برگزیده های پرشین تولز

مشگلات ادمینهای لینوکسی با مدیرهای بیسواد!

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
سلام
من 1 ماه هست تو شرکت یه مشگل دارم با مدیرش
مشگل اینه که هیچی از شبکه نمیدونن
از امنیت نمیدونن
از کرش کردن سیستم از توپولوژی صحیح از سرورهای مختلف ... نمیدونن و میگن چرا لینوکس نصب کردی همین ویندوز کافیه کارمونو راه میندازه!
تو شرکتی که من مدیر شبکه اش هستم همه phd های دانشگاه شریف هستن! برا همین توقع داشتم با همچین client هایی که اصولا باید شعور و درکشون بیشتر از چندتا آدم عامی باشه و ذهن بازتری داشته باشن به همچین مشگلاتی برنخورم!
به مدیر کل شرکت درباره مزایای لینوکس گفتم
درباره امنیت
کرش پایین
رایگان بودن نرم افزار و کاملتر بودنش
اون هم که از استادای دانشگاه شریفه قبول کرد
سروری که شرکت ما قبلا داشت تو این وضعیت بود:
share server
یعنی همه کاربرها فایلهای پروژه رو میریختن رو این سرور
همین و بس!
حتی این سرور بین راه شبکه داخلی و اینترنت یا شبکه مرکزی هم نبود
یعنی اصلا سرور نبود! همه جداگونه به سویچ وصل بودن! دو تا کارت شبکه سرور هم هر دو به یه سویچ وصل بود! یه کار بی معنی
کاری که من براشون کردم یه سویچ خریدم و یکی از کارتهای سرور رو ه اون وصل کردم و اون یکی کارتش به شبکه خارجی که اینترنت هم میده وصل بود
برای کارتی که به شبکه خارجی وصله 18 تا ip تعریف کردم و دونه دونه اونارو به شبکه داخلی snat کردم اینطوری سرعت پایین نیومد و سرور عمل فایروال رو هم انجام میده و به رفت و آمد پکتها نظارت داره
کار دیگه ای که کردم squid بود که از سایتهایی که دیده میشد کش درست کردم که سرعت بالا بره و یه dns سرور هم primary گذاشتم که اول اسم سایتها و ip هاشون اونتو ذخیره شه تا سرعت دسترسی به سایت زیاد شه و اگر هم اون سایتو تو dns پیدا نکرد به secondry میره و کم کم dns server کامل میشه
این شرکت از adsl هم برای گرفتن اینترنت استفاده میکنه و وقتی اون شبکه سرعتش پایینه از adsl اینترنت میگیرن
من modem router رو dhcp کردم و شبکه داخلی رو ip static دادم که مشگلی که پیش میاد بدونم ip فلان کامپیوتر چنده
ولی نزدیک 1 ساعت با من بحث میکنن که بچه ها راحت ترن که ip داخلی dhcp باشه و ip adsl دستی وارد شه!
دلیلی هم ندارن میگن اینطوری عادت کردن!
شنیده بودم فارغ التحصیلان شریف یکم ادعاشون زیاده ولی همچین چیزیو ندیده بودم که برای مسوول شبکه تعیین تکلیف کنن که چون اونطوری عادت دارن مسوول هم باید به سازشون برقصه! یه دلیلی هم اضافه کردن که مخم سوت کشید که مگه اینا شبکه پاس نکردن!
یکی از اساتید فرمودن چرا وقتی با ip 10.ط.غ.ظ که مال اینترنته به اینترنت وصل میشم بقیه نمیتونن از پرینتری که به سیستم من وصله استفاده کنن! اینم ربط میدن به اینکه ip داخلی اگه dhcp باشه مشگل حل میشه
درباره اینکه باید هح هاتون تو یه رنج باشه که بتونین با هم ارتباط داشته باشین و نمیشه وقتی به یه ip دیگه وصلین تو شبکه داخلی هم باشین نمیفهمن
چی بگم به اینا که بفهمن لینوس چه مزیتهایی به ویندوز داره ( هرقدر هم که یادگیری لینوکس براشون سخت باشه) و اینکه برای سلیقه ... خودشون تو کار مدیر شبکه دخالت نکنن!
اگه phd نبودن دلم نمیسوخت! کاش چند تا عمله بودن اونوقت یه شبکه بی خاصیت براشون راه مینداختم و میرفتم! ولی اینا سی دی هاشونو هرکدوم 2 نیم میلیون میفروشن و بازم نمیفهمن امنیت چقدر برا شبکشون لازمه!

---
rax و یکی دیگه از بچه هارو یادمه اونا هم از این موضوعا ناراحت بودن
بیاین اینجا درد و دل کنیم دلمون بازشه به حماقت اینجور آدما بخندیم :D و ایشالا کارمون بهتر شه و جایی کار کنیم که ارزش کار خوب رو بفهمن و قدر بدونن

hadi_S

Registered User
لایک‌ها
6
يه قضيه مي خوام بگم در نوع خودش سوتيه بزرگي از طرف يه بنده خدا كه خيلي ادعاش ميشه!

من تو اداره قديم الايام 2 تا سيستم داشتم يكي تو شبكه بود يكي هم تو اينترنت اصلا به هم ارتباط نداشتن و از هم جدا بودن.
واسه كار كردن هم فقط يه مانيتور داشتم كه هربار هركدوم رو كه مي خواستم كابل مانيتور رو مي زدم تو اون سيستم و باهاش كار مي كردم.
يه روز يه بنده خدايي اومد خيلي ادعاش مي شد . منم دلخوشي از اون بنده خدا نداشتم .ازم اينترنت خواست كه يه ربعي كار كنه .
منم سيستم اينترنت رو تو اختيارش قرار دادم . اقا اين يه ربع شد سه ربه منم حسابي عصبي شده بودم . كه نگو
بالاخره كارش تموم شدو بهم گفت كه چند تا فايل دانلود كرده مي خواد ببره بذار تو شبكه كه ازش استفاده كنه .
يهو يه فكري به ذهنم رسيد

بهش گفتم يه كاري كن . تمام فايلهاتو رو Desktop داخل يه فولدر بريز بعدش كابل مانيتور رو در بيار ، بعدش كابل رو بزن به سيستم شبكه اونوقت اون فولدر مياد تو سيستم شبكه مي توني ازش استفاده كني !!!

يه لحظه خندم گرفت براي اينكه تابلو نشه زدم از اتاق بيرون . يكي از دوستان رو فرستادم تو اتاق كه ببينه چه خبره .
دو سه دقيقه بعد، اين دوستم كه از فشار خنده كبود شده بود از اتاق اومد بيرون و بهم گفت چكارش كردي ؟ تا حالا 10 بار كابل رو از اون سيستم اينترنت در آورده و وصل كرده به سيستم شبكه ، اما وقتي مي بينه چيزي نيومده دوباره از نو تكرار ميكنه

خلاصه اين قضيه مدتي شده بود اسباب خنده ما تو شركت
الان اين بنده خدا شده سرپرست يكي از واحدها ببين كجايه كاره

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
دانشگاه مخصوصا اگه اسم در کرده باشه باعث میشه دانشجوش اگه جنبه نداشته باشه خودشو بگیره و حتی دیگه دنبال یادگیری هم نره
من تو زمینه شبکه وقتی mcse بودم مهندسهای شریف میومدن باهاشون حرف میزدیم شاخ درمیاوردیم که پس تو دانشگاه چی یادشون میدن!
من این مدت که دانش گاه بودم فقط یه عالمه مطلب تو سرمون کردن بدون اینکه به هیچ کدوم کامل بپردازن
خیلیهاشونم دیگه ترمهای بعد ازش اسمی نمیبردن که یادمون بمون
دانشگاه کتاب تو سر آدم فرو میکنن و مغز آدمو انقد خسته میکنن که نوآوری و خلاقیت آدم از بین میره! بجاش ادعا آدمو میگیره و اینکه فکر میکنیم علامه دهریم!

CZed

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دانشگاه مخصوصا اگه اسم در کرده باشه باعث میشه دانشجوش اگه جنبه نداشته باشه خودشو بگیره و حتی دیگه دنبال یادگیری هم نره
من تو زمینه شبکه وقتی mcse بودم مهندسهای شریف میومدن باهاشون حرف میزدیم شاخ درمیاوردیم که پس تو دانشگاه چی یادشون میدن!
من این مدت که دانش گاه بودم فقط یه عالمه مطلب تو سرمون کردن بدون اینکه به هیچ کدوم کامل بپردازن
خیلیهاشونم دیگه ترمهای بعد ازش اسمی نمیبردن که یادمون بمون
دانشگاه کتاب تو سر آدم فرو میکنن و مغز آدمو انقد خسته میکنن که نوآوری و خلاقیت آدم از بین میره! بجاش ادعا آدمو میگیره و اینکه فکر میکنیم علامه دهریم!

به دانشگاه که ربطی نداره، یعنی اینکه یه نفر از شریفه دلیل نمیشه که حتما خیلی باید بلد باشه. رشته هایی مثل کامپیوتر کاملا علاقه ای هستن، اگه یه نفر به اندازه کافی علاقه داشته باشه توی هر دانشگاهی هم میتونه پیشرفت بکنه.
دانشگاه (در مقطع لیسانس) جایی نیست که به آدم همه چیزو یاد بدن، به نظر من بیشتر برای سرنخ دادنه که آدم رشته تخصصی شو انتخاب کنه.
ولی داری به شریفی ها توهین میکنی ها :D

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
میخوای بگی دانشجو شریفی دیگه :D
بگو راحت باش :D
ولی به خدا اینا خیلی ازخودراضین
میخوان به سلیقه اونا مجبور شم یه کار غلط انجام بدم!

pejman_it

Registered User
لایک‌ها
0
يه قضيه مي خوام بگم در نوع خودش سوتيه بزرگي از طرف يه بنده خدا كه خيلي ادعاش ميشه!

من تو اداره قديم الايام 2 تا سيستم داشتم يكي تو شبكه بود يكي هم تو اينترنت اصلا به هم ارتباط نداشتن و از هم جدا بودن.
واسه كار كردن هم فقط يه مانيتور داشتم كه هربار هركدوم رو كه مي خواستم كابل مانيتور رو مي زدم تو اون سيستم و باهاش كار مي كردم.
يه روز يه بنده خدايي اومد خيلي ادعاش مي شد . منم دلخوشي از اون بنده خدا نداشتم .ازم اينترنت خواست كه يه ربعي كار كنه .
منم سيستم اينترنت رو تو اختيارش قرار دادم . اقا اين يه ربع شد سه ربه منم حسابي عصبي شده بودم . كه نگو
بالاخره كارش تموم شدو بهم گفت كه چند تا فايل دانلود كرده مي خواد ببره بذار تو شبكه كه ازش استفاده كنه .
يهو يه فكري به ذهنم رسيد

بهش گفتم يه كاري كن . تمام فايلهاتو رو Desktop داخل يه فولدر بريز بعدش كابل مانيتور رو در بيار ، بعدش كابل رو بزن به سيستم شبكه اونوقت اون فولدر مياد تو سيستم شبكه مي توني ازش استفاده كني !!!

يه لحظه خندم گرفت براي اينكه تابلو نشه زدم از اتاق بيرون . يكي از دوستان رو فرستادم تو اتاق كه ببينه چه خبره .
دو سه دقيقه بعد، اين دوستم كه از فشار خنده كبود شده بود از اتاق اومد بيرون و بهم گفت چكارش كردي ؟ تا حالا 10 بار كابل رو از اون سيستم اينترنت در آورده و وصل كرده به سيستم شبكه ، اما وقتي مي بينه چيزي نيومده دوباره از نو تكرار ميكنه

خلاصه اين قضيه مدتي شده بود اسباب خنده ما تو شركت
الان اين بنده خدا شده سرپرست يكي از واحدها ببين كجايه كاره

داخل پرانتز باید عرض کنم به نظر من کار درستی نیست که دیگران رو وسیله ای برای خنده قرار بدیم

CZed

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
میخوای بگی دانشجو شریفی دیگه :D
بگو راحت باش :D
ولی به خدا اینا خیلی ازخودراضین
میخوان به سلیقه اونا مجبور شم یه کار غلط انجام بدم!

من چیزی که شما مطرح کردین رو منطقی جواب دادم، کاری به شریفی و غیر شریفی ندارم! حرفم هم این بود که پیش داوری درباره بقیه درست نیست. حالا از هرکجا که باشن، چه شریف، چه یه دانشگاه دور افتاده.

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
یکی از مشگلاتم اینه که مگه تو شریف برای رشته های نرم افزار و هوش مصنوعی چند تا درس شبکه هم نمیذارن که انقد فارغ التحصیلاش بی اطلاع نباشن!! ip کارت شبکه رو هم بلد نیست عوض کنن
dns نمیدون چیه
default gateway نمیدونن چیه!
اینکه برا ارتباط کامپیوترها با هم باید تو یه رنج ip باشیم رو هم نمیفهمن!

CZed

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یکی از مشگلاتم اینه که مگه تو شریف برای رشته های نرم افزار و هوش مصنوعی چند تا درس شبکه هم نمیذارن که انقد فارغ التحصیلاش بی اطلاع نباشن!! ip کارت شبکه رو هم بلد نیست عوض کنن
dns نمیدون چیه

مهم اینه که هر کسی کار تخصصی خودشو بلد باشه. مثلا اینکه انتظار داشته باشیم یه فردی که رشته شبکه رو برای فوق لیسانس انتخاب کرده، چیزایی که در مورد پایگاه داده یا سخت افزار بهش تو مقطع لیسانس یاد دادنو، یادش باشه شاید خیلی درست نباشه!

pirmard

Registered User
لایک‌ها
5
dns نمیدون چیه

البته در این حد مبالغه است . توی دروس کارشناسی هم شبکه هست و هم مهندسی اینترنت . آزمایشگاه شبکه هم که جدا . رفرنسش هم یا تنن باومه یا استالینگز یا چیزی با همین حد اعتبار .

اما اینکه گاهی یه فارغ التحصیل رو می بینی که از شریف فلان مدرک رو گرفته و نمی تونه یه روتر رو کانفیگ کنه چیز عجیبی نیست . و مدرک اون با مدرک شبکه ای که شما می گیری زمین تا آسمون فرق داره ! شما مدرک بیزنسی می گیری و بهت باید یاد بدن که بتونی پیاده سازی و ... بکنی ! و مثلا مدرک مثلا مایکروسافت به هبچ وجه ارزش آکادمیک نداره . فقط جنبه بیزنسی داره . به همین خاطر چیزهایی که شما می دونی با چیزهایی که یه دانشگاهیی می دونه زمین تا آسمون فرق داره .

:rolleyes:

بالا