برگزیده های پرشین تولز

آموزش Php - قسمت اول

knowhow

مدیران قدیمی
لایک‌ها
22
می خوام از امروز اینجا یه آموزش PHP مقدماتی راه بندازم تا اینکه دوستان بیشتر با این زبون آشنا بشن. اصلا سعی ندارم اصولی و پایه ای بحث کنم.
اگه کسی تا حالا برنامه کامپیوتری ننوشته اینجا بدردش نمی خوره. ولی اگه با اصول اولیه برنامه نویسی آشنایی دارین من سعی می کنم هر چند روز یک بار یک مثال با توضیح کامل بزنم و Function های بدرد بخور PHP رو با مثال توضیح بدم.

فرض بر این است که شما PHP رو با Apache یا IIS نصب کردین و درست کار می کنه.
برای اطمینان از درست کار کردن آن ابتدا با برنامه NOTEPAD و یا هر ادیتور دیگری این دستورات رو بزنید.
[code:1]

<?

Phpinfo()

?>[/code:1]
و فایل رو به هر اسمی که می خواهید و با پسوند PHP ذخیره کنید و اون رو در یک دایرکتوری از Webserver تون بریزید. وقتی که از طریق IE یا هر Browser دیگری این فایل رو صدا می کنید باید یک سری اطلاعات در مورد ورژن و تنظیمات Php نصب شده بهتون بده.
اگه با یک صفحه سفید روبرو شدید و یا Error خاصی دریافت کردید بدونید که PHP و یا Webserver تون کار نمی کنه.

-------
تمام دستورات PHP با [code:1]<?[/code:1] شروع می شه و به [code:1]?>[/code:1] ختم می شه.
یعنی دستوراتی که بیرون این علامات باشند از نظر WEBSERVER دستورات html شناخته می شند و در واقع هیچ عملیاتی روشون انجام نمی شه. (به این موضوع حتما دقت کنید)

** ببخشید اگه یه خورده ابتدایی می نویسم. فکر می کنم تعداد کاربرانی که اینارو بلد نیستند خیلی بیشتر از اوناییه که اینا رو بلدند. کمی صبر کنید به جاهای سخت ترش هم می رسیم.

فردا دستور Echo رو توضیح می دم.

knowhow

مدیران قدیمی
لایک‌ها
22
این دستور برای نمایش چیزی در Php به کار می ره.
در واقع هر چیزی رو که شما درون echo قرار دهید ، همون به صورت html در میاد.

[code:1]<?

echo "salam doostan"&#59;

?>

[/code:1]
دستورات بالا بعد از اجرا جمله salam doostan رو روی صفحه نشون می ده.
نکته اول اینکه باید حتما از "" یا ' ' در اول و آخر جملتون استفاده کنین.
نکته دوم اینکه در Php بعد از پایان هر خط حتما باید ; بگذارین وگرنه error می گیره.

اگه بخواهیم مثلا title یک صفحه رو با استفاده از دستور echo بنویسیم این کار رو می کنیم.

<html>

<head>

<?

echo "<title> Salam </title>";

?>

یا می تونید از روش زیر استفاده کنید :

<html>

<head>

<title>

<?

echo "salam"&#59;

?>

</title>

</head>

</html>

همانطور که قبلا گفتم تا وقتی که به [code:1]&#60;؟[/code:1] نرسیده باشه ، کدها رو به عنوان کدهای html میشناسه و فقط کدها داخل <? , ?> را به عنوان کد Php میشناسه.

در Php متغیرها با $ شروع می شوند. شما می تونید در دستور echo یک متغیر رو چاپ کنید با این فرق که دیگه لزومی نداره از " " یا ' ' استفاده کنید.
مثلا

&#60;؟

$title = &#34;Salam&#34;&#59;

echo $title&#59;

?&#62;

** به ; های آخر هر خط توجه کنید!

در دستور echo شما می تونید یک String و یک متغیر را با هم چاپ کنید.
هر گاه بین یک متغیر و یک string از نقطه (.) استفاده کنید ، این دو به هم چسبیده چاپ می شوند.
مثلا

&#60;؟

$name = &#34;Mohammad reza&#34;&#59;

echo &#34;Salam &#34;.$name&#59;

?&#62;

در خروجی جمله Salam Mohammad reza رو خواهید دید.
همونطور که می بینید ، من String سلام رو به متغیر محمدرضا وصل کردم. با استفاده از یک نقطه.
این روش در کلیه توابع PHP قابل اجراست.

knowhow

مدیران قدیمی
لایک‌ها
22
نحوه گرفتن اطلاعات از فرمها در PHP

فرض کنید ، شما فرمی دارید که از طریق آن نام کسی را می گیرید و در صفحه بعد و یا بعد از Submit شدن فرم ، خروجی را نمایش می دهید.

ابتدا به یک صفحه احتیاج دارید که فرم در آن طراحی شده باشد. لزومی ندارد این صفحه PHP باشد بلکه می تواند یک صفحه html معمولی باشد. زیرا اینجا فقط شما فرم را دارید و کار دیگری بر روی آن انجام نمی دهید. فقط باید action فرم به یک صفحه PHP برود که در آن می خواهید نام نمایش داده شود.

در صفحه ای که فرم را دارید کدی شبیه به این خواهید داشت

[code:1]&#60;form action=&#34;hello.php&#34; method=&#34;post&#34;&#62;

&#60;td&#62;Name&#58;&#60;/td&#62;

&#60;td&#62;&#60;input type=&#34;text&#34; name=&#34;Name&#34; size=&#34;24&#34;&#62;

&#60;input type=&#34;submit&#34; value=&#34;Submit&#34;&#62;

&#60;/form&#62;[/code:1]
همناطور که می بینید ، action فرم بالا hello.php می باشد و method آن Post می باشد.
توجه داشته باشید که در php اطلاعاتی که از فرم ها می آید به صورت یک متغیر شناخته می شود. مثلا در مثال بالا پس از submit شدن فرم در صفحه hello.php متغیر $Name با مقداری که در فرم زده شده است در دسترس می باشد.

** راه دیگری که متغیری را از پیش مقدار دهی کنیم استفاده از علامت سوال در آخر url می باشد. مثلا hello.php?name=mohammad در این صورت نیز در صفحه hello.php متغیر name با مقدار mohammad مقداردهی شده است.
حال در صفحه hello.php با گذاشتن یک خط کد می توانیم خروجی دریافت کنیم.

[code:1]Hello &#60;? Echo &#40;$Name&#41;&#59; ?&#62; ! [/code:1]
که در خروجی خواهیم داشت مثلا
Hello Mohammad !

• در بالا از تابع Echo استفاده شده است که در post قبلی توضیح آن را داده ام.
سوالی که ممکن است پیش آید این است که اگر بخواهیم اطلاعاتی که فقط از فرم آمده است را نمایش دهیم چه می کنیم.
در بالا به جای $name می توانید از $_POST[“Name”] استفاده کنید. در اینصورت اگر کسی متغیر Name را به وسیله علامت سوال مقدار دهی کرده باشد در صفحه نمایش داده نمی شود.
اگر در Method فرم تان به جای POST از GET استفاده کرده اید می توانید از $_GET[“name”] استفاده کنید.

توجه : در Version های قبل از 4.1.0 php به جای دو تابع تعریف شده باید از $HTTP_GET_VARS و $HTTP_Post_VARS استفاده شود.
اگر در اجرای این دستورها با مشکل و سوالی مواجه شدید حتما در اینجا بپرسید. و اگر دوستانی هستند که می توانند گفته های من را تکمیل کنند ، خواهش می کنم در همینجا و بنویسند تا همگی بتوانیم از این اطلاعات استفاده کنیم.

weblogger

Registered User
لایک‌ها
6
سلام من مي خواهم به صورت مقدماتي بنويسم اينجا احسان راجع به php

ehsan

Administrator
مدیر انجمن
Administrator
لایک‌ها
3,918

mahgol

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
يكي بياد و از اول وحتي نصب و راه اندازي برنامه هايي مثل my sql , php my admin,php, phpbb , php nuke و... توضيح بده و كاربرد هر كدوم را هم بكه
اگه بگيد خيلي خوشحال ميشم ;)

ehsan

Administrator
مدیر انجمن
Administrator
لایک‌ها
3,918
يه 2 هفته صبر كني به كم مرتب تر يه جا مينويسيم كه همه استفاده كنن.
ولي الان هم توي اينجا اطلاعات خوبي پيدا ميشه ها... سوالي هم داشتي بپرس.

knowhow

مدیران قدیمی
لایک‌ها
22
اينجا رو به زودي دوباره راه مي اندازم.

knowhow

مدیران قدیمی
لایک‌ها
22
البته به كمك شما

ehsan

Administrator
مدیر انجمن
Administrator
لایک‌ها
3,918
سلام
من آلان دارم توي سايت <a href='http://www.majidonline.com' target='_blank'>http://www.majidonline.com</a> اين آموزش رو مي دهم
وگرنه مي آمدم كمكتون :rolleyes:
اگه مجيد بتونه از بعضي از قسمتهاش خروجي xml بده کارهاي خيلي جالبي ميشه کرد. ;)

amirnezhad

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
من در اين مورد يه پيشنهاد دارم اون هم در مورد نحوه انجام اين كار (آموزش) است. به نظر من براي آموزش هر زباني بايد پله پله جلو رفت و در واقع اگه بخواهم بيشتر توضيح بدم منظورم اينه كه بايد طي اين مراحل اين كار رو انجام داد.

1) آموزش اصول اوليه (مثل <? , ?> در ابتدا و انتهاي بلوكهاي PHP و همينطور لزوم استفاده از ; در انتهاي هر دستور)
2) آموزش متغيرها (انواع، نحوه تعريف، حوره تعريف و ...)
3) آموزش بلوكها، عبارات شرطي، تكرارها (LOOP) و ...
4) آموزش توابع (ايجاد و استفاده)
5) آموزش موارد پيشرفته (كلاسها و ...)

(البته باز هم ميگم كه اين نظر منه و ممكنه ازنظر ساير دوستان درست نباشه! ;) )
ولي در هر صورت ممنون از زحمتهايي كه مي كشيد.

knowhow

مدیران قدیمی
لایک‌ها
22
خوب مي تونم خواهش كنم كه شما اين كار رو انجام بدين و به ما كمك كنيد. من جدا وقت نمي كنم. ممنون مي شم ازتون

amirnezhad

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب مي تونم خواهش كنم كه شما اين كار رو انجام بدين و به ما كمك كنيد. من جدا وقت نمي كنم. ممنون مي شم ازتون

من در اين مورد فكر مي كنم وقت داشته باشم ولي چيزي كه هست فكر مي كنم اين كار سنگيني است و واقعا يه نفر نميتونه از عهدش بر بياد (يا اينكه آبگوشتي ميشه) اگه كساني هستند كه ميتونن در اين مورد كمك كنن ميشه چند نفري اين كار رو انجام داد!

knowhow

مدیران قدیمی
لایک‌ها
22
از همه دوستاني كه مي تونن در اين زمينه كمك كنند صميمانه دعوت مي كنم ما را دريابيد و به ما كمك كنيد

rasanet2

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
در پی اچ پی با چه تابعی می توان به یک صفحه وب دیگر رفت ؟ البته داخل همین صفحه باز شود.
یعنی اینکه در صفحه وبی که نمایش داده شده رفرش شود و مثلا صفحه یاهو را نمایش دهد.

ali

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
يكي بياد كمك كه صوابي بس عظيم داره ...

بالا