفته و در نزدیکی رودخانه زاینده رود، بر روی کوهی قرار دارد. از بلندای این تپه، تا کیلومترها از هر چهار سوی اصلی را میتوان به خوبی مشاهده کرد.

4.jpgاین بنا قدیمی ترین بنای اصفهان با سابقه بیش از ۷۰۰۰ سال قدمت بوده و اگر خواستید یک نصفه روز را بیرون اصفهان بگذرانید، حتما سری به این منظره زیبا بزنید.

اگر علاقه مند به غذای غیر فست فودی هستید، می توانید به اکثر رستورانهای سنتی حاشیه کوه آتشگاه اعتماد کنید و یک ظهر به یادماندنی با یک کباب، جوجه کباب یا از این دست غذاها را امتحان کنید. البته فست فود هم هست ولی در آن منطقه قدرت رستورانهای سنتی به فست فود های حاشیه ای می چربد.

۶. چهلستون، کاخی با شکوه

باغ چهلستون بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد؛ تالار آینه، تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها از قسمتهای دیدنی این باغ به شمار میرود.

مطمئنا دیدن این باغ که به یکی از نمادهای اصفهان مشهور است، علاوه بر روشنایی روز، در تاریکی شب و زیر نور ماه هم برای علاقمندان زیباست.

5.jpgجایی که اگر از زاویهای خاص به آن نگاه کنی، ۲۰ ستون بیشتر نمیبینی اما وقتی با زاویهای مناسب و از پشت حوض آن به عمارت بنگری، ۴۰ ستون را به چشم خواهی دید.
سقف باشکوه نقاشی تالار ۱۸ ستون و سقف آئینه کاری تالار آئینه گرفته تا شیرهای سنگی چهارگوشه حوض مرکزی تالار آن برای همه جذاب است.
اگرچه این باغ به دلیل انعکاس تصویر ۲۰ ستون آن به این نام نامگذاری شده اما برخی میگویند که علت نامگذاری چهلستون بازتاب در استخر مقابل نبوده بلکه تخریب ۲۰ ستون از ۴۰ ستون در اثر آتش سوزی بوده که آثارش را در بخش سقف در سمت چپ عمارت در جلوی وردی قابل ملاحظه است. سعی کنید سری به چهلستون بزنید و فرمانروایی شاه عباس صفوی را در این کاخ تجسم کنید.

۸. باغ پرندگان، پیشنهاد وِیژه برای بچه ها

جنگل ناژوان از مناطق خوش آب و هوای حاشیه زایندهرود به شمار میرود که تا پیش از بسته شدن آب زایندهرود، آب و هوای خوب آن نوید یک روز فوقالعاده را به اصفهانیها میداد.

10.jpgهرچند که هنوز هم از مناطق خوش آب و هوای اصفهان به شمار میرود و بدون شک اگر به دنبال یک ظهر آرام همراه با جوجه کباب و غذای کبابی در طبیعتی زیبا هستید، سر زدن به ناژوان به شما توصیه میشود.

16.jpgباغ پرندگان در امتداد مسیر ناژوان به خصوص برای بچه هایی که از دیدن پرنده های رنگ و وارنگ ذوق می کنند، یک روز خوب را رقم خواهد زد.

۹. محله رمانتیک جلفا

محله ارمنیهای اصفهان که بیش از آنکه به بافت زیبای آن شهرت داشته باشد، با کافیشاپهایش مورد توجه قرار گرفته است.

%D9%85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86%20%D8%AC%D9%84%D9%81%D8%A7.bmpجلفا پنج كوچه بزرگ دارد كه امتداد آنها از مشرق به مغرب است. بازاری خوب با چند حمام و دو كاروانسرا و یك میدان و یازده كلیسا دارد.

داشتن یک شب رمانتیک و خاص برای زوج های مسافر و بازدید از کوچه پس کوچه هایی که هنوز جزو انتخابهای شهرگردی خود اصفهانی ها هم هست بی نظیر خواهد بود.

حالا موقع توصیه به دوست داران فست فود و کافی شاپ است. در خیابانهای اطراف جلفا می توانید یک انتخاب خود برای یک شام و شب متفاوت داشته باشید.

۱۰. زایندرود...

آنقدر زیبا و دوستداشتنی است که هر کس به اصفهان سفر کند، دلش نمیآید چند ساعت را در کنار این رودخانه و پل های زیبای آن نگذراند، جایی که تا پیش از بسته شدن آب از زایندهرود، تا پاسی از شب پذیرای مهمانانی بود که از گوشه و کنار ایران به اصفهان سر میزدند و حالا هم با وجود غمی که از نبود آب در آن موج میزند، روزانه جمعیت عظیمی را به چشم خود میبیند.

7.jpgسیوسه پل اصفهان در کنار پل خواجو، مارنان، پل شهرستان و دهها پل دیگر زایندهرود اصفهان از آثار تاریخی زیبای مرکز شهر به شمار میرود.

اگر دلتان هوای زایندهرود کرده، میتوانید حداقل کنار بستر خشک آن یک چایی بنوشید و به خیل ما اصفهانی ها بپیوندید که سال خود را با حسرت خشکی زاینده رود آغاز کردیم!

14.jpgشاید بپرسید چرا آخرین پیشنهاد ما تماشای پلها و زاینده رود خشک بود، پاسخ ما به شما این است: شاید به این خاطر که دوست نداریم دلتان را اینجا کنار زاینده رود جای بگذارید و با خاطره ای تلخ اصفهان را وداع گویید چرا که ما اصفهانی های میهمان نواز دوست نداریم با خاطره ای بد از شهرمان ره سپار خانه شوید.

پی نوشت: البته مواردی که به آنها اشاره شد همه جاذبه های گردشگری شهر اصفهان نیست. مسجد باشکوه جامع و بازارهای اطراف، حمام علیقلی آقا و چندین و چند اثر دیدنی دیگر هم در اصفهان وجود دارد که دیدن آنها شور انگیز خواهد بود.
 
بالا