برگزیده های پرشین تولز

همه چيز درباره Excel

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
سلام

همونطور كه مي دونيد اكسل، يكي از پركابردترين نرم افزارهاي علوم مهندسي، رياضي و حتي براي محاسبات روزمره خانه و شركت هست كه طرز كار بسيار ساده اي داشته و ميشه تنها در 30 دقيقه اصول اوليه اون رو فرا گرفت.

به نظرم جاي يك تاپيك مشترك براي مباحث اكسل خالي بود. پس به عنوان حسن آغاز، آموزش اصول ابتدائي اكسل رو ميگم تا علاقمندان بتونند كار با اون رو شروع كنند و كم كم سوالات رو بپرسند تا حرفه اي تر ها پاسخ بدهند.

آموزش Excel 2003 و Excel 2007 (برنامه صفحات گسترده) در يك جلسه

در اين قسمت مي خوانيد:
-1♦ اصل مطلب (براي آنها كه فرصت خواندن متن كامل را ندارند)
-2♦ ويژگي ها و كاربردهاي اكسل و مفهوم صفحه گسترده
-3♦ اجزاي اصلي محيط اكسل و تفاوت هاي نسخه 2003 با 2007
-4♦ آموزش اكسل (2003و2007)
----الف• وارد كردن داده ها در خانه هاي كاربرگ و دانستن نشاني هر خانه
----- ب • فرمول نويسي
----- پ • مرتب سازي (Sorting)
----- ت • آرايش جداول
5♦ تفاوت هاي Excel با Access

1-اصل مطلب

به طور خلاصه، اكسل از جدول هايي با طول و عرض نامحدود تشكيل شده كه مي توان اطلاعات را با حجم كم يا زياد در آنها ذخيره و يا پردازش نمود. براي نوشتن هر گونه داده، در خانه هاي جدول كافي است روي خانه مربوطه كليك كرده و عدد يا نام يا عبارت دلخواه را بنويسيم. هر خانه، با يك آدرس مشخص مي شود كه شماره ستون و رديف آن است. مثلاً خانه A5 يعني رديف 5 از ستون A.

براي انجام محاسبات روي داده هاي عددي، كافي است در خانه دلخواه كليك كرده، فرمول مناسب را جلوي عبارت = بنويسيم. مثلاً اگر بنويسيم A5+B7= آن خانه مجموع خانه هاي A5 و B7 را نمايش مي دهد. يا اگر بنويسيم Avg(A5:A10)= ميانگين خانه هاي A5 تا A10 را نمايش مي دهد. براي مرتب كردن داده هاي غير عددي مي توانيم محدوده دلخواه را با ماوس انتخاب كرده و با گزينه Sort آنها را مرتب كنيم.

توضيحات كامل تر در ادامه...

2- ويژگي هاي اكسل و مفهوم صفحه گسترده
آيا تا به حال فكر كرده ايد چه خوب بود اگر حساب و كتاب ماهيانه خود را با كامپيوتر انجام مي دادم؟
آيا تا كنون نياز به انحام محاسبات پيچيده يا چند مرحله اي روي تعداد زيادي داده پيدا كرده ايد؟
آيا دوست داريد از برخي داده ها و اطلاعات خود نمودارهاي زيبا و حرفه اي بسازيد؟
آيا جداول شما به حدي بزرگ است كه در صفحات معمولي برنامه Word جا نمي گيرد؟
آيا مي خواهيد با تغيير مقدار هر داده، مقادير وابسته به آن نيز به طور خودكار اصلاح شوند؟

همه امكانات بالا در نرم افزار اكسل با طرز كاري ساده و در عين حال بسيار حرفه اي موجود است. مهم ترين خاصيت اكسل داشتن صفحات گسترده (SpreadSheet) يعني جداولي با طول و عرض تقريباً نامحدود است كه امكان ذخيره سازي و پردازش سريع داده هاي حجيم را فراهم مي كند. اما در عين حال، جهت امور محاسباتي روزمره، حتي در حد عملكرد يك ماشين حساب معمولي نيز كاملاً كاربرد دارد.

اين برنامه به همه كساني كه به طريقي با حساب و كتاب سر و كار دارند توصيه مي شود. به خصوص دانش آموزان رشته رياضي دبيرستان و دانشجويان رشته هاي مهندسي دانشگاه كه در تمام مدت تحصيل و كار به آن نياز خواهند داشت.

3-اجزاي اصلي محيط اكسل و تفاوت هاي نسخه 2003 با 2007

به طور كل، اكسل 2007 از 4 قسمت اصلي تشكيل شده.
1- دكمه Microsoft Office (به شكل دايره در گوشه بالا سمت چپ) : كه عملكرد منوي فايل در نسخه هاي را دارد. از جمله گزينه Save, Open, Print و... در اين قسمت واقعند.
2- نوار ابزار (دكمه هاي عكس دار رديف بالاي صفحه) كه كليه ابزارهاي اكسل از قبيل تغيير اندازه، رنگ، رسم نمودار و... را شامل شده و در نسخه 2007، با كليك روي قسمت هاي Home, Insert, PageLayout و... نوار ابزار عوض مي شود.
3- نوار فرمول (زير نوار، همانجا كه عبارت fx نوشته شده) : جهت ايجاد، مشاهده و تصحيح فرمول در خانه هاي فرمول دار به كار مي رود.
4- كاربرگ (WorkSheet) كه يك جدول با طول و عرض نا محدود است (قسمت اصلي برنامه اكسل). هر فايل اكسل، كه با نام WorkBook (دفترچه) شناخته مي شود به طور پيشفرض، از سه كاربرگ به نام هاي Sheet1, Sheet2, Sheet3 تشكيل شده كه مي توان با كليك روي نام آنها (در پايين صفحه) محتوايشان را مشاهده يا ويرايش كرد.

موارد 2 تا 4 در نسخه 2003 هم موجودند اما نسخه 2007 كاملاً از لحاظ ظاهري با 2003 تفاوت دارد و عملكرد آن در نگاه اول (به غلط) به نظر مشكل تر از 2003 مي آيد. مهم ترين تفاوت اين نسخه نسبت به 2003، حذف نوار منو و تبديل شدن آن به سربرگ نوار ابزارهاي متفاوت است.

4-آموزش اكسل (2003و2007)
الف• وارد كردن داده ها در خانه هاي كاربرگ و دانستن نشاني هر خانه
جهت وارد كردن هر گونه داده، اعم از اعداد يا كلمات روي خانه دلخواه كليك كرده و مقدار آن را وارد مي كنيم. (مثلاً اسامي دانش آموزان يك كلاس و نمراتشان). ستون هاي هر كاربرگ اكسل با حروف الفباي انگليسي (A, B, Cو ...) و رديف هاي آنها با اعداد (1,2,3,...) شماره گذاري شده اند. پس وقتي مثلاً مي گوييم خانه C11 يعني رديف 11 از ستون C.

ب • فرمول نويسي
چنانچه بخواهيم، يك خانه از جدول، حاصل انجام يك محاسبه روي ديگر خانه ها را نمايش دهد، بايد به آن فرمول بدهيم. براي اين كار، روي خانه دلخواه كليك كرده، عبارت = را (يا با كليك روي عبارت = در نوار فرمول يا با زدن دكمه = صفحه كليد) وارد كرده، فرمول دلخواه را به صورت رياضي ساده وارد مي كنيم. مثلاً اگر در خانه اي بنويسيم:
A5*A6= (اين خانه، حاصلضرب خانه هاي A5و A6) را محاسبه مي كند. )
B5+D7+C8^2= (مجموع توان دوم خانه B8 با عدد موجود در خانه هاي D7و B5) را نشان مي دهد.
(SUM (D5:D10 = (مجموع خانه هاي D5 تا D10) را نشان مي دهد.

البته شما لزوماً نيازي به نوشتن فرمول نداريد، بلكه فقط با كليك روي نام تابع دلخواه (در قسمت نوار فرمول) آن را انتخاب كرده و با كليك روي خانه هاي دلخواه، آدرس آنها را وارد فرمول مي كنيد. پس از وارد كردن فرمول، شما ديگر خود آن را مشاهده نمي كنيد بلكه پاسخ محاسبه آن را مشاهده مي كنيد. جهت ديدن خود فرمول، كافي است روي خانه فرمول دار كليك كرده و نوار فرمول را ببينيد.

پ • مرتب سازي (Sorting)
جهت مرتب كردن داده ها به ترتيب صعودي يا نزولي، كافي است محدوده اي را كه مي خواهيم مرتب شود با ماوس انتخاب كرده (با پايين نگه داشتن دكمه سمت چپ ماوس و كشيدن يك مربع دور آن محدوده) سپس در:
اكسل 2003: گزينه Data> Sort
اكسل 2007: گزينه Sort and Filter
كليك مي كنيم.

ت • آرايش جداول
جهت تغيير رنگ خانه هاي جدول يا رنگ فونت آنها كافي است رنگ هاي دلخواه را از قسمت Font Colorو Fill Color در نوار ابزار انتخاب كنيم.
جهت تغيير اندازه ستون ها يا رديف ها كافي است ماوس را به كناره سرستون (خانه خاكستري رنگ) يا اولين خانه هر رديف برده و در جايي كه ماوس شبيه يك خط عمودي با دو فلش مي شود، يك كليك كرده و با كشيدن ستون يا رديف مربوطه، اندازه آن را تغيير دهيم.
جهت تبديل نماي جدول از حالت «چپ به راست» به حالت «راست به چپ» (مطابق شكل بالا) كافي است:
در اكسل 2003: گزينه Tools> Options> View> Right-to-Left>OK
در اكسل 2007: گزينه Page Layout> Sheet Right-to-Left را بزنيم.

تفاوت هاي Excel با Access
Access يك نرم افزار مخصوص ساخت بانك هاي داده است كه طرز كار آن به راحتي اكسل نبوده و زيبايي و كاربر پسندي اكسل را هم ندارد. اما در عوض داراي امكان گزارش گيري (يعني ساخت Query و Report) است كه اكسس ندارد.

براي مثال فرض كنيد شما هر ماه، فهرست هزينه هاي خود را در يكي از اين دو برنامه ثبت كرده باشيد. حالا مي خواهيد هزينه هاي با مبلغ بيش از 100 هزار تومان را كه بين فروردين تا شهريور 85 داشته ايد مشاهده نمائيد. در اين صورت، فقط Access مي تواند چنين فهرستي را به صورت خودكار برايتان درست كند. ولي در Excel بايد آن را خودتان به صورت دستي درست كنيد. به چنين فهرست هايي كه حاصل تجزيه و تحليل داده هاي جداول باشند، «پرس و جو» (Query) و به نماي چاپي Query ها «گزارش» (Report) گفته مي شود. اين دو امكان، فقط در اكسس وجود دارند.

TakDVD

Registered User
لایک‌ها
2
چطوري مي شه يه عبارت كه توي فيلد وارد مي كنيم حرف اولش بزرگ نمايش داده بشه و حرف بعدي كوچك مثلا وقتي عبارت PERSIANTOOLS كه همگي حروف بزرگ است را توي يك فيلد كپي مي كنيم اينطوري نمايش داده بشه Persiantools

ghoghnuse

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام دوست عزیز

یک تابع وجود داره به اسم Proper که حرف اول را بزرگ می کنه و بقیه حروف را کوچیک .

اگر اطلاعاتتون در سلول A1 وارد شده باشه فرمول به شکل :

نوشته میشه .

موفق باشین
بدرود .

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
RuzShomar for VBA
ماژول تبديل تاريخ هاي شمسي، قمري و ميلادي به يكديگر

اين هم يه نمونه فايل xls با ماژول براي تبديل تاريخ ها به روش محاسبه ايراني و با دقت زياد. همراه مثال و توضيحات كامل و قابل استفاده در تمام ابزارهاي آفيس از جمله Word, Excel, Acess و...

Dark Knight

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
37
یه سوال : امکان تعریف PopUp در Excel هست ؟ به طور مثال فایل اکسل رو که باز کنیم یه پنجره جانبی هم هم زمان باز بشه که نوشته دلخواه رو نشون بده ؟
در واقع نمیخوام هیچ لینکی بین Excel با Access یا VB یا هر چیز دیگه ای برقرار باشه, خود برنامه این قابلیت رو ایجاد بکنه

Marsia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
يه جدول طراحي كردم كه مي خوام يه سري عدد وارد كنم كه با صفر شروع ميشه ، وقتي مي رم خونه بعدي صفر قبل از عدد پاك ميشه :wacko: چيكار بايد بكنم ؟ :blink:
ممنون ميشم بهم جواب بدين
من الان سر كار هستم و بايد اين جدولو طراحي كنم :happy:

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
يه جدول طراحي كردم كه مي خوام يه سري عدد وارد كنم كه با صفر شروع ميشه ، وقتي مي رم خونه بعدي صفر قبل از عدد پاك ميشه :wacko: چيكار بايد بكنم ؟ :blink:
ممنون ميشم بهم جواب بدين
من الان سر كار هستم و بايد اين جدولو طراحي كنم :happy:

دو راه هستش:
1 - اعدادتون اگه ثابت هستند(مثلا 5 رقمی) میتونید یه فرمت براش تعیین کنید تا قبل از اونها 0 گذاشته بشه.
روی Cell راست کلیک کنید و برید به قسمت Format Cells بعد برید به قسمت Number-Custom
حالا مثل عکس یکی از الگوهای 0 رو انتخاب کنید و توی کادر بالایی به تعداد طول عدد+1 ،0 وارد کنید.یعنی اگه عددتون 5 رقمی هست شما 6تا 0 وارد کنید.

Excel-Formating-Cells-Custom01.png

2 - باید بصورت Text ذخیره کنید.روی Cell راست کلیک کنید و برید به قسمت Format Cells بعد برید به قسمت Number-Text و OK کنید.
حالا اگه عددی وارد کنید بصورت Text ذخیره میشه.البته اگر بخواید به فرض عملیات محاسباتی روی عدد انجام بدید باید به عدد تبدیلش کنید که با اینکار دوباره 0 اول عدد حذف خواهد شد.
چون همونطور که میدونید توی ریاضیات 0 قبل از عدد بی معنی هستش.
راه بالا رو بصورت ساده تر هم میتونید انجام بدید.کافیه قبل از وارد کردن عدد از علامت ' استفاده کنید.اینطوری عدد بصورت Text ذخیره میشه عین روش بالا.
موفق باشید.

moeinhoseyni66

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
22
سلام چگونه میشه در هنگام سرچ در اکسل مثلا بین 2000 کالا که در یه فروشگاه وارد کردیم اون سلول مورد نظر تغییر رنگ بدهد تا راحتر
بشه پیداش کرد

shrh_1990

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
با سلام و تشکر فراوان بابت راه اندازی این فروم
من برای تحقیق پایان نامه ارشدم یه چندتا فایل اکسل از سازمان جغرافیایی نیروهای مصلح گرفتم که همگی اطلاعات دریافتی از ماهواره است
مشکل من در این فایل ها اینه که فون بعضی از سلول ها رو نمیشناسه و به طرز عجیبی نمایش میده.(æÑÇãíä) من حدس میزنم که این ها فونت فارسی باشند
من در ادامه چندتا از این فایل ها را آپلود میکنم شاید شما بتونین مشکل من رو حل کنید
خواهشم میکنم اگه کاری از دستتون برمیاد برام این لطف رو انجام بدین چون کارم به شدت گیر کرده

ایمیل :
[email protected]

فایل های ضمیمه

• 94-zircheshmeh.zip
    592.4 KB · نمایش ها: 10

هماجون

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
71
با سلام و تشکر فراوان بابت راه اندازی این فروم
من برای تحقیق پایان نامه ارشدم یه چندتا فایل اکسل از سازمان جغرافیایی نیروهای مصلح گرفتم که همگی اطلاعات دریافتی از ماهواره است
مشکل من در این فایل ها اینه که فون بعضی از سلول ها رو نمیشناسه و به طرز عجیبی نمایش میده.(æÑÇãíä) من حدس میزنم که این ها فونت فارسی باشند
من در ادامه چندتا از این فایل ها را آپلود میکنم شاید شما بتونین مشکل من رو حل کنید
خواهشم میکنم اگه کاری از دستتون برمیاد برام این لطف رو انجام بدین چون کارم به شدت گیر کرده

ایمیل :
[email protected]
سلام
دوست گرامی من فایلهارو مشاهده کردم اما به این نحوی که شما گفتین هیج جانمایش داده نشده بود و همه خوانا بود

shrh_1990

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام
دوست گرامی من فایلهارو مشاهده کردم اما به این نحوی که شما گفتین هیج جانمایش داده نشده بود و همه خوانا بود

شما با چه ورژنی بازشون کردین؟
اکسل من 2010 هستش

هماجون

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
71
چرا خوانا بود نوشته چندتا سلولش دشت دانیال وبلور و این چیزها

shrh_1990

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
چرا خوانا بود نوشته چندتا سلولش دشت دانیال وبلور و این چیزها