برگزیده های پرشین تولز

2 خبر جدید : اتصال فیبرنوری به منازل کلید خورد - شرکت های برتر اینترنتی فروردین ماه

mosili

Registered User
تاریخ عضویت
29 دسامبر 2010
نوشته‌ها
358
لایک‌ها
9
محل سکونت
! NeverLand !
اتصال فیبرنوری به منازل کلید خورد
مدیرعامل شرکت مخابرات از آغاز پروژه اتصال فیبرنوری به منازل خبر داد و با بیان اینکه در صورت آماده سازی محتوا روی این شبکه، اجرای پروژه ظرف کمتر از یک سال در 30 درصد کشور امکان پذیر خواهد بود گفت: این پروژه هم اکنون در منطقه عسلویه کاملا اجرا شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، هیئت دولت طرح انتقال فیبرنوری به منازل را در بهمن ماه امسال تصویب کرد که براساس آن وزارت ارتباطات مکلف شد با صدور پروانه لازم، فیبرنوری را به درب منازل، کارگاهها و مراکز کسب و کار منتقل کند. براین اساس و با رعایت اصل 44 قانون اساسی، سهم دولت در این پروژه 20 درصد درنظر گرفته و مقرر شد مابقی این سهم به شرکتها و مؤسسات بزرگی که در این باره سابقه فعالیت دارند و می توانند سرمایه گذاری کنند واگذار شود.

صابر فیضی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه بحث اتصال منازل به شبکه فیبرنوری متوقف نشده و این پروژه در حال پیشروی است اظهار داشت: شرکت مخابرات ایران در طرح اتصال فیبرنوری به منازل هم به عنوان کارفرما و هم به عنوان مجری فعالیت دارد و هم اکنون این طرح مراحل آزمایشی خود را می گذراند.
وی با بیان اینکه این پروژه از سوی یک شرکت نیز در حال انجام بود که به نظر می رسد متوقف شده است گفت: پروژه ای که این شرکت آن را قرار بود اجرا کند ارتباطی به شرکت مخابرات ایران نداشت و مخابرات در حال آماده سازی ارتباطات برای اجرای کامل این طرح در کشور است.

فیضی با تاکید براینکه با آماده سازی امکانات لازم، اتصال فیبرنوری به منازل در چند نقطه از کشور آغاز شده است اضافه کرد: این پروژه هم اکنون در منطقه عسلویه هم به صورت تجاری و هم در منازل به طور کامل اجرایی شده است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: در صورت آماده سازی محتوا روی این شبکه، اجرای پروژه ظرف کمتر از یک سال در 30 درصد کشور امکان پذیر خواهد بود.

وی بستر اصلی این پروژه را شبکه فیبرنوری مخابرات عنوان کرد و گفت: این پروژه در سه بخش محتوا، شبکه و لایه انتهایی تعریف شده که بخش شبکه آن در دست مخابرات و محتوا به عهده شرکتهای صاحب محتوا است و در لایه انتهایی نیز سرویسهای اصلی ارائه می شود.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در پاسخ به این سوال که همکاری مخابرات با شرکتها برای تامین محتوا به چه نحوی خواهد بود نیز گفت: مخابرات در این زمینه قراردادی منعقد نمی کند و تمامی صاحبان محتوا می توانند از طریق این شبکه سرویس های خود را ارائه دهند.

حذف پیشگامان کویر یزد از اجرای پروژه اتصال فیبرنوری منازل

این درحالی است که گروه پیشگامان کویر یزد تابستان سال قبل با انعقاد قراردادی با شرکت تکتا وابسته به سازمان صدا و سیما طرح اتصال فیبرنوری به منازل (FTTH) را برای تامین ارتباطات شهروندان عهده دار شد و قرار بود پایلوت این طرح را طی دو ماه عملیاتی و اجرایی کند و در فاز نخست تهران را تحت پوشش این طرح قرار دهد.

اما هم اکنون محمدرضا رضایی نژاد مدیرعامل گروه پیشگامان کویر یزد در گفتگو با مهر از توقف اجرای پروژه اتصال فیبرنوری منازل از سوی این گروه خبرداد و گفت: کلیت پروژه و کارفرمای آن تغییر پیدا کرده و قرار است یک شرکت تعاونی متشکل از شهرداری و شرکت ارتباطات زیرساخت و چند شرکت دیگر تشکیل و این پروژه را عملیاتی کنند.

وی تصریح کرد: اجرای پروژه اتصال فیبرنوری منازل قرار است به عنوان پروژه اپراتور چهارم در کشور عملیاتی شود و بر این اساس باید مجوز جدیدی برای این پروژه صادر شود به همین دلیل تمامی پروژه تغییر یافته و در این مرحله گروه پیشگامان کویر اقدام خاصی نمی تواند انجام دهد و پروژه معلق است.

FTTH و امید برای حل مشکلات فعلی اینترنت

به گزارش مهر، فناوری اتصال فیبرنوری به منازل به صورت چشمگیری در دنیا در حال گسترش است و در سالهای اخیر در دستور کار بسیاری از کشورها قرار گرفته و به عنوان یکی از راههای برون رفت از عقب ماندگی دیجیتالی عنوان شده است. چنانچه این طرح در کشور ما نیز اجرایی شود به طور قطع می تواند مشکل اینترنت کشور را با بازده فنی و اقتصادی بالای خود به کلی برطرف کند.

در طرح اتصال فیبرنوری به منازل امکان ارسال حجم بسیار بالایی از اطلاعات فراهم خواهد شد و می توان سرویس های نوینی را برای مشترکان شبکه های مخابراتی معرفی کرد که مهمترین آنها ارسال تصویر و سیستم های زنده تصویری است.

اتصالات باند پهن فیبرنوری به خانه یا همان اتصالات پهن باند FTTH، معرف اتصالات کابل فیبرنوری برای اماکن به صورت اختصاصی است. این سیستم ها که کاربرد آنها بر بستر کابل نوری خواهد بود توان انتقال انبوهی از اطلاعات به شکل کارآمدتری از قبیل تلفن، ویدئو و داده را در مقایسه با شیوه سنتی کابلهای مسی دارا هستند.

کارشناسان معتقدند که اتصالات فیبر به خانه، تنها فناوری با پهنای باند کافی برای راه اندازی برنامه ریزی شده درخواست مشترکان با قیمت مناسب در دهه آینده خواهد بود.

١٩/٢/١٣٩٠​شرکت های برتر اینترنتی فروردین ماه​
شرکت های برتر اینترنتی در فروردین ماه 90 از لحاظ ارائه سرعت و کیفیت واقعی اینترنتی که به کاربران ارائه می دهند در دو گروه ارائه دهندگان سرعت کمتر از 512 کیلوبیت بر ثانیه و سرعت 512 تا دو مگابیت بر ثانیه مشخص شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز توسعه و مدیریت اینترنت کشور با راه اندازی سرویس سنجش سرعت اینترنت، شرکتهای برتر ارائه دهنده خدمات اینترنت را از لحاظ متوسط سرعت و کیفیت ارسال اینترنت به کاربران ارزیابی می کند و در این زمینه از کاربران کمک می گیرد به این معنی که کاربران اینترنت می توانند برای اطلاع از سرعت واقعی اینترنت خود از نرم افزار ایرانی سنجش سرعت اینترنت که در سایت اینترنتی متما به نشانی www.matma.ir قابل دانلود است استفاده کنند.

در این نوع آزمایش کاربر با استفاده از مرورگر خود به سرور سنجش متصل شده و دو طرف نرم افزار سنجش با تبادل بسته های مشخصی از اطلاعات و زمانبندی ارسال و دریافت بسته‌ها متوسط سرعت اتصال کاربر را محاسبه می‌کند.

سرعت محاسبه شده در این حالت میزان پهنای باند استفاده نشده (ظرفیت خالی خط) در طول زمان آزمایش است، در نتیجه در صورتی که بخشی از پهنای باند موجود توسط ارتباطات دیگری اشغال شده باشد میزان سرعت محاسبه شده کمتر از ظرفیت واقعی خط خواهد بود. با این تست مشخص می شود که چه شرکتهایی بدون کم فروشی و یا با حداقل کم فروشی، اینترنت را با سرعت واقعی در اختیار کاربران خود قرار می دهند.

به طور قطع اطلاع یافتن از سرعت واقعی اینترنت برای حدود 34 میلیون کاربر اینترنت در کشور یک نیاز محسوب می شود و در این زمینه کاربران می توانند با تست شرکتهای اینترنتی متوجه شوند که اینترنت را دقیقا با چه کیفیت و سرعتی دریافت می کنند.

سرویس دهندگان برتر اینترنتی برای سرعت کمتر از 512 K

جدول شرکتهای ارائه دهنده اینترنت دایل آپ، ADSL و وایمکس نشان می دهد که در فروردین ماه امسال استقبال کاربران از تست سنجش سرعت برای اینترنت نسبت به ماههای گذشته افزایش یافته و کاربران بیشتری سرعت اینترنت خود را از این طریق سنجیده اند.

مرکز توسعه و مدیریت اینترنت کشور در این جدول رده بندی شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی را به دو بخش سرویس با سرعت کمتر از 512 کیلوبیت بر ثانیه و سرعت 512 کیلوبیت تا حداکثر 2 مگابیت بر ثانیه تفکیک کرده که در بخش سرویس دهنده های با سرعت کمتر از 512 کیلوبیت بر ثانیه شرکتهای شاتل، ارتباطات مبین نت و پارس آنلاین در بازه زمانی 1 تا 8 صبح برترین شرکتها بودند. همچنین در بازه زمانی 8 صبح تا 4 بعدازظهر که بیشترین زمان استفاده کاربران ایرانی از اینترنت محسوب می شود شرکتهای شاتل، پیشگامان توسعه ارتباطات، آریا سپهر، پارس آنلاین، نداگستر صبا، مبین نت، رسپینا، عصر انتقال داده ها و افرانت به ترتیب رتبه برترین ها را کسب کرده اند.

در همین حال شرکتهای شاتل، نداگسترصبا، پارس آنلاین، ارتباطات مبین نت و افرانت نیز شرکتهای برتر اینترنتی برای بازه زمانی 4 بعدازظهر تا 12 شب بودند. به این ترتیب شرکت شاتل در ماه فروردین برترین شرکت اینترنتی برای ارائه سرعت کمتر از 512 کیلوبیت بر ثانیه بوده است.

سرویس دهندگان برتر اینترنتی برای سرعت بیشتر از 512 K

به گزارش مهر، طبق جدول رده بندی شرکتهای اینترنتی برای ارائه سرعت 512 کیلوبیت بر ثانیه تا دو مگابیت بر ثانیه، شرکتهای توسعه رسان پاسارگاد، شبکه ارتباط شبدیز، شاتل ، پارس آنلاین و نداگستر صبا در بازه زمانی ساعات 1 تا 8 صبح برترین شرکتهای ارائه دهنده اینترنت پرسرعت بوده اند.

در همین حال شبکه ارتباط شاندیز، توسعه رسان پاسارگاد، شاتل، پارس آنلاین، عصر انتقال داده ها و نداگستر صبا سرویس دهنده های برتر اینترنت پرسرعت در بازه زمانی 8 صبح تا 4 بعدازظهر و پارس آنلاین، نداگستر صبا و شاتل نیز در بازه زمانی 4 بعدازظهر تا 12 شب در فروردین ماه بودند.

این در حالی است که نگاهی به جدول سرویس دهندگان برتر اینترنتی در سال اخیر نشان می دهد که تست سنجش سرعت اینترنت برای شرکتهای اینترنتی پارس آنلاین، شاتل و نداگستر صبا و توسعه رسان پاسارگاد با موفقیت نسبی همراه بوده و این شرکتها در اکثر ماهها و در ساعات مختلف شبانه روز اینترنت با کیفیت یکسان و تقریبا بدون کم فروشی را در اختیار کاربران خود قرار داده اند.
براین اساس چنانچه دیگر شرکتهای اینترنتی تمایل دارند که در لیست 10 شرکت برتر اینترنتی قرار گیرند باید کاربران خود را به استفاده از تست سنجش سرعت مرکز مدیریت اینترنت تشویق کنند چرا که در تست سنجش سرعت متما، سرویس دهندگانی که دارای تعداد تست کمتر از 10 باشند حذف می شوند به همین دلیل این سرویس دهندگان باید با تشویق کاربران خود به انجام تست در این رده بندی قرار گیرند.

جزئیات ارائه سرویس از سوی شرکتهای اینترنتی برتر برای 512K

نتایج به دست آمده از تستهای کاربران اینترنت از 01/01/90 تا 31/ 01/ 90 برای تست سرعت کمتر از 512 کیلوبیت بر ثانیه به شرح زیر است:
ykzg4yndk4idr2k33myh.jpg


جزئیات سرویس شرکتهای برتر برای اینترنت بیش از 512K

به گزارش خبرنگار مهر، نتایج تست های انجام شده از اینترنت واقعی ارائه شده به مشترکان سرعت 512 تا 2 مگابیت بر ثانیه در فروردین ماه مطابق جدول زیر است.

z549airdeflwasyrupzy.jpg

١٨/٢/١٣٩٠​
منبع : سایت رسمی شرکت مخابرات استان تهران
 
بالا