برگزیده های پرشین تولز

آموزش ساخت، ويرايش و استفاده از Disk Imageها

hamid_ea

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خیلی ممنون از توجهتون
خوب اول درباره ایمیجهایی که می خواهم از اونها multi boot درست کنم توضیح بدم: ایمیجهای emergency rescue cd آنتی ویروسهای Eset,Kaspersky,Avira هست به علاوه ایمیج Hirens BootCD و Acronis ،که البته همگی iso هستند، ولی از ساختارهای مختلفی برخوردارند. ایمیجها سالم هستند و هر کدام به تنهایی درست کار می کنند.
من قبلا با نرم افزار magic iso آشنایی داشتم، از اون برای ایجاد ایمیج ایزو از cd یا تبدیل سایر ایمیجها به ایزو استفاده می کردم. تلاشهایی هم برای استفاده از قسمت Make MultiBoot کرده بودم، در قسمت Boot from image file و گزینه From local computer یکبار آدرس خود ایمیج ایزو رو دادم، یکبار آدرس فایل ایمیج BIN موجود در ایمیج را دادم که هیچکدام نتیجه نداده بود. پس از جستجو در اینترنت و مطالعه پستها و ebook شما متوجه شدم که باید اطلاعات بوت فایل bif رو از ایمیجها ذخیره می کردم.
خلاصه اینبار تک تک ایمجها رو در نرم افزار باز کردم و فایلهای bif رو ذخیره کردم و در قسمت MultiBoot پس از add کردن گزینه ها، و در قسمت Boot from image file و From local computer اینبار فایلهای bif رو تک تک معرفی کردم. البته Describtion و Hot key هم معین کردم. پس از apply کردن، فولدر های داخل ایمیجها را به به محیط کار نرم افزار وارد کردم و خروجی ایزوی مولتی بوت رو گرفتم.
از اونجایی که از قبل با نرم افزارهای سیستم عامل مجازی مثل Vmware workstation,Virtual Box, Microsoft Virtual PC آشنایی داشتم ایمیج رو در اونها تست کردم، که جواب نداد. بعد از زدن کلید مورد نظر در منوی بوت ارور زیر را می دهد:

Running 0.bin
No-Emulation type image (raw)
0000300000000006
ISOLINUX 3.10 0x4316d966 isolinux: Image checksum error, sorry

از اونجایی که نمی دونستم فایلهای داخل ایمیجها رو در کجا باید بریزم، یکبار در فولدر روت ریختم، و یکبار در فولدر mboot که هیچ کدام جواب نداد. یکبار هم به این روش عمل کردم که در منوی Make MultiBoot فایل بوت mbi رو ذخیره کردم و سپس داخل نرم افزار لود کردم که باز هم مشکل حل نشد.

فایلهای bif ، فایل mbi ، عکس ارور ، مراحل کار و فیلم محتوی ایمیجها رو در آدرس زیر آپلود کردم با حجم 540 کیلوبایت.

Problem.rar

محتویات ایمیجها رو کجا باید بریزم؟
به نظر شما مشکل از کجا می تونه باشه؟
با تشکر

Last edited:

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام hamid_ea عزيز
animsmilysmile.gif

. آها! اين ايميج‌هاي لينوكسي! (Boot Image شون لينوكس هست) داراي توانايي چك نمودن تغيير فايل ايميج هستند. (همون كه نوشته Image Checksum error) اين نوع ايميج‌ها را نميشه به همون روش عادي يعني با بيرون كشيدن فايل BIF و كپي كردن فايل محتويات درون ايميج به ريشه CD\DVD، درستشون كرد! (يا ممكنه بشه! ولي من نكته كلك مرغابيش رو بلد نيستم!!)

. ولي كلن امروزه ايميج‌هاي خيلي بزرگي آمده كه روش ساختشون خيلي عجيبه! ولي جالبه بدونيد يه روش يا بهتره بگم يك برنامه ديگه هست كه مخصوص Bootable سازي يا Multi Bootable سازي براي هر نوع سيستم عاملي!! و هر نوع ايميجي!!! و هر تعداد ايميجي با هر ظرفيتي!!! و هر نوع درايوي (چه فلش چه اپتيكال ديسكها چه هاردديسك چه .....) و ... هست! اين برنامه به نامGRUB4DOS هست و آدرس سايتش هم اين هست: https://gna.org/projects/grub4dos

. خوشبختانه نمونه استفادش و توانايي عاليش رو مي‌توانيد در همون Hiren's Boot CD هاي نسخه‌هاي 10i.x به بعد مشاهده نماييد. اين برنامه مجاني و همانطور كه در سايتش مشاهده مي‌نماييد همه سيستم عامل‌ها را تقريبن پشتيباني مي‌كند!! من هنوز وقت نكرم تستش كنم تا با نحوه تنظيمش آشنا بشم. ولي برام جالب بود كه به كمك همين برنامه، فايل img ويندوز XP Live در سي دي Hiren's قابل بوت شدن بود بدون اينكه لازم بشه كه كل اون ايميج در ريشه CD كپي شده باشه و فايل BIF ش رو در حالت Multi boot قرار داده باشيم!!!

. اگر كار با اين برنامه را فرا گرفتيد؛ خوشحال مي‌شويم كه آموزش شما را در اين تاپيك يا يك تاپيك كاملن مجزا از شما ببينيم و مطالعه كنيم....

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
89/03/30
26.gif
103.gif

Last edited:

hamid_ea

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
بله با این برنامه کار کرده ام. فلشم رو به کمک این برنامه به صورت مولتی بوت در آورده ام. ولی هنوز یک سری جزئیات از اون رو باید یاد بگیرم، چون محیطش مثل magic iso ساده نیست و با دستورات خاص داس کار می کنه.
یه برنامه دیگه هم هست به اسم eazy boot که ultra iso هم از اون استفاده می کنه، ولی از اون هم نتونستم نتیجه ای بگیرم.
در حقیقت همین Grub4Dos تنها راهی بود که تونسته بودم از اون استفاده کنم. ان شاء الله اگر کار کردن باهاش رو کاملا فهمیدم، خوشحال می شم برای دوستان، آموزشش رو در یک تاپیک بگذارم. :)

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام به دوستان عزيز
1.gif

. متاسفانه به دليل فراموشي و تنبلي!! اين تاپيك خيلي سوت و كور! شده! در حالي كه به توجه به موضوع تاپيك و كتاب درون پست اول خيلي مطالب مفيدي را مي‌توان آموزش داد! اكنون يك روش ادغام دو ايميج ويندوز 7 نسخه‌هاي 32 بيتي و 64 بيتي درون يكديگر و ساخت يك DVD از آنها. در اين روش يه غير از دستورات خود مايكروسافت از يكي از برنامه‌هاي MagicISO يا PowerISO يا UltraISO استفاده خواهيم نمود.

Create Windows 7 AIO (All In One) DVD
or
Merge all editions of Windows 7 in single DVD

. خوب قصد ما اين هست كه DVD ويندوز 7 نسخه 64 بيتي Ultimate را درون DVD ويندوز 7 نسخه 32 بيتي يكپارچه نماييم. فايده اين كار داشتن يك DVD ويندوز 7 32/64 بيتي هست كه در زمانBoot و Install آن پنجره‌اي همانند پنجره زير پس از پنجره Welcome و انتخاب زبان ظاهر مي‌شود:

. خوب! مراحل كار ساده است ولي ابتدا موارد لازم:
1) ايميج يا DVD ويندوز 7 Ultimate نسخه 32 بيتي (x86)ه
2) ايميج يا DVD ويندوز 7 Ultimate نسخه 64 بيتي (x64)ه
3) فايل داسي imagex.exe از مجموعه Windows Automation Installation Kit (WAIK for Windows 7)
4) يك برنامه رايتر همانند Nero و يك برنامه CD/DVD Image Editor همانند PowerISO يا MagicISO يا UltraISO يا ...

. در مورد 1 و 2 : من از همان ايميج‌هاي نسخه‌هاي اصل ويندوز 7 كه لينك دنلود تورنت و ... آنها را در پست اول همين تاپيك قرار داده‌ام استفاده نمودم و بدون مشكل هم DVD ادغام شده 32 و 64 بيتي را تست و نصب نموديم.

. در مورد 3 : اون مجموعه WAIK يك فايل ISO 1.6GB هست كه ما فقط به Setup فايل كوچك 32 يا 64 بيتي 74MB درون آن نياز داريم كه تازه پس از نصب آن فقط و فقط به فايل داسي كوچك imagex.exe به حجم 470KB نياز هست! (نسخه 64 بيتي همين فايل 1,166KB هست ولي به آن نيازي نيست!)

exclamationcircleframe1.png
نكته مهم:
. ما DVD ادغام شده را بر اساس فايل Setup نسخه 32 بيتي ويندوز 7 خواهيم ساخت. چون ممكنه پروسسور سيستم مقصد شما فقط 32 بيتي باشد و به همين دليل بهتر است فايل Setup اينچنين باشد. اما اين كار مشكلي براي نصب ويندوز 7 64 بيتي در سيستم ‌هاي ديگر ايجاد نمي‌كند.

مراحل ساخت W7 AIO:ه
1) درون ريشه يكي از پارتيشن‌ها فولدر‌هاي زير را درست نماييد: (براي مثال من در پارتيشن D آنها را ايجاد نموده‌ام)
D:\AIO
D:\AIO\Build
D:\AIO\Temp
ه
2) اكنون تمامي محتويات DVD يا Image ويندوز 7 نسخه 32 بيتي(x86) را درون فولدر "D:\AIO\Build" كپي نماييد.

3) فايل ei.cfg را از آدرس "D:\AIO\Build\sources\ei.cfg" پاك كنيد.

4) اكنون از درون DVD يا Image ويندوز 7 نسخه 64 بيتي(x64)، فايل install.wim را از آدرس "H:\sources\install.wim" به درون فولدر "D:\AIO\Temp" كپي نماييد. (فرض كنيم نام درايو DVD شما H است!)

5) فايل Imagex.exe را درون فولدر "C:\Windows\System32" كپي نماييد تا در محيط داس از همه جا قابل دسترسي باشد.

6) اكنون براي ادغام فايل‌هاي 64بيتي با Setup ويندوز 7 32 بيتي بايد، به محيط داس رفته (با نوشتن CMD در كادر جستجوي منوي Start و فشار كليد Enter) و دستورات زير را يكي پس از ديگري بنويسيد:

کد:
imagex /export D:\AIO\Temp\install.wim "Windows 7 HOMEBASIC" D:\AIO\Build\sources\install.wim "Windows 7 HOMEBASIC 64-bit"
imagex /export D:\AIO\Temp\install.wim "Windows 7 HOMEPREMIUM" D:\AIO\Build\sources\install.wim "Windows 7 HOMEPREMIUM 64-bit"
imagex /export D:\AIO\Temp\install.wim "Windows 7 PROFESSIONAL" D:\AIO\Build\sources\install.wim "Windows 7 PROFESSIONAL 64-bit"
imagex /export D:\AIO\Temp\install.wim "Windows 7 ULTIMATE" D:\AIO\Build\sources\install.wim "Windows 7 ULTIMATE 64-bit"

. به همين سادگي و به همين خوشمزگي!!! اكنون آنچه درون فولدر "D:\AIO\Build" است، يك مجموعه Setup ويندوز 32/64 بيتي است. ما اين مجموعه جديد را به كمك دستورات داس خود مايكروسافت و بدون هيچگونه دستكاري ايجاد نموده‌ايم! پس مجموعه جديد را مي‌توان يك مجموعه اصل و بدون مشكل دانست!!

. اكنون فقط مرحله نهايي يعني ساختن Image قابل بوت از اين مجموعه باقي مانده است:

1) به كمك برنامه MagicISO يا UltraISO فايل Image ويندوز 7 نسخه 32 بيتي را خوانده و فايل boot آن را درون دسكتاپ ذخيره نماييد. (اگر نمي‌دانيد چطور قبلن در كتاب اين تاپيك آموزش كامل داده‌ام) اگر هم كه به جاي Image شما DVD ويندوز 32 بيتي را داريد، باز يه كمك همين برنامه و از منوي File\Open CD/DVD Drive ديسك خود را باز نموده و بقيه مراحل همانند بالا است.

2) ايميج Bootable جديدي را درون PowerISO يا MagicISO يا UltraISO ايجاد نماييد و تمامي فايل‌ها و فولدر‌هاي درون فولدر "D:\AIO\Build" در ريشه ايميج كپي نماييد و فايل Image نهايي را درون كامپيوتر خود ذخيره نماييد.

. فايل Image جديد من حجمش i3.64 GB (3,918,929,920 bytes)i است. اكنون بايد آن را به كمك برنامه Nero برروي يك DVD رايت نماييد. مي‌توانيد براي اطمينان از درست بودن فايل Image ابتدا آن را درون يك محيط Visualization تست نماييد. لازم نيست براي تست آن را نصب كنيد! بلكه فقط همين كه از روي Image بوت شود و پنجره‌ايي مشابه "شكل 1" را در همان ابتداي Setup ويندوز مشاهده نماييد كافي است.

. خوب! فايل Image را نگاه داريد تا در آموزشي ديگر روش انتقال آن را به USB و ساختن يك USB Stick بوتيبل و حاوي Setup ويندوز 32/64بيتي را خدمتتان عرض كنم.

منابع:
Create Windows 7 All-In-One installation media
Windows 7: All in One (32 & 64 bit) DVD - How To

Create Windows 7 AIO (All In One) DVD or Merge all editions of Windows 7 in single DVD

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/03/27
26.gif
103.gif

Last edited by a moderator:

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام دوستان عزيز
1.gif

. همانطور كه در پست قبلي عرض كردم، اين تاپيك مدت‌ها بود كه خيلي سوت و كور شده بود!! در حالي كه در زمينه ساخت ديسك‌هاي Bootable كلي كار‌هاي حرفه‌اي مي‌شه انجام داد كه هدف همه آن ديسك‌ها يك مورد است: ابزاري براي حرفه‌اي ها و گاهي كاربران مبتدي براي زماني كه OS روي يك سيستم به دلايل مختلف از كار مي افتد و دسترسي به داده‌هاي روي هارد يا خود سيستم عامل ديگه ممكن نمي‌شود! اينجاست كه چنين ديسك‌هايي به كار خواهند آمد.

. در اين تاپيك همچنان كارهاي ابتدايي روي Disk Imageها و انواع كار‌هايي كه مي‌شود برروي آنها انجام داد را آموزش خواهيم داد. ولي در تاپيكي مجزا روش ساخت ديسك‌هاي Live را آموزش خواهيم داد.

. بنابراين همچون گذشته، از همه اساتيد و كاربران حرفه‌اي تقاضا دارم كه با نوشتن پست‌هاي آموزشي يا انتقال اطلاعات خود به ديگران به پربارتر شدن اين نوع تاپيك‌ها كمك نمايند و فراموش نكنيم كه:

همه چيز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده است!

. هم اكنون پست دوم اين تاپيك به فهرست مطالب آموزشي اين تاپيك تبديل شده است.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/05/02
26.gif
103.gif

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام به دوستان عزيز
1.gif

Windows XP SP3 original Image CD

. در اين لينك MSDN اطلاعات كاملي در مورد Hash Codeهاي فايل‌هاي ISO يا EXE تمامي برنامه‌هاي مايكروسافت نوشته شده است. بنابراين به كمك اون كدهاي Hash مي‌توان به اصل بودن برنامه‌هاي مايكروسافت كه به شكل CD\DVD Image يا فايل exe دنلود شده‌اند يا درون اينترنت قرار دارند پي بورد.

. در ادامه لينك دنلود ايميج اصل ويندوز XP SP3 را قرار داده‌ام:

لینکها به دلیل شکایت مایکروسافت حذف شدند​

exclaminationmark.png
فقط به اين سه نكته توجه نماييد:

1) ايميج اصل يعني دقيقن همان CD\DVD كه شما مي‌توانيد مستقيمن از خود مايكروسافت خريداري نماييد. معني ديگه آن اين است كه اين برنامه اصل ك*ر*ك يا اكتيو نشده است. خوشبختانه قوانين اين فروم و اين انجمن اجازه قرار دادن لينك برنامه ك*ر*ك شده يا فايلش يا برنامه‌هايي كه از پيش اكتيو شده‌اند، را نمي‌دهد و اگر هم اجازه داشتيم باز من اين كار را نمي‌كردم!! ولي خوشبختانه!!! در اينترنت پر است از چنين فايل‌هاي كوچكي براي اكتيو كردن يا ....

2) ويندوز XP SP3 به غير از نسخه عادي خود در سه نسخه N و K و KN هم موجود است. توضيح كامل در اين لينك موجود است. ولي به شكل خلاصه: سري N براي اروپا هست كه فقط Windows Media Player و Windows Movie Maker را ندارد ولي ميشه آنها را از سايت مايكروسافت دنلود نمود. سري K و KN براي كره است كه به غير از برنامه‌هاي فوق، Windows Messenger هم از آنها حذف شده است. پس در كل فرقي نداره كه نسخه عادي را دنلود كنيم يا يكي از آن سه نسخه فوق! چون به هر حال بدون اون برنامه‌ها هم ويندوز XP كامل! محسوب مي‌شود! ولي من فقط لينك نسخه عادي را در ادامه قرار داده‌ام.

3) غير از مواردي كه در قسمت دوم ذكر شد، از لحاظ لايسنس برنامه هم چندين مدل داريم!!! (چه خبره!!؟؟) لايسنس‌هاي مختلف كه فقط به XP منحصر نميشه و شامل همه ويندوز‌ها است، عبارتند از: Retail, OEM, System Builder, Volume Licensing(VL), Full or Upgrade License كه در اين آدرس تفاوت‌هاي آنها و تعريف هركدام نوشته شده است. در اكثر موارد نسخه‌هاي XPهاي ما لايسنس VL را دارند ولي نسخه‌هاي Retail هم موجود است. تفاوت لايسنس ويندوز‌هاي Retail با VL در اينجا توضيح داده شده است. (خلاصه تفاوت: در هنگام نصب ويندوزبا لايسنس VL اكتيويت نمي‌خوايد و فقط سريال ولي Retail هم سريال هم اكتيويت شدن مي‌خواهد.)

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/05/09
26.gif
103.gif

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام به دوستان عزيز
1.gif

Windows 7 Ultimate (x86 & x64) v6.1 Build 7600.16385

. در اين لينك MSDN اطلاعات كاملي در مورد Hash Codeهاي فايل‌هاي ISO يا EXE تمامي برنامه‌هاي مايكروسافت نوشته شده است. بنابراين به كمك اون كدهاي Hash مي‌توان به اصل بودن برنامه‌هاي مايكروسافت كه به شكل CD\DVD Image يا فايل exe دنلود شده‌اند يا درون اينترنت قرار دارند پي بورد.

. در ادامه لينك دنلود ايميج نسخه نهايي و اصل Windows 7 Ultimate (x86 & x64) v6.1 Build 7600.16385 را مي‌توانيد از يكي از لينك‌هاي زير دريافت نماييد:

لینکها به دلیل شکایت مایکروسافت حذف شدند

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/05/09
26.gif
103.gif

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام به دوستان عزيز
1.gif

Windows 7 Service Pack 1 (x86 & x64) v6.1 Build 7601.17514

. در ادامه لينك دنلود ايميج اصل نسخه نهايي و اصل Windows 7 Service Pack 1 (x86 & x64) v6.1 Build 7601.17514 را مي‌توانيد از يكي از لينك‌هاي زير دريافت نماييد:

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/05/09
26.gif
103.gif

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام به دوستان عزيز
1.gif

. به عمل ادغام فايل Service Pack به ايميج يك سيستم عامل Slipstream مي‌گويند. بعد از اين عمل ما يك CD يا DVD از سيستم عامل + SP ادغام شده در آن خواهيم داشت. يعني بعد از نصب آن ديسك جديد سيستم عامل ما حاوي آخرين SP خواهد بود. به اين ترتيب ديگه لازم نبود كه يك CD\DVD جديد از آن سيستم عامل را خريداري نمود و فقط كافي بود كه فايل SP را از سايت دنلود و در ديسك سيستم عامل Slipstream نمود.

. در ويندوز XP تمامي SPهايش قابل Slipstream شدن با ايميج يا CD ويندوز XP بودند. اين عمل توسط دستور داسي انجام مي‌شد كه مال خود مايكروسافت بود. اما متاسفانه اين عمل به شكل رسمي در Windows 7 و SP آن پشتيباني نشده است!!! به همين دليل در ويندوز 7 و براي انجام Slipstream نياز به برنامه‌هاي جانبي ( third party tools ) هست.

. در زير لينك دو سايت قرار داده‌ام كه هر كدام با ابزاري كوچك و متفاوت و با زبان ساده و به همراه شكل اين عمل بسيار ساده را كامل توضيح داده‌اند:

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/05/09
26.gif
103.gif

Last edited:

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام به دوستان عزيز
1.gif

Hiren's Boot CD v10.1

. نسخه 10 از مجموعه Hiren's BootCD آخرين نسخه مي‌باشد كه حاوي همه برنامه‌هاي مديريت پارتيشن همچون Acronis و Paragon و ... مي‌باشد. از نسخه 11 به بعد اين نوع برنامه‌ها جاي خود را به برنامه‌هاي مجاني دادند. شما مي‌توانيد ايميج اين CD را از لينك زير دنلود نماييد:

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/05/09
26.gif
103.gif

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام به دوستان عزيز
1.gif

106.gif
ممكنه براي مشاهده تصاوير موجود در پست‌هاي من نياز به اجراي يك هيتلر شكن داشته باشيد!!!
45.gif

ليست كامل ايميج‌ها و مقالات آموزشي در اين تاپيك همواره در پست دوم از صفحه اول همين تاپيك به روز مي‌شود.

Windows XP SP3 Recovery Console CD mini-image

. گاهي به دلايل مختلف لازم مي‌شه كه يه Recovery Console ويندوز XP برويم و يكسري چيز‌ها را از آنجا درست نماييم. اين بخش جزو CD ويندوز XP است. ولي ممكنه به هردليلي CD ويندوز XP را در دسترس نداشته باشيم يا بخواهيم فقط ايميج Recovery Console آن را داشته باشيم تا به مجموعه خودمان يا برروي USB Storage به كمك برنامه مبدلمان انتقال دهيم. ايميج كوچك و 8.19MB زير براي همين منظور است:

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/05/09
26.gif
103.gif

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام به دوستان عزيز
1.gif

106.gif
ممكنه براي مشاهده تصاوير موجود در پست‌هاي من نياز به اجراي يك هيتلر شكن داشته باشيد!!!
45.gif

ليست كامل ايميج‌ها و مقالات آموزشي در اين تاپيك همواره در پست دوم از صفحه اول همين تاپيك به روز مي‌شود.

Windows 7 System Recovery x86 & x64 Image

. گاهي به دلايل مختلفي لازم مي‌شه كه به System Recovery ويندوز 7 برويم و يكسري چيز‌ها را از آنجا درست نماييم. اين بخش جزو محيط بوت DVD ويندوز 7 است. ولي ممكنه به هردليلي DVD ويندوز 7 را در دسترس نداشته باشيم يا بخواهيم فقط ايميج Recovery Console آن را داشته باشيم تا به مجموعه خودمان يا برروي USB Storage به كمك برنامه مبدلمان انتقال دهيم. ايميج كوچك شده آن در دو نسخه 64 بيتي و 32 بيتي را براي دنلود شما در زير قرار داده‌ام:

. روش استفاده:

1) پس از رايت يكي از ايميج‌هاي فوق برروي CD يا DVD يا انتقال آن به يك USB Storage به كمك برنامه‌هاي مخصوص سيستم را از روي آن بوت نماييد.

2) در ابتداي بوت و در داس كليدي را براي بوت شدن از روي آن فشار دهيد.

3) ابتداي بوت دقيقن مشابه نصب ويندوز 7 است. اولين پنجره زبان نمايش پنجره‌ها را مي‌پرسد؟ شما OK نماييد. (انگليسي انتخاب مي‌شود)

4) در پنجره بعدي به شكل اتوماتيك به دنبال ايميج بكاپ ويندوز 7 مي‌گردد. اگر شما قبلن به كمك خود ويندوز 7 بكاپي تهيه نموده باشيد، اون را براي شما يافته و براي بازيافتش به شما گزينه‌هايي را ميدهد. اگر بكاپي نداريد به مرحله بعدي برويد.

5) در حالتي كه بكاپي نداريد يا كلن فقط قصد رفتن به پنجره Recovery Tools را داريد گزينه بالايي يعني Use recovery tools ...i را انتخاب نماييد تا پنجره Recovery Tools باز شود:

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/05/09
26.gif
103.gif

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام به دوستان عزيز
1.gif

106.gif
45.gif

questionmark1.gif
معرفي و موارد استفاده از اين برنامه‌ها در چيست؟
. اين برنامه‌ها پس از نصب درون سيستم عامل شما و اجرا شدن و اعمال يكسري تنظيمات ساده و كوتاه در آنها، يك سيستم مجازي را شبيه سازي مي‌كنند و شما مي‌توانيد در درون اون سيستم‌هاي مجازي، سيستم عامل مورد نياز خود را نصب نماييد.
. به طور كلي به برنامه‌هاي كه يك وسيله سخت افزاري را شبيه سازي مي‌كنند Visualization Software مي‌گويند. ولي به اين برنامه‌هايي كه ما قصد كار با آنها را داريم و يك سيستم سخت‌افزاري كامل را شبيه سازي مي‌كنند، به آنها Platform Virtual Machine مي‌گويند. ليست كامل چنين برنامه‌هايي را مي‌توانيد در اينجا ببينيد. ما در اين پست فعلن با دوتا از مشهورترين و پر كاربردترين چنين برنامه‌هايي شروع مي‌كنيم تا بعدن كه چندتاي ديگه را معرفي نماييم. اين دوتا شامل VirtualBox از كمپاني Oracle و ديگري VMware Workstation است.

. يك مثال از روش استفاده از برنامه‌هاي فوق:
. فرض كنيم سيستم عامل شما ويندوز 7 است. درون آن يكي از برنامه‌هاي Platform Virtual Machine را نصب مي‌كنيد. اكنون مي‌توانيد در آن برنامه به تعداد دلخواه سيستم مجازي درست كرده و در هر كدام يك سيستم عامل دلخواه نصب نماييد. تقريبن! هيچ محدوديتي در تعداد و نوع سيستم عامل وجود ندارد. مثلن مي‌توانيد MS-DOS 6.2 و Linux Ubuntu و MAC OS و Windows XP نصب كنيد. بعد در حالي كه درون ويندوز 7 هستيد يكي يا چندتا از آن سيستم‌هاي مجازي را اجرا نماييد. مثلن وسط ويندوز 7 خود كه هستيد، ويندوز XP مجازي را اجرا كنيد!!! براي نمونه من در تصوير زير ويندوز XP مجازي خود را درون برنامه VMWare وسط ويندوز 7 اجرا نموده‌ام:

لينك تصوير 1
تصويري از دسكتاپ ويندوز 7 من در حالي كه سيستم مجازي VMWare من يك ويندوز XP اجرا شده و
در كنار بقيه برنامه‌هاي ديگه به شكل عادي قابل استفاده مي‌باشد

. موارد استفاده از محيط‌هاي مجازي را مي‌توان در :

1) نصب و آشنايي و تست سيستم عامل‌هاي جديد در سيستم‌هاي مجازي قبل از نصب فيزيكالي آنها.(مناسب همه)

2) داشتن نسخه‌هاي مختلف سيستم عامل براي تست برنامه‌هايي كه نوشته‌ايم. (مناسب برنامه نويسان)

3) نصب و تست برنامه‌‌هاي تازه دنلود شده در محيط‌هاي مجازي تا در صورت خرابكاري به سيستم عامل اصلي ما آسيبي نرسد. (مناسب همه)

4) آزمايش برروي رفتار ويروس‌هاي جديد و يافتن راه حذف آنها. (مناسب كمپاني‌هاي ضد ويروس نويسي يا حرفه‌اي‌ها)

5) نوشتن آموزش براي برنامه‌ها و سيستم‌هاي عامل و گرفتن عكس حتا در زمان بوت و داس از چنين برنامه‌هايي. (آموزش نويسان!)

6) تست‌هاي شبكه و ايجاد سرور و ... . (مناسب بچه‌هاي شبكه)

7) آزمايش Imageهاي Bootable آماده يا ساخته شده توسط خودمان. (مناسب همه و حرفه‌اي‌ها)

8) آزمايش Live Discهاي آماده يا ساخته شده توسط خودمان. (مناسب همه و حرفه‌اي‌ها)

9) ...

. از بين تمامي موارد فوق، فعلن براي ما آنچه مهم است شماره 7 و 8 است. به كمك اين برنامه‌ها ما مي‌توانيم تمامي موارد آموزش داده شده در كتاب موجود در پست اول همين تاپيك و تمامي ايميج‌هاي بوتيبل درون فهرست پست دوم را تست نماييم. مي‌توانيم روي فايل‌هاي ايميج دستكاري يا تغييراتي دهيم و آنها را درون اين محيط‌ها تست نماييم. همچنين براي تست Live Discها كه در اين تاپيك روش ساخت آنها را آموزش داده‌ام مي‌توانيم از اين برنامه‌ها استفاده نماييم.

. اين درحالي است كه با تست ايميج‌هاي فوق در چنين محيط‌هايي ديگه نياز به رايت هيچ ايميجي برروي CD\DVD نخواهيم داشت! و فقط زماني كه نياز باشد آنها را رايت خواهيم كرد.

exclaminationmark.png
آشنايي با برنامه‌هاي VirtualBox و VMWare Workstation:
. اين دو برنامه از بقيه مشهورتر و از لحاظ كارايي بسيار كامل‌تر از بقيه برنامه‌هاي Platform Virtual Machine هستند.

. برنامه VirtualBox مجاني است! و بسيار حجم كمتري دارد ولي برنامه VMWare مجاني نيست و حجم دنلودي آن 5 برابر VirtualBox است! اما در تست‌هاي من برنامه VMware امكانات كمي بيشتر و شبيه سازي سخت افزار بهتر و برنامه‌هاي كمكي راحتتري دارد. ولي هردوي آنها براي تست‌هاي ذكر شده در شماره‌هاي 7 و 8 از ليست فوق، مناسب و كافي هستند.

. برنامه VirtualBox تقريبن روي هر نوع سيستمي با هر سيستم عاملي قابل نصب است ولي VMware فقط برروي پروسسور‌هاي سازگار با X86 نصب مي‌شود.

. سيستم شما بهتره كه حداقل 1GB حافظه داشته باشد. البته مشخص است كه روي 512MB هم قابل استفاده هستند ولي اونوقت سرعت اجراي آن و خود ويندوز شما در زمان اجراي يك سيستم مجازي پايين خواهد آمد. پروسسور و سرعت هاردديسك هم تاثير گذار است و اگر پروسسور شما چند هسته‌اي باشد برنامههاي فوق با استفاده از آنها بهتر و سريعتر اجرا مي‌شوند.

. سيستم من 2GB حافظه دارد و پروسسور من اينتل 4 با سرعت 3 گيگاهرتز و HT (يعني يك هسته فيزيكي كه روي آن دو هسته مجازي شبيه سازي شده است) است. با اينكه سيستم من مربوط به 7~8 سال پيش است ولي هنوز به خوبي اين محيط‌ها را اجرا مي‌كند

exclamationmark02.gif
دنلود و نصب و ساختن اولين سيستم مجازي در VirtualBox:
. اين برنامه را مي‌توانيد هم از سايت Oracle كه كمپاني سازنده آن است(از طرف آمريكايي‌ها روي ايراني‌ها هيلتر است!) و هم از سايت Filehippo دنلود نماييد:

. اندازه برنامه حدود 85~100MB است. (نسخه‌هاي مختلف آن در آينده!)

. پس از دنلود و در زمان نصب، همينطور Next كنيد و در هنگام نصب وقتي سيستم عامل شما در مورد نصب USB Bus و Network Service و Network Adaptor مجازي توسط اين برنامه از شما سوالي پرسيد، شما در پاسخ همه آنها را يكي يكي تاييد كنيد.

. پس از نصب برنامه فوق، اگر به پنجره شبكه‌هاي سيستم عامل خود برويد مشاهده مي‌كنيد كه نام يك آداپتور جديد به نام VirtualBox Host-Only Network به ليست آداپتور‌هاي شما اضافه شده است! اين همان آداپتور شبكه مجازي اين برنامه است كه سيستم‌هاي عامل روي محيط مجازي به وسيله آن با سيستم عامل اصلي (به آن Host Machine مي‌گويند) شما ارتباط برقرار كرده يا به اينترنت دسترسي خواهند يافت.

. اكنون برنامه VirtualBox را اجرا كنيد:

لينك تصوير 2
محيط برنامه VirtualBox در اولين اجراي آن

. اكنون بياييد اولين محيط مجازي را براي يك ويندوز XP در اين برنامه بسازيم:

1) از پنجره برنامه VirtualBox برروي آيكن New كليك كنيد يا از منوي Machine روي New كليك كنيد.

2) پنجره ويزارد (Wizard) باز مي‌شود. اولين پنجره كه Welcome است را Next كنيد.

3) در پنجره بعدي بايد نامي دلخواه براي محيط مجازيي كه مي‌خواهيد بسازيد انتخاب كنيد و از زير آن نوع سيستم عامل و نسخه آن را مشخص كنيد. من به ترتيب اين موارد را وارد يا انتخاب نمودم: "Windows XP SP3 VL Original" و "Microsoft Windows" و "Windows XP" شد. به تصوير نگاه كنيد:

لينك تصوير 3
انتخاب OS و نسخه آن و قرار دادن نامي دلخواه براي محيط مجازي آن

4) در پنجره بعدي بايد ميزان حافظه‌ فيزيكي كه قراره به اين محيط مجازي در زمان اجرا شدنش اختصاص داده شود را تعيين كنيد. در سيستم من خودش پيشنهاد داده روي 192MB قرار بگيرد. من بهش 256MB تخصيص دادم. اكنون Next كنيد.

5) حالا بايد براي سيستم مجازيمان يك هاردديسك مجازي بسازيم. در اينجا ميشه انتخاب نمود كه يك هاردديسك مجازي جديد ايجاد كنيم يا از هاردديسك مجازيي كه قبلن آماده داشتيم، استفاده كنيم. چون بار اولمان! است پس گزينه Create New Hard disk را انتخاب كنيد و Next كنيد.
exclamationmark02.gif
يك نكته: با ديدن كلمه "هاردديسك جديد" نگران چيزي نشيد كه ممكنه اين برنامه به شكل فيزيكي هاردديسك شما را فرمت و روي آن سيستم عاملي را نصب كند! بلكه در اين محيط‌ها همه چيز مجازي هستند حتا هاردديسك ها! يعني يك فايل حجيم به ظرفيتي كه شما تعيين خواهيد نمود، مثلن 3 گيگ يا بيشتر ايجاد خواهد شد و سپس آن فايل به عنوان يك فضاي هاردديسك درنظر گرفته مي‌شود.

6) در صفحه Create New Virtual Disk شما امكان انتخاب چهار نوع فرمت فايل مجازي براي هاردديسك خود را داريد:

نام پسوند فايل هاردديسك مجازينام كامل آننام برنامه يا كمپاني پشتيباني كننده آن
VDIVirtualBox Disk ImageOracle VirtualBox
VMDKVirtual Machine DiskVMWare & VirtualBox
VHDVirtual Hard diskMicrosoft & VirtualBox
Parallels---Parallels Version 2 and VirtualBox

. اين هم توضيحات موجود در راهنماي خود برنامه (صفحه 77 فايلPDF) در مورد ميزان سازگاري برنامه VirtualBox با تك تك اين فرمت‌ها براي كاربران حرفه‌اي:
کد:
[LEFT]
[B][COLOR=#b22222]VirtualBox supports four variants of disk image files:[/COLOR][/B]
[B][COLOR=#006400]* Normally,[/COLOR][/B] VirtualBox uses its own container format for guest hard disks – Virtual Disk Image (VDI) fles. In particular, this format will be used when you create a new virtual
machine with a new disk.
[COLOR=#006400][B]* VirtualBox also fully supports[/B][/COLOR] the popular and open [B][COLOR=#006400]VMDK [/COLOR][/B]container format that is used by many other virtualization products, in particular, by VMware.
[COLOR=#006400][B]* VirtualBox also fully supports the VHD[/B][/COLOR] format used by Microsoft.
[COLOR=#006400][B]* Image file of Parallels version 2[/B][/COLOR] (HDD format) are also supported. For lack of documentation of the format, newer formats (3 and 4) are not supported. You can however convert such image files to version 2 format using tools provided by Parallels.
[/LEFT]
. براي سازگاري بيشتر هم مي‌توانيم خود فرمت VDI كه مال خود VirtualBox است انتخاب نماييم و هم مي‌توانيم فرمت VMDK را انتخاب كنيم تا قابل اشتراك گذاري با VMWare كه بعدن معرفي خواهم نمود باشد. به هر حال انتخاب با خودتان است. من همان VDI را انتخاب نمودم و Next كردم.

7) در پنجره بعدي نوع آدرس دهي هاردديسك مجازي را مي‌پرسد. Dynamically Allocated و Fixed size گزينه‌ها هستند. فرض كنيد در ادامه شما ظرفيت هاردديسك را 10GB در نظر مي‌گيريد. اگر اينجا شما گزينه Dynamically را انتخاب كنيد فايل هاردديسك مجازي با حداقل اندازه ساخته مي‌شود(حدود 8KB) و به مرور كه به فضاي بيشتري نياز مي‌شود حجم آن فايل را افزايش مي‌دهد تا به حداكثر تعيين شده يعني 10GB برسد. ولي در حالت Fixed كل حجم فايلي را كه در پنجره بعدي تعيين خواهيد نمود، ايجاد مي‌كند. مثلن اگر 10GB انتخاب كنيد يك فايل به حجم 10GB ايجاد خواهد شد.
exclamationmark02.gif
فوايد دوگزينه فوق در چيست: گزينه Dynamically فضاي خيلي كمي را در همان ابتدا به خود تخصيص مي‌دهد و فقط زماني كه نياز باشد فضا را افزايش مي‌دهد و اين افزايش لحظه به لحظه حجم از سرعت اجراي سيستم عامل مجازي كم مي‌كند. اما در حالت Fixed چون از همان اول كل فضاي تعيين شده، در يك فايل ايجاد مي‌شود فضاي هاردديسك الكي مصرف مي‌شود و شايد شما از همه اون فضاي مجازي استفاده نكنيد! ولي سرعت اجراي سيستم مجازي خيلي در اين حالت سريعتر است.
. من هميشه حالت Fixed را انتخاب مي‌كنم چون سرعت اجراي سيستم عامل مجازي از فضاي اشغالي هاردديسك برايم مهم‌تر است. انتخاب با خودتان است. من اكنون Dynamically را انتخاب نمودم چون در VMWare كه نصب است يك هاردديسك Fixed دارم!

8) در پنجره بعدي بايد مكان فايل ايميج هاردديسك مجازي خود و اندازه آن را انتخاب نماييد. متاسفانه در VirtualBox فقط ميشه 4GB براي حداقل اندازه فايل ايميج هاردديسك مجازي انتخاب نمود در حالي كه در VMware مي‌شه از اين هم كمتر انتخاب نمود. براي حداكثر هم كه 2TB است!!! ظرفيت و مكاني را به انتخاب خود تعيين نماييد.
exclamationmark02.gif
مكان ايميج هاردديسك مجازي: بهتره مكاني به غير از پارتيشن ويندوز براي ايميج هاردديسك مجازي تعيين كنيد تا درصورت پاك كردن ويندوز اصلي حداقل فايل ايميج هاردديسك مجازي حفظ شود و در سيستم عامل بعدي به برنامه VirtualBox اضافه نماييد.

9) در پنجره آخري اطلاعات نهايي قبل از ساخت هاردديسك و محيط مجازي به ما نمايش داده مي‌شود و در صورت دلخواه مي‌توانيم روي دكمه Back كه به شكل يك فلش آبي در بالا سمت چپ پنجره موجود است به پنچره‌هاي قبلي رفته و تغييراتي را اعمال نماييد. در صورت Ok بودن همه چيز روي كليد Create كليك كنيد.

10) براي اطمينان بيشتر دوباره پنجره توضيحاتي نمايش داده مي‌شود و همانند بالا برروي Create كليك كنيد.

. من پس از كليك برروي دكمه فوق سيستم مجازي جديدم ساخته شد و مشخصاتش درون پنجره اصلي VirtualBox به اين شكل نمايش داده شد:

لينك تصوير 4
مشخصات اولين سيستم مجازي كه ساختيم

. من در مرحله 7 گزينه Dynamically را انتخاب نمودم و حجم كلي را هم روي 4GB انتخاب نموده بودم و پس از ساخته شدن فايل ايميج، ظرفيت نهايي و اوليه آن 8KB بود! جالبه!

exclamationmark02.gif
اعمال يكسري تنظيمات در سيستم مجازي VirtualBox:
. اكنون شما مي‌توانيد در پنجره اصلي برنامه VirtualBox با انتخاب نام سيستم مجازي خود از پنل سمت چپ و كليك برروي آيكن Settings وارد پنجره تنظيمات سيستم مجازي شويد:

لينك تصوير 5
پنجره تنظيمات سيستم مجازي كه در بالا ساختيم

. اكنون در اين پنجره مي‌توانيد بر اساس سخت‌افزار خود و توانايي‌هاي موجود در آنها پارامتر‌هايي را كم يا زياد كرده و سخت‌افزار‌هاي مجازي را كه نياز نداريد را حذف و يكسري را اضافه نماييد. هر تغييري كه قرار باشه در سطح سخت‌افزار‌هاي مجازي در اين سيستم مجازي داده شود فقط در همين پنجره قابل دسترسي است، پس اگر چيزي كه مي‌خواهيد در آن ديده نشد ديگه دنبالش نگرديد!

. مثلن من در اين پنجره تنظيمات، حافظه كارت گرافيك مورد نياز اين سيستم مجازي را روي حداكثر يعني 128MB و توانايي 3D و 2D را روشن نمودم چون كارت گرافيكم قوي هست. كارت صدا را Disable كردم چون نياز نبود و براي CD هم از پنل Storage و سپس CD را انتخاب و از آيكن ديسك كوچك كه كنار CD\DVD Drive بود يك فايل Bootable CD Image را كه در اين تاپيك قرار داده‌ام انتخاب نمودم.(از پست اول آن تاپيك اين ايميج NTFS & Symantec Pack & Ghost را دنلود نماييد. براي تست مفيد است!)

. اكنون محيط سيستم مجازي من كه در شكل 4 با تنظيمات پيشفرض ملاحظه نموديد به اين شكل در آمده است:

لينك تصوير 6
مشخصات اولين سيستم مجازي پس از اعمال تنظيمات جديد در آن

exclamationmark02.gif
اجراي سيستم مجازي VirtualBox:
. خوب در تنظيمات قبلي من ايميج NTFS & Symantec Pack & Ghost را در برنامه به عنوان CD معرفي نمودم شما مي‌توانيد يك عدد CD Bootable در درايو قرار دهيد. مي‌توانيد. CD ويندوز XP را قرار دهيد يا هر چيز Bootable ديگري. اكنون برروي دكمه Start كليك كنيد. يك پنجره ظاهر مي‌شود كه در آن در مورد Capture شدون كيبورد و موش چيزهايي گفته!؟ در اين پنجره توضيح داده كه زماني كه شما پنجره سيستم مجازي را فعال كنيد (رويش كليك كنيد) صفحه كليد و موش شما از اين به بعد درون اين پنجره فعال خواهند بود و ديگه در سيستم بيروني كه به سيستم Host Machin مشهور است واكنشي نشان نخواهند داد مگر اينكه دكمه رها كننده را كه به شكل پيشفرض دكمه CTRL سمت راستي است را فشار دهيد. خوب اين گزينه را تيك بزنيد كه هربار نمايش داده نشود!

. سيستم مجازي شروع به Boot شدن مي‌كند و صفحه Logo بايوس VirtualBox نمايش داده مي‌شود:

virtualbox07.gif

لينك تصوير 7
لوگوي بايوس سيستم مجازي

. متاسفانه VirtualBox داراي يك محيط شبيه سازي شده BIOS همانند VMWare نيست! به هرحال! در اين صفحه اگر كليد F12 را فشار دهيد مي‌توانيد وسيله بوت كننده را انتخاب نماييد. اين صفحه خيلي سريع مي‌رود و از روي ايميجي كه من آن را تعريف نموده بودم سيستم مجازي شروع به بوت شدن كرده و پس از منوي اوليه منوي ايميج من ظاهر مي‌شود:

لينك تصوير 8
درون ويندوز 7 خود اولين سيستم مجازيي كه در VirtualBox ساخته‌ام را راه اندازي نموده‌ام
منوي داس برنامه ايميج من را مشاهده مي نماييد

. اكنون با فشار كليد CTRL سمت راست كيبورد مي‌توانيد موش و صفحه كليد خود را از درون محيط مجازي آزاد كنيد و با كليك برروي پنجره آن دوباره آنها را درون محيط مجازي وارد نماييد.

exclamationmark02.gif
روش اضافه نمودن CDها در VirtualBox:
. در دو بخش پيشين توضيح دادم كه در تنظيمات سيستم مجازي و قسمت Storage مي‌توانيد فايل‌هاي ايميج يا CDهاي واقعي يا مجازي خود را براي بوت شدن سيستم مجازي يا استفاده از آنها در سيستم عامل آن تعريف نماييد:

لينك تصوير 9
روش انتخاب ايميج CD يا درايو CD براي قرار داد يك ديسك در درايو Optical سيستم مجازي

. براي سرعت بيشتر شما هم مي‌توانيد از ايميج CDهاي خود استفاده نماييد و آدرس فايل ايميج را مستقيمن به درون برنامه تعريف كنيد يا از برنامه Daemon Tools كه در كتاب موجود در پست اول هم در مورد آن توضيح داده‌ام استفاده نماييد. انتخاب با خودتان است.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/06/02
26.gif
103.gif

Last edited:

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام دوستان عزيز
1.gif

106.gif
45.gif

فهرست كامل پست‌هاي آموزشي + پلاگين‌ها + سوال‌وجواب‌ها در صفحه اول و پست‌هاي 2و3و4 قرار دارد

مشخصات Utility:
1
نام و نسخه Utility:
SARDU
2
لينك دنلود:
لينك Download Plugin ~8MB
3
محيط برنامه:GUI
4
برنامه‌ و فايل‌هاي جانبي مورد نياز:
---
5
كارايي برنامه:
ساختن يك USB يا CD\DVD بوتيبل شامل از چندين Image برنامه‌هاي ويروسياب يا ايميج‌هاي Live و ايميج‌هاي ويندوزهاي XP/Vista/7 و ......
6
نويسنده يا كمپاني برنامه:Davide Costa

توضيح برنامه Sardu:
. اين برنامه توسط آقاي Davide Costa بك برنامه نويس ايتاليايي نوشته شده است. من از نسخه بتاي 2.0.2 با اين برنامه در فروم reboot.pro آشنا شدم و به عنوان يكي از تسترهاي برنامه با ايشان در تماس بودم. اكنون ايشان در فروم خودش گزارشات نسخه‌هاي بتاي جديد برنامه خود را در اين آدرس "Sardu - English Forum" پيگيري مي‌كنند.

. نام اين برنامه از كلمات Shardana Antivirus Rescue Disk Utility آمده است. كار اين برنامه اين است كه Imageهاي آماده Anti-Virusها و Utilityها و Linux Liveها و Windowsها را براي شما در درون يك CD\DVD\USB با يك منوي بوت بسيار زيبا ادغام مي‌نمايد. لينك دنلود اكثر ايميج‌هاي مورد پشتيباني توسط اين برنامه براي ادغام در يك CD\DVD\USB در درون خود برنامه قرار داده شده است. پس اگر دوست داشتيد از تب‌هاي مختلف اين برنامه بعضي از ايميج برنامه‌هاي پشتيباني شده را دنلود نماييد با كليك برروي دكمه‌اي كه نام آن برنامه روي آن نوشته شده است، لينك دنلود يا صفحه اون ايميج در Browser شما باز خواهد شد. به تصاوير انيميشني از تب‌هاي مختلف اين برنامه كه در آنها نام‌هاي ايميج‌هاي برنامه‌هاي مختلف نوشته شده است، در زير توجه نماييد:

لينك تصوير 1
تب‌ها و برنامه‌هاي كامل تحت پشتيباني اين برنامه در نسخه i 2.0.4 Beta7

. اين برنامه در تب Windows-اش حتا مي‌تواند، ايميج‌هاي Windows XP Pro و Windows 7 AIO و همچنين ايميجي كه با BartPE (به نام Windows XPE) و WinBuilder (به نام Live XP و Win7PE و WinVistaPE) مي‌سازيم را هم در درون CD\DVD\USB براي شما با بقيه ايميج‌هاي بوت ادغام نمايد. به همين دليل معرفي اين برنامه در اين تاپيك كه در حال ساختن ايميج‌هاي Windows Live هستيم و تاپيك "آموزش ساخت، ويرايش و استفاده از Disk Imageها" كه حاوي ايميج‌هاي آماده است خيلي مي‌تواند به كاربران مشترك در اين دو تاپيك كمك كند. خوشبختانه كار با اين برنامه بسيار بسيار بسيار آسان است!

. قابل توجه دوستان و مشتركين تاپيكم "آموزش،معرفي برنامه‌هاي ماكرو - اتوماسيون كارهاي كامپيوتري روزانه‌تان"، اين برنامه به كمك Autoit! i نوشته شده است! قبلن در همان تاپيك هم اين نكته را ذكر نموده بودم، ولي براي آگاهي همه و به خصوص دوستان علاقمند به برنامه‌هاي ماكرو نويسي، براي پي بردن به توانايي و قدرت برنامه Autoit اين نكته را دوباره اينجا هم اشاره نمودم.

روش ساختن يك CD\DVD\USB بوتيبل به كمك Sardu:
. كافي پس از دنلود آخرين نسخه بتاي برنامه آن را Extract نماييد و بر اساس 32 يا 64 بيتي بودن سيستم عامل‌تان، فايل exe آن را اجرا نماييد. پس از اجراي آن پنجره برنامه باز شده و شما مي‌توانيد تب‌هاي مختلف اين برنامه را ببينيد. اكنون براي ساخت يك ديسك CD\DVD Bootable يا USB Stick Bootable بايد به روش زير عمل نماييد:

1) تمامي ايميج‌هاي قابل پشتيباني اين برنامه را كه آماده برروي هاردديسك داريد را در فولدر X:\SARDU_2.0.4beta7\ISO كپي نماييد.
. فقط بايد به نكات زير بسيار دقت نماييد:
....A) برنامه Sardu، ايميج هر برنامه را فقط به نامي كه در خود برنامه براي هر ايميج معرفي شده است شناسايي مي‌كند. شما با نگاه داشتن نشانگر موش برروي دكمه هر برنامه در هر تب، نام Default (پيش فرض) فايل ايميج آن برنامه را مشاهده نموده و اگر نام فايل شما با آن فرق كند نام ايميج خود را Rename نماييد.
....B) نكته بعدي اين هست كه اين برنامه فقط به شكل 100% از همون نسخه ايميج تست شده در برنامه و موجود در لينك دنلود همان دكمه پشتيباني مي‌كند! پس اگر نسخه شما جديدتر يا قديميتر باشد ممكنه به درستي عمل نكند!

2) اگر در بين تب‌هاي برنامه نام ايميج برنامه‌اي را ديديد كه مورد نيازتان بود ولي ايميج آن را نداريد روي دكمه آن كليك كنيد، تا سايتي كه حاوي آن ايميج است باز شود. آن را دنلود نماييد و در همان فولدر فوق كپي كنيد. البته همه ايميج‌هاي قابل پشتيباني در اين برنامه به شكل آماده در اينترنت موجود نمي‌باشند، مثل Windows Live و Windows 7 AIO و .... پس يا بايد آنها را خودتان بسيازيد يا از جايي تهيه نماييد!

3) پس از اضافه نمودن همه ايميج‌ها، تيك كنار دكمه نام برنامه روشن مي‌شود. شما مي‌توانيد براي اضافه شدن يا نشدن هر ايميج به پروژه نهايي، تيك كنار دكمه نام برنامه اون ايميج را قرار داده يا برداريد.

4) براي ساختن پروژه نهايي، اگر قصد شما ساختن CD\DVD هست بايد روي آيكن CD كليك كنيد تا فايل ISO آن ساخته شود. سپس مي‌توانيد اين فايل ISO را به كمك برنامه رايتر خود برروي CD يا DVD رايت نماييد. اگر قصد شما USB است، USB Stick خود را با فايل سيستم FAT32 فرمت نماييد و به سيستم وصل كرده و برروي دكمه Search USB كليك كنيد. در زير اين دكمه نام درايو‌هايي نوشته مي‌شود، حرف مربوط به درايو USB خود را انتخاب نماييد و روي آيكن USB كليك كنيد.

. همين! در 4 مرحله ساده شما صاحب يك ISO Bootable يا USB Stick Bootable شديد! اگر فايل ISO زا ساختيد مي‌توانيد آن را در محيط مجازي VirtualBOX يا VMware كه قبلن در همين تاپيك توضيح داده‌ام تست نماييد.

نكات جانبي مرتبط با Sardu:
. موارد و نكاتي در مورد اين برنامه:

1) اين برنامه Sardu يك پروژه شخصي توسط دوست خوب ايتالياييمان آقاي Davide Costa است. ممكنه در زمان اجرا يا ساخت پروژه خود در اين برنامه به مشكلاتي بربخوريد. شما همواره مي‌توانيد با ارسال توضيح كامل + فايل Report اين برنامه + تصاويري از پنجره خطا و ... در فروم ايشان به اين آدرس "Sardu - English Forum" سوالات خود را بپرسيد.

2) شما مي‌توانيد روي يك عدد DVD يا USB هر دو نسخه ويندوز 7 32 بيتي و 64 بيتي را داشته باشيد و فقط با يكبار بوت از روي آن و در هنگام نصب بين ويرايش‌هاي مختلف و نسخه‌هاي 32/64 بيتي آنها يكي را انتخاب نماييد. اين عمل ادغام دو نسخه 32 و 64 بيتي 7 كاملن مورد تاييد مايكروسافت و اصلن توسط دستورات خود مايكروسافت انجام مي‌شود. براي ساخت يك DVD شامل هر دو نسخه قبلن در اينجا توضيح داده‌ام. با استفاده از همان روش و ساخت ايميج ادغام شده، اكنون كافيست كه همان فايل ايميج را تحت نامي كه در برنامه Sardu برروي دكمه Windows 7 AIO مشخص شده است، درون پروژه خود قرار دهيد.

3) بهترين Utility براي فرمت نمودن يك USB Stick پس از برنامه خود كمپاني سازنده (اگر داشته باشد!) برنامه HP USB Disk Storage Format Tool است. از همين لينكي كه دادم مي‌توانيد نسخه 2.0.6 آن را دريافت نماييد.

. اگر سوالي داشتيد در همينجا بپرسيد...!

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
90/06/23
26.gif
103.gif

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام دوستان عزيز
1.gif

How to create Windows 8 AIO (All-In-One) ISO DVD

. روش ساختن Image AIO Windows 8 هم تقريبن شبيه ويندوز 7 است كه قبلن در همين تاپيك آموزش داده بودم. شما ميظتوانيد روش قدم به قدم اين روش را از اين لينك فرا بگيريد: How to create Windows 8 AIO (All-In-One) ISO DVD براي ثبت در فروم هم بخش آموزشي سايت فوق را در ايينجا قرار داده‌ام:

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
91/10/21
26.gif
103.gif

alireza.arrow

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوست عزیز
شاید تاریخ تایپیک خیلی برای قدیم باشه ولی اگه دیدی جواب بده
من با برنامه PE BUILDER میخوام یه سیدی لایو ویندوز ایکس پی بسازم ولی وقتی build رو میزنم آخرش دوتا اررور میده ؟؟ باید چی کار کنم؟

بالا