• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

8 نوع از رایج ترین آلرژی غذایی

shayanteb

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
11 آگوست 2020
نوشته‌ها
8
لایک‌ها
1
سن
40
آلرژی غذاییاگرچه هر غذایی می تواند واکنشی را برانگیزد ، غذاهای کمتری باعث واکنش های حساسیتی می شوند. بیش از 90 درصد آلرژی های غذایی ناشی از غذاهای زیر است:

1.شیر گاو
آلرژی به پروتئین شیر گاو 2 تا 7.5 درصد کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد. این حساسیت غذایی معمولا در بزرگسالی بر طرف می شود.

تعداد بسیار کمی از بزرگسالان به شیر گاو حساسیت دارند. افرادی که به شیر گاو حساسیت دارند ، می توانند به شیر حیوانات دیگر مانند بز ، گوسفند و گاومیش نیز حساسیت داشته باشند. علائم آلرژی به شیر متفاوت است و از واکنش های خفیف تا واکنش شدید آلرژیک ( آنافیلاکسی ) متغیر است.

2.تخم مرغ
بعد از شیر گاو ، حساسیت به تخم مرغ دومین آلرژی غذایی در نوزادان و کودکان خردسال است. علائم آلرژی تخم مرغ می تواند شامل موارد زیر باشد:

التهاب پوست یا کهیر – شایع ترین واکنش آلرژی به تخم مرغ . گرفتگی بینی ، آبریزش بینی و عطسه ( رینیت آلرژیک ) علائم گوارشی ، مانند گرفتگی ، حالت تهوع و استفراغ. علائم و نشانه های آسم مانند سرفه ، خس خس سینه ، تنگی قفسه سینه یا تنگی نفس که در این صورت امکان بستری شدن روی تخت بیمارستانی وجود دارد.

اگر شما یا فرزندتان علائم خفیف آلرژی را پس از خوردن غذای حاوی تخم مرغ دارید ، مصرف داروی آنتی هیستامین می تواند باعث تسکین ناراحتی شود. اما مراقب علائم بدتر که ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند باشید. اگر شما یا فرزندتان واکنش شدید دارید ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی یا پرستاری در منزل باشید

3.سویا
آلرژی سویا تقریباً 0.4 درصد کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد. علائم آلرژی سویا می تواند شامل موارد زیر باشد:

سوزن سوزن شدن در دهان ، خارش ، اگزما ، تورم لب ، صورت ، زبان و گلو ، یا سایر اعضای بدن

4.گندم
اختلالات مرتبط با گلوتن ، از جمله آلرژی به گندم ، بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک ، نزدیک به 5 درصد است. این اختلالات علائم مشابهی دارند و تشخیص واضح را دشوار می کند. آلرژی غذایی به گندم نوعی واکنش ایمنی شناختی نامطلوب به پروتئین های موجود در گندم و دانه های مرتبط را نشان می دهد. آلرژی گندم بر روی پوست ، دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی تأثیر می گذارد . آلرژی به گندم شیوع بیشتری را در کودکانی نشان می دهد که معمولاً تا سن 7 سالگی آلرژی را پشت سر می گذارند.

5.بادام زمینی
آلرژی به بادام زمینی در اوایل زندگی خود را نشان می دهد و افراد مبتلا به طور کلی از آن رها نمی شوند. در افراد با حساسیت بالا ، مقدار کمی بادام زمینی می تواند واکنش آلرژیک و نیاز به اجاره تجهیزات پزشکی را ایجاد کند.

طبق یک مطالعه در سال 2010 ، آلرژی به بادام زمینی تقریباً 1 درصد از کودکان و 0.6 درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد

6.آجیل
شیوع حساسیت به آجیل در سراسر جهان همچنان افزایش می یابد و حدود 1 درصد از جمعیت عمومی را تحت تأثیر قرار می دهد. این آلرژی ها بیشتر در دوران کودکی شروع می شوند ، اما در هر سنی ممکن است بروز کنند.

آجیل هایی که بیشتر باعث واکنش های آلرژیک هستند عبارتند از: فندق ، گردو ، بادام هندی و بادام.

7.ماهی
واکنش های آلرژیک به ماهی می تواند جدی و تهدید کننده زندگی باشد آلرژی غذایی به ماهی در هر سنی ممکن است ایجاد شود . حتی افرادی که در گذشته ماهی می خورده اند نیز می توانند دچار آلرژی شوند . در برخی از افراد با گذشت زمان حساسیت های غذایی بیشتر می شود . اما کسانی که آلرژی ماهی دارند معمولاً تا آخر عمر این آلرژی را دارند

8.صدف ماهی
واکنش های آلرژیک به صدف ماهی ، که شامل گروه هایی از سخت پوستان (مانند خرچنگ ، خرچنگ دریایی ، خرچنگ دریایی ، میگو ، کریل ، چوب درخت چوب و چوب دریایی) و نرم تنان (مانند ماهی مرکب ، هشت پا و سماق) است ، می تواند علائم بالینی از کهیر خفیف ایجاد کند. شیوع آلرژی به صدف در 0.5 تا 5 درصد افراد است.
 
بالا