برگزیده های پرشین تولز

چرا فقط شهرستانی ها ؟

amin_lili

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام دوستان
قبل از طرح سوالم می خوام خواهش کنم درباره این موضوع دچار سوء برداشت و یا پیش داوری نشوید .
این مطلب رو به عنوان یک موضوعی که متاسفانه در حال حاضر شاهدش هستیم مطرح می کنم و فقط دلم می خواد ریشه یابی بشه نه محلی برای دعوا و این چیزا .

سالهاست که در اکثر فیلم ها و سریال های تلویزیونی ایران شاهد این هستیم که هر جا قرار بود نقشی درسناریوی فیلم وجود داشته باشه که یک شخصیت ساده یا سفیه و احمق رو به تصویر بکشه از یک نقش شهرستانی استفاده کرده ؟
نقش هایی شبیه رفتگر ، سرایدار ، کلفت ، یک مغازه دار ساده (مثلا بقال) ، ...همیشه شهرستانی و مدیر شرکت و دکتر و مهندس و برج ساز و ... تهرانی !
هر جا لازم بوده با ورود یک نقش جدید مقداری به فضای فیلم یا سریال چاشنی طنز که نه در واقع هجو و لودگی افزوده بشه یه شهرستانی وارد ماجرا شده .
واقعا این کارگردان ها چی فکر می کنن
از همه تاسف بار تراین که به هیچ وجه بازیگرانی که نقش شهرستانی ها رو بازی می کنن بلد نیستن به اون لهجه خاص صحبت کنن و به شدت گ... می زنن به نقشی که بازی کردن .
برای من حقیقتا یک سوال مهمه. چرا این جوریه ؟

De Monarch

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
17
راست میگی
این یه مشکله که خیلی هم متاسفانه این روز ها رواج پیدا کرده...
علاوه بر اینکه این روزها توی فیلم ها شهرستانی ها لوده و احمقند , در بسیاری از موارد از حالت انسانی خارج میشن...مثلا علف میخورن یا همیشه فریاد میزنن یا دهنشون همیشه بوی گند پیاز میده.
شما یه نگاه به تبلیغات شرکت گاز بکنین.شخصیت های این دست تبلیغات به هیچ وجه به انسان شباهت ندارن
دلیلش رو میتونیم اینطوری فرض کنیم که چون دیگه دست اویزی برای خندوندن مردم ندارن به این جور توهین ها متوسل میشن...
نکته: حالا جالب اینه که تا زمان اقا محمد خان قاجار (که شخصا بهش ارادت دارم) اصلا تهران وجود نداشت و صرفا به علت نزدیکی به استر اباد به عنوان پایتخت انتخاب شد...

amin_lili

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
اگه بخوایم برای غلط بودن این طرز تفکر شاهد بیاریم که مثنوی هفتاد من می شه . اما هر چی میگذره بیشتر متوجه این شعار کذایی می شم که "ایران یعنی تهران"

h_aceofspades

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
فرمایش شما کلا تایید میشه
من خودم آرزو به دلم مونده یه فیلم ببینم که مثلا کامل به زبون بلوچی باشه با همه عوامل بلوچ
مثل چیزی که تو همه دنیا هم ساخته میشه
فاجعه تر اینه که یه بازیگر تهرونی میارن یه جمله به زبون محلی میگه یه ساعت فارسی حرف میزنه
ارادتمند

aurora

Registered User
لایک‌ها
6
خب بالاخره شهرستانها هم جزوی از ایرانن بالاخره باید وقتی سریال ایرونی ه یک بویی از شهرستانهاش هم باشه دیگه... دلیل خاصی هم نباید داشته باشه به نظرم... چون برای یک تهرانی اصلا مهم نیست شهرستانی ها کی هستند و کجا هستند و برای شهرستانی ها هم ایضا... دلیل شهرستانی بودن بقال هم کاملا واضحه... تو تهران بقالی نیست کاملا تهرانی باشه... فکر نمیکنم مخالف این قضیه کسی باشه.

aurora

Registered User
لایک‌ها
6
فرمایش شما کلا تایید میشه
من خودم آرزو به دلم مونده یه فیلم ببینم که مثلا کامل به زبون بلوچی باشه با همه عوامل بلوچ
مثل چیزی که تو همه دنیا هم ساخته میشه
فاجعه تر اینه که یه بازیگر تهرونی میارن یه جمله به زبون محلی میگه یه ساعت فارسی حرف میزنه
ارادتمند

خب اگر بلوچی باشه که هیچ کس نمیفهمه! :p

amin_lili

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
نه داداش شما هم بین این همه مثال چسبیدی به بقال . و اینکه تو تهران اقلا 10 میلیونی هیچ بقالی تهرونی نیست . این دیگه از اون حرفهاست

اما من می تونم چندین مورد برات مثال بزنم که هر جا لازم بوده لودگی و مسخره بازی رو نشون بدن یه به اصطلاح شهرستانی رو وارد نقش کردن .

Damn

Registered User
لایک‌ها
630
ببين داداش ميگن از ماست كه بر ماست
برا اينكه اگه همون شهرستاني دكتر يا هر چيزه ديگه اي باشه بياد تهران اولين كاري كه ميكنه اينه كه بخاد خودشو تهروني نشون بده لهجه ور داره و ادامه فاميل حذف كنه واينا
انتظار نداشته باش تهرانيه بياد اصالت اون حفظ كنه

orginalfilm

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,527
به نظر من شما زیادی حساس شدی... وللش ...

بالا