برگزیده های پرشین تولز

راهنمایی در مورد شبکه کردن دو سیستم با او اس مینت

hossein.itplus

Registered User
لایک‌ها
1
سلام به دوستان خوبم.
ببخشید من رشتم فناوری اطلاعاته و برا درس پروژم قرار شده که دو تا سیستم که هر دو روشون مینت(الان 14.1 نصبه) نصبه رو با هم شبکه کنم.
من از شبکه کردن اونم توی لینوکس چیز خاصی نمیدونم.اصلا نمیدونم که سمبا نیاز هست یا نیست.
اگه ممکنه هر چه سریعتر یک آموزش قدم به قدم و تصویری بهم بدین تا بتونم دو سیستم مجهز به سیستم عامل مینت رو با هم شبکه کنم و بعد فلدری پرینتری چیری هم به اشتراک بذارم.
این دو سیستم ترجیحا دو تا لبتابه که با لن میخوان به هم وصل شن

پیشاپیش از زحمات شما ممنونم

mr.hanzaleh

Registered User
لایک‌ها
361
سلام به دوستان خوبم.
ببخشید من رشتم فناوری اطلاعاته و برا درس پروژم قرار شده که دو تا سیستم که هر دو روشون مینت(الان 14.1 نصبه) نصبه رو با هم شبکه کنم.
من از شبکه کردن اونم توی لینوکس چیز خاصی نمیدونم.اصلا نمیدونم که سمبا نیاز هست یا نیست.
اگه ممکنه هر چه سریعتر یک آموزش قدم به قدم و تصویری بهم بدین تا بتونم دو سیستم مجهز به سیستم عامل مینت رو با هم شبکه کنم و بعد فلدری پرینتری چیری هم به اشتراک بذارم.
این دو سیستم ترجیحا دو تا لبتابه که با لن میخوان به هم وصل شن

پیشاپیش از زحمات شما ممنونم

برای اینکه سر درگم نشید بهترین کار اینه که تو فروم پشتیبان اوبونتو عضو شید و سوال کنید

hossein.itplus

Registered User
لایک‌ها
1
ببین خودم یک سری چیزا میدونم.فقط نمیدونم برا یک ارتباط ساده توسط لن نیازی به سمبا هست یا نه؟
وگرنه کار سختی نیست.اول باید لن رو به دستگاه وصل گرد و بعد هم ای پی داد که ربطی به لینوکس نداره کلا به شبکه مربوطه

چون تا حالا انجام ندادم پرسیدم بلکه چند نفر مطمعن جوابمو بده

hossein.itplus

Registered User
لایک‌ها
1
سلام مجدد و با قبولی طاعات و عبادات شما دوستان عزیز.
دوستان ببخشید من تا امشب وقت دارم که بدونم دقیقا باید چه کار کنم تا اونجا (دانشگاه) بتونم به صورت عملی اراعه بدم.
من خودم اطلاعاتم از لینوکس و مینت بدک نیست و از شبکه هم یه چیزایی میدونم.
مشکل من اینکه تا حالا تو لینوکس و اونم مینت شبکه نکردم.اگه دوستان میتونین همینجوری یکسری توضیحات رو بدین که به ترتیب باید چه کار کنم ممنون میشم.
اگه تصویری هم بود که بیشتر ممنون میشم.
برا یادآوری بگین که آی پی ها و اعداد ره چه جوری وارد کنم و بگین که اگه سمبا نیاز هست چه جوری پیکر بندیش کنم.
خداخیرتون بده

hossein.itplus

Registered User
لایک‌ها
1
سلام مجدد.
عزیزان من آی پی ها رو میدوم و ارتباط برقرار میشه و با پینگ هم بدون مشکل پکت ها رد و وبدل میشند.
مشکل من اینه که بالاخره نفهمیدم باید توی مینت از چی برا شیر کردن استفاده کنم؟!
دیشب samba و ssh و nfs و امتحان کردم ولی نتونستم کاری از پیش ببرم.خود مینت بدون اینا تنظیمات شیر کردن داره.
اگه لطف کنین و به صورت تصویری بگین که بعد از آی پی دادن و برقراری ارتباط سرور با کلاینت من کلا باید چه کنم و هر چی نیاز هست نصب کنم بعدش چه جوری باید پیکربندیش کنم ممنون میشم.
اگه ممکنه خیلی سریع پاسخ بده.دمتون گرم
اگه لطف کنین و لینک ندین و خودتون خلاصه توضیح بدین یک دنیا ممنون میشم.

cheshayer

Registered User
لایک‌ها
293
دوست عزیز اگه کامپیوترا شبکه شدن بقیه اش مثل ویندوزه راست کلیک می کنه می ری تو قسمت شیر و همه چی حله
اگه هم فولدر شیر رو می بینی اما permission erorr میده باید تو دیتا بیس samba اون یکی یوزر رو add کنی

hossein.itplus

Registered User
لایک‌ها
1
دوست عزیز اگه کامپیوترا شبکه شدن بقیه اش مثل ویندوزه راست کلیک می کنه می ری تو قسمت شیر و همه چی حله
اگه هم فولدر شیر رو می بینی اما permission erorr میده باید تو دیتا بیس samba اون یکی یوزر رو add کنی

سلام من کارم رو با سرویس اس اس اچ راه انداختم.یکی از دوستان دیگه میخواد از سمبا استفاده کنه.البته خودم میخوام بدونم که میپرسم.
میشه بیزحمت بگی که همین اضافه کردن و کانفیگ این سمبا چه جوریه؟(خلاصه و به زبون شیرین خودت)

cheshayer

Registered User
لایک‌ها
293
خوب اگه تو اینترنت سرچ کنی دقیقا به چیزی که می خوای می رسی
حالا من چندتا از دستورا رو می نویسم ببین به کار رفیقت میاد یا نه

اضافه کردن گروه کاری
groupadd -r groupname

اضافه کردن نام کاربری ها به گروه کاری
sudo gedit /etc/group
groupname: user1, user2
البته این فایل رو لازم نیست حتما با این دستور و تو ترمینال باز کنی، می تونی مستقیم به آدرسش بری و با هر ادیتوری بازش کنی به شرطی که روت باشی

useradd user1
تا اینجا برای تعریف گروه کاری بود می تونی اینا رو انجام هم ندی و یه راس دستورهای پایین رو بنویسی. اما حوبی گروه اینه که مثلا اگه چندتا یوزر تو یه گروه گذاشتی می تونی سطح دسترسی کل گروه رو باهم تغییر بدی

اضافه کردن و فعال کردن یه نام کاربری و دادن پسورد به سامبا
sudo smbpasswd -a user1

باز کردن فایل smbusers برای اضافه کردن اسم ها
sudo gedit /etc/samba/smbusers
البته این فایل رو لازم نیست حتما با این دستور و تو ترمینال باز کنی، می تونی مستقیم به آدرسش بری و با هر ادیتوری بازش کنی به شرطی که روت باشی

بعد نام کاربری ها رو اضافه می کنی، که باید با فرمت صحیحش باشه
<username> = <user1>
لازم هم نیست که نام کاربری رو سیستم با مال samba یکی باشه (حداقل تو اوبونتو که اینجوریه)

برای تغییر کانفیگ سامبا هم فایل smb.conf رو از ادرس etc/samba/ باز می کنی و هرچیو خاستی تغییر می دی. این کاملا دلبخواهه. مثلا شاید یه فولدری رو که شیر کردی نمی خای با اسم واقعی شیر بشه و از اینجا اسم شیر رو عوض می کنی و ...
در اخر هم سرور سامبا باید ریست شه
service smb restart

البته ممکنه همه اینا لازم نباشه و با همون اضافه کردن نام کاربری به سامبا مشکل رفع بشه

بالا