برگزیده های پرشین تولز

بالا نیامدن laptop بعد از update کردن ناقص bios

IntelCentrino

Registered User
لایک‌ها
0
من یک لپ تاپ Toshiba Equium A200-1V0 دارم.
تصمیم گرفتم که Bios ان را update کنم. اما در حین فرایند update، لپتاپ قفل کرد و من مجبور شدم سیستم را reset کنم. از این پس لپ تاپ دیگه بالا نمیاد. یعنی وقتی که روشن میشود هیچ تصویری نشون نمیده و ظاهرا بوت نمیشه.
در چنین وضعیتی باید چه کاری انجام دهم؟:confused:

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
خب اول اینکه آدم تصمیم نمیگیره bios را update کنه مگر اینکه واقعا برای رفع یک مشکل لازم باشه ! یا امکان جدیدی نیاز باشه :) احتمالا شما هم مجبور شدی این کارو بکنی ;)

ببین چند تا راه هستش که شاید کمک کنه :) بعضی لپ تاپ ها من در مورد مدل دقیق لپ تاپ شما نمیدونم داره این امکان رو یانه
دکمه FN+esc را بگیر ببین ریکاوری بایوس داره یانه :) اگر داشته باشه که حله

اگر این نشد کنار جایگاه رم دستگاه معمولا دوتا جامپر ممکنه باشه (توی همه مدل های لپ تاپ نیست) این دوتا رو به هم وصل کن cmos ریست میشه تیری در تاریکی هست شاید یه اتقاقی بیوفته

ولی اخرش اگر نشد باید بدی bios را دوباره flash کنند :) به تعیرکار مجاز یا گارانتی مراجعه کن برای این قضیه ...

IntelCentrino

Registered User
لایک‌ها
0
خب اول اینکه آدم تصمیم نمیگیره bios را update کنه مگر اینکه واقعا برای رفع یک مشکل لازم باشه ! یا امکان جدیدی نیاز باشه

راستش میخواستم ویندوز XP روی این دستگاه نصب کنم که نمیشد و وقتی از طریق سایت toshiba به دنبال یک راه حل بودم، در اولین مراحل گفته بود که اول bios را بروز کنم و ...

دکمه FN+esc را بگیر ببین ریکاوری بایوس داره یانه اگر داشته باشه که حله
متاسفانه نشد. :(
اسم این ابزار چی هست؟ شاید با دکمه های دیگه بشه این کار را کرد. به دنبال چه چیزی بگردم؟

ولی اخرش اگر نشد باید بدی bios را دوباره flash کنند
یکی از دوستان میگفت که شاید IC فلش دستگاه معیوب شده باشه و برای تعویض اون نیاز به تعویش مادربورد بشه که اصلا به صرفه نیست.
نظر شما چی هست؟ این نظر درست است؟ ممکن هست کار به اینجا ها بکشه؟

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
اگر IC روی بورد چسبیده باشه (لحیمش کرده باشن) که من یه سرچ زدم انگار همینطوره باید کل مادربورد را عوض کنی

حالا این راه ها رو داری:

1- بدی مادربورد را عوض کنن که اصلا به صرفه نیست :) برای یه hp عوض کردیم سر یه مشکل دیگه 600 تومن تموم شد.
2- بفروشیش به من 150 هزارتومن خودم نقد میخرمش :) لپ تاپ مرده اس دیگه :دی
3- این کاری که میگم رو انجام بدی اگر تونستی نجاتش بدی زنده بشه (دعای خیر هم یادت نره)

اول نیاز به اینا داری:
1- عدد کامپیوتر سالم و در حال کار
2- یک عدد فلاپی درایو usb
3- Crisis Recovery Disk Creation
4- یک عدد فایل بایوس مخصوص این مدل لپ تاپ که از سایت ساپورت توشیبا می تونی دانلود کنی

مراحل انجام کار:

1- اول با برنامه crisis و فایل بایوسی که دانلود کردی یک عدد فلاپی دیسک خام را تبدیل به دیسک ریکاوری بایوس می کنی که مراحل ساختش همراه خود برنامه هست به ورژن و مدل لپ تاپ دقت کن که اگر اشتباه بسازی بدرد نمیخوره

2- دقت کن یه ترتیب انجام بده اول لپ تاپ رو خاموش کن - بعدش باطری و هر وسیله دیگه ای بهش وصله رو جدا کن (موس و هیچ چیز دیگه ای بهش وصل نباشه) - فلاپی درایو رو بزن به usb - دیسکی که ساختی رو بزار داخلش

3- دکمه های fn+b را نگه دار و در همین حال سیم برق رو وصل کن و دکمه روشن رو بزن - انقدر دکمه ها رو نگه دار تا شروع کنه به خواندن فلاپی - بعد از اینکه خواندنش تمام شد حداقل 5 دقیقه صبر کن و بعدش خاموش کن (سیم برق را بکش)

4- فلاپی درایو را جدا کن سیم برق رو وصل کن و روشنش کن

حالا لپ تاپت زنده شده و مثل گذشته کار میکنه :)

بالا