برگزیده های پرشین تولز

pwmمولد موج

arash_8998

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام آیا کسی در زمینه تولید موج pwm بدون میکرو اطلاعاتی دارد؟ من برای قسمتی از پروژه ام به مدارش احتیاج دارم.

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از arash_8998 :
سلام آیا کسی در زمینه تولید موج pwm بدون میکرو اطلاعاتی دارد؟ من برای قسمتی از پروژه ام به مدارش احتیاج دارم.

من برای مدارهای اینویتر تک فاز مولد pwm سراغ دارم به کارت میاد ؟ :)

arash_8998

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من برای کار مخابراتی می خوام با دامنه ولتاژ کم حداکثر 12 ولت که بتونم یک فرستنده مادون قرمز رو راه اندازی کنم.
به نظرت اونی که شما میگی این مشخصات رو داره؟ آخه من دقیقا نمیدونم منظور شما از اینورتر تک فاز چیه.

electroman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از arash_8998 :
دوست عزیز ایجاد یک اسیلاتور منواستابل با مثلا 555 و اعمال تغذیه 12 ولتی ، همچنین کنترل Duty Cycle با فرکانس ثابت مشکل شما رو حل میکنه . و اما در مورد Infra Red پروژه های متعددی وجود دارد که ممکنه بدردتان بخوره. منتظر جواب شما هستم.

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از electroman :
دوست عزیز ایجاد یک اسیلاتور منواستابل با مثلا 555 و اعمال تغذیه 12 ولتی ، همچنین کنترل Duty Cycle با فرکانس ثابت مشکل شما رو حل میکنه . و اما در مورد Infra Red پروژه های متعددی وجود دارد که ممکنه بدردتان بخوره. منتظر جواب شما هستم.

بله کاملاً درست میگن
من چون پروژه دوستمون رو نمیدانستم اون مدار رو پیشنهاد کردم
اون مدار برای مدارهای قدرت کاربرد داره هومن طوری که گفتم انویتر
در ضمن اگه درس تکنیک پالس رو گذرونده باشین براحتی میتونی با 555 مولد موج خود را
دار امواع مختلف طراحی کنین ;)

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از arash_8998 :
من برای کار مخابراتی می خوام با دامنه ولتاژ کم حداکثر 12 ولت که بتونم یک فرستنده مادون قرمز رو راه اندازی کنم. به نظرت اونی که شما میگی این مشخصات رو داره؟ آخه من دقیقا نمیدونم منظور شما از اینورتر تک فاز چیه.

فکر کنم همون طوری که الکترومن جان گفتند با 555 کارت راه بیفته ;)

arash_8998

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با تشکر از همه دوستان
در مورد مولد موج pwm بهتره بگم مولدی هست که بسته به نوع فرمانی که ما به آن می دهیم(0 ولت یا 5 ولت) یک پالس با عرض کوتاه یا بلند (عرض پالسها به دلخواه ماست) تولید می کند.البته استفاده از آی سی 555 و مشابهات آن اجتناب ناپذیر است اما در اینجا نکته دیگری هم وجود دارد که کار را پیچیده می کند و آن این است که فاصله میان دو پالس متوالی همواره باید ثابت باشد.مثلا به اندازه طول پالس کوچکتر باشد.متاسفانه در رشته ما (مخابرات)درس تکنیک پالس تدریس نمی شود با وجود اینکه مطالب آن برای این رشته بسیار ضروری به نظر می رسد. در ضمن شما اگر محاسبات 555 رو واردی ، شاگرد بخوای برات جور می کنم;) به هر صورت مشکل من با 555 شاید حل شود شاید هم نشود .نظر دوستان چیست؟ به نظر شما با 555 میشه؟

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
یا شما سئوالت رو خوب توضیح ندادی یا من متوجه نشدم.
pwm رو که میدونم چی هست.
حالا شما بگو میخوای در فرکانس ثابت کنترل duty cycle داشته باشی یا هر دو متغیرن ولی زمان on ثابته؟
ضمنا فرمان از کجا میاد و به چه شکلی هست؟ بصورت دستی با پیچوندن یک پتانسیومتر یا با سطح ولتاژ یا ...؟
پارامترهای دیگه چی ان؟ محدوده فرکانس کاری؟ حداکثر و حداقل duty cycle مورد نیاز؟ ...

arash_8998

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با تشکر از mazoolagh خان فرکانس کاری دقیقی مد نظر ندارم اما باید حدود آن از 10k تا 30k باشد و فقط duty cycle آن مهم است.زیرا اطلاعات ما فقط در duty cycle موج گنجانده و فرستاده می شود. اطلاعات ما نیز همان ورودیهای مدار هستند که 0 و 1 دیجیتال هستند(0 و 5 ولت). مدار بایستی به گونه ای باشد که به ازای هر 0 یا 1 دیجیتال یک پریود پالس تولید کند که duty cycle متناسب با آن 0 یا1 ها را داشته باشد. سپس در گیرنده طول پالسها اندازه گیری شده و به ازای طول هر پالس 0 و یا 1 متناظر با آن در حافظه قرار می گیرد.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خوب - پس هدف کنترل duty cycle در فرکانس ثابت هست.
سئوالهای بعدی رو کامل جواب ندادی آرش خان. این ورودی شما به چه فرمی هست؟
یعنی عدد باینری هست یا bcd؟ چند بیتی هست؟ سریال یا پارالل؟
احتمال زیاد باید پارالل باشه.

arash_8998

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
مسلما ورودی ما به صورت باینری می باشد. همچنین اطلاعات به صورت سریال وارد می شوند.
البته اصل اطلاعات ما 8 بیتی است که قبل از ورود توسط شیفت رجیستر به صورت سریال در می آید.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
اون قسمت تبدیل سریال به پارالل رو از مسئله جدا کنیم بهتره. یعنی فرض رو بر این بگذاریم که 8 خط دیجیتال داریم که باید با توجه به مقدارشون 255 سیکل کار مختلف در فرکانس ثابت بسازیم. درسته؟

arash_8998

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
نه ما فقط می خواهیم 0 و 1 بفرستیم فقط به 2 سمبل نیاز داریم

arash_8998

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
کسی نظری نداره؟ 555 جواب میده؟ یا از خیرش بگذرم؟:(

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
عزیز جان
شما اول باید مسئله رو درست تحلیل کنی بعد دنبال این بری که چی جواب میده.:graduated

arash_8998

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ببین ما دیتای دیجیتال سریال داریم می خواهیم بدیم به مولد که مثلا به ازای 0 یک دوره پالس با duty sycle 30% و به ازای 1 یک دوره پالس به duty sycle 70% تولید کند.:(

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از arash_8998 :
ببین ما دیتای دیجیتال سریال داریم می خواهیم بدیم به مولد که مثلا به ازای 0 یک دوره پالس با duty sycle 30% و به ازای 1 یک دوره پالس به duty sycle 70% تولید کند.:(

من دارم یه چند تا مدار رو تست میکنم اگه نتیجه گرفتم ( اگه نتیجه گرفتم ) اینجا میزارمش :)
راستی عصبانی نشو مازلوق فقط داشت پله پله مسیر تحلیل و بررسی و طراحی و ساخت مدار رو پیش میرفت :happy:

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
سلام آرش جان
فعلاً اینو داشته باش
تو نرم افزار PROTEUS 6.2 کشیدمش
این مداری که من طراحی کردم
حالا بعداً میام قطعات و فرکانس و دیوتی سایکل
و شکل موج ها و توضیحات مدار رو میگم
دو تا 555 یکی آستابل و اون یکی مونو استابل هستش
و عین خواسته خودت هستش
ورودی صفر دیوتی سایکل 30 درصد
ورودی یک دیوتی سایکل 70 درصد
البته قابل تنظیمن حتی بصورت مجزا و با فرکانس ثابت
:)

arash_8998

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با تشکر از دوستان عزیز :
اولا من اون عکس رو نتونستم ببینم (گویا لینکش مشکل داره) و ثانیا اگه ممکنه لطف کنین فایل اصلی برنامه را هم بدین .چون من هم از pruteos استفاده می کنم و اینطوری می تونم از نزدیک طراحی شما رو ببینم.:)

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
باشه من سورس فیال PROTEUS رو آپلود میکنم فقط توجه کن که ورژن برنامه ات 6.2 باشه
اگر پایین تر باشه باز نخواهد کرد :)

بالا