برگزیده های پرشین تولز

فن 2 سیمه کیس رو چطور به مادر برد وصل کنم ؟

H_R

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
سلام :)

من یه عمری کیسم فن 2 سیمه داشته ( همون فن پاور در حقیقت ) و صاف وصلش میگردم به سیم های پاور ، زمستون ها قرمز تابستون ها زرد . جدیدا روی یه برنامه کار میکردم به کنترل کردن سرعت فن های سیستم بر خوردم و خلاصه هوس کردیم یه برنامه برای خودمون بنویسیم که سرعت این فن رو کنترل کنه ، ولی چه فاییده آخه این فن که به مادر برد وصل نیست ، خلاصه گفتم ببنیم احتمالا راهی داره یه جوارایی این فن رو به صورت فن استاندارد در بیاریم ؟!

از طرف دیگه اصولا فن 3 پین کیس برای فروش وجود داره ؟ چون ما اون موقع ها که کار سخت افزار میکردیم فن برای کیس هم که میخواستیم همون 2 پین رو انبار میداد بهمون :D یادش بخیر :blush:

ممنونم

Simpson

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
4
سلام :)

من یه عمری کیسم فن 2 سیمه داشته ( همون فن پاور در حقیقت ) و صاف وصلش میگردم به سیم های پاور ، زمستون ها قرمز تابستون ها زرد . جدیدا روی یه برنامه کار میکردم به کنترل کردن سرعت فن های سیستم بر خوردم و خلاصه هوس کردیم یه برنامه برای خودمون بنویسیم که سرعت این فن رو کنترل کنه ، ولی چه فاییده آخه این فن که به مادر برد وصل نیست ، خلاصه گفتم ببنیم احتمالا راهی داره یه جوارایی این فن رو به صورت فن استاندارد در بیاریم ؟!

از طرف دیگه اصولا فن 3 پین کیس برای فروش وجود داره ؟ چون ما اون موقع ها که کار سخت افزار میکردیم فن برای کیس هم که میخواستیم همون 2 پین رو انبار میداد بهمون :D یادش بخیر :blush:

ممنونم

فن کیس را فکر نمیکنم اصلا بشه کنترل کرد. چون مثل یه موتور DC میمونه و فقط در صورت کم و زیاد کردن ولتاژ سرعتش تغییر پیدا میکنه. فن های کیس و فن های بزرگ هم اکثرا 2 سیمه هست.
درضمن اگه کم و زیاد کردن سرعت فن بوسیله ولتاژ باشه با همین دو سیمه هم میشه.
فکر کنم فن های سه سیمه یه حالتی مثل Step Motor داشته باشن.

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
پيدا شدن ميشه . بايد بگردي . چون اين دو تائي ها سيم سنسور ندارند

H_R

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
فنی که معمولا روی کسی های خوب هست سه سیمه است ، مثل فن cpu و سرعت تمام فن هایی که به مادر برد وصل اه به طریق نرم افزاری قابل کنترل اه و اتفاقا خیلی هم جالبه ، چون میشه کاری کرد که مثلا موقع رایت DVD فن ها با سرعت کمتری حرکت کنن اون وقت اگر پاور شما هم خیلی قوی نباشه باز هم احتمال سوختن DVD شما وقتی 16 X رایت میکنید خیلی پایین میاد . من خودم موقع رایت همین مکل رو دارم اگر فن کیس رو خاموش نکنم DVD هام میسوزه . و وقتی با آمپرمتر امتحان کردم دیدم که نصیت برق مصرفی فن با سرعتش ( یا ولتاژ ورودی ) به صورت لگاریتمی زیاد میشه یعنی اگر ولتاژ دو برابر بشه برق مصرفی چند برابر میشه . احتمالا به دلیل مقاومت هواست که یه همچین اتفاقی رخ میده در نتیجه کنترل کردن سرعت فن ها (البته اکثر مادر برد ها سنسور حرارتی دارن و اتوماتک این کار رو میکنن ) در بهینه سازی مصرف انرژی خیلی موثر اه .

من امیدوار بود که با یه مدار ساده ای چیزی بشه فن 2 سیم رو به سه سیم تبدیل کرد . البته خوب واضحه که برام جنبه تحقیق و بازی داره بیشتر مسئله و حیاتی نیست که بخوام راه بیفتم و کل مغازه ها رو به امید یه فن 3 سیم بگردم ! ولی خوب اگه یه راهی باشه همین 2 سیم رو 3 سیم کنیم خیلی جالب میشه :)

kayvan.azarbar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
فن کیس را فکر نمیکنم اصلا بشه کنترل کرد. چون مثل یه موتور DC میمونه و فقط در صورت کم و زیاد کردن ولتاژ سرعتش تغییر پیدا میکنه. فن های کیس و فن های بزرگ هم اکثرا 2 سیمه هست.
درضمن اگه کم و زیاد کردن سرعت فن بوسیله ولتاژ باشه با همین دو سیمه هم میشه.
فکر کنم فن های سه سیمه یه حالتی مثل Step Motor داشته باشن.

بله ميشه كنترل كرد ولي خب به يه برنامه نويس نيازه كه بتونه طوري كد بنويسه كه با سخت افزار و بايوس هاي مختلف بتونه كار كنه اما چرا كانكتورهاي فن هاي كه به مادربرد وصل ميشن سه تا پين داره بر خلاف پاور كه ولتاژ ها رو خودش رگوله و ميسازه مادربرد اين كار رو نمي تونه بكنه يعني خروجي 5 ولتش رو نميتونه بالاتر ببره چون اين ولتاژ بين يه سري قطعات استفاده ميشه وبالا رفتن اين ولتاژ توي سطح مادربرد خطرناكه ( به اصطلاح ولتاژ تو مادربرد Shar هست نه ردي كيت ) يه پين هم براي ولتاژ بالاتر از 5 ميگره كه با استفاده از اون حداكثر تا 12.5 ولت روبراي فن تامين كنه

بالا