• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

تحلیل بسیار سطحی تابناک در مورد قانون کپی رایت

alishadmehr

Registered User
لایک‌ها
135
دو روز پیش ، مقاله ای در تابناک با عنوان «اجرای قانون کپی رایت برای ایران فرصت است یا تهدید؟!» منتشر شد که متاسفانه تحلیلی بسیار سطحی را در این مورد شامل میشد ، که اگر این نوع تحلیل‌ها را به عموم جامعه بسط دهیم متوجه عمق فاجعه خواهیم شد.

در مقاله‌ای که در این خبرگزاری منتشر شده ، نتیجه‌گیری به گونه ای بیان شده که در واقع «اجرای قانون کپی رایت را یک تهدید بزرگ برای ایران» دانسته! این در حالی است که اجرای صحیح این قانون بزرگترین فرصت شکوفایی و پیشرفت را برای کشور به ارمغان می‌آورد.
Copyright ©

در حال حاضر در ایران بهترین محصولات نرم افزاری ، آموزشی و فرهنگی بدون یک ریال هزینه در اختیار تمامی افراد قرار دارد در حالی که همین محصولات در سایر کشورها ، فقط محدود به متخصصان آن حوزه میگردد. این دسترسی بی حد و حصر کاربران ایرانی به بزرگترین محصولات فرهنگی ، نرم افزاری روز دنیا باعث شده که هیچ شرکت ایرانی نتواند در هیچ کدام از این عرصه ها قدعلم کند ، در حالی که تنها عرصه ای که ایران میتواند به آن وارد شود و امید پیشرفت در آن حتی در سطح جهانی داشته باشد ، همین عرصه ها خواهد بود چرا که عرصه سخت افزاری محدود به منابع است و همچنین در ایران به دلیل کمبود امکانات سخت افزاری مانند ماشین آلات و تکنولوژی پیشرفته بسیار سخت‌تر خواهد بود.
ضمنا پیشرفت تمدن تنها در چند دهه اخیر که عصر ارتباطات و اطلاعات بوده است از تمام چندین هزار سال تمدن انسانی بیشتر بوده است و هم اکنون بزرگترین شرکتهای دنیا تنها در همین نوع عرصه ها فعالیت دارند و بیشترین سودآوری را برای مردم و جوامع خود داشته اند که این نشان می‌دهد در این عرصه چقدر پتانسیل پیشرفت وجود دارد.

در این تحلیل تابناک بیان شده که چون ایران مصرف کننده است نباید به قانون کپی رایت تن دهد در صورتی که همین عدم اجرای قانونی کپی رایت اصلی‌ترین دلیل مصرف کننده بودن ایران بوده است چرا که هیچ حمایتی از نخبگان و تولید کنندگان و صاحبین اثر نبوده است. و درنهایت تنها نتیجه این عدم اجرای قانون کپی رایت نیز ، چیزی جز مشاغل کاذب مخصوصا در فضای کسب و کار آنلاین نبوده است.

اگر بخواهیم تحلیل سطحی دیگری را در کشورمان مثال بزنیم ، نکوهش و گاها تمسخر جوامع دیگر به دلیل توجه بیش از اندازه و حمایت از حیوانات و جانوران دیگر بوده است که البته این توجه باعث افزایش توجه آن جوامع به حقوق فردی و اجتماعی و انسانی و احترام بیشتر به حقوق یکدیگر شده است چرا که آنان حتی به حقوق حیوانات و جانوارن هم احترام میگذارند ، این در حالی است که در کشورمان افراد حقوق همنوع خود را به سختی رعایت میکنند چه برسد به حیوانات و جانوران دیگر!

بنابر این رعایت قانون کپی رایت حتی در سطح محصولات خارجی ، باعث پیشرفت و توسعه و آبادانی خود و کشورمان خواهد بود و بالعکس عدم رعایت آن ضربه های مهلکی بر اقتصاد خرد و کلان و نیروی جوان ، متخصص و نخبه و نادیده گرفتن بزرگترین فرصت پیشرفت و توسعه.

به راستی که اگر بخواهیم بهترین راهکار برای نابودی جوامع پیشرفته را انتخاب کنیم ، توسعه فرهنگ غلط عدم رعایت قوانین کپی رایت در آن جوامع است حال آنکه متاسفانه این راهکار را برای خودمان به کار بستیم.

متن خبر اصلی در تابناک : اجرای قانون «کپی رایت» برای ایران فرصت است یا تهدید؟!

نظر شما در مورد «اجرای قانون کپی رایت برای ایران فرصت است یا تهدید؟!» چیست ؟

از شما دعوت میکنیم در کانال تلگرام «شاپنا» مشترک شوید و از آخرین مقالات و اخبار مرتبط با دنیای تجارت الکترونیک مطلع گردید.

منبع : مجله تجارت الکترونیک شاپنا

rasoul911

Registered User
لایک‌ها
275
درست است که ایران تاکنون به هیچ یک از قراردادهای بین المللی کپی رایت نپیوسته است ولی تاکنون سه قانون کشوری نسبتاً خوب در این زمینه وجود دارد که عبارتند از:
  • قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348
  • قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی مصوب 1352
  • قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای مصوب 1379
آن چه تأسف بار است این است که قوانین فوق بخوبی در کشور اجرا نمی شوند. در حقیقت اگر همین قوانین در کشور به صورت سفت و سخت اجرایی شوند، تولید کنندگان بیشتری، انگیزه کافی برای فعالیت در ایران را خواهند داشت.
و اما در زمینه پیوستن ایران به قوانین کپی رایت بین المللی مثل برن، ژنو و .. تحلیل های بیشتری می توان ارائه داد که البته در این مقال نمی گنجد!
به عقیده شخصی بنده، ما باید کم کم به سمت رعایت قوانین کپی رایت پیش برویم. ولی لازمه اش آن است که ابتدا بر قوانین داخلی کشورمان احترام بگذاریم. سپس با عضویت در سازمان هایی که قوانین سهل تری دارند، کم کم فرهنگ کپی رایت را در کشورمان جا بیندازیم.
رعایت قوانین کپی رایت بین المللی وقتی بیشترین منفعت را برای ایران خواهد داشت که تولید کنندگان قوی ای داشته باشیم و آنها بتوانند محصولات خود را اعم از کتاب، نرم افزار، فیلم و ... به کشورهای دیگر صادر کنند در غیر این صورت چون مصرف کننده صرف خواهیم بود، دچار خروج ارز ار کشور خواهیم شد و به نفع مان نخواهد بود.
یک حرف نیمه سیاسی:
فکر نمی کنم قیمت تمام نرم افزارها و کتاب هایی که تاکنون بدون پرداخت حق کپی رایت، استفاده کردیم، بیش از 2 و نیم میلیارد دلاری باشد که همین چند روز پیش آمریکا از دارائی های بانک مرکزی ایران، هاپولی کرد!
واقعا که....

Sami@

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
86
من تا یه جایی کمی در راستای احترام به کپی رایت تونستم در زندگیم اعمال کنم ، قدیم تا یه فیلم میومد جنگی میگرفتمش ولی امروز هنوز که هنوزه خیلی ها فیلم شهرزاد رو دانلود میکنن میبینن چون فروشیه من هنوز نه دان کردم نه از کسی گرفتم فقط پیگیر قصشم و اگر روزی بخوام ببینم باید بخرمش یا آزاد شده باشه ...

alishadmehr

Registered User
لایک‌ها
135
درست است که ایران تاکنون به هیچ یک از قراردادهای بین المللی کپی رایت نپیوسته است ولی تاکنون سه قانون کشوری نسبتاً خوب در این زمینه وجود دارد که عبارتند از:
  • قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 1348
  • قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی مصوب 1352
  • قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای مصوب 1379
آن چه تأسف بار است این است که قوانین فوق بخوبی در کشور اجرا نمی شوند. در حقیقت اگر همین قوانین در کشور به صورت سفت و سخت اجرایی شوند، تولید کنندگان بیشتری، انگیزه کافی برای فعالیت در ایران را خواهند داشت.
و اما در زمینه پیوستن ایران به قوانین کپی رایت بین المللی مثل برن، ژنو و .. تحلیل های بیشتری می توان ارائه داد که البته در این مقال نمی گنجد!
به عقیده شخصی بنده، ما باید کم کم به سمت رعایت قوانین کپی رایت پیش برویم. ولی لازمه اش آن است که ابتدا بر قوانین داخلی کشورمان احترام بگذاریم. سپس با عضویت در سازمان هایی که قوانین سهل تری دارند، کم کم فرهنگ کپی رایت را در کشورمان جا بیندازیم.
رعایت قوانین کپی رایت بین المللی وقتی بیشترین منفعت را برای ایران خواهد داشت که تولید کنندگان قوی ای داشته باشیم و آنها بتوانند محصولات خود را اعم از کتاب، نرم افزار، فیلم و ... به کشورهای دیگر صادر کنند در غیر این صورت چون مصرف کننده صرف خواهیم بود، دچار خروج ارز ار کشور خواهیم شد و به نفع مان نخواهد بود.
یک حرف نیمه سیاسی:
فکر نمی کنم قیمت تمام نرم افزارها و کتاب هایی که تاکنون بدون پرداخت حق کپی رایت، استفاده کردیم، بیش از 2 و نیم میلیارد دلاری باشد که همین چند روز پیش آمریکا از دارائی های بانک مرکزی ایران، هاپولی کرد!
واقعا که....

درسته قطعا ما نمیتونیم به یک شبکه کپی رایت رو کاملا در ایران رعایت کنیم. این مورد یک فرهنگ هست که متاسفانه سالها زمان میبره برای اصلاحش.
اما همونطور که در متن تابناک میبینید تفکر مخربی وجود داره که اصلا این تفکر وجود داشته باشه باید سالهای سال با همین شرایط بسوزیم و بسازیم.

امیدوارم این تفکر حداقل در مسئولین از بین بره و گامهای مثبتی رو در این زمینه ببینیم. و در ضمن اگر قوانین هم تصویب بشه به تنهایی کافی نیست بلکه به قول شما اجرای صحیح این قوانین نیاز هست.

در مورد حرف سیاسی هم که زدید ، متوجه ربطش به بحث کپی رایت نمیشم. عدم رعایت کپی رایت در درجه اول به خودمون بیشترین ضربه رو میزنه.

این خیلی وحشتناک هست که زحمات یک ماهه یا چند ماهه یک صاحب اثر مثل برنامه نویس ، طراح وب ، هنرمند ، نویسنده یا فیلم ساز و ... تنها و تنها یک نیمچه پست وبلاگ یا وبسایت یا تلگرام یک عده رو بسازه ، این ترسناک ترین و وحشتناک ترین اتفاقی هست که ممکنه برای افراد زحمکش بیوفته که تو ایران این اتفاق میوفته هر روز و هرروز ....

siavashx

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
6,667
درسته قطعا ما نمیتونیم به یک شبکه کپی رایت رو کاملا در ایران رعایت کنیم. این مورد یک فرهنگ هست که متاسفانه سالها زمان میبره برای اصلاحش.
اما همونطور که در متن تابناک میبینید تفکر مخربی وجود داره که اصلا این تفکر وجود داشته باشه باید سالهای سال با همین شرایط بسوزیم و بسازیم.

امیدوارم این تفکر حداقل در مسئولین از بین بره و گامهای مثبتی رو در این زمینه ببینیم. و در ضمن اگر قوانین هم تصویب بشه به تنهایی کافی نیست بلکه به قول شما اجرای صحیح این قوانین نیاز هست.

در مورد حرف سیاسی هم که زدید ، متوجه ربطش به بحث کپی رایت نمیشم. عدم رعایت کپی رایت در درجه اول به خودمون بیشترین ضربه رو میزنه.

این خیلی وحشتناک هست که زحمات یک ماهه یا چند ماهه یک صاحب اثر مثل برنامه نویس ، طراح وب ، هنرمند ، نویسنده یا فیلم ساز و ... تنها و تنها یک نیمچه پست وبلاگ یا وبسایت یا تلگرام یک عده رو بسازه ، این ترسناک ترین و وحشتناک ترین اتفاقی هست که ممکنه برای افراد زحمکش بیوفته که تو ایران این اتفاق میوفته هر روز و هرروز ....
همین تلگرام باعث سقوط سایت من شد:(
به طرف میگم مطالب سایت رو نذار بر میگرده میگه برو هرکار دلت میخواد بکنز من کار خودمو میکنم:general505:

alishadmehr

Registered User
لایک‌ها
135
همین تلگرام باعث سقوط سایت من شد:(
به طرف میگم مطالب سایت رو نذار بر میگرده میگه برو هرکار دلت میخواد بکنز من کار خودمو میکنم:general505:
واقعا ، اگر به این افراد « انگل جامعه » نمیگند ، پس این اصطلاح به چه دردی میخوره ؟!

rasoul911

Registered User
لایک‌ها
275
من منظورم کاملا واضح بود. ما از نرم افزارها و کتاب ها که اکثرا محصول آمریکا هستند بدون پرداخت پول، استفاده می کنیم. قیمت آنها کمتر از 2 و نیم میلیارد دلاری است که آمریکا چند روز پیش، از دارایی های ایران بالا کشید.
بالاخره همه اش ما مقصر نیستیم. الان بسیاری از شرکت های معتبر نرم افزاری و سخت افزاری دنیا ما را تحریم کردند و عملا اگر بخواهیم پول هم بدیم، امکان پذیر نیست.
یک تحلیل شخصی:
اگر مایکروسافت (یا هر شرکت دیگری) مثل بچه آدم بیاد ایران نمایندگی بزنه و محصولات اورژینال را به قیمت مناسب (نه قیمت موجود در آمریکا) بفروشد و پشتیانی مناسب نیز از محصولاتش داشته باشد، فکر می کنم خیلی از ماها می رویم آن محصولات را بصورت اورژینال تهیه می کنیم.

بنابراین بخشی از مشکل، مربوط به ما و نداشتن فرهنگ رعایت حق کپی رایت بر می گردد ولی بخش دیگری نیز متوجه شرایطی که در حال حاضر در کشور ما وجود دارد از جمله تحریم و مشکل تبادل ارز و ...
خلاصه اینکه ما باید یاد بگیریم به مشکلات فقط از یک دید نگاه نکنیم و سعی کنیم تمام عوامل موثر بر آن مشکل را شناسایی و تحلیل کنیم.

gamer5

Registered User
لایک‌ها
439
دوست عزیز قانون کپی رایت بیاد تو چه بستر فرهنگی از جامعه پیاده بشه دقیقا؟؟

alishadmehr

Registered User
لایک‌ها
135
من منظورم کاملا واضح بود. ما از نرم افزارها و کتاب ها که اکثرا محصول آمریکا هستند بدون پرداخت پول، استفاده می کنیم. قیمت آنها کمتر از 2 و نیم میلیارد دلاری است که آمریکا چند روز پیش، از دارایی های ایران بالا کشید.
بالاخره همه اش ما مقصر نیستیم. الان بسیاری از شرکت های معتبر نرم افزاری و سخت افزاری دنیا ما را تحریم کردند و عملا اگر بخواهیم پول هم بدیم، امکان پذیر نیست.
یک تحلیل شخصی:
اگر مایکروسافت (یا هر شرکت دیگری) مثل بچه آدم بیاد ایران نمایندگی بزنه و محصولات اورژینال را به قیمت مناسب (نه قیمت موجود در آمریکا) بفروشد و پشتیانی مناسب نیز از محصولاتش داشته باشد، فکر می کنم خیلی از ماها می رویم آن محصولات را بصورت اورژینال تهیه می کنیم.

بنابراین بخشی از مشکل، مربوط به ما و نداشتن فرهنگ رعایت حق کپی رایت بر می گردد ولی بخش دیگری نیز متوجه شرایطی که در حال حاضر در کشور ما وجود دارد از جمله تحریم و مشکل تبادل ارز و ...
خلاصه اینکه ما باید یاد بگیریم به مشکلات فقط از یک دید نگاه نکنیم و سعی کنیم تمام عوامل موثر بر آن مشکل را شناسایی و تحلیل کنیم.

اصل قانون کپی رایت اینه که شرایطی به وجود بیاره تا خودمون پیشرفت کنیم. اگر این قانون کپی رایت سفت و سخت گرفته بشه تولید توسط متخصصان کشور ( برنامه نویسان و طراحان ، هنرمندان ، نویسندگان و ... ) بیشتر میشه و در نتیجه اشتغال زایی هم بیشتر میشه. افراد از مشاغل کاذب به مشاغل مفید روی میارند در نتیجه کشور این اقتصاد بیمار خارج میشه. و خیلی مزایای دیگه.

حالا که شما زدید یعنی ما 2.5 میلیارد دلار از جیبمون رفت حالا این یک سمت ضرر و سمت دیگه اینکه میگیم خوب چون آمریکا به اندازه کل نرم افزارهای کشور دزدیده پس ما هم کپی رایت رو رعایت نمیکنیم این هم سمت دیگه ضرر که باعث میشه اقتصاد ما همینطور بیمار باقی بمونه بنابر این موضوع 2.5 میلیارد دلار ربطی به اینکه ما باید قانون کپی رایت رو جدی بیگیریم و اجرا کنیم ، نداره.

ضمنا به نظر من نگران گرانی نرم افزارهای خارجی نباشیم بهتر هست چرا که خیلی از ما نرم افزارهای اضافی نصب میکنیم و البته همین گران بودن نرم افزار خارجی باعث میشه نرم افزارهای داخلی پیشرفت کنه و شاید 20 سال بعد از تو دل همین شرکتهای داخلی یک مایکروسافتی ، اپلی ، ادوبی چیزی به وجود اومد و باعث افتخارمون شد.

دوست عزیز قانون کپی رایت بیاد تو چه بستر فرهنگی از جامعه پیاده بشه دقیقا؟؟

بستر فرهنگی رو باید به وجود آورد و باید از سالها قبل تلاش کرد اگر ایران 10 سال پیش شروع کرده بود الان ما تو زمینه کپی رایت مشکل کمتری داشتیم.
اگر الان شروع کنیم تازه 10 سال دیکه کم کم نتیجه های مثبتش رو میبینم و به قول شما بستر فرهنگی ایجاد میشه و جامعه میپذیره این موضوع رو.
بنابر این از همین الان باید شروع کرد.

rasoul911

Registered User
لایک‌ها
275
حالا که شما زدید یعنی ما 2.5 میلیارد دلار از جیبمون رفت حالا این یک سمت ضرر و سمت دیگه اینکه میگیم خوب چون آمریکا به اندازه کل نرم افزارهای کشور دزدیده پس ما هم کپی رایت رو رعایت نمیکنیم این هم سمت دیگه ضرر که باعث میشه اقتصاد ما همینطور بیمار باقی بمونه بنابر این موضوع 2.5 میلیارد دلار ربطی به اینکه ما باید قانون کپی رایت رو جدی بیگیریم و اجرا کنیم ، نداره

من که موافق رعایت حق کپی رایت در ایران و برای تولید کنندگان ایرانی هستم و معتقدم ابتدا باید بر روی همین مسئله کار کنیم و بعد به فکر رعایت حق کپی رایت برای محصولات خارجی باشیم. همانطوری که عرض کردم تا زمانی که محصولات خوب و با کیفیت در ایران تولید نکنیم، قدرت رقابت با تولیدات خارجی را نخواهیم داشت و در این صورت ضرر خواهیم کرد. چون مصرف کننده صرف خواهیم بود.
خوب چون آمریکا به اندازه کل نرم افزارهای کشور دزدیده پس ما هم کپی رایت رو رعایت نمیکنیم این هم سمت دیگه ضرر که باعث میشه اقتصاد ما همینطور بیمار باقی بمونه
میشه دقیقا توضیح بدهید درصورتی که ما به محصولات آمریکایی (نه ایرانی) پول بدهیم و رعایت حق شان را بکنیم، چه چیزی عاید کشورمان می شود؟ (در حال حاضر که فقط مصرف کننده ایم) و چگونه اقتصاد بیمار ما، به صحت و سلامتی خواهد رسید؟ (دقت کنید که من طرفدار رعایت حق کپی رایت محصولات ایرانی هستم)

alishadmehr

Registered User
لایک‌ها
135
من که موافق رعایت حق کپی رایت در ایران و برای تولید کنندگان ایرانی هستم و معتقدم ابتدا باید بر روی همین مسئله کار کنیم و بعد به فکر رعایت حق کپی رایت برای محصولات خارجی باشیم. همانطوری که عرض کردم تا زمانی که محصولات خوب و با کیفیت در ایران تولید نکنیم، قدرت رقابت با تولیدات خارجی را نخواهیم داشت و در این صورت ضرر خواهیم کرد. چون مصرف کننده صرف خواهیم بود.

میشه دقیقا توضیح بدهید درصورتی که ما به محصولات آمریکایی (نه ایرانی) پول بدهیم و رعایت حق شان را بکنیم، چه چیزی عاید کشورمان می شود؟ (در حال حاضر که فقط مصرف کننده ایم) و چگونه اقتصاد بیمار ما، به صحت و سلامتی خواهد رسید؟ (دقت کنید که من طرفدار رعایت حق کپی رایت محصولات ایرانی هستم)
فقط همینو عرض کنم که رعایت کپی رایت محصولات ایرانی ، زمانی که محصولات خارجی کپی رایتشون رعایت نمیشه ، هیچ ارزشی نداره. چرا که هیچ تولید کننده بزرگی نمیتونه محصولات درخور و بزرگی تولید کننده که توان رقابتی داشته باشه ، مثلا محصول نرم افزار ایرانی قیمتش میشه 200 هزار تومان ، دقیقا چون محصول خارجی کپی رایتش رعایت نمیشه با 5 هزار تومن میشه خرید که خیلی هم به قول معروف پیشرفته تر خواهد بود کی اینجا از محصول ایرانی حمایت میکنه ؟ تازه اون شرکت ایرانی رو هم کلاهبردار تلقی میکنند که نرم افزارش رو داره 195 هزار تومان گرونتر میده تازه ضعیفتر هم هست!
اما اگر همون نرم افزار خارجی با قیمت اصلیش مثلا 400 دلار در ایران عرضه بشه چند نفر اون نرم افزار خارجی رو میخرند و چند نفر ایرانی ؟ مطمئن باشید اون شرکت ایرانی کارش رونق میگیره و بعد از چند سال میشه یکی از بزرگترین ها در نوع خودش.

بنابر این این حرفی که من فقط کپی رایت ایرانی اهمیت میدم در نگاه کلان ، سود آنچنانی نداره وقتی در کنارش به کپی رایت محصولات خارجی اهمیتی داده نشه!

بالا