برگزیده های پرشین تولز

خصوصی شدن مخابرات و تبدیل ودیعه مشترکین به سهام ؟؟

hira

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
عزیزان و گرامیان سلام
من عضو جدید هستم و از اینکه به جمع شما وارد شدم خوشحالم.
نمی دونم اطلاع دارید یا نه شرکت مخابرات قراره به زودی به بخش خصوصی واگذار بشه و در همین راستا ودیعه ی پرداخت شده توسط مشترکین ( برای تلفن های ثابت و همراه) می تواند به سهام تبدیل شود.
اگه دقت کرده باشید جدیدا زیر قبض های تلفن جمله ای درباره تبدیل ودیعه های تلفن به سهام نوشته شده . اما اطلاع رسانی در این باره اصلا بصورت کافی و کامل انجام نشده.
سوالم اینه : آیا شما در این باره آگاهی دارید ؟ آیا می دونید که در صورت تبدیل ودیعه به سهام یا انصراف از آن چه سود و زیانی متوجه مشترکین خواهد شد؟
دوستان با توجه به اینکه آخرین مهلت تحویل قبض 28 خرداد 86 هست خواهش میکنم اطلاعات خودتون را در اختیار من و دیگران قرار بدید که بعدا از بی خبری خودمون پشیمون نشیم . چون اینطور که نوشته بودند ظاهرا میخوان سهام مخابرات را به شرکت های خارجی واگذار کنند یا به آستان قدس رضوی!!!!!!

KhersKuchulu

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
فکر میکنم واضحه دیگه. میخوان اگر ودیعه ای دادید، بعنوان سهام در نظر بگیرن مگر اینکه نخواید.

hira

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
فکر میکنم واضحه دیگه. میخوان اگر ودیعه ای دادید، بعنوان سهام در نظر بگیرن مگر اینکه نخواید.

ممنون از جوابتون . ولی دوست گرامی اگری وجود نداره . چون هر کدوم از ما ودیعه ای به شرکت مخابرات پرداخت کردیم . یعنی همون مبلغی که دادیم برای گرفتن تلفن ثابت و همراه.
ضمنا اطلاع رسانی دقیق نیست. بعضی جاها گفته شده مراجعه مشترکین به منزله انصراف از تبدیل ودیعه به سهام هست و بعضی گفتن عدم مراجعه به منزله انصرافه!!!! والا من یکی که گیج شدم. ولی جای تعجب داره که در این باره دارن در واقع یواشکی عمل میکنن !!!!

KhersKuchulu

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ممنون از جوابتون . ولی دوست گرامی اگری وجود نداره . چون هر کدوم از ما ودیعه ای به شرکت مخابرات پرداخت کردیم . یعنی همون مبلغی که دادیم برای گرفتن تلفن ثابت و همراه.
ضمنا اطلاع رسانی دقیق نیست. بعضی جاها گفته شده مراجعه مشترکین به منزله انصراف از تبدیل ودیعه به سهام هست و بعضی گفتن عدم مراجعه به منزله انصرافه!!!! والا من یکی که گیج شدم. ولی جای تعجب داره که در این باره دارن در واقع یواشکی عمل میکنن !!!!
بله خوب درسته که اطلاع رسانی نکردن... ولی در کل مگه چقدر ودیعه میدیم که حالا سهام بشه یا خیر فرقی بکنه؟ ;) این بیشتر به سود خود مخابراته تا من و شما. برای من شما سودی نخواهد داشت :D

hira

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
بله خوب درسته که اطلاع رسانی نکردن... ولی در کل مگه چقدر ودیعه میدیم که حالا سهام بشه یا خیر فرقی بکنه؟ ;) این بیشتر به سود خود مخابراته تا من و شما. برای من شما سودی نخواهد داشت :D

حالا که قراره مخابرات تبدیل به شرکت سهامی عام بشه چرا من و شما در سودش شریک نباشیم ؟؟؟ چرا سودش را شرکت های خارجی یا دیگران ببرند درحالیکه سرمایه از مردم است!!!؟؟؟

hira

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
متن زیر قسمتی از یک گزارش طولانی در رابطه با همین موضوعه:

بسياري از سي و هشت ميليون مشترک تلفن هاي ثابت و همراه شرکت مخابرات ايران وقتي اولين قبض تلفن خود را در سال 86 دريافت کردند ازعبارتي که زير قبض درج شده بود چيزي دستگيرشان نشد. عبارتي که از آنها می خواست اگر تمايل به سهام داري شرکت مخابرات ( مطابق اصل 44 و ابلاغيه مقام رهبري) با مراجعه به اين شرکت نسبت به پر کردن فرم انصراف اقدام کنند.

البته عبارت مورد نظر نيز چنان تنظيم شده بود که تامل مشترکان کنجکاو تر را اول به سرعت با تداعي اينکه "مويي از خرس کندن غنيمت است"، و دوم با تمسک به اين حکمت که "سري که درد نمي کند را دستمال نمي بندند"، نسبت به هرگونه حساسيت احتمالي، خنثي مي کرد.
بدين ترتيب يکي از بزرگترين واگذاري هاي مالکيت دولتي به بخش خصوصي، که تا صدور ابلاغيه **** جمهوري اسلامي در برابر عمل به اصل 44 قانون اساسي و قانون برنامه چهارم مقاومت کرده بود، به نحو دلخواه ديوانسالاري دولتي، با چراغ خاموش در آستانه تحقق قرار گرفت.
در فرمول محاسباتي مديران وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ايران، به جز ودايع 38 ميليون مشترک تلفن ثابت و همراه، ديگر اموال و دارايي هاي مخابرات به قيمت روز محاسبه و براي واگذاري، درسازمان بورس عرضه مي شد. ودايع مشترکان اما با استدلال هايي که در ادامه به آنها خواهيم پرداخت، قرار شد به همان قيمت روز اول و بدون ارزشگذاري مجدد و به روز، محاسبه وبه اسم مشترک تبديل به سهام شود.

... اين در حالي است که آنچه تاکنون از سوي مسوولان شرکت مخابرات ايران به عنوان مستندات قانوني براي "به روز" محاسبه نکردن ودايع 38 ميليون مشترک مخابرات ارايه شده متکي بر دو استدلال عمده است.
در بيان استدلال اول "صابر فيضي" مدير عامل مخابرات، با اشاره به قرارداد امضا شده مشترکان در هنگام تحويل سيم‌کارت و خطوط تلفن ثابت گفته است: "در قسمتي از اين قرارداد مشترکان اتخاذ هرگونه تصميم در مورد تعرفه و ضوابط مالي را بر عهده شرکت مخابرات ايران گذاشته‌اند و طبق اين بند شرکت مخابرات ايران نمي‌تواند نسبت به احتساب سود ودايع اقدام کند

دومين استدلال مسوولان مخابرات اين است که: "به دليل اينکه نرخ مکالمه در ايران نسبت به ساير کشورهاي دنيا بسيار کمتر و ارزان تر است و نيز مشترکان از زمان پرداخت وديعه تاکنون هزينه کمتري براي مکالمه پرداخته‌اند، بنابراين ودايع به روز محاسبه نخواهند شد".

hamed1297

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
مخابرات ایران و این کارا؟!؟!؟!؟!بعیده...

majidjix

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
لابد وقتی سهیم شدیم رو قبض اینطوری مینویسن
قابل پرداخت:220000 ریال
کسر بابت سهام مخابرات 32 ریال:blink:
:lol:

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
مخابرات ایران و این کارا؟!؟!؟!؟!بعیده...\
مخابرات چند ساله داره هر جوری شده خودش رو از دولت جدا میکنه به خاطر همچین روزی

میگفتن کلی از جاهارو زودتر با مناقصه های الکی به خودشون دادن

ولی دیگه الان وقتی اصل 44 ابلاغ شد همه چیز به مردم واگزار میشه و اختیارش هم دسته مخابرات و... نیست

Sayrex

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
147

mori

Registered User
لایک‌ها
14
اون وقت کسانی که اون اوایل موبایشون رو با 600-700 تومان واگذار کردند الان با نرخ 300 حساب میکنند ؟

نمي دونم در نهايت به چه نتيجه اي رسيدن
اوايل ميگفتن هر دوره به همون قيمتي که خريداري شد
اما هفته پيش تو مصاحبه عصر ارتباط با يکي از اين مخابراتي ها يارو گفت که دليلي نداره اين کار رو بکنيم و با قيمت فعلي حساب ميشه....

hira

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
نمي دونم در نهايت به چه نتيجه اي رسيدن
اوايل ميگفتن هر دوره به همون قيمتي که خريداري شد
اما هفته پيش تو مصاحبه عصر ارتباط با يکي از اين مخابراتي ها يارو گفت که دليلي نداره اين کار رو بکنيم و با قيمت فعلي حساب ميشه....

اینطور که فکر می کنید نیست. اصلا قیمت واقعی محاسبه نمی شه. این قسمت رو بخونید تا خودتون متوجه قضیه بشید:

مشتركاني كه در مرحله‌ اول با مبلغ 600 هزار تومان نسبت به ثبت‌نام سيم‌كارت تلفن همراه اقدام كرده‌ و‌ از اين مبلغ 100 هزار تومان را بابت گوشي تلفن همراه پرداختند، چنانچه هزينه‌ها، ازجمله ماليات و توسعه‌ روستايي را كسر كنيم، مبلغ 290 هزار تومان به عنوان وديعه نزد شركت مخابرات ايران دارند.
در مرحله‌ي دوم ثبت‌نام سيم کارت، هزينه‌ گوشي حذف شد و ثبت‌نام با مبلغ 500 هزار تومان انجام گرفت كه از اين مبلغ پس از كسر ماليات و هزينه‌هايي مانند توسعه‌ روستايي، وديعه‌ اين مشتركان براي تبديل به سهام در بورس نيز 290 هزار تومان است.
در مرحله‌ سوم كه ثبت‌نام با مبلغ 440 هزار تومان انجام شد، پس از كسر هزينه‌هاي مذكور، وديعه‌ اين مشتركان همان 290 هزار تومان است؛ چراكه در اين دوره درصد ماليات نسبت به دوره‌هاي گذشته كاهش يافته بود، بر اين اساس وديعه‌ 290 هزار توماني براي مشتركاني است كه از ابتداي اولين ثبت‌نام تلفن همراه در كشور تا پايان سال 83 ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند
اما با توجه به اين كه در سال 84، ثبت نام تلفن همراه با مبلغ 360 هزار تومان انجام گرفت، از اين مبلغ پس از كسرهزينه‌هاي مورد نظر 232 هزار تومان به عنوان وديعه‌ مشترك نزد مخابرات قرار گرفته است.
وديعه‌ مشتركاني كه در آخرين ثبت‌نام سيم‌كارت دولتي در بهمن‌ماه سال 85 و با مبلغ 288 هزار تومان نسبت به نام‌نويسي اقدام كردند با كسر هزينه‌هاي مورد نظر ازجمله ماليات و توسعه‌ روستايي، 180 هزار تومان براي تبديل به سهام و ارايه در بورس خواهد بود.
ودايع تلفن ثابت از دوره‌ قبل از انقلاب با وديعه‌اي در حدود دو هزار و 200 تومان آغاز شده و در حال حاضر اين وديعه در حدود مبلغ 100 هزار تومان است. با توجه به اينكه بيش از 90 درصد واگذاري‌ها در سال‌هاي بعد از انقلاب انجام شده است و بويژه از سال 64 به بعد، عمده‌ ودايع تلفن ثابت در تهران در حدود 100 هزار تومان و در شهرهاي متوسط 80 هزار تومان و در روستاها كمتر از اين مبلغ است.
از اين قرار، شرکت مخابرات ايران ودايع مشترکاني که توسعه مخابرات در شهرها و روستاها از محل ودايع آنها انجام شده را با يک سوم ارزش روز آنها محاسبه وتبديل به سهام مي کند.
به عقيده‌ كارشناسان با توجه به اين ابهام كه چرا تنها بايد يك سوم ارزش ودايع براي مردم محاسبه شود، اين بحث به ويژه در مورد تلفن ثابت مطرح است كه با ودايع مختلفي از سال‌هاي پيش از انقلاب تا به امروز توسط متقاضيان ثبت‌نام شده اند. واين سئوال وجود دارد كه آيا مشتركاني كه سا‌ل‌ها پيش تلفن خود را با نرخ آن زمان يعني 2200 تومان دريافت كرده‌اند با مشتركاني كه امروز با صد هزار تومان خريداري كرده‌اند، تفاوتي ندارند؟
از نظر مدير عامل شركت مخابرات ايران، تبديل ودايع به سهام بر اساس قيمت دفتري كه ثبت شده انجام مي‌گيرد و اين كه آيا در آينده ارزيابي مجدد و به روز تبديل ‌شود در شرايط فعلي از نظر حقوقي مقدور نيست مگر آن كه در سازمان خصوصي‌سازي تصميم جديدي در رابطه با آن گرفته شود.
با تمام اين اوصاف شركت ارتباطات سيار در سراسر كشور در حالي از مردم مي خواهد موافقت يا عدم موافقت خود را با تبديل ودايع به سهام اعلام كنند كه اين موضوع به شكل روشني تبيين نشده است و مشتركان مخابرات به طور دقيق نمي‌دانند داستان تبديل ودايع مشتركان به سهام چيست؟! بر اساس چه معيارهايي بايد به پرسش تبديل وديعه به سهام پاسخ بدهند و مزيت سهامدار شدن و نشدن آن‌ها در چيست؟

بالا