برگزیده های پرشین تولز

Install Shield Express و دلفي!

alireza_63

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ظاهرا پروژه هاي دلفي را تنها مي توان با Install Shield Express نصب کرد .... درسته ؟
من در برنامه ام ، چون با ado به اکسس (از طريق odbc ) وصل شدم ، اينه که نياز به نصب odbc driver هست....
که من از طريق Install Shield professional 7 بعد از نصب برنامه در مورد odbc به مشکل خوردم ...

آيا اين برنامه Install Shield Express در 2 سي دي دلفي 7 موجود است ؟

و سئوال ديگر اينکه آيا راه ديگري براي استفاده از همان Install Shield professional 7 براي پروژه هاي دلفي نيست ؟

littlerabbit

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
6
Install Shield Express و هر سيستم نصب ديگري رو ميشه استفاده كرد. نسخه كامل Install Shield Express بدون محدوديت هاي نسخه بورلند تو بازار هست ولي توصيه من اينه كه از يه سيستم ديگه مثل NSIS يا Inno استفاده كني كه خيلي جالب هستن و مجاني علاوه بر اون هر دو Open Source هستن.
اما در مورد Install Shield professional 7 مشكلي نداره. اگه مشكلت ديتا بيس درايور هست كه Microsoft Data Accsses Component 2.7 كه در سي دي دلفي 7 هست رو با برنامت منتشر كن اصلا نيازي به اين همه دنگ و فنگ نيست (البته واسه اين درايور خاص)
اما بازم ميگم Install Shield و بقيه اينها همه زيادي سربار به برنامه اضافه ميكنن و الكي Setup بزرگ ميشه

اينم يه مطلب كه يه زماني در مورد Inno و NSIS نوشته بودم ببيني بد نيست :

رقابت بین Inno Setup و NSIS کم کم دارد به جاهای باریک میکشد. هر دو گروه سعی میکنند که از هم جلو بیفتند Inno از لحاظ زمانی یکی از قدیمی ترین Scriptable Installer هایی است که وجود دارد بدون شک نویسنده این برنامه به نوعی در خیلی موارد (خصوصا برنامه نویسی دلفی) پیشقدم بوده اما NullSoft هم کمپانی کوچکی نیست. همانطور که در تاریخچه NSIS میتوان دید این برنامه اول برای ایجاد Installer برای Winamp ایجاد شده و کم کم کار به اینجا رسیده که خودش به نوعی یک برنامه مستقل شده و برای خودش برو بیایی پیدا کرده.
یک مقایسه کلی بین این دو شاید مفید باشد. خود من چون از اول از NSIS استفاده کردم هنوز هم آن را به Inno ترجیح میدهم گرچه Inno برتری هایی دارد اما به نظر من NSIS به نوعی قدرتمند تر و قابل انعطاف تر طراحی شده. گذشته از خصایص مشترک منجمله Open Source بودن و Free بودن پشتیانی از سه متد کمپرس Zlib – Bzip - Lzma که در هر دو مشترک است بعضی مزایا و معایب آنها را مینویسم. (که البته همه از دید من است و ممکن است از دید یک نفر دیگر اینطور نباشد )
Inno Setup :
مزایا :
1. یک محیط مناسب بزای برنامه نویسی در آن. قابلیت استفاده از کدهای (یا به نوعی شبه کد) Pascal و استفاده از توابع Export شده در Dll های خارجی (البته به صورت محدود)
2. قابلیت ایجاد صفحه های دلخواه.
3. در حالت کلی کار با آن بسیار ساده تر از NSIS است اما حجم Installer های آن بفهمی نفهمی از Installer های NSIS بزرگتر است.
4. Plug in System و Multi Language Support.
5. امکان دیباگ برای Installer - گرچه سیستم دیباگ یک نوع سیستم مبتنی بر پیغام است و نه یک سیستم دیباگ واقعی اما در هر صورت جالب و مفید است.(این سیستم دیباگ هم به نوعی یکی از نشانه های پیشگامی نویسنده است.)
معایب :
1. انعطاف کمتر در طراحی صفحات دلخواه.
2. توجه کم به Uninstaller و عدم فابلیت تغییر در فایل PE مثلا تغییر آیکون یا....

NSIS :
مزایا :
1. قابلیت انعطاف بسیار بالا برای تغییر UI و شکل و شمایل Installer در حال حاضر دو نوع UI در آن پشتیبانی میشوند و اگر کسی حوصله داشته باشد میتواند هر UI دلخواهی را ایجاد کند.
2. یک Resource Editor قدرتمند که به شما اجاره میدهد Icon و Version Information مربوط به Installer را تغییر دهید همچنین میتوانید دیالوگها را نیز تغییر دهید (خود من برای استفاده در برنامه Ss Flash Builder از این کد و Resource Editor که مدتها طول کشید تا به دلفی ترجمه اش کنم سود بردم.).
3. قابلیت ایجاد صفحه های دلخواه.
4. Plug in System و Multi Language Support
5. قابلیت انعطاف در مورد Uninstaller
6. سیستم ماکرو که به نظر من بسیار به انعطاف پذیری این برنامه کمک کرده است.مثلا Modern UI از همین سیستم ماکرو استفاده میکند.
معایب :
1.کد نویسی نسبتا سخت (محیط ویرایشگر در حالت عادی Notepad یا هر ویرایشگر متن دیگری است البته ویرایشگر های خوبی برای آن نوشته شده که با خود NSIS منتشر نمیشوند اما بهترین آنها Free است.

چیز دیگری به نظرم نمیرسد اما برای دیدن این برنامه ها و احتمالا دریافت آنه به این آدرسها بروید :
NSIS : http://nsis.sourceforge.net
Inno : http://www.jrsoftware.org

البته هنوز Inno از لحاظ تعداد کاربر برتری خود را نسبت به کلیه سیستم های دیگر حفظ کرده (در یک نظر خواهی 70 % اعلام کرده اند که از Inno استفاده میکنند 9 % از NSIS و باقی بین Installer Wise و Install Shield و Ghost Installer و چند تای دیگر تقسیم شده ) اما رشد NSIS و تعداد کاربرهای روز افزون آن را نمی شود از نظر دور داشت.

alireza_63

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام به شما دوست عزيز /
خيلي خيلي ممنونم از راهنمايي تون .
من اون دو سيستم ديگه رو که شما معرفي کردين ، دانلود کردم ....
بايد باهاشون بيشتر کار کنم و بيشتر ور برم! تا کار کردن باهاشون واسم آسون بشه.

به هر حال از لطفت متشکرم.

بالا