18 توصيه خريد و نگهداري ماهي قرمز

شروع موضوع توسط sіπa ‏15 مارس 2010 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. sіπa

  sіπa Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏10 فوریه 2010
  نوشته ها:
  1,640
  تشکر شده:
  3
  سازمان دامپزشکي کشور 18 توصيه بهداشتي جهت خريد و نگهداري ماهي قرمز در ايام نوروز را اعلام کرده است.

  به گزارش مهر، 18توصيه بهداشتي سازمان دامپزشكي كشور به شرح زير است :

  - ماهي قرمز را از مراکزمعتبر و تحت نظارت و کنترل شهرداري و دامپزشکي تهيه نماييد، از خريد ماهي از فروشندگاني که ماهيها را به صورت متراکم و درمحل و درشرايط نامناسب بهداشتي و زيستي نگهداري مي نمايند خودداري کنيد، همچنين ماهي قرمز داراي ظاهر و تحرک مناسب و شناي متعادل باشد.

  - ازخريد ماهياني که داراي علايمي همچون باله ها به صورت تاخورده و جمع شده درآمده باشد، دراطراف دهان يا سطح بدن، لکه هاي پنبه مانند مشاهده شود، روي سطح بدن، زخم يا لکه هاي سفيد متمايل به خاکستري يا قرمزمشاهده شود و يا آنکه بدن رنگ پريده و لکه لکه شده باشد، لبه باله ها خورده و ساييده شده باشد، ماهي بي قرار بوده و بدون آنکه دريکجا قرارگيرد پيوسته بدن خود را به اطراف بمالد، چشم ها به صورت يکطرفه و يا دوطرفه بيرون زده باشد، پولکهاي ماهي ريخته باشد، خودداري نماييد.

  - درنگهداري طولاني مدت ماهيان قرمزبه طورمثال درخانه و کنارسفره هاي هفت سين مقدار آب مورد نيازهرقطعه ماهي انگشت قد، حداقل يک ليترمنظور شود، ضمن اينکه يک تا دوباردرهفته آب ماهيان را تعويض کنيد و از شن و ماسه هاي رنگي و تيزجهت تزيين آکواريوم و تنگهاي ماهيان استفاده ننماييد.

  - شستشوي دوره اي آکواريوم ها و ضدعفوني وگندزدايي آنها با محلولهاي نمک طعام(30 گرم در ليتربه مدت ده دقيقه)، ترکيبات آمونيوم 4 تايي به مقدار1-1/0 گرم درليترآب به مدت 1تا 15 دقيقه و يا ترکيبات يددار به مقدار200 ميلي گرم درليتر آب به مدت 10 ثانيه، استفاده از دستکش به خصوص براي افراد حساس و داراي سوابق آلرژي ازديگر توصيه هاي سازمان براي خريد و نگهداري ماهي قرمزدرايام نوروزاست.

  - شستشوي کامل دستها با آب و صابون بعد ازهرباردست زدن به آب يا ماهيان زينتي، جلوگيري ازدست زدن کودکان به ماهيان وآموزش بهداشت فردي به آنها وعدم دستمالي چشم، صورت و دهان بعد ازکاربا آکواريوم، نگهداري مناسب غذاهاي ماهيان آکواريومي درجاهاي خنک و تاريک و خشک در ظروف کاملا بسته ورعايت تاريخ مصرف براي اين مواد غذايي توصيه شده است.

  - ماهي قرمزبايد با غذاهاي کم پروتئين و سرشارازکربوهيدرات تغذيه شوند و بهتراست که غذا درسطح آب شناور بماند، استفاده ازغذاي آماده بهتراست و غذادهي بايد يک يا دوبار درروز و به اندازه اي باشد که درمدت يک تا دو دقيقه مصرف شود.

  - رعايت دوره اي حداقل 2هفته اي قرنطينه اي براي ماهيان جديدالورود دريک آکواريوم جداگانه،جداسازي تمامي موارد اختلال و بيماري از سايرماهيان و طي دوره زماني براي آنها، مراجعه به دامپزشک در صورت بروزهر نوع علايم و ناراحتي درماهيان آکواريومي، مراجعه به پزشک درصورت بروزهرنوع علايم و ناراحتي هاي پوستي از سوي سازمان دامپزشکي به مردم توصيه شده است.

  - آب مورد استفاده براي اين منظور بايد بهداشتي بوده و درمورد آبهاي شرب شبکه آبرساني شهري بايد يا کلرزدايي شود و يا براي تعادل گازها و خروج کلرقبل از مصرف حداقل به مدت 48 ساعت در ظروفي دهان گشاد نگهداري و ذخيره شود.

  - درصورت عزيمت به مسافرت و يا ترک منزل ماهيان را دراماکن محصورمجازمشخص شده براي اين منظور رهاسازي کرده و يا آن را به اقوام خود هديه و يا به آکواريوم دارها تحويل دهيد همچنين از قراردادن آکواريوم ها و تنگهاي ماهي درجلوي نورمستقيم آفتاب، کنار شومينه ها و يا داخل آشپزخانه خودداري كنيد.
   
 2. برترین مرکز خرید و فروش وب سایت
 3. sіπa

  sіπa Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏10 فوریه 2010
  نوشته ها:
  1,640
  تشکر شده:
  3
  ماهی‌هایی که دیگر عید را نمی‌بینند

  هر سال ایام عید پنج میلیون ماهی قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین می‌میرند، اما تجارت ماهی‌فروشان که هیچ ریشه‌ای در تاریخ باستانی عید نوروز ایرانی ندارد به بهانه سال نو ادامه می‌یابد.
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   
 4. sіπa

  sіπa Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏10 فوریه 2010
  نوشته ها:
  1,640
  تشکر شده:
  3
  ماهی قرمز را در رودخانه‌ رها نكنيد

  فارس: مدير شيلات استان همدان گفت: با توجه به امكان بروز بيماري در ماهيان رودخانه، ماهي‌هاي قرمز را در رودخانه‌ها رها نكنيد.

  علي دولو اظهار داشت: ماهي‌هاي قرمز‌ را به هيچ عنوان نبايد در رودخانه رها كرد، زيرا ممكن است موجب بيماري ماهيان و تغيير تركيب ماهي‌هاي رودخانه شود.

  وي با تأكيد بر لزوم جلوگيري از تغيير تركيب و تعداد ماهي‌هاي منابع آبي و بروز مسائل زيست‌محيطي، بيان داشت: لازم است مكاني براي جمع‌آوري ماهي‌هاي قرمز از مردم در نظر گرفته شود هرچند ممكن است اين موضوع به دليل پيش‌بيني‌هاي هزينه‌اي و اعتباري امسال محقق نشود.

  مدير شيلات استان همدان افزود: مكان‌هايي پرورش ماهي كه در سال‌هاي آينده ماهي‌هاي قرمز را از مردم خريداري مي‌كنند بايد ماهي‌ها را از نظر بيماري‌ها كنترل كنند.

  وي با بيان اينكه مردم بايد با ماهي‌هاي قرمز دوست باشند، گفت: موجوداتي همچون ماهي‌هاي قرمز موجب انبساط خاطر است و مردم بايد از مزايا و مواهب طبيعي آن استفاده كنند.

  دولو ضمن اشاره به خريداري ماهي قرمز براي سفره هفت‌سين تصريح كرد: لازم است مردم در خريد ماهي قرمز به سالم بودن ماهي توجه كنند همچنين ماهي را در ظروف بزرگ كه امكان تبادل هوا با آب زياد باشد،‌ نگهداري كنند.

  وي با تأكيد بر اينكه نبايد از ظرف‌هاي كوچك براي نگهداري ماهي‌هاي بزرگ استفاده شود، گفت: به منظور نظافت و تأمين اكسيژن كافي، تعويض آب در هفته دو بار بايد انجام شود.

  مدير شيلات استان همدان ادامه داد: در هر بار تعويض آب نصف آب ظرف ماهي بايد چند ساعت بماند تا كلر آب خارج شود و سپس بعد از سه ساعت و بعد از هم‌دما شدن آب با دماي محيط استفاده شود.

  وي با بيان اينكه ماهي جانوري خونسرد و حساس به تغيير دماي محيط است، افزود: تغييرات ناگهاني دما موجب ايجاد شوك و تلفات ماهي است همچنين بايد از قرار دادن ماهي در كنار بخاري و دماي زياد جلوگيري شود.

  دولو در پايان خاطر‌نشان كرد: غذاهاي پولكي بهترين مواد براي تغذيه ماهي‌ها هستند اگر‌چه مي‌توان از خرده‌هاي نان نيز براي تغذيه ماهي استفاده كرد.
   
 5. ocarina4

  ocarina4 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏3 دسامبر 2007
  نوشته ها:
  185
  تشکر شده:
  25
  محل سکونت:
  مشهد
  آقا ماهی قرمزر نخرید....
  جاش از این ماهی "فایتر" ها بخرید
  [​IMG]

  - قیمتش زیاد نیست خشکل و خوبش 1000 تومن
  - طول عمرش خیلی بشتر از ماهی قرمز است ، ماهی قرمز هنوز به 13 نرسیده میمیره...
  - با آب و دمای شهر کاملاً سازگاره
  - نیاز به اکسیژن زیادی نداره که مثل ماهی دائم لب آب باشه
  - بـــو گند نمیده...
  - خز نیست :دی

  پ.ن: دوتا نر این ماهی رو نمیشه با هم انداخت ، همدیگه رو پاره میکنن!
   
  Last edited: ‏15 مارس 2010
 6. sіπa

  sіπa Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏10 فوریه 2010
  نوشته ها:
  1,640
  تشکر شده:
  3
  چه خوشگله
  کجا پیدا میشه؟باید تو تنگ باشه یا اکواریوم؟
   
 7. Venom

  Venom Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏1 می 2006
  نوشته ها:
  822
  تشکر شده:
  1,762
  جدآ ؟!! قیافه ـش خیلی بیشتر می ارزه !
   
 8. خرید بیت کوین
 9. ocarina4

  ocarina4 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏3 دسامبر 2007
  نوشته ها:
  185
  تشکر شده:
  25
  محل سکونت:
  مشهد
  همه ماهی آکواریم ها و ماهی فروشی ها دارن...
  اینو تو یه استکان هم میشه نگه داشت تنگ زیادشه....:)  این الان تو حالت تحاجمی هست که دم و تاجش رو باز کرده ، اینقدر تحاجمی هست که اگه آینه بگیری کنارش با عکس خودش میجنگه!
   
 10. mmiladd

  mmiladd Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏27 اکتبر 2009
  نوشته ها:
  2,371
  تشکر شده:
  510
  محل سکونت:
  اینجا
 11. Venom

  Venom Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏1 می 2006
  نوشته ها:
  822
  تشکر شده:
  1,762
  بیخود نیست بهش میگن Fighter ! حیف که عید خونه نیستیم !
   
 12. Thomas.Angelo

  Thomas.Angelo Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏11 نوامبر 2007
  نوشته ها:
  397
  تشکر شده:
  16
  محل سکونت:
  Lost Heaven
  سلام

  دو روز پیش یه دونه ماهی قرمز گرفتم که دم و باله هاش سفید بود ... الآن که دارم میبینمش , وارونه شده توی آب ولی هنوز نفس می کشه !

  آیا میمیره , یا بکشمش ؟:eek:

  یه دونه ماهی قهوه ای هم کنارش دارم که فعلا سالمه ...

  اتفاقی برایش می افتد یا نه ؟
   
 13. sinnaa

  sinnaa Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏27 جولای 2010
  نوشته ها:
  6,261
  تشکر شده:
  3,547
  محل سکونت:
  بر بال خوش خیالی
  ماهی قرمز در ایران 80 ساله شد

  مديركل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي آبزيان سازمان دامپزشكي از كنترل بازار عرضه ماهيان قرمز در كشور براي اولين بار خبر داد و تاكيد كرد:‌ مصرف‌كنندگان جدا از خريد ماهي قرمز از دست فروشان و سطح معابر شهر خودداري كنند.

  به گزارش ايسنا ماهي قرمز يا ماهي حوض از زيباترين نوع ماهيان است كه قدمت آن در جهان به 1600 سال پيش و كشور چين بازمي‌گردد. در حال حاضر بيش از صد گونه مختلف از اين نوع ماهي در جهان وجود دارد و اين گونه آبزي براي افزايش بركت زندگي و به عنوان نماد ثروت و شادابي در جهان استفاده مي‌شود.

  در ايران 80 سال از ورود اين گونه ماهي مي‌گذرد و با نماد شادابي و جاري بودن زندگي در سفره هفت‌سين ايرانيان جايگاه ويژه‌اي پيدا كرده است اما در نظر عموم مردم به عنوان ماهي شب عيد است و عمر آن به دليل نگهداري نادرست به چند روز و نهايتا دو - سه ماه ختم مي شود درحاليكه ماهي قرمز؛ ماهي شب عيد نيست و شيشه عمر آن‌ به دست ماست كه درصورت فراهم كردن رفاه اين جاندار عمر مفيدش شش تا هشت سال است كه البته مي‌تواند تا 20 سال عمر كند و به وزن 4.5 كيلوگرم و طول 60 سانتي متر برسد.

  هر ساله نزديك ايام نوروز حدود پنج ميليون قطعه ماهي قرمز توليد مي‌شود و در كنار توليد داخلي، واردات هم صورت مي‌گيرد كه در اين ميان سازمان دامپزشكي هر ساله با نزديك شدن به ايام نوروز به اجراي سيستم مراقبت فعال و غير فعال عليه بيماري‌هاي ماهيان زينتي با تاكيد بر ماهي قرمز اقدام مي‌كند.

  در اين زمينه مديركل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي آبزيان سازمان دامپزشكي با تاكيد بر اينكه تمامي واحدها و مراكز تكثير و پرورش كه مجوز از سازمان دامپزشكي دارند تحت سيستم مراقبت فعال و غير فعال اين سازمان قرار دارند، گفت: نمونه‌برداري و آزمايش‌هاي ويروس‌شناسي، باكتريايي، قارچي و انگلي انجام مي‌شود كه در صورت وجود هرگونه آلودگي به نسبت ماهيت بيماري، اقدام به قرنطينه، كنترل، پيشگيري، درمان يا معدوم‌سازي ماهي‌هاي آلوده مي‌شود.

  كاظم عبدي اظهار كرد: گفت: امسال براي اولين بار بازار عرضه ماهيان قرمز نيز كنترل مي‌شود كه در اين راستا به تمام استان‌ها ابلاغ شده واحدهايي براي بازديد از مراكز عرضه و تحت پوشش قرار دادن آن‌ها راه اندازي شود.

  اين مقام مسوول در سازمان دامپزشكي توصيه كرد: خريداران حتما ماهي قرمز را از مراكز معتبر و تحت نظارت و كنترل شهرداري تهيه كنند.

  به گفته وي پايانه‌هاي ميوه و تره‌بار،‌ آكواريوم فروشي‌ها و اماكني كه تحت نظارت سازمان دامپزشكي هستند، مورد تاييد سازمان دامپزشكي براي خريد ماهيان قرمز است.

  عبدي تاكيد كرد:‌ مصرف كنندگان جدا از خريد ماهي قرمز از دست فروشان و معابر شهر خودداري كرده و هنگام خريد دقت كنند اين آبزي از نظر ظاهري داراي علائم بيماري نباشد.

  مديركل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي آبزيان سازمان دامپزشكي افزود: باله‌هاي ماهي قرمز نبايد تاخورده و جمع شده باشد. ماهي سالم پوسيدگي باله نبايد داشته باشد. روي سطح بدن ماهي لكه‌هاي سفيد يا قرمز رنگ وجود نداشته باشد. چشمان ماهي قرمز بيرون زده نباشد و پولك‌هايش نيز نريخته باشد.

  وي توصيه كرد:‌ براي نگهداري هر قطعه ماهي حتما دو ليتر آب نياز است. همچنين ماهيان قرمز را نبايد در ظروف دهان گرد و كوچك نگهداري كرد و حتي المقدور براي جلوگيري از اشكال در سيستم جهت‌يابي اين آبزي از ظروف چند ضعلي براي نگهداري استفاده شود.

  عبدي اظهار كرد: ماهيان قرمز در كنار شومينه، آشپزخانه و مكان‌هايي كه تغيير دما زياد است، نگهداري نشود و هفته‌اي يك تا دو بار آب آن‌ها نيز تعويض گردد.

  مديركل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي آبزيان سازمان دامپزشكي با تاكيد بر جلوگيري از دست زدن كودكان به ماهي قرمز و آب ماهي، تصريح كرد:‌ در صورت دست زدن به ماهي و آب آن بايد نسبت به شستن دست با آب و صابون اقدام كرد.

  وي خاطرنشان كرد:‌ غذاي اين گونه آبزي بايد صنعتي باشد در غير اين صورت از خورده‌هاي نان و شيريني استفاده شود.

  عبدي تاكيد كرد:‌در پايان نوروز از ريختن ماهيان قرمز به آب‌هاي جاري و رودخانه‌ها خودداري شود چراكه ممكن است بيماري‌هايي داشته باشند و وارد منابع آبي گردد.

  مديركل دفتر بهداشت و مبارزه با بيماري‌هاي آبزيان سازمان دامپزشكي افزود:در اين راستا در هر شهري با همكاري شهرداري‌ها مكاني مشخصي براي رهاسازي ماهيان قرمز پس از ايام نوروز در نظر گرفته شده است.
   
عسل طبیعی و گرده گل ایرانیavanak همکاری در فروش