برگزیده های پرشین تولز

4اشتباه بسیار رایج از اشتباهات مهم در طراحی تجربه کاربری سایت(UX)

webmac

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
20 سپتامبر 2017
نوشته‌ها
42
لایک‌ها
0
سن
33
401.jpg

طراحی سایت در مشهد/نداشتن انتظار بیش از حد از کاربر , طراحی برای همه ی کاربران , عدم استفاده نامناسب از اصطکاک در طراحی سایت و طراحی کردن سایتی که مشتری می خواهد مهمترین مفاهیم این مقاله می باشد.


در این مقاله سعی داریم 4 مفهوم بسیار مهم از تجربه کاربری یا همان (UX) را بررسی نماییم رعایت یا عدم رعایت بعضی از این موارد میتواند منجر به خروج کاربر از سایت و یا بر عکس علاقه مند شدن به ماندن در سایت و مطالعه مقالات شود.


به طور کلی: 1- نداشتن انتظار بیش از حد از کاربر، 2- طراحی برای همه ی کاربران، 3- عدم استفاده نامناسب از اصطکاک در طراحی سایت، 4- طراحی کردن سایتی که مشتری می خواهد مهمترین مفاهیم این مقاله می باشد.


1. انتظار بیش از حد از کاربران:

غالبا در طراحی سایت افراد حرفه ای در این حوزه هستند و سالهاست با فراز و نشیب های فضای مجازی آشنایی دارند. انها به عنوان مثال به خوبی معنای انواع آیکون ها و کاربرد هر کدام را میدانند انها به خوبی با اهمیت استفاده از تصویر و متن و اینفوگرافی را میدانند اما مسئله این هست که همه بازدید کنندگان سایت شما تا این حد حرفه ای نیستند که بتوانند و متوجه این موضوعات شوند.
خلاصه اینکه طراحان سوال برای مثال موارد زیر را بدیهی و منطقی میدانند:
• کاربر از کنترل ها آگاهی دارد.
• کاربر آیکونها، نمادها و لوگوها را می شناسد و مفهومش را درک می کند.
• کاربر تمام تمرکز و حواسش را به وب سایت ما می دهد.
• کاربر دستورالعمل های سایت ما را می خواند و …
مشکل این جاست که این فروض طراحان سایت که فرض های منطقی نیز به نظر می رسند در بسیاری از مواقع واقعیت ندارند. برخی از کاربران برای اولین بار آیکون ها و نمادها را می بینند، برخی از آنها دستورالعمل ها را نادیده می گیرند، بسیاری تصاویر را گیج کننده می دانند و با نوشته راحت ترند و … . این مسائل باعث می شوند که در بسیاری از موارد فرضهای طراحان سایت با واقعیت متفاوت باشد و در نتیجه ی آن، تجربه ی کاربری سایت مطلوب نخواهد بود.


YIL8lPYm4F.jpg2. طراحی برای همه ی کاربران :

همیشه به طراحان سایت گفته میشود که سایت را طوری طراحی نمایید که برای همه مجموعه کاربران و بازدیدکنندگان سایت مفید باشد . اما این موضوع الان دیگر کاملا منتفی شده است. انتظار اینکه تجربه کاربری یک وب سایت رضایت تمام طیف های کاربران را کسب نماید کمی سخت به نظر میرسد. به مثال زیر دقت نمایید : گوگل را در نظر بگیرید، گوگل تمرکز اصلی خود را بر روی جستجوگرها می گذارد، کاربرانی که در گوکل به جستجو می پردازند، اما آیا اینها تنها کسانی هستند که از گوگل استفاده می کنند؟ خیر!
تبلیغ کنندگان، رباتها، کلاه برداران (کسانی که با دکمه های دانلود قلابی، نرم افزارهای ناخواسته و ویروس ها را منتشر می کنند) نیز از کاربران گوگل هستند، اما گوگل برای بهتر کردن تجربه کاربری آنها طراحی نمی کند و فقط به تجربه ی کاربری جستجوگران توجه می کند.
آنچه که به عنوان طراحی سایت برای کاربر توصیه می شود در واقع طراحی برای مخاطب هدف است و بسیاری از طراحان این را در نظر نمی گیرند. طراحی سایت شما باید برای کاربرانی که آن ها را هدف قرار داده اید مناسب باشد. همچنین از طرفی توصیه ی بیش از حد به نیازهای کاربر باعث ایجاد محدودیت برای طراح و مانعی برای طراحی خلاقانه وب سایت می شود.


3. استفاده نامناسب از اصطکاک (Friction) یا مقاومتی در طراحی سایت:

ابتدا بدانیم اصطکاک در طراحی سایت یعنی چی؟ اصطکاک در حقیقت ایجاد مقاومت در انجام یک عمل برای مشتری می باشد به مثال های زیر خوب دقت نمایید تا معنای ایجاد اصطکاک از سمت طراح سایت برای کاربر را متوجه شوید:
• استفاده از تصاویر امنیتی (Captcha) در فرم های تماس وب سایت
• افزایش دادن تعداد مراحل هر فرآیند درون سایت
• استفاده از صفحات بلند با نوشته های طولانی
• استفاده از تعداد فیلدهای زیاد در فرم ها برای افزایش خستگی و ایجاد بی میلی در کاربر
• استفاده از تعداد فیلدهای بسیار کم برای ایجاد دسترسی راحت تر برای همه کاربران
• پرسیدن اطلاعات شخصی یا مالی کاربران، بدون اینکه اطلاعاتی درباره ی خود ارائه دهید
با تنظیم اصطکاک در طراحی سایت و کم و زیاد کردن آن می توان کاربران و تماس های آن ها را کاهش یا افزایش داد.


4. طراحی کردن سایتی که مشتری می خواهد :

سوال؟ اگر مشتری از طراح سایت نوعی طراحی را بخواهد که طراح می داند خواسته او اشتبا ه است چه باید کرد؟ آیا باید به خواسته سفارش دهنده تن داد با وجود اشتباه بودن خواسته و نظر ایشان یا کاری که درست هست باید انجام داد؟
قالب طراحان سایت در اینگونه موارد سکوت می نمایند به دلیل اینکه: احتمالا اگر تن به خواسته و نظریات کارفرما عمل نکنند منجر به از دست دادن پروژه و یا شغل خود میشوند . شاید حق هم همین باشد اما تجربه نشان داده است اجرای کارهای ضعیف و شکست خورده منجر به از دست دادن پروژه های عظیم در آینده خواهد شد!!! حال انتخاب با شما...تهیه شده توسط گروه وب مک
 
بالا