برگزیده های پرشین تولز

بورس چطوره ؟

pedramoon

Registered User
لایک‌ها
53
سود کجا بود همه جدید الورودها الان 15 الی 20 درصد تو ضررن . همیشه که سود نیست . حالا باید منتظر باشن تا کی اصلاح تموم میشه .

والا ما هرکی رو دیدیم گفت دارم سود میکنم نمیدونم چه حسابیه که میخوان بقیه رو هم ببرن انگار این شرکتهای هرمی

amme joon

Registered User
لایک‌ها
2,941
والا ما هرکی رو دیدیم گفت دارم سود میکنم نمیدونم چه حسابیه که میخوان بقیه رو هم ببرن انگار این شرکتهای هرمی
سال پیش خوب سود داد البته ولی اون ممه رو لولو برد .

pedramoon

Registered User
لایک‌ها
53
دولتم به طرز خیلی عجیبی داره مستقیما مردم رو تشویق میکنه که برن تو بورس آدم از همینشم باید بترسه.

007saeed

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
3,202
برادر امروز بالای یک‌میلیونه شاخص قابل توجه اونایی ک استرس ریزش دارند . حبابیون
من هم میخواستم این مورد رو ریپلای کنم و نظرشون رو حالا دوباره بپرسم

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
من هم میخواستم این مورد رو ریپلای کنم و نظرشون رو حالا دوباره بپرسم
متاسفانه سطح معلومات مردم به شدت پایینه و هرچیزی رو سطحی بهش نیگا میکنن
یکم توضیح میدم :
شاخص به تک تک سهم ها وابسته هستش
حباب هیچ ربطی به شاخص نداره . شاخص یه جور میانگینه حالا از هر مدلش که میخواد باشه . خود شاخص به تنهایی دلیل بر حبابی یا غیر حبابی بودن نیست !
یه سری سهم ها هستن که به قیمت رسیدن شاید 30% بازار . اون 70% حباب دارن
حباب چیه ؟ اون مقداری که روی تابلو بیشتر از ارزش واقعی شرکته .
ارزش واقعی چیه ؟ بستگی داره به یکسری پارامترهایی که شخص به شخص ، دیدگاه به دیدگاه فرق داره ! یعنی من ممکنه یه عدد به دست بیارم ، شما یه عدد دیگه و بقیه هم همونطور

وقتی که مقدار قیمت غیر واقعی بالا بره ، بهش حباب میگن . در حالت عادی غیر ممکنه تمام سهم های بورس کاملا بدون حباب باشه مگه توی دوره های رکود شدید که قیمت ها بازار توی بدبینانه ترین حالت خودشه
اگه قرار باشه سهام شرکت ها دقیقا به اندازه قیمت واقعی معامله بشن که جذابیت نداشت !
ممکنه یه سهم تا دوبرابر ارزش واقعیش در حالت عادی معامله بشه و اون حبابه در صورتی که 99 سهم دیگه پیرامون ارزش واقعی نوسان منطقی داشته باشن

پس شاخص میتونه صعودی باشه یا درجا بزنه ولی شرکتایی که حبابی رشد داشتن بعضیا قیمتشون تا یک سوم یا یک دوم بریزه . به نظر شما همه فرضا 50 تا سهم قیمتش یک سوم بشه و اون شرکت ها کوچیک باشن چقدر روی شاخص اثر میزاره ؟؟

از طرف دیگه ، ممکنه تو همین مدت که فرضا اون 50 سهم قیمتون یک سوم شده ، کلی سرمایه جدید به بازار جذب بشه . از ورود شرکت های جدید بگیر تا کلی مورد دیگه و حتی باعث بشه شاخص 30% هم رشد بکنه !
شما یه کارنامه 10درسی رو در نظر بگیر . فرض کن 6 درس 4 واحدی رو 20 بگیری ولی 4 درس 1 واحدی رو 5 بگیری . معدل چند میشه ؟؟ 18 !
اونایی که اصرار دارن وقتی شاخص رشد میکنه یعنی کل بازار صعودیه و ذوق میکنن همونایی هستن که معدل ( شاخص ) رو میبینن و 6 تا درس ( سهم ) صعودی رو
اونایی که اصرار دارن همه چی قراره بریزه همونایی هستن که اون 4 تا درس ( سهم ) خراب رو میبینن و هیچ کاری به شاخص یا اون 6 تا ندارن
اونایی که میگن بورس کاملا حبابه یا به هیچ وجه حباب نیست ! اینا اصلا ارزش نداره باهاشون صحبت بکنی :D چون منطق ندارن

بدون حباب یا 100% حباب غیر ممکنه !

اینکه چه سهم های حباب دارن و ارزش واقعیشون چقدره و ... دیگه تخصصیه و کسی که بخواد خودش باید پیگیر بشه که کدوم خوبه کدوم بده و هر کدوم چقدر میارزن و قیمت تابلوشون چقدره ؟ بخرم ؟ نخرم ؟ ...

بعضیا دیدشون کوچیکه تا سهم قیمتش دوبرابر یا سه برابر میشه میگن حبابه . چون درک درستی از پول و سرمایه و سود ندارن:D
اونایی که یه سهمی 300% سود کرده و میگن حداقل 3 برابر دیگه میشه تا آخر سال ، یعنی 900% سود ، اینا هم عقل تو کلشون نیست و چند وقت دیگه از بازار پرت میشن ! یکی نیست منطق رو به اینا یاد بده بگه 300% سود ، واسه یه بازاری سود 5 سالشه

اما در مورد حباب :
با دید کوتاه مدت و میان مدت حباب اهمیت چندانی نداره ولی با دید بلند مدت به شدت مهمه !

فرض کن دلال ماشینی . یه مدل ماشین رو به قیمت 500 تومن میخری . میدونی که ارزش واقعیش 300 تومنه ولی چون قصدت معاملات کوتاه مدته و تا حداکثر دو سه هفته دیگه ردش میکنی ، برات مهم نیست . 500 میخری 550 رد میکنی . اما اگه شرکت اجاره خودرو داشته باشی و قراره اون ماشین رو برای حداقل 15 سال آینده نگهداری بکنی ، بنابراین اطراف همون 300 تا میخری و صبر میکنی تا پایین بیاد

منی که دیدم بلند مدته و نه علاقه ریسک های عجیب و غریب رو ندارم و همینکه اونقدر فرصت ندارم که خودم رو با اخبار و معاملات و ... سرگرم بکنم ، دیدم بلند مدته . توی دوران رشد هیجانی ، اگه سهم از قبل داشته باشم حفظش میکنم . شاید یکمی رد بکنم ولی به هیچ وجه نمیخرم تا وقتی که به ارزش واقعیش برسه و اون وقت دوباره به سهم هام اضافه میکنم . سهم بیخود اگه داشته باشم توی این رشد هیجانی ردش میکنم و یه جورایی سبدم رو هرس میکنم و دوباره توی رکود بذر و نهال میکارم :D

سبک معاملاتی شخصیه . شاید یکی بخواد میان مدت یا کوتاه مدت کار بکنه و خوب طبیعتا اون نباید به اون شکل به حباب اهمیت بده

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در نهایت هرکسی باید سرش تو زندگی خودش باشه و به جای گمراه کردن ملت که حبابه یا حباب نیست ، معاملات خودش رو بکنه و گلیم خودشو از آب بیرون بکشه

من یه چند باری سعی کردم این چیزارو توضیح بدم ولی بعضیا نمیفهمن و میگن گفتی حبباااابهههه ! یه سریا میگن چقدر تایپ کردی ! تازه اینقدر تایپ میکنم طرف نمیگیره چی میگم وای به حال 2 خط توضیح دادن:D
فهموندن این چیزا به کسی که نمیتونه بفهمه یا نمیخواد بفهمه ، مثل یاد دادن انتگرال به یه اول دبستانیه .
توضیح بلند منم به خاطر انتقال آسونه مفاهیم به زبون خیلی خیلی خیلی سادست . چطوری توی چند خط مفاهیم 50 تا کتاب رو بهش بگم:p

کسی که واقعا تیز باشه میگیره چی میگم . واقعا سخت نیست ولی ...

از همون اولش فعالیتم تقریبا کم بوده و در مورد سهمی توضیحی نمیدادم ولی بعد از یه سری مسائل واقعا تصمیم گرفتم بیخیال توضیح دادن بشم :p
توی بخش بورس خیلی خیلی کمتر فعالیت میکنم . اینو یادتون باشه که حرفای خیلیا بی اساس و بی منطقه و مبنای تصمیم گیری شما نباشه ;)
کسی واقعا خواست همکاری بکنه ، یه ویدئو یک دقیقه ای از پورتفوی لحظه ای بگیره ، اون رو برام بفرسته اگه بالای 700 تومن بود ، میتونیم همکاری نزدیک داشته باشیم
ugly_cafe.gif

azimiara

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
سلام
دوستان حکم شرعی بورس چیه؟

ideaneshan

Registered User
لایک‌ها
1,356
دولتم به طرز خیلی عجیبی داره مستقیما مردم رو تشویق میکنه که برن تو بورس آدم از همینشم باید بترسه.
ترسی وجود نداره.دلیل تشویق دولت ها هم مشخصه.
سرمایه گذاری تو بورس خیلی بهتر از سرمایه گذاری رو ارز و دلار و سکه و طلا و ماشین و ... است.
سرمایه گذاری تو بورس خرج توسعه میشه،باعث پیشرفت کشور میشه،چرخ هزار و یک شرکت رو به چرخش درمیاره و نقدینگی مورد نیازشونو فراهم می‌کنه.
در کل باعث میشه سرمایه گذاری مردم هدفمند بشه.
این خیلی خوبه که تو ایران هم داره این اتفاق میوفته و دولت مردم رو به این مسیر تشویق می‌کنه و زیرساخت بورس رو تقویت می‌کنه چون تا قبل از این ملت با پولشون میرفتن طلا و دلار و سکه میخریدن معامله میکردن و صف‌ می‌کشیدن جلو در صرافی ها یا جمع میشدن تو بنگاه ها خونه و ماشین دلالی میکردن.
این کارا شاید براشون سود دهی داشت ولی نه تنها تو صنعت و تولید گردش مالی نمیکرد که پدر اقتصاد هم درمیاورد.
تو ایران دیر این فرهنگ‌سازی و تشویق مردم و آشنا کردنشون با بورس اتفاق افتاد اما بازم خیلی خوب شد

Daedman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
35
یه چند تا سهم خوب معرفی کنید :confused:

azimiara

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
یه چند تا سهم خوب معرفی کنید :confused:

الان دیگه آموزش های زیادی اومده و اکثرا هم رایگان. سعی کنید یکی از این پکیج های اموزش بورس رو تو اینترنت پیدا کنی و بخونی
بورس اگه اطلاعاتت خوب باشه میشه خوب سود کرد. کسانی که بد میگن به بورس با اطلاعات پایین وارد میشن و فقط ضرر میکنن

azimiara

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
حرام اندر حرام
بورس هم یه جور قماره.

دوست من در بورس شما سهام یک شرکت واقعی رو خریداری میکنید
قمار فقط در مورد یک پولش صحبت میشه

این پیام هم از یک سایت خوندم :

طبق گفته مراجع تقلید و علما بورس اوراق بهاداری که دارایی واقعی داشته باشد مشکل شرعی ندارد. درست است پس از خرید و فروش یک طرف سود و یک طرف ضرر میکند اما این یک معامله بر روی یک سهام دارای ارزش واقعی است و مشکلی ندارد.

nino1

Registered User
لایک‌ها
87
آخیش خیالم راحت شد که حرام نیست :|

behnam75

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با آموزش بورس میتوانید بهترین معامله ها را انجام دهید،بدون آموزش بورس به هیچ عنوان معامله نکنید ،با اموزش بورس به درامد بالایی خواهید رسید. در صورتی كه به تحلیل تكنیكال بورس مسلط باشید می توانید راحت حجم معاملات و نوسان قیمت ها را پیش بینی كنید شما حتی با تحلیل تکنیکال بورس می توانید سایر بازارها را نیز آنالیز كرده و قیمت ها را نیز پیش بینی كنید.

Last edited by a moderator:

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
سرمایه گذاری در بورس به نفع همه مردم هست خیلی بهتر از دلال بازی سکه و ارز و ملک هست من جای دولت بودم مالیات خیلی سنگینی به خریداران سکه و ارز و ملک میبستم تا دیگه انقدر سوداگری نکنن

بالا