برگزیده های پرشین تولز

فيلم "حكم" ساخته مسعود كیمیایی

tokhsipesar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام به همه دوستان اهل سينما
عزيزان چند روز پيش فيلم حكم رو ديدم...ولي هر چه در ميان ديالوگهاش بدنبال معني گشتم..به معني اصليش نرسيدم..
ممكنه كسي نقدي از اين فيلم براي من بذاره؟
ممنون ميشم.

Dark Knight

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
37
http://www.cinetmag.com/ShowArticle.asp?Article=389
http://www.firooze.com/article-fa-176.html
http://film-review.blogfa.com/cat-20.aspx

816qwer.jpg

silensio21

Registered User
لایک‌ها
250
قبل از دیدن فیلم حکم باید اعتراض و سربازهای جمعه و کمی بیشتر قیصر ساخته‌های دیگر مسعود کیمیایی را حتمن دیده باشید. باید بدانید این محسن که توی فیلم حکم اسلحه دستش گرفته و فرت فرت آدم می‌کشد همان محسن فیلم اعتراض است که روز ۱۸ تیر ۱۳۷۸ جلوی دانشگاه با باتوم زدن توی سرش و هیچی نگفت. البته اون موقع‌ها فقط می‌خندید ولی حالا دیگر نمی‌خندد بلکه اسلحه دستش گرفته دارد از خیلی‌ها انتقام می‌گیرد.

http://************/files/y0kc43cgtic7sysmatqz.jpg
فروزنده تمثیلی از ملت ایران است​

برای دیدن بعضی فیلم‌ها حتمن باید بعضی فیلم‌ها را دیده باشید. باید بدانید فروزنده فیلم حکم همان فاطی، خواهر قیصر و فرمان است که توی هزاره سوم به جای اینکه خودکشی کند خودش اسلحه دستش گرفته و برادرهای آب‌منگل را یکی یکی از پا در می‌آورد. در زمانه‌ای كه دخترانش برای حفاظت از خود درون کوله‌هایشان پنجه بوكس و چاقو حمل می‌كنند ديگر نمی‌توان به انتظار نشست تا قيصر از راه برسد و برای انتقام پاشنه ور بكشد. حالا این فروزنده است که به آلت تناسلی مهندس شلیک می‌كند. همانجایی كه مغز مهندس قرار دارد.

برای دیدن بعضی فیلم‌ها حتمن باید بعضی فیلم‌ها را دیده باشید. باید بدانید فروزنده فیلم حکم همان فاطی، خواهر قیصر و فرمان است که توی هزاره سوم به جای اینکه خودکشی کند خودش اسلحه دستش گرفته و برادرهای آب‌منگل را یکی یکی از پا در می‌آورد. در زمانه‌ای كه دخترانش برای حفاظت از خود درون کوله‌هایشان پنجه بوكس و چاقو حمل می‌كنند ديگر نمی‌توان به انتظار نشست تا قيصر از راه برسد و برای انتقام پاشنه ور بكشد. حالا این فروزنده است که به آلت تناسلی مهندس شلیک می‌كند. همانجایی كه مغز مهندس قرار دارد.

فیلم حکم لایه‌های بسیاری دارد. لایه‌های پیچیده و سراسر رازآلود. حکم سرشار از کدهای مخفی است که برای باز کردنشان باید به شاه کلید مجهز باشید. فروزنده نمادی از ملت ایران است و مهندس نمادی از روشنفكری ناكام ایرانی. ملت ایران دو بار به سودای در آغوش گرفتن آرمان‌شهر موعود، خود را تسلیم نسل روشنفكر كرده است و راه نشان‌داده‌ی آنان را در پیش گرفته است اما هر بار جز سراب، نصیبی نبرده است... .[متن کامل]

Last edited by a moderator:

Paranoid Android

همکار بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
164
یه مصاحبه جالب از کیمیایی خوندم که اصلا ربطی به حکم نداره، ولی جای بهتری براش پیدا نکردم.

ــ

pgimg_image8_26_6539.jpg

حرف‌هاي تازه مسعود كيميايي درباره خودش، مرگ و زندگي و ... سينما
ترس من از مرگ ریخته است
از وودی آلن بدم می‌‌آيد
این استخر خیلی کوچک بود و خیلی زود به تهش رسیدم

ــ

- اگر قرار باشد از خودتان فاصله بگیرید و درباره کیمیایی قضاوت کنید؛ او را چطور نقد می‌کنید؟

با فروتنی کامل می‌گویم؛ این استخر خیلی کوچک بود. خیلی زود به تهش رسیدم و خیلی ارزش این را دارد که هیچ چیزش را به یاد نیاورم.

- فیلم طنز هم می‌بینید؟

از وودی آلن بدم می‌یاد. طنزی موفق است که باورز پذیر باشد. وقتی می‌بینم مردم ما به چه چیزهایی می‌خندند، متاسف می‌شوم. اساسا می‌شود جامعه‌ای را از این طریق که به چه چیز می‌خندد و برای چه چیزی گریه می‌کند، شناخت. امروز مردم بلیت می‌خرند تا بروند سینما لودگی ببینند. این مردم چقدر با تراژدی فاصله دارند...

- این ماشین دوست داشتن شما از سینما می‌آید؟

نه. یک فولادی نامی بود اهل آبادان که تابستان‌ها می‌آمد تهران. این‌ها همیشه با ماشین مدل بالا می‌آمدند توی شهر. یکبار با شورلت ۵۶ آمدند. آن روز‌ها با خودم می‌گفتم کی بشود بزرگ شوم، کار کنم و یکی از این‌ها را بخرم. پدرم یک فورد ۳۸ داشت. یک وانت بود که با آن کار می‌کرد. خیلی دوست داشتم وانت سوار شوم. بعدا بازی ما شد نمره بازی. با قریبیان می‌نشستیم سر کوچه و هر ماشین که رد می‌شد می‌گفتیم این چهارمی مال من یا هفتمی مال من. زندگی ما وقتی شروع شد که ماشین هم وارد زندگی آدم‌ها شد. ماشین هم با خودش نقش اول را شروع کرد. زندگی از پیاده رو‌ها داشت می‌آمد به خیابان‌ها... بنز را بیشتر دوست دارم چون بی‌ازاره...

- در زندگی شخصی زیاد دعوا کردید؟

زیاد. بیشتر می‌خوردم (قهقهه)

- هنوز هم دعوا می‌کنید؟

اگه پیش بیاد، اگه کسی اذیتم کنه آره.

- دوست دارید بچه شما مثل آدم‌های فیلم‌هایتان رفتار کند؟

بله. خیلی. خیلی.

- مرگ در فیلم‌های شما عنصر پررنگی است، برای خودتان مرگ چه معنایی پیدا کرده.

ترس من از مرگ ریخته است. الان دنیا برای خیلی رفتنی‌تر شده و از چشمم افتاده یا مرگ ابهتش را پیش من از دست داده. هرچی هست از دستش راحت شدم...

ــ

منبع

dayi_morteza

Registered User
لایک‌ها
17
این فیلم مثل همه فیلم های مسعود کیمیایی هیچ معنی و هدفی نداره و به معنی دقیق کلمه مذخرفه.
مسعود کیمیایی می خواد یه سری حرفها رو توی فیلمهاش بزنه ولی چون بلد نیست چه جوری فیلم بسازه همیشه می رینه!!
ببخشید یه کم زیادی رک گفتم.
ولی من خیلی فیلم می بینم.همه فیلمها ی آقا مسعود رو هم دیدم.
از همون زمان فیلم فارسی ها تا الآن همه ی فیلمهاش رو فقط می شه با یه کلمه توصیف کرد
(چرند)

Dr.Freeman

Registered User
لایک‌ها
13
این فیلم مثل همه فیلم های مسعود کیمیایی هیچ معنی و هدفی نداره و به معنی دقیق کلمه مذخرفه.
مسعود کیمیایی می خواد یه سری حرفها رو توی فیلمهاش بزنه ولی چون بلد نیست چه جوری فیلم بسازه همیشه می رینه!!
ببخشید یه کم زیادی رک گفتم.
ولی من خیلی فیلم می بینم.همه فیلمها ی آقا مسعود رو هم دیدم.
از همون زمان فیلم فارسی ها تا الآن همه ی فیلمهاش رو فقط می شه با یه کلمه توصیف کرد
(چرند)

اگه یه نفر تو سینمای ایران بلد باشه حرفهاش رو از طریق سینما بزنه اون هم مسعود کیمیایی هست .

ولی کاملا قبول دارم که حکم فیلم بدی هست . در واقع بدترین فیلمی که تا حالا کیمیایی ساخته .

dayi_morteza

Registered User
لایک‌ها
17
اگه یه نفر تو سینمای ایران بلد باشه حرفهاش رو از طریق سینما بزنه اون هم مسعود کیمیایی هست .

ولی کاملا قبول دارم که حکم فیلم بدی هست . در واقع بدترین فیلمی که تا حالا کیمیایی ساخته .

اصلا" با نظرتون موافق نیستم
بعنوان مثال شما فیلم اعتراض رو اگه دیده باشید،
توی کل زمان فیلم می خواد یه سری حرف رو به ببیننده تحمیل کنه.هر کاری هم که می کنه نمی تونه فرمت حرف هاشو توی قالب یه فیلم قابل دیدن بگونجونه.
تنها نکته مثبت فیلم اعتراض هم که باعث شد به نظر من اسم در کنه موسیقی زیباش بود.کارگردانی و متن کار بی نهایت بد و مزخرف بود.
شما اگه کارای مسعود کیمیایی رو با کارای کسایی مثل داریوش مهر جویی یا مجید مجیدی مقایسه کنی فکر کنم بیشتر موافق نظر من بشی.

Paranoid Android

همکار بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
164

تا حد زیادی با این جمله موافقم. کیمیایی رو از خیلی کارگردان‌های دیگه حتا امثال مهرجویی از این لحاظ سر تر می‌دونم. کیمیایی سینما سرش می‌شه. فیلم‌های جدیدش کمتر، ولی تو فیلم‌های قدیمی‌ترش این موضوع به وضوح روشنه.

دقیقا برعکس. حکم آخرین فیلم خوبی بود که کیمیایی ساخت. شاهکار بود بعضی دیالوگ‌های این فیلم. یه سری لحظه‌های ناب داشت که درواقع کار می‌کرد تو فضای فیلم. همین اتفاق من معتقدم برای رئیس نمیفتاد و اون فضا جواب نمی‌داد. ولی درمورد حکم معتقدم خیلی خوب جواب داده و فیلم به نسبت خوبی‌یه از بقیه‌ی کارهای کیمیایی در این چند ساله.

Dr.Freeman

Registered User
لایک‌ها
13
تا حد زیادی با این جمله موافقم. کیمیایی رو از خیلی کارگردان‌های دیگه حتا امثال مهرجویی از این لحاظ سر تر می‌دونم. کیمیایی سینما سرش می‌شه. فیلم‌های جدیدش کمتر، ولی تو فیلم‌های قدیمی‌ترش این موضوع به وضوح روشنه.

دقیقا برعکس. حکم آخرین فیلم خوبی بود که کیمیایی ساخت. شاهکار بود بعضی دیالوگ‌های این فیلم. یه سری لحظه‌های ناب داشت که درواقع کار می‌کرد تو فضای فیلم. همین اتفاق من معتقدم برای رئیس نمیفتاد و اون فضا جواب نمی‌داد. ولی درمورد حکم معتقدم خیلی خوب جواب داده و فیلم به نسبت خوبی‌یه از بقیه‌ی کارهای کیمیایی در این چند ساله.

کلا دیالوگ های شاهکار که در همه ی فیلم های کیمیایی به وفور یافت میشه . حتی در بدترین هاشون .

به طور مثال یه دیالوگ فوق العاده از همین فیلم حکم رو مثال میزنم : (( ما به هم معتادیم ، خیال میکنیم عاشقیم ))

این فیلم خیلی حفره داشت . یه چیزایی تو فیلم اتفاق میفتاد که آدم اصلا دلیلشون رو نمیدونست . تنها سکانس خوب فیلم هم به نظرم سکانس پایانی بود که واقعا خوب و تاثیر گزار کارشده بود . کیمیایی شگردش همین سکانس هاست .

pershang@nine

Registered User
لایک‌ها
4
کم و بیش فیلمهای بعداز انقلابش رو که دیدم مخصوصا این آخریها اصلا به دل نمیشینه

پسره خوب

Registered User
لایک‌ها
2,159
این فیلمو ندیدم ولی فیلم محاکمه در خیابان رو دیدم اصلا نفهمیدم چی به چیه!

بالا