• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

Safely Remove ، از افسانه تا واقعیت

markazesh

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
1 اکتبر 2015
نوشته‌ها
68
لایک‌ها
15
مسلما همه از usb فلش ها استفاده کرده اند و با افسانه safely remove آشنایی دارند. بعض اوقات آنقدر حساس هستیم که اگر پای مرگ و زندگی هم در میان باشد باید safely remove را بزنیم. در واقع تبدیل به بایدی در زندگی روزمره مان شده است. اما این حساسیت لازم و بجاست؟ آیا با کشیدن فلش اطلاعاتش پاک می شود؟ و یا اینکه به usb آسیب می رسد و غیرقابل استفاده می گردد؟در ادامه با مرکزش همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

پروتکل های مختلف
در ابتدا بهتر است پروتکل های درایوهایی که به کامپیوتر وصل می شوند را بشناسیم چون فقط یک نوع آن نیاز به safely remove دارند.

  • USB Mass Storage : این اصلیترین راهی هست که یک فلش درایو به سیستم وصل می شود. این پروتکل به سیستم اجازه می دهد که آن را مثل یک درایو واقعی سیستم ببیند. کارکرد این پروتکل مانند درایوهای داخلی کامپیوتر است.
  • Media Transfer Protocol (MTP) : این پروتکل در ویندوز ساخته شده که در مک نیاز به نرم فزار جداگانه ای دارد. غالبا دستگاه های اندرویدی از پروتکل MTP استفاده می کنند. کارایی این پروتکل مثل USB Mass Storage است یعنی می توان داده بین سیستم و دستگاه انتقال داد اما تفاوتشان در این است که با این پروتکل مثل درایو داخلی برخورد نمی شود. صرفا یک دیوایس قابل حمل است. نیاز به زدن safely remove ندارد.

  • Picture Transfer Protocol (PTP) : این پروتکل مورد استفاده دوربین های دیجیتال برای انتقال عکس به کامپیوتر است. که ویندوز و مک، هر دو، پروتکل PTP را پشتیبانی می کنند و می تواند بوسیله هر اپلیکیشنی که عکس import می کند استفاده شود. این پروتکل هم نیاز به زدن safely remove ندارد.

در کل موبایل های هوشمند، دوربین های دیجیتال و دیگر دستگاه های رسانه ایکه با پروتکل های PTP و MTP به کامپیوتر متصل می شوند، می توانید براحتی و بدون دغدغه بکشید.

چرا فلش ها قبل از جدا کردنشان نیاز به safely remove دارند؟
قطعا همه شما می‌دانید که هنگام تبادل اطلاعات نباید فلش را جدا کنید چرا که اطلاعات‌ مخدوش یا Corrupt خواهد شد. دلیل اصلی برای Eject کردن و جدا کردن امن/Safely Remove فلش‌درایوها، نوشتن حافظه‌نهان/Write Cache بر روی آن هاست. هنگامی که انتقال فایل‌تان به پایان رسیده نیز ممکن است هنوز تبادل اطلاعات در جریان باشد. با Eject کردن مموری‌تان به ویندوز پیام می‌دهید که دست از اینکار بردارد.

مایکروسافت از مدت‌ها پیش می‌دانست که کاربران به کشیدن ناگهانی کول‌دیسک‌شان از پورت یواس‌بی علاقه دارند. به همین دلیل از مدت‌ها پیش در ویندوز استفاده از فلش‌درایوها برای خواندن و نوشتن «حافظه‌ نهان» لغو شده است. اگر بر روی یکی از این درایوها کلیک‌راست کرده و گزینه‌ی Properties را کیک کنید، سپس زبانه‌ی Hardware را پیدا کرده و دوباره بر روی Properties کلیک کنید، خواهید دید که «جدا کردن سریع» (Quick Removal) گزینه‌ پیش‌فرض است.


هاردهای اکسترنال را safely remove کنید.

احتیاط کنید، ویندوز الزاما چنین رفتاری با هارد-دیسک اکسترنال شما نخواهد داشت و ممکن است از آن برای خواندن و نوشتن حافظه‌‌ نهان استفاده کند. بنابر این کنترل کنید و اگر اطلاعات مهمی بر روی آن دارید همیشه آن را Eject کنید. حتا اگر دسترسی ویندوز به این درایوها را برای خواندن و نوشتن حافظه‌ نهان خاموش کرده باشید هنوز امکان ارتباط آن با یکی از پروسه‌های نهان ویندوز وجود دارد.
در هر صورت شخصا هنگام جداکردن هارد اکسترنال یک ترابایت شخصی‌ام که از آن برای نگه‌داری نسخه‌ی پشتیبان (Backup) فایل‌های با ارزش استفاده می‌کنم همیشه از گزینه‌جداکردن امن استفاده می‌کنم.

کلام آخر
کسانی را دیده‌اید که قصه‌های ترسناکی از کول‌دیسک‌ها سوخته و سکتورهای آسیب دیده بر اثر بیرون کشیدن فلش‌درایوها تعریف می‌کنند و مدعی هستند «همیشه» باید فلش‌درایوها را به شیوه‌ای امن/Safety Remove جدا کرد. نظر تکنیکی من این است: زندگی کنید! وقتی با فلش درایو و کول‌دیسک‌ها سر و کار دارید به خودتان زحمت ندهید. ما که اطلاعات فوق‌ سری‌ای که از آن ها فقط یک نسخه موجود است را جابجا نمی‌کنیم. شاید چند تا از فایل‌ها معیوب شود و مجبور شوم آن ها را از نو کپی کنم و در بدترین حالت مجبور خواهم بود کول‌دیسک ۱۶ یا ۳۲ گیگ را فرمت/Format کنم. کول‌دیسک ها جان سخت‌تر از آن هستند که با کشیده شدنشان از کار بیافتند یا به اصطلاح بسوزند. شانس سوختن‌شان بر اثر گرم شدن و ضربه‌خوردن بسیار بیشتر از شانس سوختن‌شان بر اثر بیرون کشیدن شدن از پورت یواس‌بی است. پس فراموش نکنید هاردهای بزرگ‌تر را Eject کنید اما برای جدا کردن کول‌دیسک‌ها تنها کافی است در ابتدا اطمینان حاصل کنید که انتقال داده‌ها به پایان رسیده است.

av.markazesh.com
 
بالا